« Zpět

Objem úvěrů členů Eurofinas loni vzrostl o 1,5 % na 322 mld. eur

| 4. června 2014 - 8:40 | Zprávy | Leasing

Evropský trh s nebankovními úvěry loni rostl. Vyplývá to ze statistik evropské federace Eurofinas. Objem nových úvěrů poskytnutých členskými firmami Eurofinas v roce 2013 dosáhl výše 322 miliard eur, což je o 1,5 % více než v roce 2012. Eurofinas zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů a financování automobilů ze sedmnácti zemí Evropské unie. Poskytovatele z České republiky v Eurofinas zastupuje Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

„Výsledky za rok 2013 odrážejí zlepšující se hospodářskou situaci, a to i ve více ohrožených ekonomikách. Poskytovatelé úvěrů mohou být optimističtí i v letošním roce, protože oživení v Evropě konečně nabírá tempo,“ říká předseda Eurofinas Valentino Gheli.
 
Celkový objem pohledávek členů federace se k 31. 12. 2013 meziročně navýšil o 0,5 % na 828 miliard eur. Objem spotřebitelských úvěrů se přitom snížil o 0,4 %,  financování vozidel vzrostlo o 7,2 %.  Výraznější nárůst zaznamenala oblast financování nových vozidel určených spotřebitelům, která loni v Evropě meziročně vzrostla o 10,2 %, v případě ojetin šlo o 9,8 %.
 
Eurofinas sleduje i výsledky jednotlivých produktů vhodných pro financování domácností: Podíl osobních půjček byl loni v rámci Evropy čtvrtinový a vykázal meziroční pokles o 6,4 %. Podíl revolvingových úvěrů byl třetinový při meziročním poklesu o 4,4 %. Podíl financování v místě prodeje byl dvoupětinový a dosáhl meziročního růstu o 1,5 %.
 
Největší meziroční nárůst v loňském roce zaznamenali ve Skandinávii a také ve Velké Británii, Belgii a v Německu. Naopak nejsilnější pokles hlásí středozemní trhy s výjimkou Španělska. Rekordní byl propad rumunského trhu o 15 %.
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.