Penzijko s Českou spořitelnou

 
Hodnocení uživatelů:

Profil

PoskytovatelČeská spořitelna – penzijní společnost, a.s.
Stránky produktu u poskytovatelehttps://www.csps.cz
Depozitář PF

Komerční banka, a.s.

Auditor PF

PricewaterhouseCoopers Audit, s.r.o.

Základní jmění PF (Kč) 50.000.000,00
Vznik PF

23.12.1994

Akcionáři PF

Česká spořitelna (100 %)

Okruh uživatelů

občané (bez omezení věku)

Distribuční kanály

www.csps.cz/online, George, infolinka, pobočky České spořitelny, externí prodejní síť

Počet uživatelů 508.000,00
Základní charakteristika

Výhodný způsob dlouhodobého spoření podporovaný státem a zaměstnavateli, ve kterém má klient možnost ovlivňovat dosahovaný výnos.

Možnost získání pravidelných měsíčních státních příspěvků a ročního odpočtu z daní. Výhodnost spoření dále podtrhují nulové (např. uzavření i změna smlouvy, výpis ze spoření) nebo minimální poplatky, jejichž výši i rozsah omezuje zákon. Za výhodných podmínek na něj může přispívat i zaměstnavatel, patří proto mezi nejoblíbenější zaměstnanecké benefity.

Doplňkové penzijní spoření v roce 2013 nahradilo populární penzijní připojištění. Na rozdíl od něj umožňuje příspěvky investovat do účastnických fondů podle klientem zvolené strategie. Strategii i výši příspěvků jde v průběhu spoření kdykoliv změnit. Penzijní společnost přitom hlídá, aby se vklady s blížícím se koncem spoření přemísťovaly do fondu s nejnižší pravděpodobností kolísání cen.
Oproti penzijnímu připojištění není garantováno každoroční nejhůře nulové "zhodnocení" a nevyplácí se z něj výsluhová penze. Jde však spořit i dětem a mládeži. U takové smlouvy lze dokonce při včasném založení (do 8 let věku dítěte) vybrat v 18 letech část úspor a použít peníze třeba na studium nebo cestování.

Výhody/bonusy

- státní příspěvek až 2 760 Kč ročně (při spoření od 300 Kč měsíčně),
- snížení daně z příjmů až o 3 600 Kč ročně,
- možnost příspěvků zaměstnavatele,
- zákonem zaručená nulová či nízká výše poplatků a přísně vymezený výčet zpoplatnitelných úkonů,
- příležitost zhodnocovat své prostředky investováním do konzervativního, etického, vyváženého anebo dynamického fondu,
- naspoření zajímavé částky díky pravidelnému a dlouhodobému investování (a to i s nízkými příspěvky - od 100 Kč/měs.),
- možnost kdykoli změnit výši příspěvku i strategii spoření (1x ročně zdarma),
- možnost založit spoření dětem/nezletilým třetí osobou, např. prarodičem (stačí plná moc od jednoho z rodičů),
- vybírání úspor může začít v 18 letech (u spoření pro děti), resp. v 60 letech, nebo při invaliditě (po spoření trvajícím aspoň 3 roky),
- jednorázový výběr možný v 60 letech,
- možnost výběru peněz formou tzv. předdůchodu zvýhodněného státem (platí zdravotní pojištění) bez nutnosti žádat o předčasný důchod,
- při volbě výplaty formou penze v délce alespoň 10 let osvobození od zdanění výnosů a příspěvků zaměstnavatele,
- možnost spoření přerušit nebo odložit placení,
- po 2 letech spoření je možné naspořenou částku vybrat (bez státních příspěvků),
- možnost určit osobu (osoby), které dostanou při úmrtí klienta peníze přímo (mimo dědické řízení),
- jednou ročně bezplatný výpis z účtu,
- jednou ročně bezplatné potvrzení pro daňové úlevy (pokud vznikl nárok).

Konkurenční výhody

- okamžité uzavření smlouvy bez vytištění jediného papíru na www.csps.cz/online, dále v mobilním a internetovém bankovnictví George i přes telefon
- spoření do unikátního Etického účastnického fondu,
- bezplatná služba Garance zaručující vyrovnání rozdílu, pokud při žádosti o výplatu jednorázového vyrovnání nebo starobní penze naspořená částka nedosáhne toho, co klient a zaměstnavatel vložili, při spoření do Konzervativního, Etického nebo Vyváženého účastnického fondu,
- bezplatné služby Elektronické vystavování dokumentů (výpisy a daňová potvrzení rychleji a bezpečněji do George), Příspěvek na míru (optimalizace státních příspěvků a daňových odpočtů), E-mailová a SMS komunikace,
- zázemí a dostupnost služeb ve všech pobočkách České spořitelny,
- přehled o spoření a možnost změn v Georgi.

