« Zpět

Leasing automobilů táhl vzhůru evropský leasing v prvním pololetí

| 1. prosince 2014 - 14:11 | Zprávy | Leasing

V Evropě se leasingu v prvním pololetí letošního roku dařilo. Podle organizace Laseurope, která zastřešuje evropské leasingové společnosti, byl hlavním tahounem růstu leasing automobilů, který meziročně stoupl o 13,4 %. Dařilo se i leasingu strojů a zařízení, který vzrostl o 4%. Méně již leasingu nemovitostí, který si připsal 1,4 %.

Celkově objem evropského leasingu dosáhl v prvním pololetí letošního roku 127,2 miliardy eur, což představuje meziroční růst o 9,3 %.  Celková hodnota pohledávek z uzavřených leasingových smluv činila v Evropě na konci letošního prvního pololetí 648,6 miliardy eur, z toho na pohledávky z leasingu movitých věcí připadalo 476 miliard eur.
 
Z tradičních evropských trhů vykázaly v prvním pololetí nejvyšší meziroční růst Portugalsko (43,7 %), Španělsko (25,8 %) a Velká Británie (16,9 %). Naopak k největšímu meziročnímu propadu došlo ve Slovinsku (o 15,7 %) a Řecku (o 15,4 %).
 
Největším evropským leasingovým trhem zůstává Velká Británie (s objemem obchodů v prvním pololetí 28 miliard eur), následují Německo (23,7 miliardy eur), Francie (14,3 miliardy eur), Itálie (7,6 miliardy eur), Rusko (7,1 miliardy eur) a Švédsko (5,9 miliardy eur). Podíl České republiky na evropském leasingovém trhu v letošním prvním pololetí činil 0,63 %.
 
„Pozitivní výsledky jasně ukazují, že leasing hraje aktivní roli při podpoře investic evropských firem. Povzbudivý je více než desetiprocentní růst leasingu movitých věcí, zejména pak automobilů, který překonal tempo růstu celkových evropských firemních investic. Leasingový trh by měl i nadále růst navzdory tomu, že Evropská komise předpokládá do konce roku slabší hospodářskou aktivitu i úroveň investic,“ říká k současné situaci poradkyně Leaseurope pro statistické a ekonomické záležitosti Jurgita Bucyte.
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.