« Zpět

Svět hypoték: Úroková sazba v roce 2014 na historickém minimu 2,44 %

| 15. ledna 2015 - 12:02 | Zprávy | Hypotéky

V loňském roce úrokové sazby podle Hypoindexu spadly až na 2,44 %. Češi toho dokázali využít a zejména zájemci o bydlení. Hypoteční banka spolu s dalšími bankami poskytly úvěry na bydlení za 144 miliard korun. Rok 2014 tak byl druhým nejsilnějším rokem v historii českého hypotečního trhu.

Jednička na českém trhu
Hypoteční banka opět potvrdila pozici hypoteční jedničky na českém trhu v nové produkci, když v roce 2014 poskytla úvěry na bydlení v celkové výši 43 miliard korun. Z pohledu bilance je Hypoteční banka s více než dvěma sty miliardami korun 5. největší bankou v České republice. „Loňský rok svým vývojem potvrdil naše odhady ohledně oživení trhu s nemovitostmi. Pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů spolu s mírným opětovným nárůstem cen rezidenčních nemovitostí, na které poukazoval vývoj HB indexu, dokázal dostat trh s hypotékami na historicky druhý nejvyšší objem uzavřených hypotečních úvěrů,“ uvedl Jan Sadil, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky.
 
Právě úrokové sazby dosahující ještě nižší úrovně než v roce 2013, kdy atakovaly hranici 2,95 %, byly jedním z hlavních motivátorů oživení poptávky, ale i nabídky rezidenčního bydlení. Oproti srpnu 2008, kdy byly úrokové sazby na nejvyšší úrovni za posledních deset let (5,82 %), se jedná o více než poloviční propad. „V roce 2015 očekáváme obdobný vývoj jako v předchozích dvou letech,“ konstatoval Jan Sadil. „Objem uzavřených hypotečních úvěrů bude oproti předchozím letům nadstandardní, což bude motivováno hlavně příznivými úrokovými sazbami, dokončovanými developerskými projekty ve velkých městech i pokračujícím zájmem klientů řešit své bydlení,“ dodal.
 
 
Graf č. 1: Objem hypotečních úvěrů v uplynulých letech
 
Graf č. 2: Vývoj průměrné úrokové sazby
 
 
 
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.