Rádce Zlaté koruny
navazuje na Peníze v roušce
Tyto stránky byly s názvem Peníze v roušce vytvořeny na začátku pandemie koronaviru. Ta je naštěstí již za námi. Dotazy na problematiku osobních a podnikatelských financí nám ale chodí stále. Proto jsme se rozhodli v tomto rádci pokračovat tentokráte již bez roušky.
Potřebujete poradit? Máte dotazy?
Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám odpovídá na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.
Pevné zdraví - i to finanční!
Doporučujeme, abyste si nejdříve prošli předchozí dotazy. Je velice pravděpodobné, že odpověď na svoji otázku naleznete.
Je mi 68 let, je pro mne úrazové pojištění, a v jaké výši?
Doporučujeme si k tomuto tématu také přečíst článek na našem webu: https://www.zlatakoruna.info/zpravy/zivotni-pojisteni/pribyva-pojistek-pro-seniory-jsou-aktivnejsi-nechteji-zustat-na-obtiz
Vaše Zlatá koruna
Jano, úrazové pojištění je dobré v každém věku, od dítěte, až po seniora.
Vzhledem k tomu, že jistě již jste v důchodovém věku, příjem máte zajištěn i po dobu, co budete v případě úrazu v neschopnosti, v nemocnici, v rekonvalescenci. Proto neuzavírejte bolestné. Pouze trvalé následky úrazu.
Ale pozor: ve vašem věku se mohou na různé úrazvy vztahovat někdy až nečekané výluky. Informujte poišťovacího zprostředkovatele o svém zdravotním stavu a požádejte ho analýzu situace. U některých chorob se totiž úraz neplní nikdy, pojišťovna jej bude považovat za následek stavu, nikoliv za náhodnou událost (úraz ale musí být prokazatelně náhodnou uddálostí).
Dosáhne generace Z někdy na vlastní bydlení?
Otázkou také je, zda bude o vlastní bydlení stát. Tato generace se hodně vzhlíží ve sdílené ekonomice, což je opačný směr než vlastnictví.
Dobrý den. Ano, dosáhne. Ale většina z nich jen s podporou rodičů. Není to nic nového, kdysi to tak už bylo. A podle mého, zase bude. Pavel Najman
Dobrý den ,už nejsem dlužníkem v SOLUS ,ale stále nemůžu jsi pučit z banky,jelikoš banky mají své registry a tam jsem pořád vedená jako dlužník.A nevím jak se dostat s této situace jelikoš vám nikdo neřeknevíce jenom že dlužíte.Děkuji za odpověd.
Dobrý den, registry nejvíce využívané bankami i nebankovními poskytovateli úvěrů jsou vedle SOLUS ještě Bankovní registr klientských informací (BRKI), kde jsou zpracovávány údaje o úvěrech poskytnutých bankami a Nebankovní registr klientských informací (NRKI), kde jsou zpracovávány údaje o úvěrech poskytnutých nebankovními věřiteli, údaje mezi BRKI a NRKI jsou sdíleny bankami a nebankovními věřiteli. V SOLUS jsou zpracovávány především negativní údaje (zpožděné splátky) po dobu existence úvěru a 3 roky po jeho ukončení. V BRKI a NRKI jsou zpracovávány negativní a pozitivní (řádné splácení) informace ještě 4 roky po ukončení úvěru. Ve všech třech registrech jsou také údaje o zamítnutých úvěrových žádostech (negativní informace) po dobu 3-12 měsíců. U všech třech registrů si můžete požádat o komerční výpis z registru nebo o kopii zpracovávaných osobních údajů zdarma podle čl. 15 GDPR, u SOLUS na jeho webových stránkách www.solus.cz a kopii údajů z BRKI a NRKI na stránkách www.kolikmam.cz
Dobrý den, Heleno, pokud byste váhala, jak podat žádost o výpis z jednotlivých registrů, tady je rozcestník, kde najdete odkazy na podrobné návody k získání výpisů krok za krokem. Včetně fotografií obrazovky a detailního vysvětlení, co v kterém kroku udělat. Jsou zde i informace, kolik Vás budou výpisy stát.
V určitých situacích se dá uspíšit výmaz z registrů a samy registry o tom informují. Všechny potřebné informace najdete na tomto odkazu.
Doporučujete důchodové připojištění? Případně u které společnosti?
Dobrý den. Spoření na stáří určitě ano. Ideální forma tohoto spoření závisí na dalších okolnostech, zejména na věku. Nespornou výhodou důchodového připojištění je státní příspěvek, případně příspěvek zaměstnavatele. Zde bych volila úložku tak, abych čerpala maximální státní příspěvek (nyní 1000 Kč měsíčně, od 1.1. 2024 1700 Kč měsíčně). Pak by mě zajímala možnost zhodnocení u konkrétní penzijní společnosti. Některé hodnotí prostředky lépe než jiné (zbývá-li do důchodu více než 12 let, volila bych dynamičtější-výnosnější varianty, např. u společnosti Conseq). A nezůstala bych jen u jednoho produktu, snažila bych se zajistit si vlastní bydlení, případně další příjem např. z pronájmu své nemovitosti či výnosy z úložek a investic.
Poradíte mi prosím jak začít investovat do EFT?
Možností, jak začít investovat do ETF, je několik.
Dražší, ale jednodušší, je využítí banky či finančně poradenské společnosti, které zpravidla nabízejí tzv. řízená ETF s pravidelným poplatkem kolem 1,5 % ročně z objemu investice, zároveň musíte počítat často i s nějaký vstupním poplatkem. Výhodou je poradenství, které se vám dostane při výběru konkrétní investice.
