« Zpět

Změny v roce 2015, které se odrazí na rodinných rozpočtech

| 5. ledna 2015 - 13:10 | Zprávy | Účty

Několik věcí se změní v roce 2015 pro obyvatele České republiky, jde především o zavedení druhé snížené sazby DPH, zrušení regulačních poplatků u lékařů a v lékárnách, zvýšení daňové slevy na děti, obnovení slevy pro pracující důchodce či omezení výdajových paušálů pro živnostníky. V novém roce si polepší rodiny s dětmi a důchodci.

Jak je to v Americe a Evropě?
„Zatímco americká ekonomika jede skoro na plný plyn, růst eurozóny zůstává hodně nejistý. Strukturální problém Itálie a Francie v kombinaci se slabší poptávkou z Asie budou i v roce 2015 držet eurozónu v pasti slabého růstu. ECB proto bude v pokušení odstartovat přímý nákup vládních dluhopisů do vlastní bilance,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Ery.
 
Americká centrální banka by poprvé od roku 2006 měla zvýšit úrokové sazby. „Konec éry levného dolaru může negativně dopadnout na řadu rozvíjejících se ekonomik, které z jeho přílivu v uplynulých letech těžily. Zvlášť pokud jsou navíc závislé na vývozu ropy. Pro eurozónu i Česko by ale dražší dolar neměl být výraznějším problémem,“ doplňuje Jan Bureš.
 
Ropa neporoste
Ropa propadla na pětiletá minima a pohybuje se na dostřel od 65 USD za barel. Očekává se, že ropa Brent neporoste a zůstane v průměru okolo 65 USD za barel. „Nízké ceny nejsou na rozdíl od krizového roku 2009 odrazem destrukce poptávky. Tentokrát se jedná na prvním místě o důsledek vyšší těžby ropy. Proto by měly čistým dovozcům (většina vyspělého světa) přinést v součtu kladné body,“ uzavírá Jan Bureš.
 
Ekonomika v ČR nabírá dech
Podle hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupky je potěšitelné, že zejména domácí složky agregátní poptávky se vymaňují z útlumu. „Na druhé straně však je nezbytné mít stále na zřeteli i přetrvávající hrozby pro pokračování domácího ekonomického oživení, zejména pak stále nejednoznačný vývoj v eurozóně. Pokud by se měly naplnit pesimistické scénáře vývoje vnějšího ekonomického prostředí, je otázkou, v jaké míře a jak dlouho by české hospodářství dokázalo vzdorovat negativním dopadům na soukromé investice, tvorbu pracovních míst, mzdový růst a v neposlední řadě na rovnováhu veřejných financí,“ upozorňuje Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.
 
Jak to bude se zaměstnaností?
Slova Martina Kupky potvrzuje i jeho kolega Petr Dufek. „Oživení ekonomiky má solidní základy. Průmyslu nahrává rostoucí poptávka po automobilech, investorům úrokové sazby a spotřebitelům nízká inflace. Ekonomika, zvláště pak průmysl, vytváří nová pracovní místa a podílí se tak na zlepšování reálné finanční situace domácností i na lepší náladě spotřebitelů,“ uzavírá Petr Dufek, analytik ČSOB.
 
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.