« Zpět

Získat slevu za řádné splácení půjčky je důležité už pro 75 % Čechů

| 11. července 2014 - 11:12 | Zprávy | Bankovní úvěry

Odměny za řádné splácení i jejich podmínky se často liší. Podívejte se, jak si je srovnat. Získám nějakou slevu, pokud svým řádným splácením dokážu, že jsem spolehlivý klient? O to by se dnes při žádosti o spotřebitelskou půjčku zajímalo 75 % Čechů. Ještě před dvěma lety přitom lidé možnost zlevnit si řádným splácením půjčku neměli, protože to žádná banka nenabízela. Změnila to až Air Bank, která přišla na konci roku 2012 s první bankovní půjčkou odměňující za řádné splácení. Všem dobře splácejícím klientům u ní garantuje nejnižší úrokovou sazbu. Tu získají po odpuštění několika posledních splátek. Dnes nabízí nějakou formu odměny za řádné splácení už pět bank.

„Klienti tuto možnost uvítali, protože výši úroku ovlivňují jen a pouze svým vlastním chováním. Pokud splácí půjčku včas, získají naši nejnižší úrokovou sazbu vyhrazenou v jiných bankách jen pro ty nejbonitnější klienty,“ vysvětluje Robert Štefl, vedoucí produktového týmu ve společnosti Air Bank.
 
Po Air Bank začaly nějakou odměnu za řádné splácení nabízet i některé další banky. V současné době ji má v nabídce celkem pět bank. U Sberbank a UniCredit Bank je stejně jako u Air Bank odměna součástí produktu, GE Money Bank a Raiffeisen Bank ji nabízí pouze jako časově omezenou akci. Slevu za řádné splácení nabízí i některé značkové nebankovní společnosti.
 
Forma odměny za řádné splácení se u jednotlivých poskytovatelů různí. Někde klienti dosáhnou díky odpuštěným nebo sníženým splátkám na nižší úrok, jinde získají jednorázový finanční bonus. Výše odměny se obvykle mění podle toho, v jaké výši a na jak dlouho si klient půjčku bere. Celkově však může ušetřit i několik desítek tisíc korun. Konkrétní nabídku klient získá až při žádosti o půjčku, proto je nejlepší oslovit dvě až tři vybrané banky a porovnat si, kolik by u nich při řádném splácení celkově zaplatil.
 
U každé finanční služby je ale důležité dívat se kromě samotné ceny i na další podmínky a ty se i u odměn za řádné splácení výrazně liší. Některé banky například přiznají odměnu za řádné splácení jen klientovi, který si vezme půjčku na nějakou minimální dobu. Může jít o dva roky, ale i sedm let. U půjček s kratší dobou splatnosti tak někde klient ke své smůle na odměnu vůbec nedosáhne.
 
Rozdíly jsou také v tom, jak banky přistupují k případnému porušení podmínek řádného splácení. Například při zpoždění jedné splátky se u některých bank klientovi odměna pouze o něco sníží, u jiných ale o ni už při prvním škobrtnutí přijde úplně. Různý přístup mají banky i při předčasném splacení půjčky. U Air Bank klient ani při předčasném splacení o odměnu nepřijde, protože se mu doplatek půjčky přepočte na slíbený bonusový úrok. U ostatních bank klient přijde buď o část výhody, nebo ji dokonce ztratí úplně.
 
Jak si srovnat odměny za řádné splácení půjčky
  • Nechte si od dvou nebo tří vybraných bank spočítat, na kolik by vás půjčka při řádném splácení celkově vyšla a kolik byste přeplatili. Celkové náklady na půjčky se započítanou odměnou si vzájemně porovnejte.
  • Zeptejte se, jaké jsou podmínky řádného splácení a jak by výši odměny ovlivnilo, pokud byste je z nějakého důvodu porušili (např. se opozdili s jednou splátkou).
  • Ověřte si, jestli budete mít nárok na nějakou odměnu i v případě, že se rozhodnete půjčku předčasně splatit nebo si budete chtít změnit některé parametry půjčky, třeba výši měsíční splátky.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.