Levnější způsob je otevřít si účet u některého z obchodníků s cennými papíry a tam nakupovat ETF stejně, jako můžete nakupovat akcie. V takovém případě počítejte s ročním poplatkem za správu od 0,03 % (ETF na americký index S&P 500) po cca 0,2 % (ETF na celosvětové indexy), případně o něco vyšší u specifických ETF či u aktivně spravovaných ETF. A zároveň počítejte s náklady na nákup a prodej, které se pohybují řádově od 6 USD za transakci. Krom toho musíte nakupovat minimálně jeden kus ETF, přičemž cena se pohybuje i v řádu stovek amerických dolarů.
Alternativou jsou nejrůznější platformy typu Revolut apod., které zpravidla umožňují 1 nákup v měsíci zdarma a zároveň i pořízení tzv. frakčních ETF, tedy i části jednoho kusu. To je ovšem vykoupeno tím, že zpravidla nekupujete přímo ETF, ale rozdílový kontrakt na tento cenný papír (CFD - contract for difference, viz např. https://www.youtube.com/watch?v=sqTbGbtPpu8), a také je užší nabídka konkrétních ETF (i akcií).
Nezapomínejte přitom na to, že při nákupu ETF byste měl dodržel investiční horizont vhodný pro daný typ (různý pro akciová, dluhopisová a další ETF) a váš rizikový profil. Zároveň by dané ETF mělo zapadnout do vašeho dlouhodobého finančního plánu (viz např. https://www.youtube.com/watch?v=Nl0uhvT68vU).
Hezký den, chystáme se s přítelem na čtyři měsíce na práci do Asie a zajímalo by nás, jaké byste doporučili dlouhodobé pojištění v poměru cena/bezpečnost. Děkuji
Dobrý den, paní Andělo,
klienti by si na takovou cestu měli sjednat komplexní cestovní pojištění na limit alespoň 15 000 000 Kč. Obsahem komplexního pojištění je i pojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti.
Pokud by vykonávali pracovní činnost nemanuálního charakteru stálo by je toto pojištění UNIQA na 120 dní 19 920 Kč (pro oba).
Pokud by vykonávali pracovní činnost manuálního charakteru stálo by je pojištění UNIQA na 120 dní 30 240 Kč (pro oba).
Pokud by měli chuť podniknout v místě pobytu ještě něco "adrenalinovanějšího", bylo by rozumné sjednat ještě připojištění nebezpečných sportů. To by v UNIQA stálo 60 480 Kč při manuální práci a 39 820 Kč při nemanuální činnosti (opět na 120 dní pro oba).
Mezi nebezpečné sporty patří např. vysokohorská turistika bez horolezeckého náčiní od 3 000 m. n. m. do 5 000 m .n. m., VIA Ferrata B-D, parasailing, přístrojové potápění, parašutismus nebo motorické a letecké sporty všeho druhu.
Pokud by chtěli vyšší limit pojištění UNIQA (25 000 000 Kč): pojistné by stálo:
K25 – turista (nemanuální činnost) 32 400 Kč
K25 – pracovní činnost 43 200 Kč
K25N – pracovní činnost 86 400 Kč
K25N – turista (nemanuální činnost) 64 800 Kč
V Asii jsme v UNIQA zaznamenali nejvíce pojistných událostí v Nepálu, a to z důvodu výškové nemoci nebo úrazu při výstupu na velehory. Časté jsou také omrzliny. Zde může být problematická i záchrana, neboť vrtulník může vzletět jen do určité výšky a za příznivého počasí. Pokud se stane problém výše, musí být pacient nejdříve snesen tam, kam se dostane vrtulník, který ho pak odveze do nemocnice. To snesení může ale trvat delší dobu a klientovi může jít o život.
V Asii se také hodně jezdí na skútrech (včetně našich turistů) a na těch vznikají často úrazy. Ať už nezvykem, nedobrým technickým stavem stroje i místními ne zcela jednoznačně dodržovanými předpisy pro provoz na silnicích. Nejčastější jsou problémy jako bolesti břicha, průjmy, alergie, dýchací problémy, zkrátka běžné obtíže známé i z jiných končin. V Indonésii UNIQA zaznamenala vícekrát břišní tyfus.V Indii hrozí onemocnění z vody, i když je deklarovaná jako pitná. Proto před cestou do Asie by si klienti měli zjistit o dané zemi co nejvíce informací na stránkách MZaVěcí a Ministerstva zdravotnictví a postupovat podle jejich doporučení (dostupnost lékařské péče, medikace do lékárničky, čeho se vyvarovat, očkování). Určitě by se měli registrovat v systému DROZD a do mobilu uložit telefon na nejbližší ambasádu ČR.
Ve spolupráci se zkušenou asistenční službou se snažíme, aby našim klientům byla vždy a všude poskytnuta ta nejlepší zdravotní péče, někdy i za cenu převozu do jiné lokality či dokonce země. Také její telefon plus číslo pojistné smlouvy si uložte do mobilu pro případ potřeby.
O konkrétních specificích Vaší cesty je možné se osobně poradit a v souladu s tím nastavit i pojištění.
Dobrý den, Andělo, neznáme přesně druh práce, kterou budete ve vaší cílové dělat. Ale předpokládáme tedy, že nejde o nic rizikového, co by si z podstaty věci vyžadovalo připojištění.
V takovém případě bychom vám doporučili jednorázové cestovní pojištění na konkrétní dobu pobytu. Volit můžete balíček Standard, kde má pojištění léčebných výloh pojistnou částku nastavenu na 25 mil. Kč, dále obsahuje úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti a pojištění zavazadel.
K dispozici je i balíček Exclusive, kde je limit léčebných výloh stanoven na 100 mil. Kč a navíc k výše uvedenému ještě obsahuje pojištění pobytu v nemocnici a nadstandardní asisteční a právní služby.
