Rádce Zlaté koruny

navazuje na Peníze v roušce
 

Při vkládání dotazů nebo odpovědí neuvádějte žádné emailové adresy ani odkazy na webové stránky. 
Z důvodu ochrany proti Spamům nebudou takové dotazy ani odpovědi zveřejněny.

Tyto stránky byly s názvem Peníze v roušce vytvořeny na začátku pandemie koronaviru. Ta je naštěstí již za námi. Dotazy na problematiku osobních a podnikatelských financí nám ale chodí stále. Proto jsme se rozhodli v tomto rádci pokračovat tentokráte již bez roušky.

 

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám odpovídá na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Doporučujeme, abyste si nejdříve prošli předchozí dotazy. Je velice pravděpodobné, že odpověď na svoji otázku naleznete.

Nebankovní konsolidace půjček do 20 mil. Kč.Rychlá půjčka je nyní k dispozici Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční půjčka s nabídkou od (30 000 až 20 000 000 Kč) se sazbou 3 %. Splácení úvěru se provádí měsíčně a začíná tři (3) měsíce po získání úvěru. Půjčka bude poskytnuta bankovním převodem, vše do 24 hodin, za velmi výhodných podmínek. Tato výjimečná nabídka platí po celé ČR. Email: jirikova...xxxx - NEZVEŘEJŇUJEME! 

Tak takovéto „dotazy“ NEZVEŘEJŇUJEME!

Tento jsme po smazání kontaktu vyjímečně uveřejnili jako VAROVÁNÍ

Na takovéto nabídky nereagujte!

V naprosté většině se jedná o fishing. Za takovouto zdánlivě velmi výhodnou nabídkou se s pravděpodobností hraničící s jistotou skrývá vysoké riziko, že naopak o peníze přijde (např. formou zálohového poplatku za sjednání úvěru apod.). 

Řiďte se zásadou - čím nestandardně výhodná, výjimečná, neopakovatelná je nabídka, tím více buďte opatrní a ověřte si jejího poskytovatele. Poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěrů (i nebankovních) musí mít ze zákona licenci a jsou pod dohledem ČNB. Ověřte si v seznamech České národní banky - www.cnb.cz/cnb/jerrs - zda společnost či osoba, která nabízí sjednání úvěru, disponuje příslušným oprávněním.

Podvodné nabídky ale dnes už nejsou jen takto jednoduše primitivní. Útočníci dnes využívají nejmodernější technologie umělé inteligence prostřednictvím deepfake, podvodných telefonátů, emailů, SMS, které působí velmi důvěryhodně a autenticky. Cíl je však vždy stejný - vylákat z vás peníze na neopakovatelně výhodné investice, získat přistup k vašim bankovním účtům, prostě připravit vás o peníze. 

Nepodceňujte tato rizika, jde o vaše peníze!

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den. Jsem 15 měsíců po úspěšně dokončené Insolvenci. Je možné získat úvěr a potažmo kde?

Pro zlepšení odpovědi na váš dotaz o možnosti získání úvěru po insolvenci bych se zaměřil na konkrétnější a strukturovanější informace, které vám pomohou pochopit vaše možnosti:

 --- Po úspěšném dokončení insolvence je získání úvěru složitější, ale ne nemožné. Vaše možnosti se mohou výrazně lišit v závislosti na konkrétních okolnostech vaší insolvence a účelu úvěru. Zde jsou několik klíčových bodů, které byste měli zvážit: 1. **Typ úvěru a poskytovatel**: Banky a renomované nebankovní společnosti mají často striktnější kritéria pro schvalování úvěrů. Váš úspěch závisí na tom, zda dokážete prokázat stabilitu vašich příjmů a schopnost splácet nový úvěr. Nejprve byste měli kontaktovat banku, ve které máte vedený účet, neboť tato banka má přehled o vašich finančních poměrech. 2. **Příčiny insolvence**: Banky a další poskytovatelé úvěrů budou zkoumat důvody, které vedly k vaší insolvenci. Jestliže byla insolvence způsobena nepředvídatelnými okolnostmi, jako je ztráta zaměstnání či zdravotní problémy, může to být ve vašem případu mírněná okolnost. 3. **Ověření poskytovatelů**: Při hledání nebankovního poskytovatele úvěru je důležité vyhýbat se institucím s pochybnou pověstí. Doporučuji orientovat se na poskytovatele s dobrým hodnocením v indexu odpovědného úvěrování, který publikuje organizace Člověk v tísni. Vyhněte se poskytovatelům s hodnocením nižším než 3 hvězdy. 4. **Alternativní možnosti**: Pokud běžné banky nebo nebankovní poskytovatelé nejsou vhodné, zvažte alternativní způsoby financování, jako jsou půjčky od rodiny či přátel, které mohou nabídnout flexibilnější podmínky a nižší úrokové sazby. Váš přístup k získání úvěru by měl být dobře promyšlený, s důrazem na transparentnost vaší finanční situace a realistické plány na splácení nového dluhu.

Je mi 32, na důchod si zatím nespořím, ale asi bych měl začít. Jaká je nejlepší cesta?

Dobrý den, Filipe,

doporučuji si nejdříve udělat celkový osobní finanční plán včetně všech vašich cílů a krytí potřeb. Až na základě konkrétního plánu se hledá cesta, který produkt či kombinace produkt se hodí pro vaši situaci.

