« Zpět

Dvacet let Zlaté koruny. Zlatá koruna zná vítěze jubilejního 20. ročníku soutěže

| 30. června 2022 - 16:13 | Zprávy

Nejstarší soutěž finančních produktů u nás ocenila již po dvacáté aktuálně nejlepší finanční produkty na trhu. Nezávislá porota, složená z více než 400 odborníků, ohodnotila celkem 190 produktů od 59 finančních společností ve 20 z celkem 22 kategorií. Zabodovaly především online produkty a ty, které myslí na uživatelský komfort. Poprvé byly hodnoceny i produkty podporující udržitelnost v nové kategorii Zelená koruna.

            Zlatá koruna představuje spolehlivou, tradiční kvalitu na českém finančním trhu unikátní projekt, který zvyšuje obecnou finanční gramotnost. Dvě desetiletí slouží zdarma veřejnosti, které pomáhá s výběrem finančních produktů, motivuje banky ke zdravé konkurenci a všem přináší nové podněty, inspiraci, aktuální informace a poznatky ze světa financí u nás i ve světě.

Zlatá koruna není jen soutěž

Zlatá koruna ale není jen pouhá soutěž, v níž nezávislá porota odborníků, 400 členná Finanční akademie Zlaté koruny každoročně zhodnotí stovky přihlášených finančních produktů desítek společností a bankovních domů, aby vybrala ty obsahově a uživatelsky nejlepší.

Portál www.zlatakoruna.info slouží už rovněž 20 let zdarma veřejnosti – jako zdroj informací, inspirace a orientace na českém finančním trhu. Orientaci ve finančních produktech usnadňují nejen výsledky soutěže, ale také jejich porovnávač. Cenné jsou i diskuse návštěvníků webu v kartě produktu (celkem už víc než 8000 diskusí, komentářů, odpovědí a názorů).

Finanční fóra a diskusní stoly jsou pravidelná každoroční setkání odborníků a patří k projektu Zlaté koruny od roku 2007 (s výjimkou let 2020 a 2021, kdy se nemohla konat kvůli pandemii). Jde o diskuse a výměny názorů předních ekonomů a bankéřů na aktuální finanční témata. Prestižní odborná záležitost, z níž má vždy užitek i veřejnost, neboť může jednání on-line sledovat na internetu.

Peníze v roušce www.penizevrousce.cz vznikly jako veřejná, bezplatná, „rychlá“ poradna Zlaté koruny krátce po vypuknutí pandemie v roce 2020. Každý se zde dodnes může zeptat na cokoli z oblasti financí. Od odborníků, členů Finanční akademie Zlaté koruny se mu dostane rychlé odpovědi. Aktuálně je zde už na 2 000 otázek a odpovědí ze všech oblastí financí. Peníze v roušce dnes už tvoří unikátní, přehlednou databázi fundovaných odpovědí, názorů, rad a návodů na řešení běžných, i speciálních finančních problémů a starostí současných lidí.

 

Zlatá koruna oslavila 20. výročí vyhlášením těch nejlepších za rok 2022

Galavečer Zlaté koruny, na němž se tradičně vyhlašují nejlepší finanční produkty roku, mohl být konečně 29. 6. 2022 uspořádán osobním setkáním po dvou letech, kdy se musel kvůli pandemii konat pouze prostřednictvím videa. Na letošním Galavečeru oslavila Zlatá koruna i své kulatiny.

Ředitel a zakladatel projektu Pavel Doležal se ohlédl za cestou, kterou projekt za dvě dekády ušel: „Jsem moc rád, že se nám, i přes náročnou turbulentní dobu, stále daří držet se našeho základního poslání. Zlatou korunu jsem zakládal především proto, abych pomohl lidem (ale i sobě) se orientovat v nepřehledné a složité finanční problematice. Posláním Zlaté koruny bylo, stále je a bude i nadále být spolehlivým nezávislým rádcem, zdarma pomáhat každému s výběrem finančních produktů a služeb, jež přibývají jak houby po dešti a jsou čím dál sofistikovanější.“

„Zodpovědnost jde vždy ruku v ruce se vzděláváním. I proto je důležité nezapomínat na potřebu rozvíjení finanční gramotnosti. Naše doba totiž nabízí mnoho příležitostí, ale také rizik“, řekl při této příležitosti ministr financí Zbyněk Stanjura, který nad projektem Zlatá koruna převzal záštitu a dodává: „Takže jsem rád, že existují platformy jako Zlatá koruna, která letos slaví už své 20. výročí. Přispívá k budování ducha zodpovědnosti – v současné složité situaci tak potřebného – tím, že rozšiřuje povědomí o celém portfoliu finančních produktů od hypoték přes různé druhy spoření, podí lové fondy či obchodování s cennými papíry. Věřím, že Ministerstvo financí bude i v budoucnu spolupracovat právě na těch projektech, které mají za cíl osvětu a rozvoj finanční gramotnosti. Nesmírně si vážím těch, kteří takovou ambici mají. Zlatá koruna mezi ně bezesporu patří.“

Záštitu převzal také guvernér ČNB Jiří Rusnok a zhodnotil situaci ve finančním sektoru: „Válka na Ukrajině přinesla do současného ekonomického vývoje řadu výzev a nejistot. Věřím však, že tuzemský finanční sektor zůstane i v této situaci zcela bezpečným a stabilním prostředím podporujícím další rozvoj celé české ekonomiky. V této souvislosti také oceňuji vstřícnost a pomoc, kterou jednotlivé finanční instituce poskytly lidem zasaženým válečným konfliktem.“

Kdo letos zvítězil?

