Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Pandemie koronaviru zasáhla všechny oblasti našeho života. Důležité bude zachovat si nejen fyzické zdraví, ale i zdraví finanční. K tomu potřebujete mít správné, odborné informace.

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám bude odpovídat na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Doporučujeme, abyste si nejdříve prošli předchozí dotazy. Je velice pravděpodobné, že odpověď na svoji otázku naleznete.

Dobrý den, posledního půl roku se snažím investovat, ale nedaří se mi. Mám nějaké portofolio u své banky, tam jsem tak na nule, jinak Portu i Crypto hodně v mínusu. Vím, že není ideální doba, ale přemýšlím co s tím?

 

 

Dobrý den,

Zda pokládáte tento dotaz, tak odhaduji, že jste zvolil investiční portfolio (volil jste investiční aktiva) bez jasně dané investiční strategie. Investujete totiž do dlouhodobých investičních aktiv a hodnotíte je krátkodobě.

Máte-li zájem se podívat, jak vzdělávám studenty na investice, tak je možné nahlédnout na webových stránkách – financnizralost.cz/epripadove-studie/, kde doporučuji projít si Finanční zralost v praxi od 21. do 24. Dozvíte se tam například – co očekáváte od své investiční strategie, které porovnávám s kuchařským uměním pečení kachny… kde krásně pochopíte princip investování a dopady toho, když nemáte jasný cíl, čas a strategii.

Dozvíte se o principech investování, jak si nastavit alokaci a diverzifikaci dle časového horizontu, jak využívat robo-advisorů nebo finančních profesionálů a jiné tipy a doporučení.

Větší detail pak popisuji ve své knize Finanční zralost.

Nastavte si jasné finanční cíle, zvolte časový horizont, vytvořte si alokace, pak nastavte diverzifikaci investičních aktiv a následně hodnoťte své portfolio v čase, který jste si určil.

Zda si nevíte rady, vyhledejte si finančního profesionála napříklád na stránkách EFPA.CZ

 

Dobrý den, jestliže investujete do dlouhodobých aktiv, tak samozřejmě může být portfolio v záporných hodnotách. Pro dlouhodobé investice je důležité mít dlouhodobý investiční plán a toho se držet. Nesnažit se spekulovat, maximálně využít poklesů k doinvestování.

Kryptoměny navíc nejsou investiční aktivum, ale mohou sloužit pouze ke spekulaci, nebo k zajištění pro případ nepředvídatelných událostí, kdy kupříkladu budete potřebovat rychle opustit zem a přestěhovat se jinam (např. válka, komunistický puč apod.). Důvodem je, že nepřináší ani nenabízí žádný výnos (až na výjimky kryptoměn a tokenů, které jsou pouze neregulovanou verzí akcií a dluhopisů) a výnosu můžete dosáhnout pouze tehdy, kdy někdo jiný za vaší virtuální měnu zaplatí více, než kolik jste zaplatil vy. To neznamená, že na kryptoměnách nemůžete vydělat. Pouze to znamená, že jejich cena je nevyzpytatelná a vysoce volatilní, neboť závisí především na důvěře, že v budoucnu bude dražší a bude mít stále důvěru uživatelů.

 Hezký dobrý den, omlouvám se, že píšu takto anonymně. Už nějakou dobu přemýšlím, že odejdu i s dětmi od manžela, který mě fyzicky týrá a několikrát vstáhl také ruku na mého syna, dcerku naštěstí zatím ne. Problém je ten, že nemám žádné vlastní peníze, máme společné účtu ke kterým má přístup pouze můj muž a chodí tam veškerá má výbava, schovávat si třeba nějaké peníze doma není možné. Zajímalo by mě jestli je nějaký způsob, jak si naspořit nějaké peníze způsobem, aby na to manžel nepřišel

Dobrý den,

Přidám ještě jedno doporučení. Domnívám se, že chcete zatím nenápadně tvořit vlastní rezervu, než budou některé kroky vidět. Proto Vám doporučuji si určitě otevřít účet, nechat si k němu udělat i platební kartu.

Zda nechcete, aby váš muž viděl, že si tvoříte rezervy, tak mě napadlo jedno řešení. S každým nákupem si u poklady při placení platební kartou požádejte o tzv. Cashback, což funguje jako když vybíráte peníze z bankomatu, ale dostanete je od pokladní v obchodě. Váš muž uvidí, že jste platila v obchodě, ale netuší, že jste si vybrala i fyzické peníze. Ty hned obratem vložte na svůj účet ideálně někde ve vkladomatu (bankomat na peníze, který umožňuje i vkládat peníze… k tomu potřebujete právě tu svou vlastní platební kartu). Tento vklad na účet je bez poplatků na rozdíl od vkládání peněz v bance na pokladně.

Snad se Vám tak podaří si našetřit pár tisícovek. Mezi tím se poraďte v centrech, o kterých píše paní Eva.

Také vám držím palce. 

