Zlatá koruna 2024

O soutěži Zlatá koruna

Soutěž Zlatá koruna oceňuje nejlepší finanční produkty na českém trhu nepřetržitě od roku 2003 a nyní probíhá již 22. ročník.

Soutěžící produkty jsou rozdělené celkem do 19 produktových kategorií. 13 kategorií je věnováno finančním nástrojům pro spotřebitele a 4 reprezentují nabídku pro drobné a střední podnikatele. V roce 2018 byla uvedena nová inovativní kategorie FinTech, která odráží vývoj technologií a jejich vliv na finanční trh. Ve 20. ročníku také přibyla nová kategorie Zelená koruna, ve které soutěží finanční produkty, které podporují udržitelnost.

Produkty posuzuje odborná porota, Finanční akademie Zlaté koruny. Ve Finanční akademii jsou rovnoměrně zastoupeny finanční společnosti, poradci, novináři, zástupci akademické sféry, podnikatelů atd. Finanční akademie a FinTech akademie mají celkem téměř 400 členů. V čele poroty stojí Rada Finanční akademie.

Hodnocení probíhá na základě multikriteriálního modelu, který porovnává ekonomické, kvalitativní a bezpečnostní charakteristiky produktu. Díky velkému počtu hodnotitelů, jejich odbornosti a různorodému zaměření nabízejí výsledky soutěže objektivní obraz českého finančního trhu a spotřebitelům poskytují užitečné vodítko při výběru. Ačkoliv nikdo nemůže tvrdit, že jeden produkt je nejlepší pro všechny potenciální uživatele, historie soutěže dokazuje, že všechny oceněné proukty - i při zpětném pohledu - byly velmi nadstandardními finančními nástroji.

Vedle produktových kategorií vyhlašuje Zlatá koruna ještě vítěze 4 hlavních kategorií - Cenu veřejnosti, Cenu podnikatelů, Cenu za společenskou odpovědnost, která je udílena na základě výsledků výzkumné agentury a nové trendy odráží souhrnná kategorie Novinka roku.

Své produkty přihlašují do soutěže finanční společnosti a právo nominovat je na "divokou kartu" mají také všichni členové Finanční akademie a zástupci organizátora. V uplynulých letech se však do soutěže aktivně zapojily prakticky všechny významné banky, pojišťovny a nebankovní společnosti. A naprostá většina z nich přihlašuje výběr ze své nabídky pravidelně.

Významnou součástí každého ročníku je hlasování v Ceně veřejnosti a Ceně podnikatelů. Ty probíhají formou ankety, ve které hlasuje laická veřejnost. V posledních 5 letech bylo odevzdáno v průměru přes 100 tisíc hlasů. Lidé mohou vybírat nejenom z produktů zveřejněných na www.zlatakoruna.info, svůj hlas mohou dát jakémukoliv finančnímu produktu nabízenému v České republice. Hlasování probíhá od října do konce dubna. Závěrečný měsíc a půl je věnovaný finálovému kolu, kde soutěží 20 nejúspěšnějších produktů z předchozích nominací.

Harmonogram soutěže

Pravidla soutěže

Pravidla kategorie FinTech

Pravidla kategorie Zelená koruna

Výsledky soutěže Zlatá koruna 2023 najdete zde

(Pro zobrazení dalších ročníků soutěže vyberte rok z menu v záhlaví stránky.)