« Zpět

Nejlevnější účet pro internet: mBank zadarmo, Spořitelna za 166 korun

| 4. září 2009 - 9:55 | Zprávy | E-bankovnictví

Používání internetbankingu šetří peníze klientům i bankám. V průměru se cena za běžný účet sníží o zhruba padesát korun, zjistil průzkum serverů peníze.cz a bankovnipoplatky.com. Nechodit na pobočky bank a běžný účet obsluhovat jen přes internetové bankovnictví šetří čas a hlavně peníze. V průměru se účet pro běžného klienta díky výhradnímu používání elektronického bankovnictví zlevní zhruba o padesát korun za měsíc. Nejlevnější účet milovníci internetu najdou u mBank. Tam za něj průměrný klient nezaplatí ani korunu.

Používání internetbankingu šetří peníze klientům i bankám. V průměru se cena za běžný účet sníží o zhruba padesát korun, zjistil průzkum serverů peníze.cz a bankovnipoplatky.com.
Nechodit na pobočky bank a běžný účet obsluhovat jen přes internetové bankovnictví šetří čas a hlavně peníze. V průměru se účet pro běžného klienta díky výhradnímu používání elektronického bankovnictví zlevní zhruba o padesát korun za měsíc. Nejlevnější účet milovníci internetu najdou u mBank. Tam za něj průměrný klient nezaplatí ani korunu. Pokud klient splní podmínky zvýhodněných programů Raiffeisenbank a GE Money Bank, zaplatí za používání účtu měsíčně kolem třiceti korun. Pod padesátikorunu za měsíc se vejde i běžný klient Fio, družstevní záložny. Zjistil to letošní průzkum serverů peníze.cz a bankovnipoplatky.com, který se snažil najít nejvýhodnější účet pro běžného bankovního klienta používajícího výhradně elektronické bankovnictví.
Profil běžného klienta byl sestaven z údajů bank o průměrném počtu jednotlivých transakcí, které jejich klienti měsíčně provádějí. Přičemž do výzkumu byly zahrnuty jen ty transakce, které lze provádět přes elektronické bankovnictví. Běžný klient má jeden běžný účet, platební kartu, internetové bankovnictví, chodí mu na účet čtyři příchozí platby, má sedm odchozích plateb z elektronických trvalých a jednorázových příkazů, zadává a mění trvalé příkazy pouze elektronicky a má zřízeno SIPO. Z bankomatu vybírá dvakrát u své a jednou u cizí banky.
Pořadí na prvních čtyřech místech se ve srovnání s loňským průzkumem příliš nezměnilo. Rovněž se nezměnily ceny, které běžní klienti za bankovní služby u těchto bank měsíčně zaplatí. Výjimkou je eKonto ve zvýhodněné variantě Premium (podmínka, aby každý měsíc na účet chodilo alespoň 25 tisíc korun), které je o čtyři koruny levnější.
První se umístila s nulovými poplatky mBank. U druhého v pořadí eKonta Premium zaplatí běžný klient 34 korun. Pokud má klient GE Money Bank na účtu Genius Acitve průměrný zůstatek vyšší než čtvrt milionu korun, zaplatí za účet ovládaný přes internet 35 korun. Čtvrté Fio nabízí účet a transakce za 42 korun. Pokud by ovšem klienti zvýhodňující podmínky Raiffeisenbank a GE Money Bank nesplnili, zaplatili by za účty 157, resp. 154 korun.
Nejdražší je pro běžného bankovního klienta Osobní účet od České spořitelny a Citikonto od Citibank. I když klient nechce chodit na pobočky a využívat tak služeb živých bankovních pracovníků, zaplatí České spořitelně za měsíc 166 korun. V Citibank bude klient, pokud nemá v bance minimálně půl milionu korun, každý měsíc chudší o 377 korun.
Právě ve druhé polovině žebříčku je vidět největší zlevnění a zdražení bankovních služeb ve srovnání s minulým rokem. Nejvíce vyšla vstříc výhradním uživatelům internetového bankovnictví LBBW Bank (loni BAWAG Bank). Její IQ Konto pro tyto klienty zlevnilo o 69 korun. Naopak největšího zdražení se dočkali klienti Citibank. Průměrného klienta by Citikonto i při výhradním používání elektronického bankovnictví stálo o 46 korun více než loni.
Průzkum jasně ukázal, že používání elektronického bankovnictví šetří klientům peníze. Je rovněž výhodnější pro banky. Ocení to zjevně jen některé. Správnou volbou běžného účtu se taki při důrazu na využívání internetbankingu dá ušetřit více než sto korun za měsíc.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.