Ano, presně to jsem Vám chtěl poradit, co píše paní Eva, kterou mimochodem timto zdravím.. Problém ovšem bude udrzet to v tajnosti, to je dle mně nereálné. Nicmeně řešení neodkládejte, spíše se to s časem může zhoršovat.
Držím palce Zdeněk Schwarz..

Hezký dobrý den i Vám,

Odpovídám Vám ne jako finanční poradce, ale jako žena. 

První věc, určitě týrání řešte. Existuje spoustu organizací, které pomáhají ženám ve Vaší situaci, včetně policie. Doporučuji Vám se i obrátit i na advokáta, se kterým budete řešit další postup. Na stránkách Unice rodinných advokátů najdete někoho, kdo je blízko Vašeho bydliště. 

A první, co udělejte, zřiťte si vlastní účet a nahlaste změnu zaměstnavateli, ať chodí peníze z Vaší výplaty pouze Vám.

Držím palce!

A hlavně řešení neodkládejte!

Eva

Jaký prezidentský kandidát je podle vás nejvhodnější, co se ekonomického smýšlení týká?

 

Prezident nema vyznamne pravomoce v oblasti hospodarske politiky statu.

Zajímavá otázka, ale kompetence prezidenta podle Ústavy v oblasti ekonomického vedení státu nejsou tak významné, aby jeho ekonomické smýšlen či vzdělání bylo nezbytnou podmínkou pro dobrý výkon funkce prezidenta. Zásadní pro ekonomické řízení státu je státní rozpočet, který prezident stejně jako jiné zákony může pouze nepodepsat, ale pokud vláda má pohodlnou většinu v Parlamentu, nemusí na prezindentův názor brát zřetel a veto prezidenta přehlasovat. 

Když vezmete informace, které se v médiích a v rozhovorech s prezidentskými kandidáty objevily, šlo o tak "zásadní" věci jako, kde by ve funkci bydleli a úřadovali, jestli by vyznamenali bratry Mašíny apod., ale co si myslí a jaká doporučení by dávali k ekonomické situaci státu, jsme se od nikoho nedověděli. Na Vaši otázku nelze tedy objektivně odpovědět.

 Dobrý den, máte nějaké tipy, jak ušetřit na vánoce? V celé rodině si vždycky dáváme spoustu dárků, bohužel je spousta z toho také hromada zbytečností….

 Dobrý den,

mně se vždycky osvědčilo si předem udělat seznam, co chci komu koupit, kdy pro dospělé to byl 1 nebo 2 dárky, pro děti max. 3 a toho seznamu jsem se držela. To jsem nakoupila a pak jsem místo prohlížení vánočních obchodů šla s dětmi nebo se psem na procházku a vyhnula jsem se tak vždy útokům reklamy, že tohle je tak úžasné, že bych to někomu měla koupit.

Milá paní Jruečková,

minulý rok 4. 11. 2021 jsem na toto téma psala článek "Jak chytře s penězi na vánoční dárky" - najdete jej na webových stránkách financnizralost.cz

Tipy:

 • „MĚJTE JASNÝ FINANČNÍ VÁNOČNÍ PLÁN“
 • „DEJTE SI DOST ČASU“ 
 • „NASTAVTE SI VLASTNÍ PRAVIDLA“
 • „RECYKLUJTE“
 • „NEKUPUJTE HLOUPOSTI“

Přeji Vám kouzelné svátky.

 

 

 

Dobrý den,

myslím, že odpověď je nasnadě, neutrácejte za zbytečnosti. Pokud jde i o širší rodinu, doporučuji si společně sednout a domluvit se. Například na cenový strop za jednotlivé dárky, že si nebudete kupovat dárky žádné, nebo si můžete napsat seznam "Ježíškovi", aby se předešlo nakupování zbytečností. 

Nakonec přeci na Vánoce nejde o dárky, ale aby byla rodina pospolu.

Měla by se z vašeho pohledu obnovit superhrubá mzda?

Markéta Janáčková

Superhrubá mzda byla nestandardní systém, který není nikde ve světě (pokud vím). Z tohoto důvodu nikoliv. Nicméně její zrušení a zejména způsob, jakým byla zrušena, je poněkud nešťastný, neboť stojí veřejné rozpočty řádově 100 mld. Kč ročně (při zrušení to bylo 90 mld. Kč, ale mzdy vzrostly, tudíž roste i nevýběr daně).

Alternativou znovuzavedení superhrubé mzdy je navýšení sazby daně. To má ale svá negativa. Zatímco zaměstnancům daňové zatížení zrušením superhrubé mzdy kleslo, podnikatelům nikoliv - zůstalo stejné. Při zvýšení sazby se zdanění zaměstnanců může vrátit na původní úroveň, přičemž podnikatelům zdanění vzroste.