Novinky

Výkonnost svého penzijka mohou klienti sledovat ve svém internetovém a mobilním bankovnictví George. Údaje o tom, jak se vyvíjí hodnota penzijního účtu, jaké jsou aktuální ceny jednotek účastnických fondů nebo jaké je průběžné zhodnocení fondů i výsledky v předchozích třech letech.

Poznámka

Zhodnocení fondů za rok 2023:
- Konzervativní: 10,2 %
- Etický: 9,0 %
- Vyvážený: 15,5 %
- Dynamický: 19,3 %

Rok 2023 lze shrnout jako investičně výjimečně dobrým rokem, kdy se dařilo jak akciovým, tak dluhopisovým portfoliím našich penzijních fondů. Všem našim fondům se podařilo dosáhnout nejvyššího ročního zhodnocení od svého založení. Skutečně nad očekávání si vedl v minulém roce náš Konzervativní fond, který díky dobře načasovaným nákupům dluhopisů v roce 2022 a obratu úrokového cyklu na portfoliu českých státních dluhopisů, dokázal poprvé ve své historii překonat dvoucifernou hranici ročního zhodnocení, což je meta obvykle připisovaná akciovým fondům. Téměř stejně dobře si vedl Etický fond se zhodnocením téměř 9 %. Nejlépe ovšem dokázala pozitivního vývoje na finančních trzích využít smíšená akciová a dluhopisová portfolia Vyváženého a Dynamického fondu. Díky dobře načasovaným nákupům dluhopisů a akcií v předchozích letech dokázal Vyvážený fond zhodnotit o více jak 15 % a Dynamický fond překonal hranici 19 %.

Parametry

Typy penzí nabízené vedle povinné starobní

Výsluhová

ne

Invalidní

ano

Pozůstalostní

ne

Způsob vyplácení penze

Doživotní

ano

Po pevně danou dobu

ano

Jednorázové

ano

Jiné

Při úmrtí klienta jsou úspory vyplaceny určeným osobám jednorázově.
Výplatu případné doživotní penze zajišťují pojišťovny.

Možnost rozhodnout v době vzniku nároku o

Typu penze

ano

Způsobu vyplácení penze

ano

Součástí produktu je

Pojištění pro případ smrti

ne

Pojištění pro případ smrti úrazem

ne

Pojištění pro případ trvalých následků úrazu

ne

Pojištění zproštění pro případ trvalé invalidity nebo ztráty zaměstnání

ne

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

1.

Prosím o sdělení stavu penzijního spořeí

Dobrý den,

stav svého spoření zjistíte ve svém internetovém bankovnictví George, případně prosím navštivte jakoukoli pobočku České spořitelny. Doporučuji se nejprve ujistit, u jaké penzijní společnosti máte smlouvu zřízenu.

Nejlepší spoření a zhodnocení peněz

Velmi přehledné, výborné zhodnocení v rámci fondů, rychlá komunikace, dostupnost kdekoli na pobočkách.

Penzijní spoření je super.

Právě jsem podal žádost na vyplacení části prostředků z DPS na pobočce spořitelny mi s úsměvem zdělili, že peníze budou nejdříve za dva měsíce jelikoš jsem nedal výpověď včas. Zdělení, že se žádost počítá až odedne schválení mě docela zaskočila. Kde se dozvím tyto vše skrytá pravidla?

Dobrý den, ( k článku 12.11.2018 jsem požádal... ) o informaci jsem požádal 25.2.2019 v 9 hod. na info@csps.cz bez odpovědi. Dnes jsem se dozvěděl na informační lince 956 777 444,že prostředky byly 22.2.2019 převedeny. Přestože splňuji již podmínky pro vyplacení skutečnost je jiná. Pokud stihnu dnes podat žádost o vyplacení části prostředku ( abych mohl dále spořit ) dostanu snad na konci března ( konec kalendářního čtvrtletí) nebo až koncem června? 

Dobrý den, obecně co se týká uvedené smlouvy, převod proběhl. Více nemohu sdělit - neuvedl jste ani jméno k ověření, o což jsem žádal. Jinak platí, že není třeba čekat na fyzický převod prostředků, účastník může žádost o výplatu podat nezávisle na tom.

Dne 27.2.2019 požádám o vyplacení 99% prostředků na účtě 700325025 na jméno Jaroslav Sahula. Kdy budou prostředky na mém účtě ?  Spořit budu dále s podporou zaměstnavatele. Jaké jsou možnosty vyplácení starobní penze a jak se vypočítává. Diky za odpověď.

Dobrý den, pane Sahulo, o výplatu je třeba požádat osobně na pobočce ČS či u našich externích poradců. Tam Vám před vyhotovením žádosti o výplatu mohou kolegové namodelovat průběh výplaty konkrétní smlouvy v závislosti na Vašich představách. S dotazy se můžete též obrátit na naši infolinku 956 777 444, eventuálně na info@csps.cz.

