« Zpět

Era radí, jak prožít klidné Vánoce

| 4. prosince 2014 - 11:47 | Zprávy | Bankovní úvěry

Přestože na Vánoce se většina lidí těší, skoro polovina z nás má obavu, jak v této době vyjde s penězi. Udělat si hezké Vánoce není zadarmo a něco to stojí. I přesto více než třetina lidí i v tomto období ochotně přispívá na dobročinné účely. Ale co ti, kterým peníze chybějí?

"Podle našich průzkumů více než 10 procent Čechů neušetří z platu ani korunu. Při mimořádných událostech, jako jsou třeba větší výdaje v období vánočních svátků, se pak některé domácnosti mohou dostat do úzkých. Ať už plánujete utratit za vánoční svátky jakoukoli částku, vždy je dobré nejprve zhodnotit svou finanční situaci. Seřaďte si zamýšlené výdaje od těch nejdůležitějších, bez kterých se na Vánoce neobejdete. Až pak zvažte, jestli se najdou peníze i na něco dalšího," říká František Klufa, výkonný manažer útvaru Péče o klienta a interní komunikace ČSOB.
 
Nabízíme sedm dobrých rad pro strávení klidných a pohodových Vánoc:
1. Dárky za „kačku" 
Nejlepší je na vánoční dárky si ušetřit. Češi za ně dají zpravidla kolem 5 000 Kč každý rok. Když na ně tolik nemáte, existují i varianty, jak si svátky užít a moc neutratit. Nejlepší je domluvit se, že si tentokrát dáme pod stromeček maličkosti a stanovíme si k tomu cenový strop, třeba 200 Kč na osobu nebo dárek.
 
2. Někdy i Ježíšek potřebuje založit 
Pokud víte, že vám peníze budou chybět, po půjčce se začněte ohlížet včas. Není nic horšího, než úvěr shánět v časové tísni a sáhnout po první „nejvýhodnější půjčce", na kterou narazíte. Pozitivní zprávou je, že podle ČSOB 76 % klientů vyhledává nabídky půjček na internetu a srovnává je s konkurencí - tedy přistupuje k půjčkám zodpovědně.
 
3. Klidné nákupy = průběžné nákupy 
Vánoční dárky se vyplatí kupovat průběžně. Utrácení menších částek po celý rok bude vaší peněženku zaručeně méně bolet. Vyhnete se tak situaci, kdy budete muset koupit vše najednou a dát tak za potěšení svých blízkých nemalý finanční obnos naráz. Ušetřit můžete tím, že si včas obejdete obchody a porovnáte ceny požadovaného zboží.
 
4. Jednou v roce na Vánoce
Pro vánoční nákupy se nám může hodit kreditní karta. Například klienti ČSOB a Ery v loňském prosinci prostřednictvím kreditních karet utratili o 53 % více oproti měsíčnímu průměru za celý rok. Pokud v bezúročném období vyčerpanou částku na kartě vyrovnáte, peníze jste si půjčili od banky zadarmo. Kreditní karty navíc nabízejí řadu výhod – třeba pojištění proti poškození nebo krádeži zakoupené věci.  Pokud kreditku aktivně využíváte, můžete získat 1 % z každého nákupu zpět. Na pokrytí krátkodobého nedostatku financí se hodí také kontokorent, díky kterému můžete kdykoliv a opakovaně přečerpat svůj běžný účet do mínusu.
 
 
5. Na dražší dárky s půjčkou
U neúčelových spotřebitelských úvěrů banky od zájemců nechtějí znát účel, takže nejde jednoznačně říci, co z něj žadatelé konkrétně nakupují. Mnohdy jde o investice spojené s výbavou domácnosti ve formě elektroniky nebo nábytku. Půjčka je tím správným způsobem, jak financovat dražší dárky, které mají trvalou hodnotu. Všeobecně platí, že když už si na Vánoce musíte půjčit, mělo by se jednat o věc, která neztratí hodnotu dřív, než ji stačíte splatit.
 
6. Pohodlně a bezpečně
Opravdové žně zažívají v předvánočním období e-shopy. Z údajů Asociace pro elektronickou komerci vyplývá, že loni dárky z pohodlí gauče nakoupilo téměř 75 % uživatelů internetu. Obliba tohoto způsobu nakupování stoupá i díky rostoucímu počtu internetových obchodů, kde lze bezpečně platit kartou online. Většina bank k tomu využívá systém 3D Secure, který vaše údaje neposkytne obchodníkovi, ale pouze bance a riziko při platbě kartou online je tak omezeno na minimum.
 
7. Rychlá a výhodná půjčka? Nemusí to být „buď anebo"! 
Takzvané expres půjčky už podle názvu napovídají, že jejich devizou je rychlost vyřízení. Půjčit si můžete formou SMS nebo přes internet. Zde více než kdy jindy pozorně sledujte RPSN. Ne každá taková půjčka je výhodná a cena za nakoupené vánoční dárky může být neúměrně vysoká. Nejen rizikové půjčky se ale vyznačují rychlostí vyřízení. ČSOB například přichází s novinkou, která klientům umožní sjednat si půjčku bez zbytečného čekání a zcela online prostřednictvím nového webu pujcka.csob.cz.
 
I bez peněz se dají pořídit příjemné a spokojené Vánoce, ať již tak, že dárky výhodně nakoupíme nebo si na ně levně a výhodně půjčíme.
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.