« Zpět

Češi mají zájem o stále delší fixace hypoték, obávají se růstu sazeb

| 22. ledna 2021 - 10:00 | Zprávy | Hypotéky

Téměř dvě třetiny (63 %) Čechů čekají, že za pět let budou sazby hypoték vyšší než dnes, jen kolem 4 % z nich si myslí, že budou nižší. Kdyby si dnes Češi brali novou či refixovali stávající hypotéku, volili by delší fixace sazeb: 30 % lidí by chtělo fixaci na deset a více let, téměř pětina by volila 7-9 let. Vyplývá to z průzkumu Banky CREDITAS, který realizovala společnost Ipsos. Současně si lidé často myslí, že u delších fixací je automaticky vyšší sazba, což ovšem například u Banky CREDITAS neplatí.

Zatímco v současnosti má podle průzkumu Banky CREDITAS více než polovina lidí (56 %) fixaci 4-6 let a nad 7 let je to jen čtvrtina Čechů, při rozhodování o refinancování nebo zřízení nové hypotéky by dnes už volili jinak. Nyní by si kratší fixaci na 4-6 let vzalo necelých 39 % lidí, delší fixaci na 7-9 let 17 % a na 10 a více let by si hypotéku sjednala téměř třetina dotázaných.

„V souhrnu by tak po fixaci nad 7 let sáhl každý druhý (47 % lidí). Zajímavostí je, že nejdelší fixace by volili nejčastěji lidé s vyššími příjmy domácnosti, a to nad 60 tisíc čistého měsíčně. Z průzkumu také vyplývá, že lidé vnímají dnešní sazby pod 2 % jako atraktivní a domnívají se, že za pět let budou vyšší. Logicky by si tak raději fixovali sazbu na delší dobu,“ komentuje výsledky ředitelka komunikace Banky CREDITAS Lucie Brunclíková.

Průzkum ale odhalil dvě bariéry: za prvé téměř dvě třetiny dotázaných (61 %) očekávají, že při delší fixaci by jim banka dala vyšší sazbu, což je u většiny bank na trhu i pravda. Za druhé průzkum ukázal, že drtivé většině lidí (80 %) vadí podmiňování nízké úrokové sazby sjednáním dalších, zejména pojistných, produktů. Výrazně kritičtější k této praxi přitom byli muži než ženy.

Celkově zájem o delší fixaci souvisí s očekáváním, že za pět let budou sazby o něco vyšší (46 %), resp. výrazně vyšší (18 %) než dnes. Zhruba třetina lidí si myslí, že sazby budou zhruba stejné. Jen 4 % lidí očekávají mírný pokles a pouhých 0,2 % výrazný pokles.

„Současná nabídka Banky CREDITAS jde očekáváním klientů vstříc. Nejnižší sazbu, a to 1,89 %, mohou klienti dostat při fixaci na deset let, a to bez podmínek typu povinného pojištění schopnosti splácet. Nedávno jsme zrušili poplatky za zpracování úvěru a za online ocenění nemovitosti. Nyní máme akci, kdy klientům při sjednání hypotéky odpustíme i poplatek i při ocenění znalcem,“ dodává Lucie Brunclíková.

Souhrn průzkumu

Základní data: 550 respondentů s hypotékou, IPSOS, leden 2021

 

 

 

Total

Jaká je doba fixace sazby u vaší hypotéky? 

1 rok

%

2,7

2-3 roky

%

16,9

4-6 let

%

55,8

7-9 let

%

14,0

10 a více let

%

10,5

Total

Count

550

 

 

 

 

V současnosti jsou sazby nových hypoték v průměru kolem 2 %. Myslíte si, že úroveň sazeb bude za 5 let...

Výrazně vyšší (průměr bude nad 3 %)

%

17,6

O něco vyšší (max. 3 %)

%

45,8

Zhruba stejná

%

32,2

O něco nižší (do 1 %)

%

4,2

Výrazně nižší (průměr bude pod 1 %)

%

0,2

Total

Count

550

 

 

 

 

Kdybyste si měli v současnosti vzít novou hypotéku (nebo refinancovat současnou) při sazbě pod 2 % p.a., na jak dlouho byste si zafixovali sazbu?

1 rok

%

2,9

2-3 roky

%

10,9

4-6 let

%

38,9

7-9 let

%

17,3

10 a více let

%

30,0

Total

Count

550

 

 

 

 

Souhlasíte s následujícím tvrzením? „Čím delší fixaci sazby chci, tím mi dá banka vyšší sazbu.“

Souhlasím

%

60,9

Nesouhlasím

%

39,1

Total

Count

550

 

 

 

 

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.