V každém případě u léčebných výloh byste měla volit dle cílové země s ohledem na nákladnost lékařské péče a nezapomínat na náklady za případnou repatriaci (Letecký speciál se pohybuje min. na 5 mil. Kč, opět s ohledem na druh destinace a náročnost organizace).
Pojištění nadstandardních asistenčních a právních služeb považujeme pro vaše účely za extrémně užitečné. Toto pojištění zahrnuje několik oblastí: kauce, náklady za vyřízení náhradních cestovních dokladů, právní pomoc, asistenci v opuštěné domácnosti, převoz věcí zemřelého a pohřeb v zahraničí, přivolání náhradního pracovníka.
Zajímavá pro vás může být zejména právní pomoc: pojištění se sjednává pro případ potřeby ochrany oprávněných právních zájmů pojištěného v těchto případech: trestního nebo správního řízení po dopravní nehodě, sporu ze spotřebitelských vztahů s místním poskytovatelem služeb, nároku na náhradu škody nebo újmy na zdraví. Limit pojistného plnění pro právní ochranu činí 200 000 Kč.
Pojištění pro takto dlouhou cestu můžete sjednat online, doporučili bychom vám ale navštívit naši pobočku či se obrátit na naše poradce. V obou případech s nimi můžete probrat veškerá specifika vaší cesty a následně se rozhodnout pro variantu, která bude nejvíce odpovídat vašim představám a záměrům, které v zahraničí máte.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, tak "bon voyage" ;)
Ovlivní AI ekonomického smýšlení? Mám z toho trochu obavy.
Vážený pane Kulhánku, nejsem si zcela jist co má Vaše otázka na mysli. Nicméně jsem Vaši otázku položil přímo AI Microsoft Bing a zde je odpověď:
Ano, umělá inteligence (AI) má vliv na ekonomické smýšlení. Například Evropská unie se v roce 2018 začala věnovat tvorbě nového legislativního rámce, ve kterém usiluje o regulaci systémů umělé inteligence. V současnosti se návrh nařízení známý pod zkráceným názvem Akt o umělé inteligenci nachází na začátku etapy svého konečného schválení. Po dokončení procesů půjde o první závazný předpis svého druhu na světě, který v tomto rozsahu ošetřuje oblast umělé inteligence 1.
Reference: 1: Schválení Aktu o umělé inteligenci výrazně ovlivní celosvětový vývoj AI - Computerworld
AI zasáhne pravděpodobně brzy do všech oblastí činnosti. Buď na nástup umělé inteligence zareagují lidé zvýšením kreativity, které AI umožňuje, nebo "vypnutím" zbytků kritického myšlení. AI je především nástroj, který může usnadnit a zefektivnit práci, a záleží na způsobu užití tohoto nástroje, jaký dopad bude mít - zda převážně pozitivní, nebo negativní.
Ekonomické smýšlení ovlivňují především znalosti (ty AI může doplnit), ale i názory a (zjednodušeně řečeno) politická orientace - a i to může AI ovlivnit...
Dobrý den, poprvé musím platit daň z nemovitosti. Jak je to se splatností a je nějaká možnost splátek?
Dobrý den, termín pro zaplacení daně je 31. 5. 2023. Pokud je vaše daňová povinnost (v jednom kraji) vyšší než 5 000 Kč, tak můžete daň buď zaplatit najednou do 31. 5., nebo ve dvou splátkách, přičemž první musí být zaplacena do 31. 5. a druhá do 30. 11. 2023.
Jaktože se tak liší procenta na spořících účtech jednotlivých bank?
Obecně řečeno banky stanovují úrokovou sazbu na spořicích účtech dle úrovokové sazby ČNB. Pak je jejich obchodní politikou, jak moc se od sazby od ČNB budou lišit.
Vaše Zlatá koruna
Chtěl bych uložit nějaké peníze do krypta, s rizikem jsem ztotožněn, ale nejsem si jistý bezpečnostním rizikem, které přináší. Na jaké platformě nebo jak své portfolio zabezpečit, aby mi je nikdo třeba neukradl? Děkuju za tipy
Rizika existuji vzdy. Bud se rozhodnete sverit prostredky treti strane (nejake kryptowalletka, burza, banka apod), pak nesete riziko jejiho kolapsu, pripadne fraudu.
Nebo vyuzijete ten unikatni 'vynalez' blockchainu, umoznujici takoveho prostrednika vynechat. V takovem pripade nicmene rizkujete, ze privatni klice ktere prave a jenom Vam zajistuji kontrolu nad vasimi krypto prostredky ztratite (castejsi pripad) nebo vam je nekdo odcizi.
Kazdopadne tyto scenare jiz krypto svet umi resit, proto bych se klanil ve vasem pripade ke stazeni nektere z volne dostupnych walletek, nebo uctu na renomonvane krypto burze, kde bych krypto nakupoval a nasledne si je posilal na jen a jen vasi hardwarovou penezenku (napr. Trezor) s duslednym dodrzenim pravidel pro spravu privatnich klicu (resp. tzv. seed phrase - 12 nebo 16 slov). Tzn jejich bezpecne uschovani vcetne rozdeleni na vice casti, aby nemohl nekdo najit na jednom miste vsechny a tim se dostat k vasim prostredkum.
Letos je první rok, kdy budu muset podávat daňové přiznání jako pracující student. Co myslíte, mám to zkusit sám nebo je potřeba najít si účetní…
K dispozici jsou různé nástroje on-line, často zcela zdarma. Nejlepší je ovšem vyplnit formuláře přímo na stránkách Ministerstva financí. Portál mojedane (tečka) cz Vás nasměruje přímo na elektronické daňové formuláře na stránkách ministerstva. Pokud Vaše podnikání je spíše "v plenkách", doporučil bych Vám si udělat daňové přiznání sám. Pokud by se však jednalo o již v počátku rozjetý business, určitě se Vám vyplatí užít služeb daňového poradce.