Dobrý den mám takový choulostivý dotaz. Moje dvanáctiletá vnučka nemá žádnou představu o šetření, dává si každý den plnou vanu, zapomíná zhasínat, nedojídá svačin a tak dále, její rodiče mají teď nějaké problémy s penězi a mě trhá srdce, že jim to takto neulehčuje. Stále jí to trpělivě vysvětluji, ale dopad to má vždy tak maximálně na tři dny. Vím, je to dítě, ale povědomí už by z mého pohledu nějaké mít mohla. Máte nějaké tipy na nějaké třeba knížky nebo způsoby, jakým ji přimět, aby více šetřila? Děkuji

Milá paní Milado, 

Vaše vnučka je jako většina dětí, tedy je třeba trpělivost a stále dokola opakovat. Jste na dobré cestě.

Doporučení:

 • Kniha - Aby Vám Peníze Dobře Sloužily: ... A Nikam Vám Neuletěly – autorka Denisa Prošková
 • Kniha – Zlatý poklad – Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová
 • Česká televize – pořad BANKOVKOVI – možné sledovat i na YouTube
 • Hrát stolní hry – Monopoly apod.

 

Další možné inspirace/webové stránky:

 • Můžete požádat učitele vnučky, aby více implementovali výuku finanční gramotnosti. Školy mohou používat např. projektové dny, semináře, workshopy. Mohu doporučit společnosti Finanční zralost nebo Rozumíme penězům.
 • Můžete správně nastavit kapesné s pravidly.  Zda nevíte jak na to, Finanční zralost nabízí online kurz Děti a peníze – Jak vést děti k finanční zodpovědnosti (nyní můžete využít 50% slevový kupon VANOCE22 platný do 31. 1. 2023). V kurzu se dozvíte i další metody, tipy a doporučení, jak vést děti ke zdravím finančním návykům.

Ať se daří.

O co jde v té kauze s FTX?

Co si myslíte o windfall tax??

 

To je těžká otázka :). Na jedné straně stát potřebuje peníze, aby utlumil deficit a měl zdroje na podporu domácností a firem v rámci energetické krize. Na druhé straně je jak zvolený základ (pandemické roky např. pro banky představovaly nízké zisky), tak samotná definice "zisků spadlých z nebe" či "nezasloužených zisků".

Samotná daň se již promítá do odlivu firem z České republiky. A v budoucnu se promítne nepochybně i do důvěryhodnosti ČR, neboť ukazuje (další) nestabilitu českého daňového práva. V konečném důsledku může přinést méně peněz a ohrozit i budoucí ekonomickou prosperitu. Ale osobně doufám, že se mýlím ;-).

Mám záznam v solusu a nikdo mi nechce dát byt do pronájmu co dělat jak si poradit?

Registr SOLUS je registr shromažďující negativní informace (dluhy po splatnosti) od různých subjektů. O informace z tohoto registru se zřejmě opírají někteří pronajímatelé bytů a vyhodnocují si záznamy tak, že pronájem na základě negativní informace dotyčné osobě neposkytují. Je potřeba získat výpis o Vás z registru Solus (na to máte zákonný nárok), zjistit z něj kdo Vás uvedl jako dlužníka po splatnosti a s tímto věřitelem jednat o nápravě situace. Po vyrovnání dluhu zůstane ještě v registru historický záznam, ale ten by neměl bránit pronájmu.

 Hezký den, konečně jsme s přítelkyní sehnali po roce a půl byt, který by nám vyhovoval. Výměra ze m2 je tedy trochu vyšší, než je průměr, ale zahrádka a poloha bytu je dost unikátní. Hypotéku máme předschválenou, ale mám teď trochu zadní myšlenky, jestli je skutečně vhodná doba. Co když se nám třeba narodí první potomek a s přítelkyní na mateřské už nebudeme schopni vše zaplatit. Co myslíte? Děkuji.

Dobrý den,

s ohledem na nízkou dostupnost bydlení v ČR, což potvrzujete i dobou hledání vhodného bytu bych obecně s koupí spíš neotálel. Sazby úvěrů jsou sice vysoko, ale jde jen o přechodnou záležitost na několik let, ceny nemovitostí jsou spíše nižší než začátkem roku a hádat, kde budou za několik let je jen věštění z koule. Pokud je pro Vás důležité bydlet ve svém a našli jste si vysněné bydlení, aktuální finanční situace Vám dovoluje si takový byt koupit, tak narození potomka je obvykle věc, která se dá naplánovat a do které (stejně jako do koupě nemovitosti) by se mělo jít s dostatečnou finanční rezervou. 
Pokud budete po koupi bytu na hraně s placením výdajů a bez rezerv, není to vhodný krok bez ohledu na budoucí mateřství.

Dobrý den, jedu na podzim do Afriky: Mám to dát bance vědět, aby třeba nevyhodnotila placení jako podezřelé transakce?

Štěpán Škuta

Ano, určitě se to hodí. Zároveň si můžete u vaší banky zkontrolovat, jaké země považuje za rizikové a v kterých standardně platby kartou blokuje. U banky si je pak musíte odblokovat.

