« Zpět

Studie Allianz: Máme dobře „našlápnuto“ k lepším možnostem spoření na stáří

| 19. května 2015 - 12:05 | Zprávy | Penzijní spoření

Podle studie Allianz čeští penzisté utratí nejvíce za domácnost, energie, zahradu a domácí mazlíčky. A přispívají na ni muži i ženy ze svých penzí téměř stejným dílem. Česká republika je totiž jednou z mála zemí EU, kde je průměrný rozdíl v důchodech mužů a žen relativně malý.

Z nejnovější studie skupiny Allianz, která se týká penzí, vyplývá, že ve 27 členských státech EU mají muži v průměru o 40 procent vyšší důchod než ženy. Například v mateřské zemi Allianz, v Německu, je rozdíl mezi pohlavími 44 % a největší disproporce v Lucembursku – až 47 %. Česká republika je ve vyrovnanosti důchodů na opačném pólu s rozdílem 13 %. Mezi všemi sledovanými zeměmi je nejnižší rozdíl v důchodech mužů a žen v Estonsku, kde jsou důchody obou pohlaví téměř vyrovnané a u našich nejbližších sousedů - na Slovensku, kde muži berou o pouhých 8 % více, než ženy.
 
Podobně jako rozdíly ve výši důchodů jsou v České republice malé, postupně se vyrovnávají i příspěvky na penzijní připojištění mužů a žen. Například v našem největším transformovaném fondu si ženy měsíčně spoří v průměru 600 Kč měsíčně, u mužů je to jen o 8 % více - 650 Kč,“ uvádí Martin Podávka, ředitel životního pojištění a penzijního připojištění Allianz pojišťovny.
 
A za co své důchody penzisté napříč Evropou nejčastěji utrácejí?
 
Britští důchodci se cítí ve svých domech zřejmě velmi dobře a ctí heslo Můj dům, můj hrad. V porovnání se sousedy z jiných evropských zemí totiž utrácejí nejvíc peněz za nábytek a spotřební zboží do domácnosti. Jejich vrstevníci v Černé Hoře nebo v Makedonii si naopak potrpí hlavně na boty a Finové s Němci upřednostňují nákup knih a časopisů. Za alkohol nejvíce peněz utratí Dánové a Britové, za tabákové výrobky pak Turci a Rumuni. V restauračních zařízeních a za catering největší část svého důchodu utratí Řekové a Portugalci. Zatímco Rakušané a Němci si dopřávají dovolené, Francouzi a penzisté z Malty největší část svého důchodu věnují na osobní péči. Ve výdajích na pojištění suverénně vedou Nizozemci, o druhé a třetí místo se dělí senioři z Francie a Německa. Na dopravu, benzín a opravy a údržbu svých automobilů zase vydají největší částky Norové a Finové.
 
A co čeští senioři? 
 
Ti podobně jako slovenští dávají nejvíce peněz každý měsíc na domácnost, zejména poplatky za vodu, elektřinu, plyn… Nemalou část důchodu věnují stejně jako Rakušané nebo Švédové na zahradní mechanizaci a nejrůznější pěstitelské potřeby. Jsou také milovníci domácích mazlíčků, kterým každý měsíc dávají třetí největší částku z 27 sledovaných zemí za své pejsky a kočky. Více své čtyřnohé kamarády hýčkají už jen Britové a Švédové. Další nezanedbatelnou částku zaplatí za telefony, internet, rozhlas, televizi, či satelitní příjem. Naopak nejméně tuzemští penzisté utrácejí za dovolené, restaurace a kulturu.   
 
 
Rozdíly v důchodech mužů a žen v jednotlivých zemích EU
 
Skupina Allianz do studie přidala šest bodů, kterými si budoucí důchodci mohou pomoci k zabezpečení lepší finanční budoucnosti. 
 
1. Vést si evidenci svých financí, schraňovat si mzdové výkazy, nebo výplatní pásky, nájemní smlouvy, pravidelně porovnávat příjmy a výdaje, sledovat jejich výkyvy a zkusit spočítat sumy, které se měsíčně dají ušetřit.
 
2. Pojistit si svoji práceschopnost. Práce je základem pravidelného příjmu. Jeho výpadek může kompenzovat například životní pojištění.
 
3. Pravidelně spořit. Za každých okolností mít vždy finanční rezervu jako jistotu v každé životní situaci. Úspory by měly být celoživotním „programem“ a v závislosti na aktuální životní situaci jej upravovat. 
 
4. Zabezpečit si rezervu na případnou dlouhodobou péči. 
 
5. Začít si šetřit hned. Platí, že čím dříve začneme, tím více máme šanci ušetřit. Část výplaty by vždy, již v mladém věku, měla jít na důchodové spoření. A pokud ideální dobu k nástupu spoření zmeškáte, měli byste si odkládat vyšší částky. Ekonomové doporučují ukládat si 4 % platu na začátku svého pracovního života a postupně tuto částku zvyšovat až do výše 10 %.
 
6. Poslední rada se týká žen, které se obecně v otázce finančních témat cítí méně bezpečně, než muži. Proto by měly raději vyhledat konzultaci kvalitního finančního poradce.
 
Podle studie Allianz mají Češi celkem dobře „našlápnuto“ k lepším možnostem spoření na stáří. Alespoň podle úrovně dosaženého vzdělání a díky tomu k vyšším příjmům.  Mladí lidé jsou dnes vzdělanější než dřív, v České republice má ve věku 20 – 25 let vyšší středoškolské anebo vysokoškolské vzdělání 77,7 % žen a čeští muži jsou v tabulce vzdělanostní úrovně dokonce na prvním místě mezi všemi zkoumanými zeměmi. Ve věku 20 až 25 let má u nás 82,5 % mužů maturitní vysvědčení, nebo vysokoškolský diplom. Díky tomu patříme na špičku nejvzdělanějších zemí Evropy. 
 

 

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.