« Zpět

Čekání na velkou rotaci aneb Proč by měl začít velký přesun investic od dluhopisů k akciím

| 29. dubna 2013 - 12:49 | Zprávy | Obchodování s CP

Nejistota, zda se Evropě podaří nalézt ztracený růst, ale i nejasnosti ohledně rozpočtové politiky vyspělých států, možnost dalšího nepříjemného vývoje v rámci krize eura a zakolísání růstu počtu pracovních míst v USA – to jsou jen některé důvody, proč většina investorů ještě stále nemá klidný spánek. Jaká jsou tedy současná vodítka pro výběr vhodných investic?

 

Ten, kdo chce dosáhnout výraznějšího růstu aktiv, raději zvolí v tuto chvíli portfolio s nějakou příměsí akcií. Ti, kteří dávají přednost zdánlivé maximální bezpečnosti a volí pouze dluhopisy a hotovost, se musejí spokojit s návratností jen lehce nad nulou. „Dokud zůstane inflace a sazby na svých historicky nízkých úrovních, může se zdát výnos fixně úročených investic přijatelný. Otázkou ale zůstává, jak jsme od prasknutí dluhopisové bubliny daleko, a to přes to, že se tato bublina stále ještě nafukuje,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost a dodává: „Existuje zároveň celá řada dobrých důvodů, proč se nákup akcií vyplatí. Patří mezi ně například dividendový výnos, který se v Evropě pohybuje na průměrné úrovni 3,55 %. To je často vyšší hodnota, než jakou by lidé získali z investic do dluhopisů.“
 
Mezi další důvody přesunu k nákupu akcií patří také skutečnost, že nejsou, na rozdíl od dluhopisů, v současné chvíli drahé. „Za průměrnou evropskou akcii nyní zaplatíte cca 12,1 násobek výnosu v dalších 12 měsících. I americké akcie se kotují s diskontem přes 20 % z průměrného poměru ceny k výnosům vůči průměru za posledních patnáct let,“ upřesňuje Aleš Prandstetter. „Samozřejmě nesmíme zapomenout, že akcie jsou náchylnější ke ztrátám. Ale je otázkou, do jaké míry si kladnou výnosnost zachovají dluhopisy, dojde-li k růstu inflace nebo úrokových sazeb,“ doplňuje Aleš Prandstetter.
 
Jaká jsou tedy současná vodítka pro výběr vhodné investice? Vyplatí se sledovat fundamentální data. Nálady na trhu a minulá výkonnost totiž často podávají zkreslené informace. Vyplatí se zaměřit raději na současnou výkonnost firem a jejich výhledy. Právě to je zásadní pro určení, zda jsou akcie či firemní dluhopisy drahé, či nikoliv. „Lidé by si měli uvědomit, že výnosy z klasických spořicích produktů zůstávají nezajímavé, a tak se více než kdy jindy vyplatí nakupovat i jiné druhy aktiv, než byli doposud zvyklí. Jedině ten, kdo je schopen investovat s dlouhodobým horizontem a povznést se nad momentální výkyvy cen a nálad, má totiž velkou šanci podstatně zvýšit své bohatství,“ uzavírá Aleš Prandstetter.
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.