Dobrý den, pro vaše účely bude určitě stačit některé z online daňových přiznání, jako je například onlinepriznani.cz, ale existuje i spousta dalších (stačí zagooglit), které vás velice rychle a přehledně provedou celým procesem až k odeslání všech dokumentů tam, kam potřebujete (poštou i datovou schránkou). Stojí to pár stovek, pokud neděláte nic významně komplikovaného, určitě je to výhodnější než účetní. Cena by měla být kolem 200 korun, u vyšších cen zbytečně přeplácíte.
V internetových skupinách o investování se jako žena často setkávám se značným nepochopením a šovinistem? Neznáte třeba nějaké platformy speciálně pro ženy ve kterých bych se mohla dozvědět co potřebuji?
Dobrý den paní Michlová,
nepochopení a šovinismus je bohužel poměrně častá věc, se kterou se ženy v oblasti investování setkávají, věřte, že nejste sama. Podobné situace řadu žen naprosto zbytečně odrazují od investování, protože ženy nemají moc zdrojů a míst, kde by mohly zjistit informace o investování, mohly sdílet zkušenosti nebo se naopak doptat na cokoli, co potřebují o investování vědět, a zároveň se nebát, že pro své otázky či názory budou terčem poznámek ze strany mužů.
Naše organizace Business & Professional Women CR má investování žen jako jedno z témat, které jsme se rozhodly aktivně řešit. Jednak z důvodu, že chceme ženy v aktivním investování podpořit, ale i z důvodu, že v řadách našich členek je hodně žen, které samy aktivně investují v různých oborech a mají tedy zkušenosti, které mohou a rády budou sdílet s ostatními ženami. Každoročně pořádáme konferenci Equal Pay Day a v rámci té letošní se bude v sobotu 1. dubna 2023 konat FINdependence zone, což je vzdělávací zóna pro ženy zaměřená na investování. V této zóně plánujeme panelovou diskuzi či mentoringové stoly na různá témata z oblasti investování, podrobný program aktuálně tvoříme.
Pokud tedy máte chuť setkat se s dalšími ženami, které se zajímají o investování a mají zkušenost z různých oborů investic, srdečně Vás zveme.
Bohužel z důvodu ochrany proti spamům systém automaticky zablokuje zveřejnění příspěvku, kde bychom uvedly hypertextový odkaz nebo mail, takže Vám nemůžeme dát link na webové stránky FINdependence zone. Pokud ale do vyhledávače zadáte Equal Pay Day 2023, navštívíte webovou stránku a na horní liště zvolíte volbu „Program“, ukáže se Vám program i na sobotu 1.4.2023, kde najdete odkaz na FINdependence zone.
Rády Vás v sobotu 1. dubna 2023 uvidíme.
Mějte se moc dobře, s pozdravem
Lenka Šťastná
Dobrý den,
osobně mě velmi mrzí, že se s tímto jevem setkáváte. Doporučil bych sledovat následující zdroje:
- informační / zpravodajské webové stránky hlavních českých makléřských firem a případně jejich blogy, kde publikují zajímavý obsah.
- velmi dobré zkušenosti mám s několika finfluenecery, jmenovitě Vojta Žižka, Obdřej Koběrský a Jakub Dvořák. Všichni jsou na YT nebo v podcastových aplikacích.
- sociální sítě - zejména Twitter a LinkedIn. Na Twitter je paleta názorů velmi široká, ale je potřeba si dávat pozor na to, že jde opravdu primárně o názory a nikoliv o investiční poradenství.
S pozdravem,
Petr Žabža, Air Bank
Milá paní Aneto,
Je pravda, že v investicích je více mužů… tedy jsem ráda za každou ženu.
Sama se cítím dobře v těchto skupinách:
Já sama vzdělávám a jsem autorka v rámci svého projektu Finanční zralost.
Ať se vám daří.
Veronika Kalátová
Vazena damo, investice nema pohlavi, zajimaji ji jen fakta. Proto nic takoveho, jak pisete, zkratka neexistuje.
Jaktože akcie World wrestling entertainent stále rostou?
Co si myslíte o platformě investown.cz? Slyšel jsem v rádiu rozhovor s tvůrcem a dost mě to zaujalo.
Oliver Zapletal
Investown je online crowdfundingová platforma na investování do úvěrů zajištěných nemovitostí. Investuje se už od 500 Kč, jednoduše, rychle a bez poplatků.
Dobrý den, posledního půl roku se snažím investovat, ale nedaří se mi. Mám nějaké portofolio u své banky, tam jsem tak na nule, jinak Portu i Crypto hodně v mínusu. Vím, že není ideální doba, ale přemýšlím co s tím?
Dobrý den,
Zda pokládáte tento dotaz, tak odhaduji, že jste zvolil investiční portfolio (volil jste investiční aktiva) bez jasně dané investiční strategie. Investujete totiž do dlouhodobých investičních aktiv a hodnotíte je krátkodobě.
Máte-li zájem se podívat, jak vzdělávám studenty na investice, tak je možné nahlédnout na webových stránkách – financnizralost.cz/epripadove-studie/, kde doporučuji projít si Finanční zralost v praxi od 21. do 24. Dozvíte se tam například – co očekáváte od své investiční strategie, které porovnávám s kuchařským uměním pečení kachny… kde krásně pochopíte princip investování a dopady toho, když nemáte jasný cíl, čas a strategii.
Dozvíte se o principech investování, jak si nastavit alokaci a diverzifikaci dle časového horizontu, jak využívat robo-advisorů nebo finančních profesionálů a jiné tipy a doporučení.
Větší detail pak popisuji ve své knize Finanční zralost.
Nastavte si jasné finanční cíle, zvolte časový horizont, vytvořte si alokace, pak nastavte diverzifikaci investičních aktiv a následně hodnoťte své portfolio v čase, který jste si určil.