Jakým stylem ušetřit na základních položkách jako jsou potraviny?

Další doporučení:

- domluvit se více rodin a dělat nákupy větších balení, které si rozdělíte,

- dělat si nakupovací seznam, nechodit na kupovat hladoví,

- vyhnout se restauracím - dělat svačiny.

Také je možné si přivydělávat např. dělat marketingové průzkumy - za vplněný formulář pak získáváte odměnu, která vám pomůže do rozpočtu.

Nabízí se dvě základní řešení:

- nakupovat ve slevách a svůj jídelníček upravit podle aktuálních slevových akcí

- nakupovat větší balení místo menších (jednorázový výdaj je kompenzován nižší jednotkovou cenou)

Zároveň platí základní zásada neplýtvat, tedy co nejlépe odhadnout objem potravin, které domácnost zkonzumuje, a vyhýbat se luxusním potravinám (např. losos, krevety, kaviár...).

Zajímá mě nová severská Inbank? Víte o ní něco? Přemýšlím, že bych tam své finance přesunul, až to bude aktuální.

Inbank je banka s estonskými kořeny, která začíná působit i v ČR. Více informací naleznete na jejich webovách stránkách: https://inbank.cz/.

Vaše Zlatá koruna

Hezký den,

v České spořitelně mě chtějí nalákat na investování, aby mi o procento zvýšili úrok na spořícím účtu. Stačí prý 300 Kč měsíčně, což není nijak moc, ale zajímalo by mě, jestli to stojí za to.

Dobrý den, investovat na dlouhodobé cíle stojí za to vždy. Ne kvůli 1 procentnímu bodu na spořicím účtu, ale kvůli investici samotné. Jaká investice je pro vás vhodná, záleží především na tom, za jak dlouho budete investované peníze potřebovat či chtít využít, a dále na vašem vztahu k riziku.

v hospodě jsme řešili možnosti důchodový reformy, tak mě tak napadá, jestli je vůbec nějaký řešení M. Brožek

Řešení penzijní reformy existuje. Je dokonce mnoho způsobů, jak to udělat. Potíž je, že každý z nich je bolestivý a znamená méně peněz pro důchodce (nižší důchody, pozdější odchod do důchodu) nebo více peněz stržených z pracující populace (ať již do průběžného systému, nebo do povinného spoření ve 2. pilíři či koneckonců i soukromé spoření).

V principu by si kazdy mel prubezne sporit a investovat na stari. Zejmena, pokud ocekava, ze mu nebude dostacovat statem zajisteny duchod (casto pravdepodobne).

Dobrý den,jsem již 5 let po ukončení insolvence a stále jsem v registru CCB. Mohu poprosit o radu jak postupovat k vymazání z registru? Děkuji za odpověď Jana

Dobrý den,

člen Finanční akademie Zlaté koruny Pavel Finger k tomuto tématu v minulosti napsal následující, doufáme, že Vám to pomůže k vyřešení Vašeho problému:

 

Nejprve je potřeba říci, že registrů je v ČR více. Největší a nejznámější jsou ale čtyři:

- Bankovní registr klientských informací (informace z bank)

- Nebankovní registr klientských informací (informace z leasingu apod.)

- Registr REPI (informace od splátkových firem a ostatních)

- Registr SOLUS (informace od vybraných bank, leasingovek a utilities)

První tři registry provozuje společnost CRIF-Czech Credit Bureau a Solus společnost SID.

Obvyklým pravidlem je, že registr nevymazává žádné údaje na základě Vaší žádosti, ale údaj je vymazán v rámci dat od dodavatele dat (tedy banky, leasingové společností apod.). S žádostí o vymazání je tedy nutné se obracet na příslušnou instituci (tedy banky, leasingové společnosti apod.), která Vás do Registru uvedla. Pokud nevíte jaká instituce to je, musíte získat výpis o sobě z příslušného Registru a v něm to zjistit.

Automatický výmaz Registry provádějí po čtyřech letech po uzavření Vaší poslední transakce (například po splacení půjčky nebo hypotéky).

 

Vaše Zlatá koruna

Co si myslíte o zastropování cen vlády p. Fialy… je to v této situaci rozumný krok??

Zastropování cen energií se jeví jako dobrý krok, má ale své "mouchy". Kromě vysoké ceny, kterou zastropování stojí, je to i nižší motivace k úsporám. Podle mého názoru je vhodnější nechat ceny energií tržní a postiženým domácnostem a firmám dát finanční příspěvek. Jednak se dá tímto způsobem pomoc cílit především na ty, kdo jsou skutečně postižení, jednak se neztrácí motivace k úsporám.

Pokusím se sepsat můj dotaz co nejstručněji: Přemýšlíme s manželem o pořízení druhého vozu. Což o to, peníze na něj v současné době máme a usnadnilo by nám to cesty s dětmi do školy, na nákupy apod.. ale říkám si, jestli auto není dost zbytná věc a nebylo by lepší si peníze teď ušetřit. Za kždou radu budu vděčná..

