« Zpět

Ročně přicházejí Češi na neúročených běžných účtech o miliardy korun

| 9. prosince 2014 - 17:47 | Zprávy | Účty

Podle údajů České národní banky vzrostl jen za loňský rok počet otevřených běžných účtů domácností o 11 % na 11,7 milionu. Ke konci roku na nich bylo uloženo 688 miliard korun, tedy téměř 60 tisíc Kč na jeden běžný účet.

Většině klientů však tyto peníze kvůli minimálním úrokům nic nevydělávají. Až na výjimky je totiž banky úročí jen nízkými sazbami do 0,1 % ročně.
 
„Řada lidí má dnes všechny svoje peníze na běžném účtu. Buď totiž žádné úspory navíc nemají, nebo je z různých důvodů nechtějí nikam jinam přesouvat. Pokud se jim tedy nebudou zhodnocovat na běžném účtu, nezhodnotí se jim vůbec,“ říká Jakub Petřina, ředitel marketingu Air Bank.
 
Jak zjistil průzkum společnosti Ipsos, 38,5 % lidí všechny své peníze na běžném účtu v průběhu měsíce utratí a nemají co spořit. Dalších 37,5 % lidí na běžném účtu nějakou finanční rezervu má, ale drží si ji tam kvůli pocitu jistoty, rychlé dostupnosti peněz nebo pohodlnosti.
 
Většina bank ale na běžných účtech zhodnocuje peníze svých klientů jen minimálními sazbami do 0,1 %. Jednou z mála výjimek je Air Bank, která před více než rokem vysoký úrok na běžný účet vrátila. Úročí ho sazbou 1,1 % až do výše 100 000 korun každému, kdo pětkrát v měsíci použije platební kartu.
 
Pokud by sazbou okolo 1 % úročily své běžné účty i ostatní banky, získali by klienti ročně na každém svém běžném účtu zpět téměř 600 korun. Celkem by od bank získali na úrocích okolo 6 miliard korun ročně. Místo toho dnes ale klienti naopak každý rok zaplatí desítky miliard na poplatcích.
 
Přestože se bankovní poplatky spojené s používáním běžného účtu už druhý rok po sobě snižují, činil podle kalkulátoru webu Bankovnipoplatky.com loni průměrný náklad jednoho klienta 182 korun za měsíc, tedy 2184 korun za rok. Jen loni banky na poplatcích v hrubých objemech vybraly téměř 50 miliard korun.
 
Ani většinu poplatků za základní bankovní služby by přitom lidé vůbec nemuseli platit. Dnes je na trhu už několik bank, které nabízejí zdarma nejen vedení účtu, ale například i tuzemské platby, elektronické výpisy nebo výběry z vlastních bankomatů. U některých bank jsou bezplatné služby podmíněny například minimálním obratem nebo určitou útratou, jsou ale i banky, které nabízejí vedení účtu zdarma pro všechny.
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.