« Zpět

Aktuální trendy v pojistných podvodech

| 12. října 2016 - 16:53 | Zprávy | Neživotní pojištění

Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna zveřejnili statistiky k pojistným podvodům za třetí čtvrtletí 2016. Podvodům dominují organizované skupiny. Mezi pojistnými podvody také přibývá fingovaných krádeží značkových vozů v zahraničí.

Za prvních 9 měsíců roku 2016 specialisté Kooperativy odhalili přes 670 pojistných podvodů a uchráněná hodnota přesáhla 170 milionů Kč. V loňském roce to za stejné období bylo 516 případů za více než 140 milionů Kč. Za stejné období prošetřili specialisté ČPP téměř 900 případů s podezřením na pojistný podvod a svou domněnku potvrdili v 540 případech. "Na nevyplaceném pojistném plnění jsme uchránili hodnotu ve výši 30 milionů korun," uvedl Bc. Aleš Haisl, vedoucí oddělení vyšetřování Bezpečnostního odboru.

Z hlediska finančního objemu dominuje ve statistikách pojistných podvodů hlavní město Praha. "Částkou přes 16 milionů korun, tedy více než polovinou z celkové sumy se na podvodech podílí Praha a Středočeský kraj," potvrdil Haisl. Statistiky Kooperativy se však v ohledu místa výskytu podvodů zásadně liší. „Z hlediska četnosti odhalených podvodů je nejhorší situace v Ústeckém kraji, kde jsme odhalili přes 260 případů, dále v Olomouckém kraji, kde to bylo 80 podvodů a Praze se 70 odhalenými podvody. Nejvíce pojistných podvodů generovalo životní a úrazové pojištění, celkem přes 420 případů. Většinu z nich má na svědomí organizovaná skupina, která se na podvody v úrazovém pojištění specializovala, a která působila hlavně v Ústeckém a Olomouckém kraji,“ vysvětluje Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě.

Kooperativa dokonce odhalila i několik desítek případů v cestovním pojištění, kde klienti předložili falešné doklady za neprovedené ošetření nebo dokonce operace. „Šlo o případy zejména z Egypta, kde skupina podnikavců „vytvořila“ imaginární zdravotní zařízení, které vydávalo falešná potvrzení o zdravotních potížích našich klientů. Ti se pak snažili získat pojistné plnění. Šetřením jsme zjistili, že žádné takové zařízení v Egyptě neexistuje,“ odhaluje letní zkušenost Vojtěch Stavný.       

K nejklidnějším regionům z hlediska pojistných podvodů patří dle Kooperativy Zlínský, Pardubický a Královehradecký kraj. 

Mezi pojistnými podvody začalo také přibývat fingovaných krádeží, scénář se prakticky ve všech případech opakuje, majitel odjede se svým pojištěným autem do zahraničí, aby následně nahlásil jeho zmizení. Často se přitom jedná o vozy vyšší cenové třídy, např. BMW či Mercedes. V jednom takovém případě kontaktoval z Ukrajiny ČPP klient a hlásil zmizení svého BMW. Pojistnou událost doložil soudně přeloženými dokumenty ukrajinských úřadů, včetně potvrzení o oznámení krádeže a protokol z výslechu. V průběhu vyšetřování případu se však ukázalo, že v evidenci místní policie žádný podobný záznam o odcizeném vozidle neexistuje. Uchráněná hodnota v tomto jediném případě překročila 1,2 mil. Kč.

"Jakkoli statisticky nejčastější pokusy o pojistný podvod evidujeme právě z pojištění vozidel, které představují na sedmdesát procent všech prověřovaných případů, dlouhodobě sledujeme také narůstající počet u podvodů z oblasti životního a úrazového pojištění," upozornil Haisl z ČPP.  Statistiky dokládají také trvalý nárůst případů v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.