Je na Vás si určit priority v rodinném rozpočtu. Nicméně v souvilosti se zvyšujícími se náklady na život, je potřeba být obvzláště opatrný.

Vaše Zlatá koruna

Slyšel jsem o výdajovém pravidlu v domácnosti 10-20-30- 40. Myslíte si, že to dává smysl?

Je ta současná hrůzná inflace a zdražování způsobena „jen“ válkou na Ukrajině, nebo je v tom i něco jiného? Ilona Malá

Je v tom mnohem více faktorů, válka na Ukrajině a ruská agrese jen přilila olej do ohně.

Za vysokou inflací stojí především dlouhodobé kvantitativní uvolňování (zjednodušeně "tisk peněz") velkými centrálními bankami (Fed, ECB), v česku také 4 roky trvající měnový závazek ČNB, kdy "tiskla peníze", aby udržela kurz na 27 Kč/EUR a ne silnější, dlouhodobé držení nulových úrokových sazeb jak v ČR, tak v EU a USA i jinde ve světě a v neposlední řadě významně rozvolněná rozpočtová politika předchozí vlády, která enormně zvýšila deficit (a jen polovina dodatečných výdajů šlo na následky koronakrize - viz např. zpráva NKÚ či zprávy Národní rozpočtové rady vlády).

Dobrý den,

jsem studentem třetího ročníku FSS na Univerzitě v Brně. Zjišťuji, že se mi výdeje za poslední rok skoro zdvojnásobily, a to mi nepřijde, že bych nějak nezvykle utrácel. Bojím se, že s tím, co dostávám od rodičů a tím, co si v práci za 120Kč na hodinu vydělám to nemůžu další roky utáhnout. Dokonce už přemýšlím, že se školou skončím a půjdu pracovat. Co si o tom myslíte, prosím? Nějaké tipy?

Dobrý den, také bych doporučovala vydržet na škole a hledat jinou práci. Můžete si přivydělávat i jako mystery shopper. Nejen, že si vyděláte, ale někdy získtete i slevu na zboží. Můžete se zapsat u více marketingových firem. Více o brigádě najdete v článku "Mystery shopping - TOP 8 webů, kde si můžete hledat nabídky".  Držím palce. 

Jedna z možností je najít si lépe placenou práci/brigádu. V dnešní době (stále ještě) nedostatku pracovní síly by to nemusel být tak velký problém.

Další možností je zjistit, jestli vaše rodina nemá nárok na nějaké sociální dávky, které nevyužívá a které byste mohl použít na financování studia.

Co si prosím myslíte o plánovaném přesunu na elektromobily? Je to v tom časovém horizontu vůbec reálné?

Podle mého názoru záleží především na tom, kolik peněz z evropského (našeho společného) rozpočtu na elektromobilitu půjde. Na jednu stranu je jednoduché schválit zákaz výroby spalovacích motorů, na druhou stranu bez dostatečného počtu dobíjecích stanic a bez zvýšení dojezdu elektrických aut to může vyvolat další problémy. A pak je tu také otázka dostatečné výroby baterií a těžby materiálu k jejich výrobě, což může ekologičnost elektromobilů zvrátit do negativních čísel - to ale nevím, nemám dostatečné údaje a tímto tématem se zbývám pouze okrajově.

Stavíme barák, částečně svépomocí dost toho udělají i naši kamádi a rodina. Teď jsme ale v situaci kdy máme doma prcka a materiály stojej holikrát i o třistaprocent víc a v podstatě nám už došly všechny peníze na stavbu, nevím, co teď..

Doporučuji využít služeb některého zkušeného finančního poradce a na celou věc se podívat s odborným nadhledem. Z textu je patrné, že svépomocí jste řešili i koncepci financování stavby.

Existuje něco jako pojištění na případ, kdy investice nedopadne dobře?

Dobrý den, pojištění v podobě pojišťovacího produktu existuje u některých reálných investic (lze pojistit např. politické riziko). U finančních investic je možné využít některých zajišťovacích nástrojů (např. opce) a pro některé operace jsou vytvořeny speciální investiční produkty (např. CDS - credit default swap). Investiční zajišťovací nástroje lze nicméně vedle zajištění využít i pro spekulace.

Dobrý den,

zajímalo by mě, hledáme teď s přítelkyní nový podnájem a zajímalo by mě, zda je nějaká možnost jak si pojistit, že cena nájmu zůstane alespoň na rok stejná, dá se to třeba nějak vepsat do smlouvy?

Ano, lze to. Je možné cenu uvést pevně ve smlouvě.

Hezký den, na Colours of Ostrava jsem byl na přednášce od kluků z Kecy a politika, bylo to zajímavé jako vždy, ale skutečně mě to vyděsilo…. řítíme se opravdu do tak černé díry?

Přednasku kluků z Kecy a politika jsem neslyšel, tedy nemohu posoudit.
Obecně však dle mého názoru v černějsí díře jsme ještě nebyli, má to stále sešup a lidé stale spí..