Zda si nevíte rady, vyhledejte si finančního profesionála napříklád na stránkách EFPA.CZ
Dobrý den, jestliže investujete do dlouhodobých aktiv, tak samozřejmě může být portfolio v záporných hodnotách. Pro dlouhodobé investice je důležité mít dlouhodobý investiční plán a toho se držet. Nesnažit se spekulovat, maximálně využít poklesů k doinvestování.
Kryptoměny navíc nejsou investiční aktivum, ale mohou sloužit pouze ke spekulaci, nebo k zajištění pro případ nepředvídatelných událostí, kdy kupříkladu budete potřebovat rychle opustit zem a přestěhovat se jinam (např. válka, komunistický puč apod.). Důvodem je, že nepřináší ani nenabízí žádný výnos (až na výjimky kryptoměn a tokenů, které jsou pouze neregulovanou verzí akcií a dluhopisů) a výnosu můžete dosáhnout pouze tehdy, kdy někdo jiný za vaší virtuální měnu zaplatí více, než kolik jste zaplatil vy. To neznamená, že na kryptoměnách nemůžete vydělat. Pouze to znamená, že jejich cena je nevyzpytatelná a vysoce volatilní, neboť závisí především na důvěře, že v budoucnu bude dražší a bude mít stále důvěru uživatelů.
Hezký dobrý den, omlouvám se, že píšu takto anonymně. Už nějakou dobu přemýšlím, že odejdu i s dětmi od manžela, který mě fyzicky týrá a několikrát vstáhl také ruku na mého syna, dcerku naštěstí zatím ne. Problém je ten, že nemám žádné vlastní peníze, máme společné účtu ke kterým má přístup pouze můj muž a chodí tam veškerá má výbava, schovávat si třeba nějaké peníze doma není možné. Zajímalo by mě jestli je nějaký způsob, jak si naspořit nějaké peníze způsobem, aby na to manžel nepřišel
Dobrý den,
Přidám ještě jedno doporučení. Domnívám se, že chcete zatím nenápadně tvořit vlastní rezervu, než budou některé kroky vidět. Proto Vám doporučuji si určitě otevřít účet, nechat si k němu udělat i platební kartu.
Zda nechcete, aby váš muž viděl, že si tvoříte rezervy, tak mě napadlo jedno řešení. S každým nákupem si u poklady při placení platební kartou požádejte o tzv. Cashback, což funguje jako když vybíráte peníze z bankomatu, ale dostanete je od pokladní v obchodě. Váš muž uvidí, že jste platila v obchodě, ale netuší, že jste si vybrala i fyzické peníze. Ty hned obratem vložte na svůj účet ideálně někde ve vkladomatu (bankomat na peníze, který umožňuje i vkládat peníze… k tomu potřebujete právě tu svou vlastní platební kartu). Tento vklad na účet je bez poplatků na rozdíl od vkládání peněz v bance na pokladně.
Snad se Vám tak podaří si našetřit pár tisícovek. Mezi tím se poraďte v centrech, o kterých píše paní Eva.
Také vám držím palce.
Ano, presně to jsem Vám chtěl poradit, co píše paní Eva, kterou mimochodem timto zdravím.. Problém ovšem bude udrzet to v tajnosti, to je dle mně nereálné. Nicmeně řešení neodkládejte, spíše se to s časem může zhoršovat.
Držím palce Zdeněk Schwarz..
Hezký dobrý den i Vám,
Odpovídám Vám ne jako finanční poradce, ale jako žena.
První věc, určitě týrání řešte. Existuje spoustu organizací, které pomáhají ženám ve Vaší situaci, včetně policie. Doporučuji Vám se i obrátit i na advokáta, se kterým budete řešit další postup. Na stránkách Unice rodinných advokátů najdete někoho, kdo je blízko Vašeho bydliště.
A první, co udělejte, zřiťte si vlastní účet a nahlaste změnu zaměstnavateli, ať chodí peníze z Vaší výplaty pouze Vám.
Držím palce!
A hlavně řešení neodkládejte!
Eva
Jaký prezidentský kandidát je podle vás nejvhodnější, co se ekonomického smýšlení týká?
Prezident nema vyznamne pravomoce v oblasti hospodarske politiky statu.
Zajímavá otázka, ale kompetence prezidenta podle Ústavy v oblasti ekonomického vedení státu nejsou tak významné, aby jeho ekonomické smýšlen či vzdělání bylo nezbytnou podmínkou pro dobrý výkon funkce prezidenta. Zásadní pro ekonomické řízení státu je státní rozpočet, který prezident stejně jako jiné zákony může pouze nepodepsat, ale pokud vláda má pohodlnou většinu v Parlamentu, nemusí na prezindentův názor brát zřetel a veto prezidenta přehlasovat.
Když vezmete informace, které se v médiích a v rozhovorech s prezidentskými kandidáty objevily, šlo o tak "zásadní" věci jako, kde by ve funkci bydleli a úřadovali, jestli by vyznamenali bratry Mašíny apod., ale co si myslí a jaká doporučení by dávali k ekonomické situaci státu, jsme se od nikoho nedověděli. Na Vaši otázku nelze tedy objektivně odpovědět.
Dobrý den, máte nějaké tipy, jak ušetřit na vánoce? V celé rodině si vždycky dáváme spoustu dárků, bohužel je spousta z toho také hromada zbytečností….
Dobrý den,
mně se vždycky osvědčilo si předem udělat seznam, co chci komu koupit, kdy pro dospělé to byl 1 nebo 2 dárky, pro děti max. 3 a toho seznamu jsem se držela. To jsem nakoupila a pak jsem místo prohlížení vánočních obchodů šla s dětmi nebo se psem na procházku a vyhnula jsem se tak vždy útokům reklamy, že tohle je tak úžasné, že bych to někomu měla koupit.
