« Zpět

Každý čtvrtý klient, kterému loni končila fixace hypotéky, změnil banku

| 28. února 2014 - 13:28 | Zprávy | Hypotéky

UniCredit Bank v České republice a na Slovensku meziročně zvýšila objem nově poskytnutých hypoték o 41 %, počet klientů s hypotékou se tak zvýšil o 46 %. Průměrná výše hypotéky v Česku mírně klesala, na Slovensku rostla, nadále se však v obou zemích pohybuje okolo 1,5 milionu korun. UniCredit Bank má aktuálně na obou trzích přibližně 7% tržní podíl s ambicí dále výrazně růst.

Kromě České republiky se v loňském roce mimořádně dařilo i hypotečnímu úvěrování na Slovensku. Důkazem toho je fakt, že se objem nově poskytnutých úvěrů meziročně zvýšil o více než 60 %. Banka se tak přiblížila na tamním trhu k první trojce bank v tržním podílu nově poskytnutých úvěrů.
 
Více než kdykoliv dříve klienti měnili banku na konci fixace ve snaze zajistit si co nejlepší podmínky pro další splácení úvěru. Na hypoteční trh se v loňském roce vrátilo téměř sto tisíc klientů, kterým končila fixace úvěru, a banky o ně svedly boj.
 
„V loňském roce jsme jako experti na hypotéky předpovídali výrazný zájem o refinancování hypotečních úvěrů. A tento fakt se ve všech směrech naplnil. V České republice dosáhl podíl refinancovaných úvěrů v rámci našeho portfolia 40 % na Slovensku okolo 25 %. V tomto trendu s potenciálem vyššího růstu v oblasti refinancování bychom chtěli pokračovat i v letošním roce. Předpokládáme, že letos bude refinancovat svou hypotéku přibližně 60 tisíc lidí v Česku a 30 tisíc na Slovensku,“ říká Marián Áč, ředitel segmentu financování domácností, UniCredit Bank.
 
Trh jako celek loni rostl v České republice o více než 20 % z hlediska počtu sjednaných úvěrů i jejich objemu. Domácnosti a také obce mají nejvíce hypoték v historii. Rostly i hypotéky pro firemní zákazníky, ti však byli s ochotou zadlužit se zdaleka nejopatrnější. Jen díky jejich zdrženlivosti nebyl překonán rekord v celkovém objemu sjednaných hypoték na českém trhu z roku 2008. Firemní zákazníci nyní tvoří jen asi 15 % hypotečního trhu, v roce 2008 byl jejich podíl více než třetinový.
 
„Noví klienti však také byli motorem růstu v loňském roce. V Česku je stále poměrně silná skupina mladých lidí, kteří nemají vyřešenou otázku svého bydlení. Ti v hojném počtu zamířili do bank v loňském roce a to díky historicky nízkým úrokovým sazbám. S očekávaným oživením trhu v obou zemích bychom se mohli dočkat většího nárůstu nových hypotečních úvěrů. Minimálně však počítáme s letošním refinancováním tříletých a pětiletých hypoték z let 2009 a 2011,“ dodává Marián Áč.
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.