Nejvíce ocenění letos obdržela MONETA Money Bank včetně společnosti MONETA Stavební spořitelna (12). MONETA Money Bank dlouhodobě boduje především v digitálních produktech, jako například On-line hypotéka od Monety (první místo v kategorii Novinka roku) nebo Aplikace nová MONETA Smart banka (první místo v občanské kategorii Cena veřejnosti).

MONETA Money Bank si v roce 2022 připsala ještě jedno prvenství, a to v kategorii Podnikatelské účty.

V počtu celkově oceněných produktů (10) je na druhém místě Česká spořitelna. Zlatou korunou ocenila Finanční akademie Zlaté koruny například její Hypotéku České spořitelny ve stejnojmenné kategorii. Tento produkt získává zlaté ocenění pravidelně. Dále byla společnost oceněna prvním místem v kategoriích Platební karty a Cena za společenskou odpovědnost.

Skupina ČSOB obdržela celkem sedm ocenění, Zlatou korunu obdržela společnost ČSOB Leasing v kategorii Leasing. ČSOB je tak v počtu oceněných produktů na třetím místě.

Tři Zlaté koruny si od poroty odnesla Fio banka,  a to v kategoriích Účty, Podnikatelské úvěry a Obchodování s cennými papíry.

V pojišťovnictví si letos nejlépe vedla Kooperativa pojišťovna (první místo v kategoriích Životní pojištění a Neživotní pojištění). Produkt TREND, který letos obdržel Stříbrnou korunu v kategorii Pojištění pro podnikatele, byl porotou Zlaté koruny poprvé oceněn již v roce 2004. U příležitostí dvacátého výročí Zlaté koruny byly letos také vyhlášeny Nejoceňovanější produkty za 20 let, a to ve dvou podkategoriích: pro fyzické osoby a podnikatele. Nejoceňovanějším produktem pro podnikatele za poslední dvě dekády se stal výše zmíněný TREND. Druhou kategorii, tedy nejoceňovanější produkt pro fyzické osoby, ovládl produkt FLEXI také od Kooperativa pojišťovny.

Velmi dobře si vedla také společnost Air Bank, kterou porota ocenila Zlatou korunou v kategoriích Bankovní úvěry a On-line aplikace.

Novou kategorii Zelená koruna, ve které se hodnotí, jak produkt podporuje udržitelnost, ovládla Půjčka na udržitelné technologie od Komerční banky.

Společnost Česká podnikatelská pojišťovna si od poroty odnesla ocenění v podobě jedné Zlaté, Stříbrné i Bronzové koruny. Nejlépe si vedl její produkt Pojištění podnikatelů a průmyslu v kategorii Pojištění pro podnikatele.

V kategorii FinTech byly oceněny společnosti Portu, Roger a Twisto. Na prvních dvou místech v kategorii Penzijní spoření se umístily produkty od spolešnosti Conseq penzijní společnost.

Druhou občanskou kategorii Cenu podnikatelů ovládl produkt ProfiPlán od Generali České pojišťovny. Zlatou korunou byly oceněny také společnosti UNIQA pojištovna (v podkategorii Cestovní pojištění), COFIDIS (Nebankovní úvěry) a Amundi investiční společnost (Podílové fondy).

Akademikem roku 2022 se stala paní Kateřina Lhotská.

Ku příležitosti 20. výročí fungování Zlaté koruny byli vyhlášeni Akademici 20 let, kteří jsou členy Finanční akademie po celou dobu konání Zlaté koruny: jsou jimi Jaroslav Daňhel, Petr Doucek, Martin Hanzlík, Jana Chuchvalcová, Tomáš Macků a Miroslav Ševčík.

 

Výsledky soutěže Zlatá koruna 2022:

 

Kategorie pro spotřebitele

 

Účty

1.

Fio osobní účet bez poplatků

Fio banka

2.

Běžný účet ZDARMA

Equa bank

3.

Běžný účet Air Bank

Air Bank

 

 

 

Stavební spoření

1.

Stavební spoření

MONETA Stavební spořitelna

2.

Stavební spoření od Buřinky v Georgi

Stavební spořitelna České spořitelny

3.

Úvěr od Buřinky pro budoucnost

Stavební spořitelna České spořitelny

 

Hypotéky

1.

Hypotéka České spořitelny

Česká spořitelna

2.

Hypotéka bez poplatků

Hypoteční banka

3.

Online hypotéka od Monety

MONETA Money Bank

 

Bankovní úvěry

1.

Půjčka Air Bank odměňující za řádné splácení

Air Bank

2.

Sjednání půjčky, konsolidace, kontokorentu plně online

MONETA Money Bank

3.

