« Zpět

Polovina Čechů už má nakoupeny vánoční dárky

| 19. listopadu 2014 - 13:56 | Zprávy | Bankovní úvěry

Jak ukázal exkluzivní mezinárodní průzkum agentury Ipsos pro PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo přes 4 tisíce respondentů, Češi jsou v tomto směru přeborníky. Ve velkém předstihu nakoupilo vánoční dárky 51 % z nich. Jen desetina si nechává nákupy na poslední chvíli. Na Slovensku už má nakoupeno 39 % lidí, v Polsku je to jen každý čtvrtý a více než třetina Bulharů vyráží na vánoční nákupy až těsně před jejich Štědrým dnem.

Pro Čechy je hlavním  důvodem těchto brzkých nákupů to, že se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství. Právě v říjnu a listopadu registrují úvěrové společnosti zvýšený zájem o půjčky. „Oproti ostatním měsícům máme teď zhruba o třetinu víc žádostí o úvěr. Většina lidí (78 %) si půjčí více než 5 000 korun, zpravidla je použijí na nákup elektroniky nebo věcí do domácnosti,“ uvádí marketingový ředitel PROFI CREDIT Ladislav Pavlík. 
 
Z průzkumu Ipsos vyplývá, že si o Vánocích vezme půjčku každý šestý Čech a Slovák. V Polsku takto řeší dárky téměř čtvrtina lidí (22 %), v Bulharsku má Vánoce na dluh dokonce každý třetí. „Nejvíc si půjčují Slováci, v průměru 9 900 korun, Češi si půjčí na Vánoce v průměru 7 300 korun. Poláci a Bulhaři si půjčují více, ale menší sumy - něco přes 3 000 korun,“ dodává Ladislav Pavlík.
 
 Zástupci úvěrových společností varují, aby lidé v obchodech nepodlehli nákupnímu šílenství. „Vždy je dobré si stanovit limit, a ten v žádném případě nepřekračovat. Půjčky slouží k nákupu věcí, které opravdu potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok,“ říká marketingový ředitel PROFI CREDIT Ladislav Pavlík.
 
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.