Zprávy - Hypotéky

Zájem o online hypotéky strmě roste. Loni si Češi přes fintech startup hyponamíru sjednali hypotéky za dvě miliardy korun

Hypotéky | 24. března 2022 - 10:00 | hyponamíru

V loňském roce si Češi prostřednictvím online hypotečního bankovnictví hyponamíru sjednali úvěry na bydlení v celkovém objemu dvě miliardy korun. Oproti roku 2020 vykázal tento český fintech startup růst o 149 procent. Online hypotéky podle aktuálních dat hyponamíru uzavírají výrazně častěji muži než ženy. Poměrně překvapivé je, že vyřízení hypotéky přes internet není cizí ani starším žadatelům. Více než pětinu z celkového počtu sjednaných online hypotéky si loni uzavřeli lidé starší 45 let.

Komentář: Hypotéky budou nejdražší v historii, na více jak tři roky úvěr nefixujte

Hypotéky | 10. února 2022 - 10:00 | Jakub Veverka

Česká národní banka svou jestřábí politikou opět zvedla sazby o 0,75p.b. a zároveň avizovala, že by mohla se strategií zvyšováním sazeb skončit. Cílem zvyšování sazeb je mimo jiné dosáhnout posilování koruny a zmírnit tak importovanou inflaci. Bohužel díky vyjádření guvernéra Jiřího Rusnoka, že ČNB možná již zvyšovat sazby nebude, česká koruna oslabila, což jde do protisměru zamýšlené strategii a může být důvodem pro další zvyšování sazeb. Koruna nyní oslabuje a testuje hranici 24,40 korun za euro s tím, že se již pohybovala na úrovních 24,20 korun za euro.

Pohled Zlaté koruny pro E15: Hypotéky? OSVČ jsou speciální klienti

Hypotéky | 27. prosince 2021 - 10:00 | Kateřina Zavadilová, David Eim

Pokud se člověk rozhodne požádat o hypotéku, bude jeho bonita, tedy schopnost úvěr splácet, jeden z prvních kroků, které musí bance prokazovat. A protože bonita je odvislá od jeho příjmů, přijde ihned na řadu otázka, zda je zaměstnanec, majitel firmy či živnostník.

Pohled Zlaté koruny pro E15: Žádat o odklad splátek hypotéky se nemusí vždy vyplatit

Hypotéky | 10. prosince 2021 - 10:00 | Petr Zámečník, člen Finanční akademie Zlaté koruny, šéf obsahu EMA data a šéfredaktor odborných webů Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz

Ceny nemovitostí prudce vzrostly. To přivedlo řadu domácností do situace, kdy si lidé vzali hypotéku tzv. „na krev“. Tedy vydali se z finančních rezerv a pravidelná hypo-splátka každý měsíc nebezpečně zatěžuje jejich rodinný rozpočet. Stačí proto málo, rodina se dostane do finančních potíží, a stojí před otázkou jak dál.  Proč odklad splátek, který většinu napadne jako první, není vždy nejlepší řešení?

Povede zdražování hypoték k ochlazení nemovitostního trhu? …

Hypotéky | 10. listopadu 2021 - 10:00 | Iveta Nebesarova pro Hyponamiru.cz

I když v uplynulých týdnech úrokové sazby hypoték skokově rostly, stále je šance získat úvěr na bydlení za méně než tři procenta ročně. V závěru roku se mohou sazby hypotečních úvěrů dostat k hranici čtyř procent. Některé banky se k této hranici přibližují. Povede zdražování hypoték k ochlazení nemovitostního trhu?

Co je dobré vědět před koupí pozemku?

Hypotéky | 1. listopadu 2021 - 12:00 | Iveta Nebesarova

Uvažujete o koupi stavebního pozemku na hypotéku? Před tím je ale dobré si zjistit pár informací, které celý proces ulehčí. Například to, zda je pozemek skutečně určen k výstavbě rodinného domu, jestli má přístupovou cestu a jak bude vyřešeno připojení na inženýrské sítě.

Jak nejlépe financovat bydlení v nebytových prostorách?

Hypotéky | 4. října 2021 - 9:00 | Hyponamiru.cz

Naprostá většina Čechů si ke svému bydlení pořídí klasický byt nebo rodinný dům. Najdou se ovšem i tací, kteří hledají netradiční prostory, a přetváří je na originální obydlí. Zajímavý byt může vzniknout například v nevyužívané průmyslové budově, škole, ve sklepním prostoru nebo dokonce na místě bývalých veřejných toalet. I když pořízení nebytových prostor nemusí vyjít draho, jejich následná rekonstrukce bývá zpravidla finančně velmi nákladná. Jakým způsobem je možné financovat pořízení nebytového prostoru a jeho následnou rekonstrukci a rekolaudaci na bytovou jednotku?

Patero rad a pravidel: Jak ochránit naše bydlení na hypotéku před přírodní katastrofou?

Hypotéky | 3. srpna 2021 - 9:00 | Skupina ČSOB

Tornádo na jižní Moravě slouží jako připomínka, že i v Česku nás přírodní živly mohou připravit o střechu nad hlavou. Ačkoli běsnění přírody neovlivníme, svůj domov před katastrofou můžeme ochránit aspoň finančně, a to i pokud ho máme na hypotéku. Základem je dobré pojištění a komunikace s hypoteční bankou, radí skupina ČSOB.

ZLATÁ KORUNA pro E15: Hypotéka na družstevní byt? Ano, ale s výhradami

Hypotéky | 30. června 2021 - 15:10 | David Eim, člen Finanční akademie Zlaté koruny a místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance

Družstevní bydlení bylo velmi populární za socialismu. Po roce 1989 zájem opadl a lidé se zaměřili spíše na vlastnické bydlení. V posledních letech však družstevní bydlení zažívá comeback. Jeho návrat na výsluní zařídili především developeři, kteří přicházejí s nabídkou výhodného financování nových bytů na principu družstevního bydlení. Hned zkraje je ale třeba upozornit, že financování družstevního bydlení není tak jednoduché jako bytu do osobního vlastnictví. Složitější je to hlavně proto, že hypotéka je úvěr, který musí být – a to vždy bez výjimky – zajištěn zástavním právem k nemovitosti. A družstevní byt jako zajištění využít prakticky nelze. Hovorově sice říkáme „koupě družstevního bytu“, ale to není zcela přesné. Nejde totiž o koupi, ale „pouze“ o převod členského podílu. Nabyvatel se nestává majitelem družstevního bytu – ten je stále vlastněn družstvem – ale stává se členem družstva a má právo byt užívat. Proč platit za něco, co nebude moje? Pomocí družstevního bytu si lze zajistit bydlení levněji než koupí obdobného bytu do osobního vlastnictví.

Celkem: 2820