« Zpět

Jak neprodělat na slevách? Podívejte se na 10 tipů, které fungují

| 26. listopadu 2015 - 11:00 | Zprávy | Účty

Zatímco 25. listopadu najdeme v kalendáři Světový den bez nákupů, o dva dny později se uskuteční nákupní šílenství známé jako Black Friday, tedy Černý pátek. Především v USA a Velké Británii, ale stále častěji i v Česku, v tento den kamenné i internetové obchody vyhlašují mimořádné slevy a startují předvánoční nákupní horečku.

„Češi na slevové akce slyší a obchodníci se je tak snaží nalákat do obchodů. Ne vždy ale člověk ušetří. Důležité je vědět, jakou má zboží skutečnou hodnotu a nenechat se tak výraznou slevou přesvědčit k nevýhodnému nákupu stále ještě předraženého výrobku,“ říká Dušan Šídlo, analytik společnosti Broker Trust a autor knihy Nenech se dojit, v níž radí, jak se dá ušetřit nejen na slevách.

Podívejte se na deset tipů, na co si dát ohledně slev pozor.  

Mějte plán, co chcete koupit
Vyrazit na slevy se vyplatí v případě, kdy má člověk jasný seznam toho, co chce nebo potřebuje koupit. Pak může objevit opravdu výhodnou nabídku a výrazně ušetřit. Rozhodně by neměl jen bezhlavě kupovat věci, protože jsou ve slevě.

„Zákazník při slevové akci čelí typicky pocitu: ‚Přeci to tady nenechám, když je to o tolik levnější.‘ Zapomíná pak ale na to, že dané zboží ve skutečnosti nepotřebuje, a v podstatě tak utrácí za zbytečnosti,“ říká Dušan Šídlo.

Udělejte si vlastní průzkum
Porovnejte nabídky ve více obchodech. To, že jeden obchodník nabízí zboží se slevou 50 procent, ještě neznamená, že v jiném obchodě nebude levnější i bez slevy, protože ho od začátku neprodávali s takovou přirážkou. Někteří obchodníci zboží před akcemi účelově zdražují, aby pak mohli oslňovat slevami v desítkách procent.

„Díky internetovým srovnávačům cen dnes uživatelé rychle získají přehled o nejvýhodnějších nabídkách. Důležité je podívat se také na to, jak se vyvíjela cena produktu, z čehož se dá vyčíst, zda zboží nebylo před slevou účelově zdraženo. Vyplatí se také věnovat zákaznickým recenzím nejen ohledně zboží ale také spolehlivosti obchodů, především pak jejich dodacím lhůtám, ochotě komunikovat a řešit případné reklamace,“ vypočítává Dušan Šídlo.

Zkontrolujte, zda částka odpovídá slevě
Někteří nepoctiví obchodníci se mohou pokoušet čarovat s čísly, a proto byste si měli vždy propočítat, jestli uváděná sleva skutečně odpovídá výsledné ceně. Může se stát, že u zboží bude například sleva 30 procent, ale skutečná cena tomu nebude odpovídat a bude méně výhodná. „Podle zákona musí být u zboží uvedena původní cena, výše slevy a nová cena. Pokud jsou údaje nekompletní, měl by to být pro zákazníky varovný signál,“ říká Dušan Šídlo.

Pozor na slůvko „až“
Výrazná cedule s nápisem „sleva až 90 %“ působí ve výloze nebo na webové stránce obchodu jako velké lákadlo, které má většinou jediný cíl – dostat zákazníky do obchodu. Ve skutečnosti se pak takto markantní sleva může vztahovat jen na určité produkty nebo okrajový sortiment.

Ve stresu výhodně nenakoupíte
Stres je nepřítel každého člověka, který se rozhoduje o koupi. Nenechte se vmanipulovat do situace, že byste se měli o nákupu rozhodovat ve spěchu či pod nátlakem. V takovou chvíli z obchodu raději odejděte a vše si někde v klidu promyslete a propočítejte.

Přesvědčte se, jaké zboží kupujete
Některé výrazné slevy se mohou vztahovat na zboží, které je ve skutečnosti už použité nebo sloužilo jako tzv. předváděcí model. Typicky se to týká elektroniky. Solidní obchodník na takové zboží zákazníka zřetelně upozorní, v některých případech to ale nemusí být na první pohled zřejmé. U použitého zboží bývá zkrácena záruční doba.

Ujistěte se, zda sleva platí pro každého
Některé slevy nebo speciální ceny zboží mohou platit jen pro držitele členských karet daného obchodu. Na první pohled si toho ale všimne málokdo a při placení tak dojde k nepříjemnému překvapení. V některých obchodech dokážou členskou kartu vystavit na počkání, v jiných to trvá delší dobu a na zvláštní výhody si musejí zákazníci počkat.

Slevy můžete využít kdykoliv
Nakupovat se slevou nemusíte jen, když obchodníci vyhlásí výprodej. Na internetu existují stránky, které nabízejí po celý rok do vybraných obchodů slevové kupony a kódy.

Kdo si počká…
Po Vánocích přijde tradiční vlna výprodejů. Obchodníci budou sezonní zboží nabízet mnohdy s ještě vyššími slevami než nyní, kdy spoléhají, že ho lidé koupí i dráž jako vánoční dárek.

Nákup na úvěr ano, ale jen na něco
Nakupovat na splátky drobnosti nebo věci s krátkou životností není rozumné. Úvěr můžete zvážit v případě větších nákupů hodnotnějších věcí, jako jsou spotřebiče nebo nábytek, které mají delší životnost než doba, po kterou budete splácet. Ideální je, pokud obchodník nabízí nákup na splátky bez navýšení, v takovém případě za zboží nezaplatíte peníze navíc.

„Velmi nevýhodné může být nechat se přesvědčit ke koupi zboží na úvěr výměnou za to, že zákazník na ruku dostanete část peněz zpět. V reálu většinou kvůli úrokům původní cenu výrazně přeplatí,“ dodává Dušan Šídlo ze společnosti Broker Trust.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.