Jak jste doporučil moc to nerozmazávat na veřejnosti. Napsal jsem 25.2.2019 v 9:44 na uvedený info@csps.cz. Pracovníci  České spořitelny jsou tak vytíženi, že se  neobtěžují ani odpovědět.

12.11.2018 jsem požádal o převod prostředků DP na DPS. Smlouva DP byla ukončena k 31.1.2019. Kde jsou naspřené prostředky, když ještě 20.2.2019 na účtě DPS nejsou tudíž nemohu požádat o vyplacení 99% z naspořené částky? Děkuji za odpověď

Dobrý den, reagoval jsem již včera, ale evidentně se můj příspěvek nezobrazil. Abych Vám mohl pomoci, prosím o sdělení čísla Vaší smlouvy, jména a příjmení. Pokud to nechcete psát veřejně sem, můžete to poslat na info@csps.cz, se zopakováním dotazu do e-mailové zprávy.   

Číslo zrušené smlouvy 8572312903

prosím o radu - s odchodem do důchodu jsem se dohodla na výplatu penzijního pojištění po dobu  10 let. Bylo mi pracovnicí pojištovny doporučen převod peněz na doplnkové pojištění a protože jsem se bála s penězi riskovat, zvolila jsem na její radu konzervativní formu. Od listopadu je mi každý měsíc částka vyplácená, ale nikdo mi tam nechce vysvětlit, proč je tzv, zhodnocení uváděné na jejich portálu za 6 měsíců - 4 600 Kč a o to je i současný stav peněz nižší. Jak se tomu dá zabránit, vždyt tak za těch 10 let si z toho "vezmou" 100 000. Je možné toto zrušit nebo převést to jinam?.

Děkuji za radu   AO

Dobrý den, Aleno,

pokud "pojišťovnou" myslíte Penzijní společnost České pojišťovny, nemohu se vyjadřovat k údajům, které jsou zobrazovány v jejich internetovém portále. Pokud jste své doplňkové penzijní spoření ukončila a již je Vám z naspořených peněz vyplácena penze, nelze přejít k jiné penzijní společnosti.

prosím o radu - s odchodem do důchodu jsem se dohodla na výplatu penzijního pojištění po dobu  10 let. Bylo mi pracovnicí pojištovny doporučen převod peněz na doplnkové pojištění a protože jsem se bála s penězi riskovat, zvolila jsem na její radu konzervativní formu. Od listopadu je mi každý měsíc částka vyplácená, ale nikdo mi tam nechce vysvětlit, proč je tzv, zhodnocení uváděné na jejich portálu za 6 měsíců - 4 600 Kč a o to je i současný stav peněz nižší. Jak se tomu dá zabránit, vždyt tak za těch 10 let si z toho "vezmou" 100 000. Je možné toto zrušit nebo převést to jinam?.

Děkuji za radu   AO

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to v případě úmrtí účastníka DPS, kterému už je  vyplácená starobní penzi na určenou dobu a má určenou osobu v případě úmrtí. U jednorázového plnění je to předmětem dědictví, pokud není určená osoba, ale u starobní penze doživotní, anebo vyplácenou na určenou dobu, pokud se už vyplácí a i když je určená osoba, tak zůstatek nedostane, pokud to správně chápu podle zákonů 2017.  

podle:

ČÁST TŘETÍ

NÁROKY Z DOPLŇKOVÉHO PENZIJNÍHO SPOŘENÍ

HLAVA I

DÁVKY

§ 19

Prostředky účastníka se použijí na výplatu těchto dávek:

a) starobní penze na určenou dobu,

b) invalidní penze na určenou dobu,

c) jednorázové vyrovnání,

d) odbytné,

e) úhrada jednorázového pojistného pro doživotní penzi, nebo

f) úhrada jednorázového pojistného pro penzi na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu.

§ 20

Podmínky pro vznik nároku na některé dávky

(4) Dávky uvedené v § 19 písm. a), b), e) a f) náleží pouze účastníkovi.

přeněji podle: § 20 Podmínky pro vznik nároku na některé dávky

(4) Dávky uvedené v § 19 písm. a), b), e) a f) náleží pouze účastníkovi.

a) starobní penze na určenou dobu,

b) invalidní penze na určenou dobu,
c) jednorázové vyrovnání,
d) odbytné,
e) úhrada jednorázového pojistného pro doživotní penzi, nebo
f) úhrada jednorázového pojistného pro penzi na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu.

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to v případě úmrtí účastníka DPS, kterému už je  vyplácená starobní penzi na určenou dobu a má určenou osobu v případě úmrtí. U jednorázového plnění je to předmětem dědictví, pokud není určená osoba, ale u starobní penze doživotní, anebo vyplácenou na určenou dobu, pokud se už vyplácí a i když je určená osoba, tak zůstatek nedostane, pokud to správně chápu podle zákonů 2017.  

