Zlatá koruna 2022

O soutěži Zlatá koruna

Soutěž Zlatá koruna oceňuje nejlepší finanční produkty na českém trhu nepřetržitě od roku 2003 a nyní probíhá již 20. ročník.

Soutěžící produkty jsou rozdělené do 17 kategorií. 12 kategorií je věnováno finančním nástrojům pro spotřebitele a 4 reprezentují nabídku pro drobné a střední podnikatele. V roce 2018 byla uvedena nová inovativní kategorie FinTech, která odráží vývoj technologií a jejich vliv na finanční trh.

Produkty posuzuje odborná porota, Finanční akademie Zlaté koruny. Ve Finanční akademii jsou rovnoměrně zastoupeny finanční společnosti, poradci, novináři, zástupci akademické sféry, podnikatelů atd. Finanční akademie a FinTech akademie mají celkem téměř 400 členů. V čele poroty stojí Rada Finanční akademie.

Hodnocení probíhá na základě multikriteriálního modelu, který porovnává ekonomické, kvalitativní a bezpečnostní charakteristiky produktu. Díky velkému počtu hodnotitelů, jejich odbornosti a různorodému zaměření nabízejí výsledky soutěže objektivní obraz českého finančního trhu a spotřebitelům poskytují užitečné vodítko při výběru. Ačkoliv nikdo nemůže tvrdit, že jeden produkt je nejlepší pro všechny potenciální uživatele, historie soutěže dokazuje, že všechny oceněné proukty - i při zpětném pohledu - byly velmi nadstandardními finančními nástroji.

Vedle produktových kategorií vyhlašuje Zlatá koruna ještě vítěze 4 hlavních kategorií - Cenu veřejnosti, Cenu podnikatelů, Cenu za společenskou odpovědnost, která je udílena na základě výsledků výzkumné agentury a nové trendy odráží souhrnná kategorie Novinka roku.

Své produkty přihlašují do soutěže finanční společnosti a právo nominovat je na "divokou kartu" mají také všichni členové Finanční akademie a zástupci organizátora. V uplynulých 18 letech se však do soutěže aktivně zapojily prakticky všechny významné banky, pojišťovny a nebankovní společnosti. A naprostá většina z nich přihlašuje výběr ze své nabídky pravidelně.

Významnou součástí každého ročníku je hlasování v Ceně veřejnosti a Ceně podnikatelů. Ty probíhají formou ankety, ve které hlasuje laická veřejnost. V posledních 5 letech bylo odevzdáno v průměru přes 100 tisíc hlasů. Lidé mohou vybírat nejenom z produktů zveřejněných na www.zlatakoruna.info, svůj hlas mohou dát jakémukoliv finančnímu produktu nabízenému v České republice. Hlasování probíhá od října do konce dubna. Závěrečný měsíc a půl je věnovaný finálovému kolu, kde soutěží 20 nejúspěšnějších produktů z předchozích nominací.

Harmonogram soutěže

Pravidla soutěže

Pravidla kategorie FinTech

Pravidla kategorie Zelená koruna

Výsledky soutěže Zlatá koruna 2021 najdete zde

(Pro zobrazení dalších ročníků soutěže vyberte rok z menu v záhlaví stránky.)