« Zpět

Registry dlužníků: co musíte udělat proto, abyste se zbavili záznamu?

| 6. května 2020 - 9:01 | Zprávy | Úvěry

Určitě už jste se někdy dostali do situace, kdy jste nutně potřebovali nový domácí spotřebič nebo telefon, ale neměli jste zrovna po ruce dostatek prostředků k tomu, abyste ho zaplatili. Ve spoustě obchodů naštěstí vlastní finance nepotřebujete, jelikož umožňují nákup na splátky. Jenže, co když se prodejci na monitoru ukáže, že vám společnost úvěr neschválila?

Potom pravděpodobně odejdete domů s prázdnými rukami a zklamáním. Důvodů, proč vám spotřebitelský úvěr kterákoliv společnost neschválí, může být spousta. Jednou z nejčastějších překážek ve vyřízení nákupu na splátky nebo jiného úvěru bývá záznam v některém z registru dlužníků

Jak jste se do něj dostali? Poměrně jednoduše - stačí, abyste si někdy v minulosti vyřídili půjčku nebo třeba jen zapomněli uhradit fakturu za telefon. Než si povíme, jak se z registru dlužníků dostat ven, nejprve si povíme, jaké registry dlužníků u nás vlastně existují. 

Centrální registru úvěrů (CRÚ)

Jak napovídá samotný název, Centrální registru úvěrů oficiálně spadá pod křídla státní správy a provozuje ho Česká národní banka. Z hlediska rozsahu dat se jedná o jeden z největších registrů u nás. Disponuje záznamy o nesplacených závazcích ekonomických subjektů v České republice a zároveň čerpá data z registrů Evropské unie, USA a dalších zemí. 

Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům (SOLUS)

SOLUS není státní institucí, jako tomu bylo v případě CRÚ, ale zájmovým sdružením právnických osob, kam spadají nejen banky a nebankovní úvěrové společnosti, ale také telekomunikační operátoři, distributoři energie a další společnosti

Jeho úkolem je zamezení předlužování a vzniku nedobytných či problémových pohledávek, čehož dosahuje shromažďováním informací o nebonitních klientech, ať už se jedná o fyzické osoby nebo podnikatele. Záznam zde vzniká v momentě, kdy člověk nezvládne uhradit splátku do 30 dní po jejím datu splatnosti.

BRKI a NRKI

Pod těmito zkratkami se ukrývají dva různé registry, které jsou si v některých ohledech podobné. Bankovní registr klientských informací (BRKI) obsahuje záznamy o bankovních úvěrových závazcích a nepovolených debetních zůstatcích na běžných účtech. Registr slouží k výměně informací mezi bankami, aby nedošlo k půjčování problémovým klientům.

Podobně funguje také Nebankovní registr klientských informací (NRKI), avšak s tím rozdílem, že jej využívají nebankovní subjekty. Dovedou v něm najít veškeré informace o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce dlužníků. NRKI obzvláště využívají společnosti, které nabízejí leasing či splátkový prodej.

Co dělat, abyste se zbavili záznamu?

Jestliže nechcete, aby v registrech zůstaly údaje o vašich pohledávkách, musíte začít tím, že je kompletně splatíte, a to včetně úroků a všech poplatků. Pokud nevíte, která společnost vás nahlásila, můžete si zažádat o výpis z registru, a tak to snadno zjistit. Teprve poté můžete začít podnikat kroky, které povedou k odstranění vašich pohledávek.

Od společnosti, u které jste dluh zaplatili, si vyžádejte písemné potvrzení o bezdlužnosti, vypovězte smlouvu a odvolejte souhlas se zpracováním vašich osobních údajů. Jakmile bude váš závazek vůči společnosti přerušený, můžete požádat daný registr o odstranění vašeho záznamu. 

Pokud váš záznam v registru navzdory vaší žádosti zůstal, můžete požádat Úřad pro ochranu osobních údajů, aby tuto situaci napravil, nebo vše v horším případě řešit soudně. Nicméně pokud na vymazání záznamu nespěcháte, raději na něj jednoduše počkejte. Registry totiž data po třech až pěti letech samy automaticky mažou.

Je třeba také podotknout, že se do registrů nezapisují pouze negativní záznamy, ale také ty pozitivní. Pokud si vezmete půjčku a od začátku až do konce ji budete bez problému splácet, budou o tom také existovat záznamy. Ty vám následně pomohou získat úvěr, až si o něj budete žádat v budoucnosti.

Problémům s registry je lepší předcházet

Jak sami vidíte, s registry dlužníků není radno si zahrávat, pokud to není nevyhnutelně nutné. Jak už jsme ale zmínili, existují i pozitivní záznamy, které se naopak vyplatí budovat. Pokud tedy budete uvažovat o půjčce, vždy si předem spočítejte, za ji budete schopni řádně splácet. Také si nezapomeňte udělat objektivní srovnání nebankovních půjček, abyste si dokázali vybrat produkt, u kterého vám doba splácení i úroková sazba bude maximálně vyhovovat.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Dobrý den kde mám prosím zadat o výmaz z registru dlužníků po insolvenci už jsem rok po oddlužení děkuji Kováčová lucie

Dobry den prosim jak je mozne ze kdyz mam po insolvenci a mam uz i vymaz z insolvencniho rejstriku tak mam porad negativni registr u bank u nebankovnim registru kdyz to maji automaticky mazat po 3 az 4 let dekuji pokos

Dobrý den.Mé jméno je Josef KRAMOTA Senior ve věku 68.let po celý život svobodný a nyní v penzi a muj čistý penzijní přijem činí 11.600 korun plus mám finance z brigády Roznos letáků a mám na Vás tohoto dotazu připadně pomoci nebo poradit!?

Oč mi jde? Jsem po skončení Insolvence jež mi skončila a uspěšně byla zplacena v roce 2016  a v roce 2019 jsem šel s mým vozem na Technickou a mám starši 20.let starý vůz a muj vuz Technickou neprošel v roce 2019 jelikož je tam značná koroze a není zpusobylý provozu a tak jezdim s vozem jež neprošel technickou abych neztratil brigádu Roznosy letáků kde mi moc přčividělek pomáhá a dlouho s vozem jež Technickou neprošel nevydržím a tak bych si rád na splátky vzal finanční pujčku a koupil ojetý osobní vuz tak rok vyroby 2010,ale Banky i NeBankovní Vám nepujči pět let po skončení Insolvence!

Mužete mi poradit/doporučit/která Banka nebo NeBanklovní mi mohou pujčit v mé situaci a po skončení Insolvence,já bych i vuz použil jak roznášim letáky ve vzdalených obcíéch,tak bych ho použival jako Taxi pro jen Seniory takže by mi nový/ojetý/ vuz moc pomohl i pujčka mužeteli poradit/doporučit/informaci podat? Mám spousty objednávek od Seniorů a to nákupy i s dovozem,někam kamkoliv odvézt/zavézt/,al s vozem bez Technické moc dlouho nevydržím jezdit! Proto tento dotaz-pujčka by byla maximalně do 30 OOO korun na měsiční splátky!

Moc děkuji za jakoukoliv radu/informaci/doporučení/?

Josef KRAMPOTA Senior./Prostějov/!

T-Mobile: 604 140 188.