Dobrý den, Luboši,

pokud dojde k úmrtí účastníka, který pobíral starobní penzi na dobu určenou u doplňkového penzijního spoření, je určené osobě, stejně jako by bylo dědici, vyplaceno jednorázové vyrovnání po zemřelém účastníkovi.

 

Dobrý den, děkuji za odpověď, ale jěště bych Vás poprosil, kde to můžu najít v zákoně, nebo nějakém předpisu? 

Každý mi tvrdil, že pokud si nenechám vyplatit peníze z DPS jednorázově, ale budu z něj pobírat měsíční penzi, kterou si nastavím na 10 let, abych nemusel platit daň, tak pokud bych mezitím umřel, tak zůstatek nejde do dědictví. 

Rád bych si to někde ověřil. 

Děkuji

Dobrý den, Luboši,

v této věci můžete být klidný, pozůstalí v žádném případě o peníze nepřijdou. Věc řeší § 24 odst. 1 zákona o doplňkovém penzijním spoření č. 427/2011 Sb., konkrétně písmeny b) a c).  V tomto rozhraní se mi nedaří citaci zákona vložit, podívejte se prosím na web Asociace penzijních společností, www.apfcr.cz, kde v sekci Penzijní produkty (nahoře) najdete volbu Právní předpisy a v něm odkaz na zákon.

S pozdravem

Martin S.

Dobrý den je mi 53 let. Mám penzijní připojištění - staré - mohu toto penzijní přerušit a na výplatu čekat až v 60 letech. Potom mohu uzavřít doplňkové penzijní připojištění, které bude do odchodu do starobního důchodu. Dotazuji se, zda v případě nového doplňkového penzijního připojištění , kde není pozůst. penze  a dojde k mému úmrtí až po zaplacených 60 měsíců , zda oprávněná osoba dostane jednorázově vyplacené peníze i se státním příspěvkem.

Dobrý den, Heleno,

pokud Vám rozumím, ptáte se na možnost přerušit penzjiní připojištění, na možnost následného sjednání doplňkového penzijního spoření a podmínky, za kterých je z něj vypláceno jednorázové vyrovnání při úmrtí účastníka spoření.

Ano, své stávající penzijní připojištění můžete přerušit. Podmínkou je předchozí placení příspěvků aspoň po dobu 36 měsíců (jde-li o 1. žádost o přerušení), případně alespoň 12 měsíců (při 2. a další žádosti o přerušení).  

Ano, můžete pak čekat do okamžiku, kdy Vám vznikne nárok na starobní penzi, a místo ní požádat o jednorázové vyrovnání. Pak můžete sjednat doplňkové penzijní spoření, spořit a dál získávat státní příspěvky.

Ano, v případě, že účastník doplňkového penzijního spoření zemře po 5 letech spoření, je jím určené osobě či osobám (pokud žádnou neurčí, tak dědicům) vyplaceno jednorázové vyrovnání, které zahrnuje i připsané státní příspěvky.

S pozdravem

Martin Stehlík

Dobrý den, Heleno,

pokud Vám rozumím, ptáte se na možnost přerušit penzjiní připojištění, na možnost následného sjednání doplňkového penzijního spoření a podmínky, za kterých je z něj vypláceno jednorázové vyrovnání při úmrtí účastníka spoření.

Ano, své stávající penzijní připojištění můžete přerušit. Podmínkou je předchozí placení příspěvků aspoň po dobu 36 měsíců (jde-li o 1. žádost o přerušení), případně alespoň 12 měsíců (při 2. a další žádosti o přerušení).  

Ano, můžete pak čekat do okamžiku, kdy Vám vznikne nárok na starobní penzi, a místo ní požádat o jednorázové vyrovnání. Pak můžete sjednat doplňkové penzijní spoření, spořit a dál získávat státní příspěvky.

Ano, v případě, že účastník doplňkového penzijního spoření zemře po 5 letech spoření, je jím určené osobě či osobám (pokud žádnou neurčí, tak dědicům) vyplaceno jednorázové vyrovnání, které zahrnuje i připsané státní příspěvky.

S pozdravem

Martin Stehlík

Dobrý den,

za výplatu jednorázového vyrovnání formou převodu na bankovní účet žádný poplatek neúčtujeme. Při výběru v hotovosti na přepážce ČS je poplatek 20 Kč, při odeslání peněz poštovní poukázkou závisí na výši částky a začíná na 24 Kč.

Prosím o sdělení, jaký je poplatek ČS za výplatu jednorázového vyrovnání penzijního připojištění,ukončeného po rádném skončení smlouvy.Děkuji předem za odpověď.