« Zpět

Březen opět měsícem finančního zdraví

| 13. března 2024 - 13:36 | Zprávy

Na podporu finančního vzdělávání vyhlásilo Ministerstvo financí už v loňském roce březen měsícem finančního zdraví. V rámci této vznikající tradice proběhne napříč Českem v březnu 2024 řada zajímavých aktivit, jejichž společným cílem je zvyšování finanční gramotnosti dětí i dospělých.

Jádrem letošního měsíce finančního zdraví bude týden od 18. do 24. března, kdy v Česku již poosmé proběhne Global Money Week (GMW). Jedná se o celosvětovou kampaň Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která je zaměřený na žáky, studenty a sociálně ohrožené skupiny obyvatel. Národním koordinátorem akce je Ministerstvo financí, národními organizátory jsou společnosti EFPA ČR a yourchance o.p.s. Na webu www.globalmoneyweek.info se mohou registrovat jak pořadatelé vzdělávacích akcí, tak odborníci z oblasti financí, kteří mohou s finančním vzděláváním pořadatelům pomoci.

„Global Money Week je zdařilým příkladem toho, jak efektivní a úspěšná může být spolupráce státu a soukromého sektoru při naplňování veřejného zájmu, kterým výchova k finanční gramotnosti bezesporu je. Proto jsem rád, že i letos pokračujeme v tradici a měsíc březen je opět měsícem finančního zdraví, jehož cílem je podpora finanční gramotnosti nejen žáků a studentů,“ uvádí ministr financí Zbyněk Stanjura.

Finanční vzdělávání v pojetí GMW zdůrazňuje význam praktických finančních dovedností upotřebitelných v každodenním reálném životě. Mottem letošního ročníku GMW je „Chraň své peníze, chraň svou budoucnost“, proto bude většina letošních akcí zaměřena na bezpečnost osobních financí. „Být finančně gramotný neznamená mít jen přehled ve vlastních financích, ale také si uvědomit potenciální rizika a nástrahy, která mohou naše peníze a majetek ohrožovat při nakupování na internetu či využívání některých finančních inovací,“ upozorňuje Marta Gellová, ředitelka a spoluzakladatelka EFPA ČR.

Tato rizika mohou zahrnovat různé finanční podvody, jako třeba phishing, ale také rizika spojená s ochranou osobních údajů, jako je krádež identity. Workshop pro učitele na téma „Jak se chovat bezpečně nejen ve finančním světě?“ připravila Nadace České spořitelny.

Letošního ročníku se již tradičně zúčastní i AISIS, Československá obchodní banka, Česká mincovna, Komerční banka, Moneta Money Bank, Rozumíme penězům, FinGR Play či Junior Achievement. Nově se do GMW zapojí také Generální finanční ředitelství a Generální ředitelství cel. Iniciativu svou záštitou opětovně podpoří Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Česká národní banka.

GMW přináší řadu přednášek, workshopů na finanční témata s odborníky z finančních institucí a neziskových organizací, ale i interaktivních her a soutěží. „Nově během GMW poběží celonárodní akce Cashflow maraton. A v obchodním centru Černý Most v Praze se uskuteční dne 9. 3. 2024 celodenní program "Hurá peníze" na podporu finančního vzdělávání se zajímavými hosty a doprovodnými aktivitami pro děti i dospělé“, dodává Jana Merunková, ředitelka yourchance o.p.s.

Měsíc finančního zdraví uzavře odborná konference s názvem Kritické myšlení: informace vs. kompetence, která se bude konat 4. dubna 2024 v budově České národní banky.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.