« Zpět

Průzkum ICC: Nedostatek zdrojů pro financování obchodu způsobuje zpomalení růstu světové ekonomiky

| 15. července 2014 - 9:00 | Zprávy | Podnikatelé

Mezinárodní obchodní komora (ICC) právě vydala nejnovější průzkum z oblasti financování obchodu s názvem "Global Survey 2014: Rethinking trade and finance". Jedná se o největší a nejkomplexnější globální průzkum zahrnující údaje z 298 bank ze 127 zemí.

"V porovnání s roky před globální finanční krizí se růst mezinárodního obchodu dramaticky snížil, a to právě v souvislosti s dostupností trade finance," komentuje závěry průzkumu prof. Michal Mejstřík, předseda ICC Česká republika. Důvody jsou podle ICC následující:
  1. Jedním z faktorů, který má vliv na vývoj mezinárodního obchodu, je omezená dostupnost prostředků trade finance pro malé a střední podniky, které jsou považovány za motor růstu a nemohou tak významně přispět k potřebnému hospodářskému oživení.
  2. Další významné omezení obchodních transakcí mají podle průzkumu na svědomí bankovní předpisy pro prověřování klientů (Know Your Customer - KYC) a praní špinavých peněz (Anti-Money Laundering - AML).
  3. Země G20 (přestože by měly jít příkladem) stále otálejí s úplným otevřením mezinárodního obchodu a ponechávají v platnosti restriktivní, mnohdy protekcionistická, opatření.
  4. Nová pravidla pro bankovní dohled nad komerčními bankami Basel III hrají klíčovou roli ve financování a zajišťování rizik v zahraničním obchodě, mají ale podle nového průzkumu také vliv na likviditu bank a ve svém důsledku zvyšují cenu bankovních služeb.
  5. Otevírají se nové obchodní koridory: tzv. obchod JIH - JIH představuje již 46 % celkového objemu světových exportů. Stále ještě se však jedná o země, které se potýkají s nedostatečnou dostupností prostředků pro financování obchodu a stojí před výzvou zvýšení produktivity práce, konkurenceschopnosti a tím vytvoření nových pracovních míst.

Průzkum ke stažení zde: http://www.iccwbo.org/Data/Documents/Banking/General-PDFs/ICC-Global-Trade-and-Finance-Survey-2014/

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.