« Zpět

Jakou investiční náladu přinesl rok 2011 a co nás čeká v tomto roce?

| 10. ledna 2012 - 12:21 | Zprávy | Podílové fondy

Rok 2011 byl rokem změn postojů a názorů. Do té doby stabilní základy Evropské unie začaly korodovat a nad západním světem se objevil mrak další finanční krize. Jak se to projevilo na změně investičního klimatu a nálady?


„Do té doby patrná, ale nijak dramatická propast mezi USA a Evropou se v loňském roce prohloubila,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost. „Poslední měsíce loňského roku se americké ekonomice vedlo lépe, než kdokoliv očekával, zvláště v porovnání s Evropou. Zisky většiny tamních firem se ve třetím čtvrtletí průměrně zvýšily o téměř 16 % a překonaly tím rekordní výsledky z konce roku 2007. Můžeme proto tvrdit, že se Spojené státy pomalu ale jistě dostávají z nejhoršího.“ Evropa poslední dobou sice žije problémy financování státních pokladen, na pozadí se však objevují celkem slušné výsledky nebankovních společností. „Například rekordně úspěšné výsledky automobilek stojí určitě za zmínku.“
Rok 2012 může přinést pozitivní změny
Výše inflace se v současnosti v Evropě i v USA přibližuje své nejvyšší hodnotě. V následujících měsících by ale podle odhadů měla klesat. Jak hluboko, to závisí mimo jiné i na vývoji ceny ropy. Pokud se ropa bude prodávat levněji, bude to mít dobrý vliv nejen na snížení inflace, ale i na uzdravení států z recese. Navíc Evropská centrální banka bude mít možnost snížit své základní úrokové sazby. „V období nejistoty, ve kterém se právě světové ekonomiky nachází, se najde ještě jedna pozitivní zpráva. S růstem zisku společností se ve firmách hromadí velké množství hotovosti, kterou dříve či později budou chtít utratit. Na druhou stranu, firmy ve velké míře nabírají i levné úvěry. Obojí může v letošním roce přispět k růstu nových investic,“ podotýká Aleš Prandstetter.
„Rok 2011 byl rokem pokusů zvládnout dluhovou krizi eurozóny. Pokusy to byly vesměs neúspěšné, proto ceny rizikových aktiv, právě zejména v Evropě, klesaly. Ztrátám se neubránily jak akcie, tak většina korporátních (zejména bankovních) dluhopisů,“ uzavírá Aleš Prandstetter. Dobrý nebyl vývoj ani na mnoha státních obligacích s tím, jak investoři dávali přednost zejména těm německým a americkým, i když například české státní dluhopisy pozitivní výnos přinesly. „Rok 2012 tak bude ve znamení řešení státních dluhů a úspěch na tomto poli bude určující pro výkonnost jednotlivých tříd aktiv. Hodně napoví hned první měsíce, kdy přijdou na řadu velké aukce francouzských a italských dluhopisů.“

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.