Jako u všeho záleží na co koukáte a v jakém horizontu.

Podívejte se na www.ourworldindata.org nebo na www.humanprogress.org a další weby, které se snaží ukázat, jak jsme na tom MNOHEM lépe, než kdokoliv v minulosti.

Jsme v průseru? Ano. Ale je lokální (myšleno časově). Můžeme se mít za rok dva hůře než dnes? Ano a asi bych si na to i vsadil. Je co měnit k lepšímu? Nepochybně. Budou se mít naše děti lépe než my? Stoprocentně.

MF Stanjura teď v jednom rozhovoru řekl, že stát vydělá na daních díky inflaci o hodně miliard navíc. Jak je to možné?

Vysvětlení pana Schwarze je výstižné ve vztahu k DPH. Obdobně si můžete promítnout problematiku inflace i ve vztahu k dalším daním - například u daní z příjmů. Podnikatelské subjekty si totiž budou chtít zachovat procentuálně stejnou výnosnost. S cenami tedy porostou zisky a daně z nich. Lidé kvůli inflaci budou tlačit na růst mezd a veškeré odvody z mezd též budou vyšší, atd.

Dobrý den , je to jednoduché.

Příklad: DPH  21%, cena zboží je 100,- Kč. Výnos z DPH 21 Kč z každého kusu.

Stejné zboží zdraží na 200,- Kč, výnos z DPH je 42,- Kč z každého kusu, aniž se cokoliv jiného změnilo.. Jasné ??

Lze podnikání financovat i jinak než úvěrem?

Ano, je to možné. Vedle bankovního úvěru je možné vydat např. dluhopisy, případně je možné upsat základní kapitál - u společnosti s ručením omezeným získat dalšího společníka, který do společnosti vloží peníze, u akciové společnosti upsat akcie, které si koupí finanční investoři. Vše ale předpokládá důvěru v podnikatelský záměr. A samozřejmě to také vyžaduje získat kontakty na potenciální investory.

chtěla bych se zeptat na formát čísla účtu, respektive kde se nachází kontrolní číslo. Píši závěrečnou práci a našla jsem dvě různá "umístění" - těsně před lomítkem, tzn. první zprava nebo druhé zprava? Děkuji za odpověď.

 

Dobrý den,

umístění kontrolní číslice v I. i II. části identifiátoru účtu klienta není dáno. Struktura čísla účtu je popsána ve vyhlášce č. 169/2011 Sb., o stanovení pravidel tvorby čísla účtu v platebním styku. 

Děkuji za Vaši odpověď.

 

Dobry den,

Měl bych dotaz na pojistku IZP flexy. Byl sem pozvan na pobocku ceske spočitejny na kontrolu udaju . a poté nasledovala nabídka na upravu pojistky izp flexi . Pani udělala upravu a pridala k tomu něco nového . 

Ale u doma sem ujistit ,že v tom seznamu chybí - vypadlo pojištění nemoci a urazu bez pracovni neschopnosti . Pokud bych byl nemocný nebo uraz , že se to nestalo v práci ,ale doma .

Myslím ,že kdys mě tu smlouvu sjednával pan od jedné velké spolecnosti, tak to tam bylo . Ale mám pocit, že po pár upravách se to nějak ztrácí .

Nebo se pletu . Protože i když se ptal , nebyla odpověd k pochopení.

Můžu zde poprosit o jednoduchou a jasnou odpověd provobyčejného člověka. 

Děkuji Horáček 

Dobrý den pane Horáčku, 

můžete mi na e-mail mkana@koop.cz poslat číslo smlouvy, abychomVám mohli zodpovědět dotaz? 

děkuji, Milan Káňa 

Dobrý den, nevím, jestli je to úplně ekonomický dotaz, ale zajímalo by mě zda mám jako zaměstnanec na homeofficu právo žádat o nějaké peníze navíc třeba za internet, svícení, kafe….co já vím

Děkuji

Dobrý den,

Co se týká kompenzace nákladů, doporučuji se se zamětnavatelem domluvit. Pokud zaměstnanec na HO používá k práci vlastní majetek, může se dohodnout, že mu zaměstnavatel bude opotřebení kompenzovat (počítač, tiskárna..). Patří sem i spotřeba elektřiny a internet. Zaměstnanec však musí náklady vyčíslit a doložit, a to nemusí být vždy jednoduché. 

Právní nárok na příspěvek na stravování není, týká se to i kávy.

Hezký den,

Leona Schovancová

 

Dle mého názoru platí, že pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodne, že plně či částečně prcuje z domova, je zaměstnavatel povinen poskytnou náhradu výdajů, které zaměstnanci s výkonem práce vzniknou.

Aleš Pfeffer

má cenu si za současné inflace nějaké peníze odkládat stranou nebo co neinvestujeme máme radši utratit?

