« Zpět

Kreditkou platí nejčastěji vysokoškoláci do 35 let

| 12. května 2014 - 11:55 | Zprávy | Karty

Průměrným držitelem kreditní karty je vysokoškolsky vzdělaný muž ve věku 26-35 let pracující v soukromé firmě. Měsíčně zaplatí Češi kreditní kartou prostřednictvím POS terminálů v průměru 8 100 Kč. Ukazují to statistiky online banky Zuno.

V soukromé firmě pracuje 72 procent držitelů kreditních karet. Nejčastější platba kreditní kartou je za nákup potravin, který tvoří 44 procent všech plateb, devět procent představují úhrady za pohonné hmoty, osm procent platby v restauracích. 
 
Díky novým technologiím, mezi které patří i bezkontaktní platby, narostl počet uskutečněných plateb. Nominální hodnota jedné platby se pohybuje v průměru na úrovni 196 korun.
 
Při běžném nakupování však Češi více používají debetní kartu. V Zuno narostl za první čtvrtletí 2014 meziročně počet držitelů debetních karet o 38 procent. 
 
Zatímco debetní kartou provedli Češi během prvního kvartálu 2014 přes 600 tisíc plateb, počet transakcí kreditkou byl nižší, tvořil jen necelých sedm procent z celkového objemu plateb kartou. 
 
Méně vydělávající spoléhají na kontokorent
"Kreditní kartu aktivně využívají zejména klienti, kteří pracují v soukromém sektoru. Dá se předpokládat, že jedním z důvodů je výše příjmu. Méně vydělávající klienti se spoléhají spíše na povolené přečerpání na účtu. Ve struktuře výdajů českých domácností dlouhodobě dominují výdaje na potraviny. Obecně můžeme říci, že základ plateb tvoří platby za zboží, služby tvoří jen malé procento," říká Ján Kalanin, analytik online banky Zuno.
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.