Milá paní Jruečková,
minulý rok 4. 11. 2021 jsem na toto téma psala článek "Jak chytře s penězi na vánoční dárky" - najdete jej na webových stránkách financnizralost.cz
Tipy:
Přeji Vám kouzelné svátky.
Dobrý den,
myslím, že odpověď je nasnadě, neutrácejte za zbytečnosti. Pokud jde i o širší rodinu, doporučuji si společně sednout a domluvit se. Například na cenový strop za jednotlivé dárky, že si nebudete kupovat dárky žádné, nebo si můžete napsat seznam "Ježíškovi", aby se předešlo nakupování zbytečností.
Nakonec přeci na Vánoce nejde o dárky, ale aby byla rodina pospolu.
Měla by se z vašeho pohledu obnovit superhrubá mzda?
Markéta Janáčková
Superhrubá mzda byla nestandardní systém, který není nikde ve světě (pokud vím). Z tohoto důvodu nikoliv. Nicméně její zrušení a zejména způsob, jakým byla zrušena, je poněkud nešťastný, neboť stojí veřejné rozpočty řádově 100 mld. Kč ročně (při zrušení to bylo 90 mld. Kč, ale mzdy vzrostly, tudíž roste i nevýběr daně).
Alternativou znovuzavedení superhrubé mzdy je navýšení sazby daně. To má ale svá negativa. Zatímco zaměstnancům daňové zatížení zrušením superhrubé mzdy kleslo, podnikatelům nikoliv - zůstalo stejné. Při zvýšení sazby se zdanění zaměstnanců může vrátit na původní úroveň, přičemž podnikatelům zdanění vzroste.
Dobrý den mám takový choulostivý dotaz. Moje dvanáctiletá vnučka nemá žádnou představu o šetření, dává si každý den plnou vanu, zapomíná zhasínat, nedojídá svačin a tak dále, její rodiče mají teď nějaké problémy s penězi a mě trhá srdce, že jim to takto neulehčuje. Stále jí to trpělivě vysvětluji, ale dopad to má vždy tak maximálně na tři dny. Vím, je to dítě, ale povědomí už by z mého pohledu nějaké mít mohla. Máte nějaké tipy na nějaké třeba knížky nebo způsoby, jakým ji přimět, aby více šetřila? Děkuji
Milá paní Milado,
Vaše vnučka je jako většina dětí, tedy je třeba trpělivost a stále dokola opakovat. Jste na dobré cestě.
Doporučení:
Další možné inspirace/webové stránky:
Ať se daří.
O co jde v té kauze s FTX?
Co si myslíte o windfall tax??
To je těžká otázka :). Na jedné straně stát potřebuje peníze, aby utlumil deficit a měl zdroje na podporu domácností a firem v rámci energetické krize. Na druhé straně je jak zvolený základ (pandemické roky např. pro banky představovaly nízké zisky), tak samotná definice "zisků spadlých z nebe" či "nezasloužených zisků".
Samotná daň se již promítá do odlivu firem z České republiky. A v budoucnu se promítne nepochybně i do důvěryhodnosti ČR, neboť ukazuje (další) nestabilitu českého daňového práva. V konečném důsledku může přinést méně peněz a ohrozit i budoucí ekonomickou prosperitu. Ale osobně doufám, že se mýlím ;-).
Mám záznam v solusu a nikdo mi nechce dát byt do pronájmu co dělat jak si poradit?
Kataríno,
výpis z registru SOLUS pořídíte snadno, zde je návod.
Jakmile doplatíte dluh, co je v SOLUSu zapsán, můžete požádat o výmaz z něj. Sám SOLUS k tomu dává na svých stránkách pokyny, najdete je mj. v tomto návodovém článku, jak si požádat o výmaz z jednotlivých registrů, včetně SOLUS.
Registr SOLUS je registr shromažďující negativní informace (dluhy po splatnosti) od různých subjektů. O informace z tohoto registru se zřejmě opírají někteří pronajímatelé bytů a vyhodnocují si záznamy tak, že pronájem na základě negativní informace dotyčné osobě neposkytují. Je potřeba získat výpis o Vás z registru Solus (na to máte zákonný nárok), zjistit z něj kdo Vás uvedl jako dlužníka po splatnosti a s tímto věřitelem jednat o nápravě situace. Po vyrovnání dluhu zůstane ještě v registru historický záznam, ale ten by neměl bránit pronájmu.
Hezký den, konečně jsme s přítelkyní sehnali po roce a půl byt, který by nám vyhovoval. Výměra ze m2 je tedy trochu vyšší, než je průměr, ale zahrádka a poloha bytu je dost unikátní. Hypotéku máme předschválenou, ale mám teď trochu zadní myšlenky, jestli je skutečně vhodná doba. Co když se nám třeba narodí první potomek a s přítelkyní na mateřské už nebudeme schopni vše zaplatit. Co myslíte? Děkuji.
Dobrý den,
s ohledem na nízkou dostupnost bydlení v ČR, což potvrzujete i dobou hledání vhodného bytu bych obecně s koupí spíš neotálel. Sazby úvěrů jsou sice vysoko, ale jde jen o přechodnou záležitost na několik let, ceny nemovitostí jsou spíše nižší než začátkem roku a hádat, kde budou za několik let je jen věštění z koule. Pokud je pro Vás důležité bydlet ve svém a našli jste si vysněné bydlení, aktuální finanční situace Vám dovoluje si takový byt koupit, tak narození potomka je obvykle věc, která se dá naplánovat a do které (stejně jako do koupě nemovitosti) by se mělo jít s dostatečnou finanční rezervou.
Pokud budete po koupi bytu na hraně s placením výdajů a bez rezerv, není to vhodný krok bez ohledu na budoucí mateřství.