V každém případě je vhodné mít i část peněz na spořicím účtu (či obdobném likvidním nástroji) jako finanční rezervu. Je sice pravda, že vlivem inflace peníze ztratily hodnotu, ale to je cena za jistotu, že když dojde k výpadku příjmů či k mimořádným výdajům, budete mít kam sáhnout.

Navíc - zveřejněná inflace (poslední 16 %) je inflací za uplynulý rok, tedy inflací minulou (viz např. https://www.youtube.com/watch?v=9G0pySXBVRs). Jaká bude za následující rok, kdy jsou vyšší už i úroky (např. na spořicích účtech), nikdo neví... ale odhady jsou, že bude nižší.

 

Měla by být cena pohonných hmot zastropovaná jako třeba v Maďarsku?

děkuji za odpověď

Ne. Neměla. Cena pohonných hmot je především vysoká, protože je vysoká cena ropy na světových trzich.

Vysoká cena ropy je také způsobena válkou Ruska na Ukrajině.

 

Rozhodně ne. Jakýkoliv cenový strop pouze vyvolává nedostatek daného zboží či služby. Cena je vysoká, protože (v tomto případě) pohonných hmot není dostatek, a vysoká cena omezuje poptávané množství (lidé méně využívají automobil). Díky tomu lidé a firmy, které i za tuto cenu chtějí pohonné hmoty nakoupit, mohou. Pokud by cena byla zastropovaná, tak by pohonné hmoty chtělo nakoupit víc lidí a firem, než kolik by bylo k dispozici.

K obdobné situaci došlo s regulací nájemného. Dokud bylo nájemné regulované, lidé využívali např. větší byty, než potřebovali, a nebylo výjimkou, že rodina držela i byt, který nepotřebovala, pro děti "až dospějí". Tím snižovali nabídku bytů a zvyšovali jejich cenu na volném trhu. Za regulované nájemné pak chtělo bydlet víc lidí, než kolik bytů bylo k dispozici.

Jak prosím fungují offshory, je to takové hodně skloňované téma, ale stále tomu nerozumím.

Jsou to státy, kde se platí nižší nebo žádné daně.

Dobrý den,

jsem OSVČ teprve od minulého roku a je to pro mě španělská vesnice – když jsem se konečně popral s přiznáním tak teď řeším, jak se přesně vypočítává sociální pojištění a jak na přehled. Poradíte alespoň stručně prosím?

Dobrý den,

ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ nám k Vašemu dotazu napsala, že tazatel nalezne veškeré odpovědi na své dotazy na našich webových stránkách a to konkrétně zde: https://www.cssz.cz/web/cz/dotazy-a-zajimavosti.

S přáním příjemného dne

Zlatá koruna

Co myslíte, čeká nás stejná krize jako 2007? Dá se na to nějak připravit?

 

Vážený pane Vyhlídale,

 

hezké odpoledne!

 

Dostupné údaje o vývoji ekonomiky v 1. pololetí 2022 poukazují na poměrně solidní oživení, to by však zejména v druhé polovině roku mělo být výrazně brzděno rostoucí inflací podrývající reálné příjmy domácností. V příštím roce, pokud nedojde k úplnému přerušení dodávek ruského plynu do EU, očekáváme kladný růst ekonomické aktivity v ČR. Existuje mnoho způsobů, jak se připravit na případný příchod finanční krize. Finanční kreativitě jednotlivců se ostatně v mezích zákona limity nekladou. Za jednu z nejlepších příprav však považujeme mít osobní finance v dobrém stavu. Jednoduše popsáno, mít dostatečnou finanční rezervu, nežít zbytečně nad vlastní poměry a nenabírat špatné dluhy. To je stav, jenž se ve výsledku hodí jak v době krize, tak prosperity. Výhodu mohou mít i lidé, co se umějí rychle přizpůsobit různým rolím, po nichž je poptávka na pracovním trhu. Pro ty, kteří mají odpovídající znalosti a pohybují se na finančních trzích, pak může krize přinést například zajímavé vstupní příležitosti pro dlouhodobé a pravidelné investování do akcií prosperujících společností. S pozdravemOddělení komunikace Ministerstva financí ČR

Dobrý den,

ničí mě sledovat, jak mi všechny investice po tisícovkách padají, mám to radši vybrat než bude hůř?

Dobrý den, pokud máte nastavený dlouhodobý investiční plán, tak investice rozhodně nevybírejte a držte se svého plánu. Investice kolísají, je to jejich přirozenost. A poklesy jek vhodnější využít k levnějším nákupům (jako v obchodě při slevových akcích) než k jejich ukončení.

Co si myslíte o příspěvku 5000 pro rodiny? Jsem z tohoto kroku od vlády celkem překvapená, přijde mi to stejné jako tehdy Babišovi dárečky….