Online půjčka České spořitelny

Česká spořitelna

 

Nebankovní úvěry

1.

Půjčka COFIDIS

COFIDIS

2.

Kamali

Home Credit

3.

Financování CHYTŘE

Volkswagen Financial Services

 

 

Podnikatelské úvěry

1.

Fio podnikatelský úvěr

Fio banka

2.

Úvěr pro ženy podnikatelky se zároukou EIF

MONETA Money bank

3.

Podnikatelský profi úvěr

Komerční banka

 

 

Platební karty

1.

Virtuální George Karta

Česká spořitelna

2.

ČSOB Premium Karta

Československá obchodní banka

3.

Zlatá karta Equa bank

Equa bank

 

 

Životní pojištění

1.

Životní pojištění NA PŘÁNÍ

Kooperativa pojišťovna

2.

Allianz ŽIVOT

Allianz pojišťovna

3.

NEON LIFE

Česká podnikatelská pojišťovna

 

Neživotní pojištění

1.

Autopojištění NAMÍRU

Kooperativa pojišťovna

2.

Autopojištění Combi Plus IV

Česká podnikatelská pojišťovna

3.

Allianz MůjDomov

Allianz pojišťovna

 

Cestovní pojištění (ocenění v rámci kategorie Neživotní pojištění)

1.

Cestovní pojištění

UNIQA pojišťovna

2.

Cestovko od Directu

DIRECT pojišťovna

3.

Cestovní pojištění

Union pojišťovna

 

Podílové fondy

1.

Amundi Funds Pioneer Fund - A CZK Hgd

Amundi investiční společnost

2.

BNP Paribas Aqua

BNP Paribas Asset Management

3.

BNP Paribas Disruptive Technology

BNP Paribas Asset Management

 

Penzijní spoření

1.

Conseq globální akciový účastnický fond

Conseq penzijní společnost

2.

ZENIT

Conseq penzijní společnost

3.

Penzijní spoření s ČS

Česká spořitelna – penzijní společnost

 

On-line aplikace

1.

Mobilní aplikace My Air

Air Bank

2.

Aplikace nová MONETA Smart Banka 

MONETA Money Bank

3.

George v mobilu

Česká spořitelna

 

 

Obchodování s cennými papíry

1.

Fio e-Broker

Fio banka

2.

WebTrader Patria Finance

Patria Finance

3.

SaxoTraderGO

SAXO Bank A/S

 

 

 

FinTech

 

 

1.

Portu

Portu

 

 

2.

Roger

Roger

 

 

3.

Twisto

Twisto

 

 

Novinka roku

1.

Online hypotéka od Monety

MONETA Money Bank

2.

Aplikace nová MONETA Smart Banka

MONETA Money Bank

3.

Jednorázová virtuální karta

Česká spořitelna

 

 

Zelená koruna

1.

Půjčka na udržitelné technologie

Komerční banka

2.

Hypotéka na úsporné bydlení - podpora energeticky šetrného bydlení od ČSOB

Československá obchodní banka

3.

Amundi Multi-Asset Sustainable Future

Amundi investiční společnosti

 

 

Kategorie pro podnikatele

 

Podnikatelské účty

1.

Konto PRO podnikání

MONETA Money Bank

2.

Fio podnikatelský účet bez poplatků

Fio banka

3.

CHYTRÝ účet

Raiffeisenbank

 

Leasing

1.

Operativní leasing

ČSOB Leasing

2.

Profi Auto

Komerční banka     

3.

ČSOB AUTOPŮJČKA powered by ČSOB LEASING

ČSOB Leasing

 

Pojištění pro podnikatele

1.

Pojištění podnikatelů a průmyslu

Česká podnikatelská pojišťovna

2.

TREND

Kooperativa pojišťovna

3.

Pojištění odpovědnosti za újmu v segmentu průmyslových rizik

Kooperativa pojišťovna

 

Podnikatelské úvěry

1.

Fio podnikatelský úvěr

Fio banka

2.

Úvěr pro ženy podnikatelky se zárukou EIF

MONETA Money Bank

3.

Podnikatelský profi úvěr 

Komerční banka

 

Ankety

 

Cena veřejnosti

1.

Aplikace nová MONETA Smart Banka

MONETA Money Bank

2.

Běžný účet Tom Plus

MONETA Money Bank

3.

ČSOB Smart s jedinečnou virtuální asistentkou Kate

Československá obchodní banka

 

 

Cena podnikatelů

1.

ProfiPlán

Generali Česká

2.

Podnikatelská kreditní karta online

MONETA Money Bank

3.

Spořicí účty pro živnostníky a firmy

MONETA Money Bank

 

Cena za společenskou odpovědnost

1.

Abeceda peněz od České spořitelny

Česká spořitelna

2.

Aplikace Filip a Filipova olympiáda od ČSOB

Československá obchodní banka

3.

Komunitní grantový program Dokážeme víc

Česká spořitelna

 

Akademik roku

Kateřina Lhotská

 

Akademici 20 let

Jaroslav Daňhel

Petr Doucek

Martin Hanzlík

Jana Chuchvalcová

Tomáš Macků

Miroslav Ševčík

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.