Dobrý den, jedu na podzim do Afriky: Mám to dát bance vědět, aby třeba nevyhodnotila placení jako podezřelé transakce?
Štěpán Škuta
Ano, určitě se to hodí. Zároveň si můžete u vaší banky zkontrolovat, jaké země považuje za rizikové a v kterých standardně platby kartou blokuje. U banky si je pak musíte odblokovat.
Jakým stylem ušetřit na základních položkách jako jsou potraviny?
Další doporučení:
- domluvit se více rodin a dělat nákupy větších balení, které si rozdělíte,
- dělat si nakupovací seznam, nechodit na kupovat hladoví,
- vyhnout se restauracím - dělat svačiny.
Také je možné si přivydělávat např. dělat marketingové průzkumy - za vplněný formulář pak získáváte odměnu, která vám pomůže do rozpočtu.
Nabízí se dvě základní řešení:
- nakupovat ve slevách a svůj jídelníček upravit podle aktuálních slevových akcí
- nakupovat větší balení místo menších (jednorázový výdaj je kompenzován nižší jednotkovou cenou)
Zároveň platí základní zásada neplýtvat, tedy co nejlépe odhadnout objem potravin, které domácnost zkonzumuje, a vyhýbat se luxusním potravinám (např. losos, krevety, kaviár...).
Zajímá mě nová severská Inbank? Víte o ní něco? Přemýšlím, že bych tam své finance přesunul, až to bude aktuální.
Pavle, pokud by vás Inbank stále zajímala, její podrobnou recenzi najdete najdete na tomto odkazu (web banky.cz)
Inbank je banka s estonskými kořeny, která začíná působit i v ČR. Více informací naleznete na jejich webovách stránkách: https://inbank.cz/.
Vaše Zlatá koruna
Hezký den,
v České spořitelně mě chtějí nalákat na investování, aby mi o procento zvýšili úrok na spořícím účtu. Stačí prý 300 Kč měsíčně, což není nijak moc, ale zajímalo by mě, jestli to stojí za to.
Dobrý den, investovat na dlouhodobé cíle stojí za to vždy. Ne kvůli 1 procentnímu bodu na spořicím účtu, ale kvůli investici samotné. Jaká investice je pro vás vhodná, záleží především na tom, za jak dlouho budete investované peníze potřebovat či chtít využít, a dále na vašem vztahu k riziku.
v hospodě jsme řešili možnosti důchodový reformy, tak mě tak napadá, jestli je vůbec nějaký řešení M. Brožek
Řešení penzijní reformy existuje. Je dokonce mnoho způsobů, jak to udělat. Potíž je, že každý z nich je bolestivý a znamená méně peněz pro důchodce (nižší důchody, pozdější odchod do důchodu) nebo více peněz stržených z pracující populace (ať již do průběžného systému, nebo do povinného spoření ve 2. pilíři či koneckonců i soukromé spoření).
V principu by si kazdy mel prubezne sporit a investovat na stari. Zejmena, pokud ocekava, ze mu nebude dostacovat statem zajisteny duchod (casto pravdepodobne).
Dobrý den,jsem již 5 let po ukončení insolvence a stále jsem v registru CCB. Mohu poprosit o radu jak postupovat k vymazání z registru? Děkuji za odpověď Jana
Dobrý den,
člen Finanční akademie Zlaté koruny Pavel Finger k tomuto tématu v minulosti napsal následující, doufáme, že Vám to pomůže k vyřešení Vašeho problému:
Nejprve je potřeba říci, že registrů je v ČR více. Největší a nejznámější jsou ale čtyři:
- Bankovní registr klientských informací (informace z bank)
- Nebankovní registr klientských informací (informace z leasingu apod.)
- Registr REPI (informace od splátkových firem a ostatních)
- Registr SOLUS (informace od vybraných bank, leasingovek a utilities)
První tři registry provozuje společnost CRIF-Czech Credit Bureau a Solus společnost SID.
Obvyklým pravidlem je, že registr nevymazává žádné údaje na základě Vaší žádosti, ale údaj je vymazán v rámci dat od dodavatele dat (tedy banky, leasingové společností apod.). S žádostí o vymazání je tedy nutné se obracet na příslušnou instituci (tedy banky, leasingové společnosti apod.), která Vás do Registru uvedla. Pokud nevíte jaká instituce to je, musíte získat výpis o sobě z příslušného Registru a v něm to zjistit.
Automatický výmaz Registry provádějí po čtyřech letech po uzavření Vaší poslední transakce (například po splacení půjčky nebo hypotéky).
Vaše Zlatá koruna
Co si myslíte o zastropování cen vlády p. Fialy… je to v této situaci rozumný krok??
Zastropování cen energií se jeví jako dobrý krok, má ale své "mouchy". Kromě vysoké ceny, kterou zastropování stojí, je to i nižší motivace k úsporám. Podle mého názoru je vhodnější nechat ceny energií tržní a postiženým domácnostem a firmám dát finanční příspěvek. Jednak se dá tímto způsobem pomoc cílit především na ty, kdo jsou skutečně postižení, jednak se neztrácí motivace k úsporám.
Pokusím se sepsat můj dotaz co nejstručněji: Přemýšlíme s manželem o pořízení druhého vozu. Což o to, peníze na něj v současné době máme a usnadnilo by nám to cesty s dětmi do školy, na nákupy apod.. ale říkám si, jestli auto není dost zbytná věc a nebylo by lepší si peníze teď ušetřit. Za kždou radu budu vděčná..
Je na Vás si určit priority v rodinném rozpočtu. Nicméně v souvilosti se zvyšujícími se náklady na život, je potřeba být obvzláště opatrný.
Vaše Zlatá koruna
Slyšel jsem o výdajovém pravidlu v domácnosti 10-20-30- 40. Myslíte si, že to dává smysl?
