Zprávy - Hypotéky

Zlevňování hypoték zdraží nemovitosti

Hypotéky | 28. února 2023 - 11:00 | Ředitel developmentu společnosti Getberg Kamil Dunaj

Přikláním se k názoru, že zlevnění hypoték a vylepšení jejich dostupnosti povede všeobecně k zdražovaní nemovitostí. A to z několika důvodu. Jako první musíme rozlišovat nemovitost v novém developerském projektu a nemovitost z druhé ruky. U nemovitosti z druhé ruky ceny klesají. Je to většinou z toho důvodu, že vlastníky jsou jednotlivci, kteří z nějakého důvodu prodávají nemovitost a nemohou si dovolit dlouhodobě čekat na lepší časy nebo nemovitost pronajímat.

Zájem o online hypotéky strmě roste. …

Hypotéky | 24. března 2022 - 11:00 | hyponamíru

V loňském roce si Češi prostřednictvím online hypotečního bankovnictví hyponamíru sjednali úvěry na bydlení v celkovém objemu dvě miliardy korun. Oproti roku 2020 vykázal tento český fintech startup růst o 149 procent. Online hypotéky podle aktuálních dat hyponamíru uzavírají výrazně častěji muži než ženy. Poměrně překvapivé je, že vyřízení hypotéky přes internet není cizí ani starším žadatelům. Více než pětinu z celkového počtu sjednaných online hypotéky si loni uzavřeli lidé starší 45 let.

Komentář: Hypotéky budou nejdražší v historii, na více jak tři roky úvěr nefixujte

Hypotéky | 10. února 2022 - 11:00 | Jakub Veverka

Česká národní banka svou jestřábí politikou opět zvedla sazby o 0,75p.b. a zároveň avizovala, že by mohla se strategií zvyšováním sazeb skončit. Cílem zvyšování sazeb je mimo jiné dosáhnout posilování koruny a zmírnit tak importovanou inflaci. Bohužel díky vyjádření guvernéra Jiřího Rusnoka, že ČNB možná již zvyšovat sazby nebude, česká koruna oslabila, což jde do protisměru zamýšlené strategii a může být důvodem pro další zvyšování sazeb. Koruna nyní oslabuje a testuje hranici 24,40 korun za euro s tím, že se již pohybovala na úrovních 24,20 korun za euro.

Pohled Zlaté koruny pro E15: Hypotéky? OSVČ jsou speciální klienti

Hypotéky | 27. prosince 2021 - 11:00 | Kateřina Zavadilová, David Eim

Pokud se člověk rozhodne požádat o hypotéku, bude jeho bonita, tedy schopnost úvěr splácet, jeden z prvních kroků, které musí bance prokazovat. A protože bonita je odvislá od jeho příjmů, přijde ihned na řadu otázka, zda je zaměstnanec, majitel firmy či živnostník.

Pohled Zlaté koruny pro E15: Žádat o odklad splátek hypotéky se nemusí vždy vyplatit

Hypotéky | 10. prosince 2021 - 11:00 | Petr Zámečník, člen Finanční akademie Zlaté koruny, šéf obsahu EMA data a šéfredaktor odborných webů Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz

Ceny nemovitostí prudce vzrostly. To přivedlo řadu domácností do situace, kdy si lidé vzali hypotéku tzv. „na krev“. Tedy vydali se z finančních rezerv a pravidelná hypo-splátka každý měsíc nebezpečně zatěžuje jejich rodinný rozpočet. Stačí proto málo, rodina se dostane do finančních potíží, a stojí před otázkou jak dál.  Proč odklad splátek, který většinu napadne jako první, není vždy nejlepší řešení?

Povede zdražování hypoték k ochlazení nemovitostního trhu? …

Hypotéky | 10. listopadu 2021 - 11:00 | Iveta Nebesarova pro Hyponamiru.cz

I když v uplynulých týdnech úrokové sazby hypoték skokově rostly, stále je šance získat úvěr na bydlení za méně než tři procenta ročně. V závěru roku se mohou sazby hypotečních úvěrů dostat k hranici čtyř procent. Některé banky se k této hranici přibližují. Povede zdražování hypoték k ochlazení nemovitostního trhu?

Co je dobré vědět před koupí pozemku?

Hypotéky | 1. listopadu 2021 - 13:00 | Iveta Nebesarova

Uvažujete o koupi stavebního pozemku na hypotéku? Před tím je ale dobré si zjistit pár informací, které celý proces ulehčí. Například to, zda je pozemek skutečně určen k výstavbě rodinného domu, jestli má přístupovou cestu a jak bude vyřešeno připojení na inženýrské sítě.

Jak nejlépe financovat bydlení v nebytových prostorách?

Hypotéky | 4. října 2021 - 10:00 | Hyponamiru.cz

Naprostá většina Čechů si ke svému bydlení pořídí klasický byt nebo rodinný dům. Najdou se ovšem i tací, kteří hledají netradiční prostory, a přetváří je na originální obydlí. Zajímavý byt může vzniknout například v nevyužívané průmyslové budově, škole, ve sklepním prostoru nebo dokonce na místě bývalých veřejných toalet. I když pořízení nebytových prostor nemusí vyjít draho, jejich následná rekonstrukce bývá zpravidla finančně velmi nákladná. Jakým způsobem je možné financovat pořízení nebytového prostoru a jeho následnou rekonstrukci a rekolaudaci na bytovou jednotku?

Patero rad a pravidel: Jak ochránit naše bydlení na hypotéku před přírodní katastrofou?

Hypotéky | 3. srpna 2021 - 10:00 | Skupina ČSOB

Tornádo na jižní Moravě slouží jako připomínka, že i v Česku nás přírodní živly mohou připravit o střechu nad hlavou. Ačkoli běsnění přírody neovlivníme, svůj domov před katastrofou můžeme ochránit aspoň finančně, a to i pokud ho máme na hypotéku. Základem je dobré pojištění a komunikace s hypoteční bankou, radí skupina ČSOB.

Celkem: 2821