Uvedené počínání vlády považuji za obdobný "nákup" potenciálních voličů jako tomu bylo v případě předchozí vlády a považuji ji za velmi nekoncepční. Uvedenou jednorázovou dávku včetně nastavení jejích parametrů považuji za zcela nesmyslnou a velice mne překvapuje takové řešení u středo-pravicové vlády. Myslím, že tím nezíská moc pozitivních bodů ani u svých voličů. 

Kéž bychom se napříště dočkali více promyšlené realizace sociální politiky.

Ano... bohužel s vámi naprosto souhlasím. Ostatně jsem o tom hovořil na

https://www.youtube.com/watch?v=Mg1jzPhbSR4

Dobrý den, přijde vám příhodné dnes investovat do zbrojení?

Na jednu stranu ruská agrese a válka na Ukrajině zvýšila i odhodlání evropských členských států NATO více investovat do armády a naplnit své dlouho nedodržované závazky v této oblasti, což přinese zbrojním firmám nepochybně vyšší zisky. Na druhou stranu tyto informace jsou již v cenách akcií započítané, a tedy tyto akcie jsou již dražší.

Zbrojní firmy zpravidla vyplácejí dividendy, zároveň mají užší okruh potenciálních investorů, kdy část investorů zbrojní firmy odmítá z etických důvodů (i když opět - toto může ruský přístup k jeho sousedům změnit, neboť Putin ukázal, že nezáleží na tom, jestli zbrojíte, ale jak zbraně používáte - Rusko k agresi, Ukrajina k obraně). A dividendy s užším výběrem investorů z nich dělají zajímavou investici i obecně.

Dá se vzít si půjčku v eurech?

Moc ne. Např. hypotéku v eurech nabízí jen Oberbank, a to jen pro klienty, kteří mají v eurech i příjem. Krom toho se k úvěru v eurech dostanou VIP klienti bank - a i tam na spoustu výjimek...

Mám asi trochu divný a vím že i individuální dotaz ale…..přemýšlím na čem se dá nejlépe ušetřit. Jak vše zdražuje bojím se, jak budu zvládat, ale nechce se mi kupovat horší jídlo nebo šetřit třeba na kultuře.

 

Dobrý den,

ráda bych doplnila kolegu. Rodinný rozpočet – evidenci příjmů a výdajů je možné sledovat i dlouhodobě v aplikacích jako je Spendee nebo Wallet, případně web eÚčty.cz.  

Dobré je také hlídat spotřebu vody, energie - vypínat i elektroniku v úsporném režimu (svítící červené kontrolky, nabíječky apod.). Říká se, že se nejvíce dá ušetřit na jídle - vařit si, dělat si svačiny místo si hotové jídlo kupovat, mít jasný seznam věcí, co potřebujete a nekupovat emocemi.  Připomenu i u drogérie nakupovat vše jen ve slevě. 

Dále je vhodné si projít domácnost a vše, co není třeba, se může prodat.  Někdy i zdánlivě staré a nepotřebné věci mohou mít pro někoho jiného hodnotu. Doma máme pravidlo – JEDNA VĚC DO BYTU, DRUHÁ Z BYTU. Průběžně odprodáváme starší věci. Cíl je navýšit si tak rodinnou rezervu.

Když jde do tuhého, je možné si také jednoduše přivydělávat. Například je možné dělat kontrolní nákupy/výkum trhu, tzv. mystery shopping = hodnocení prodeje, kde nejen získáte od reklamní agentury odměnu, ale někdy jsou do určité výše proplacené testovací zboží či služba. Agentury hledají mystery shoppery ve všech městech. Např. marketvision.cz, helloinnovation.cz, nms.cz aj. Případně hledat jiné brigády, přivýdělky.

 

Za základ považuji vypracování rodinného rozpočtu - tedy sledování příjmů a výdajů domácnosti. Z toho zjistíte, kde jsou vaše největší výdajové položky, a u těch má zpravidla největší význam hledat úspory (i když ne vždy to jde, např. u bydlení to bývá problematické). Zároveň z rozpočtu zjistíte, které výdaje jsou zbytné a které nezbytné, přičemž zbytné lze omezit snadněji (stačí se jim vyhnout). Kde konkrétně můžete ušetřit nejefektivněji (tedy významné peníze za cenu nejmenšího omezení), nelze snadno říci. Vždy záleží na vaší konkrétní situaci, kterou neznám...

Syn mého známého si prý slušně vydělává investováním do tenisek, to je pro mě úplné sci-fi :-) jak něco takového funguje?

V prvé řadě je potřeba se v dané oblasti hodně dobře orientovat. Celá investice spočívá v tom, že si vyhlídnete nějakou perspektivní limitovanou sérii žádaného výrobce, z ní tenisky nakoupíte, a pak již jen čekáte. Pokud jste měla správný odhad, jejich cena vlivem poptávky a omezené nabídky v čase poroste. O to se starají nejen jejich uživatelé, ale také sběratelé.

Četl jsem, že fond Evermore Capital Management má už licenci ČNB, zaujal mě koncept, co si o tom myslíte?

Měly by se zvyšovat daně když je situace jaká je?