Je ta současná hrůzná inflace a zdražování způsobena „jen“ válkou na Ukrajině, nebo je v tom i něco jiného? Ilona Malá
Je v tom mnohem více faktorů, válka na Ukrajině a ruská agrese jen přilila olej do ohně.
Za vysokou inflací stojí především dlouhodobé kvantitativní uvolňování (zjednodušeně "tisk peněz") velkými centrálními bankami (Fed, ECB), v česku také 4 roky trvající měnový závazek ČNB, kdy "tiskla peníze", aby udržela kurz na 27 Kč/EUR a ne silnější, dlouhodobé držení nulových úrokových sazeb jak v ČR, tak v EU a USA i jinde ve světě a v neposlední řadě významně rozvolněná rozpočtová politika předchozí vlády, která enormně zvýšila deficit (a jen polovina dodatečných výdajů šlo na následky koronakrize - viz např. zpráva NKÚ či zprávy Národní rozpočtové rady vlády).
Dobrý den,
jsem studentem třetího ročníku FSS na Univerzitě v Brně. Zjišťuji, že se mi výdeje za poslední rok skoro zdvojnásobily, a to mi nepřijde, že bych nějak nezvykle utrácel. Bojím se, že s tím, co dostávám od rodičů a tím, co si v práci za 120Kč na hodinu vydělám to nemůžu další roky utáhnout. Dokonce už přemýšlím, že se školou skončím a půjdu pracovat. Co si o tom myslíte, prosím? Nějaké tipy?
Dobrý den, také bych doporučovala vydržet na škole a hledat jinou práci. Můžete si přivydělávat i jako mystery shopper. Nejen, že si vyděláte, ale někdy získtete i slevu na zboží. Můžete se zapsat u více marketingových firem. Více o brigádě najdete v článku "Mystery shopping - TOP 8 webů, kde si můžete hledat nabídky". Držím palce.
Jedna z možností je najít si lépe placenou práci/brigádu. V dnešní době (stále ještě) nedostatku pracovní síly by to nemusel být tak velký problém.
Další možností je zjistit, jestli vaše rodina nemá nárok na nějaké sociální dávky, které nevyužívá a které byste mohl použít na financování studia.
Co si prosím myslíte o plánovaném přesunu na elektromobily? Je to v tom časovém horizontu vůbec reálné?
Podle mého názoru záleží především na tom, kolik peněz z evropského (našeho společného) rozpočtu na elektromobilitu půjde. Na jednu stranu je jednoduché schválit zákaz výroby spalovacích motorů, na druhou stranu bez dostatečného počtu dobíjecích stanic a bez zvýšení dojezdu elektrických aut to může vyvolat další problémy. A pak je tu také otázka dostatečné výroby baterií a těžby materiálu k jejich výrobě, což může ekologičnost elektromobilů zvrátit do negativních čísel - to ale nevím, nemám dostatečné údaje a tímto tématem se zbývám pouze okrajově.
Stavíme barák, částečně svépomocí dost toho udělají i naši kamádi a rodina. Teď jsme ale v situaci kdy máme doma prcka a materiály stojej holikrát i o třistaprocent víc a v podstatě nám už došly všechny peníze na stavbu, nevím, co teď..
Doporučuji využít služeb některého zkušeného finančního poradce a na celou věc se podívat s odborným nadhledem. Z textu je patrné, že svépomocí jste řešili i koncepci financování stavby.
Existuje něco jako pojištění na případ, kdy investice nedopadne dobře?
Dobrý den, pojištění v podobě pojišťovacího produktu existuje u některých reálných investic (lze pojistit např. politické riziko). U finančních investic je možné využít některých zajišťovacích nástrojů (např. opce) a pro některé operace jsou vytvořeny speciální investiční produkty (např. CDS - credit default swap). Investiční zajišťovací nástroje lze nicméně vedle zajištění využít i pro spekulace.
Dobrý den,
zajímalo by mě, hledáme teď s přítelkyní nový podnájem a zajímalo by mě, zda je nějaká možnost jak si pojistit, že cena nájmu zůstane alespoň na rok stejná, dá se to třeba nějak vepsat do smlouvy?
Ano, lze to. Je možné cenu uvést pevně ve smlouvě.
Hezký den, na Colours of Ostrava jsem byl na přednášce od kluků z Kecy a politika, bylo to zajímavé jako vždy, ale skutečně mě to vyděsilo…. řítíme se opravdu do tak černé díry?
Přednasku kluků z Kecy a politika jsem neslyšel, tedy nemohu posoudit.
Obecně však dle mého názoru v černějsí díře jsme ještě nebyli, má to stále sešup a lidé stale spí..
Jako u všeho záleží na co koukáte a v jakém horizontu.
Podívejte se na www.ourworldindata.org nebo na www.humanprogress.org a další weby, které se snaží ukázat, jak jsme na tom MNOHEM lépe, než kdokoliv v minulosti.
Jsme v průseru? Ano. Ale je lokální (myšleno časově). Můžeme se mít za rok dva hůře než dnes? Ano a asi bych si na to i vsadil. Je co měnit k lepšímu? Nepochybně. Budou se mít naše děti lépe než my? Stoprocentně.
MF Stanjura teď v jednom rozhovoru řekl, že stát vydělá na daních díky inflaci o hodně miliard navíc. Jak je to možné?
Vysvětlení pana Schwarze je výstižné ve vztahu k DPH. Obdobně si můžete promítnout problematiku inflace i ve vztahu k dalším daním - například u daní z příjmů. Podnikatelské subjekty si totiž budou chtít zachovat procentuálně stejnou výnosnost. S cenami tedy porostou zisky a daně z nich. Lidé kvůli inflaci budou tlačit na růst mezd a veškeré odvody z mezd též budou vyšší, atd.