« Zpět

Čtyři způsoby, jak za zboží zaplatit

| 10. října 2008 - 10:20 | Zprávy | E-bankovnictví

Plaťte kartou, která je určena přímo pro TRANSAKCE NA INTERNETU. Je to bezpečné. K nejpoužívanějším možnostem, jak za zboží z webu zaplatit, patří následující čtyři varianty. Každá má své klady a zápory...

Plaťte kartou, která je určena přímo pro TRANSAKCE NA INTERNETU. Je to bezpečné.

K nejpoužívanějším možnostem, jak za zboží z webu zaplatit, patří následující čtyři varianty. Každá má své klady a zápory.

1 Platba při osobním odběru

Pokud mají internetové obchody své kamenné prodejny, můžete zaplatit osobně. Zboží si objednáte a obchodník vás vyrozumí, kdy si je můžete vyzvednout. V prodejně nebo ve skladě si zboží přeberete a zaplatíte hotově nebo kartou.
Nevýhoda je, že některé e-shopy prodejny nemají. Při osobní platbě máte své peníze stále u sebe a můžete si zkontrolovat přebírané zboží.

2 Dobírka České pošty či jiného přepravce

Zboží si objednáte, zásilka vám přijde poštou nebo vám ji doručí spediční společnost. Tato varianta bývá dražší, ale je komfortnější. Za mírný příplatek si můžete určit čas a místo převzetí zboží. I tady platí, že své peníze dáte z ruky až při převzetí zásilky, kterou si můžete ještě před zaplacením alespoň zběžně zkontrolovat.
V případě, že je něco na první pohled v nepořádku, můžete zásilku odmítnout převzít.

3 Bankovní převod na účet prodejce

Abyste mohli poukázat peníze, musíte nejprve znát číslo účtu obchodníka, kód banky a variabilní symbol vašeho nákupu (často to bývá číslo objednávky). Všechny tyto informace naleznete na webu obchodníka. Za zboží platíte předem, ale u solidních e-shopů nemusíte mít žádné obavy.
Některé obchody mají časový limit, dokdy se vaše peníze musí objevit na jejich účtu. V případě, že se tak nestane, objednávka se automaticky zruší. Příjemné na tomto způsobu platby je zejména jeho pohodlí - vše zařídit ze svého obýváku.
Variantou této platby je GSM banking, kdy svůj účet ovládáte pomocí mobilního telefonu.

4 Platba kartou přes internet

I v tomto případě platíte zboží předem, tentokrát pomocí své karty a v reálném čase. Ale nejprve si ověřte, jestli máte tuto možnost aktivovanou, u nás vydávané karty to obvykle nemívají, ale když bance řeknete, službu aktivuje nebo vám vydá kartu, která je určena přímo pro transakce na internetu. Na západ od českých hranic je to nejběžnější způsob platby.
Mnoho e-shopů používá takzvané 3D-Secure řešení. Jde o bezpečný způsob, protože při platbě komunikujete přímo s vaší bankou, které sdělíte číslo karty, dobu platnosti a trojčíslí, jež na své kartě naleznete u políčka pro podpis. Banka zajistí zašifrovaný přenos dat a obchodníkovi sdělí jen výsledek autorizace. Ten je zároveň pokynem k vyřízení objednávky.
Tímto způsobem se chráníte před zneužitím karty a zároveň nedochází k volnému přenosu nechráněných dat na počítačové síti.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.