Ano - na podzim života se má člověk připravovat ideálně od první výplaty a to ve výši cca 10 % svých příjmů. Co jste do svých 32 let nestihl je možné ještě dohnat, po 40 to jde již hůř a když začínáte od nuly v 50 letech, je pro mnoho lidí již nereálné vytvořit dostatečný kapitál pro uderžení si své životní úrovně v důchodovém věku.

Možnosti jsou široké - Doplňkové penzijní spoření nebo investice prostřednictvím DIP. Možná vám může přispívat i zaměstnavatel. Nabídka je hodně široká a je vhodné to konzultovat s odborníky.

Rozhodně nečekejte!

Pěkný den

Veronika

vlastník projektu Finanční zralost - finanční vzdělávání

Doporučíte mi prosím nějaký dobrý investiční podcast?

Momentálně nastupuji po škole do práce a mám různé dohody v několika firmách. Vyplatí se mi víc mít IČO a všechno fakturovat nebo mít třeba v jedné poloviční úvazek a IČO vedle?

Děkuji VM

Dobrý dne,

bohužel není možné odpovědět, je třeba více informací, aby se mohlo přepočítat, záleží, jak vysoké jsou příjmy.

Na co bych ale ráda upozornila, že není dobré sledovat pouze kolik se zaplatí na daních ať již jako podnikatel nebo dohodář, ale také zvážit nutnost platit zdravotní pojištění (za studenty platí stát a vy již student nejste) a nezapomenout u toho i na sociální pojištění. Ve chvíli, kdy sociální pojištění neplatíte, nepočítají se vám odpracované roky do důchodu. 

Pěkný den

 

 

Jak zjistit jaký mám dluh na sociálním a zdravotním?

Dobrý den, prosím o radu ohledně penzijního připojištění.Už 14tý rok si platím 300 kč měsíčně na penzijko u Allianz a potřebovala bych si nyní vybrat naspořenou částku, nechci si brát půjčku... Navíc si myslím, že v dnešní turbulentní době vůbec nevíme co bude dál s nejen s důchody, ale i vůbec financemi a ani vlastně s námi... Je mi teprv 35, tak do důchodu mám hodně ještě daleko. Jakým způsobem se můžu dostat k těmto svým penězum hned a pokud možno s minimálními ztrátami? Jsou sankce za ukončení penzijka? Jak velké a jak dlouho proces ukončení a vyplacení trvá? děkuji za odpověď Lucie

Dobrý den,

prosím napište mi na email josef.lukasek@allianz.cz, číslo smlouvy a najdeme pro Vás optimální řešení.

Obecně lze říci, že dostanete zpět peníze, které jste si naspořila a výnos, který jsme Vám připsali snížený o 15% srážkové daně. Všechny státní příspěvky budeme žel muset vrátit vzhledem k nedodržení podmínek zůstat v produktu "do 60 ti let".

Přesně popsat, co Vám můžeme vyplanit, můžu říci až, když uvidíme jakou smlouvu máte přesněji sjenanou.

s pozdravem,

Josef Lukášek

Allianz penzijní společnost a.s.

 

Řekl bych, že jsem tak středně postavený zaměstnanec s lehce nadprůměrným příjmem. S ohledem na aktuální ekonomickou nejistotu mám obavy ohledně svých úspor a investic. Jak bych měl přizpůsobit svůj finanční plán, abych minimalizoval rizika a zároveň si udržel dostatečnou likviditu, kdyby se něco stalo? Mám zvýšit své úspory, přehodnotit investiční portfolio nebo zvážit nějaké jiné kroky, abych byl lépe připraven?

Dobrý den,

doplním kolegy. Z důvodu, že pro přípravu finančního a investičního plánu je třeba výrazně více informací, je vhodné se obrátit na finančního odborníka, nebo je nutné se vzdělávat, aby se člověk mohl rozhodnout kompetentně.

Odrazový můstek do světa financí je např. kniha Finanční zralost - klíč k finanční spokojenosti. Nebo si alespoň nastudujte některé články na bloku, kde objasňuji dílčí části investičního světa. Doporučuji začít článkem "Pravidla klientské péče při investován" na webu Finanční zralost. Tento článek vám také odhalí, zda s vámi finanční odborník jedná tak, aby pomohl primárně vám a ne sám sobě. Pro doplnění informací je důležité ve světě invetic hlavně rozumět poplatkové politice. 

 

Na dalku bez znalosti nelze radit. Sestavte si financni a investicni plan a toho se drzte. Pokud si nevite rady, vyuzijete sluzeb profesionalu. Radi a hlavne odborne vam pomohou. 

Dobrý den,

pokud máte dobře zpracovaný finanční plán, tak se jej primárně držte. 
Rozumný plán obsahuje jak likvidní rezervu pro nečekané situace, tak středně a dlouhodobá portfolia, která jsou vhodná na řešení jiných cílů. Existuje velké množství rizik a klienti obvykle přeceňují ta vidětelná na úkor jiných. Proto je důležité rizika rozkládat a k tomu vám mimo jiné pomůže právě finanční plán.

Jak vybrat dobrého investičního poradce?

Dobrý den, pane Šimůnku,

co se týká kvalitního investičního poradce, tak ten by se s vámi v první řadě neměl bavit jen o investicích, ale o celkových plánech, vašich zkušenostech, očekáváních, atd., aby mohl zohlednit všechny parametry a dodat kvalitní investiční poradenství.

Měl by mít dostatečnou historii a prokazatelné znalosti (určitý filtr může být některá ze zkoušek např. EFA, EFP viz www.efpa.cz) a objem majetku.

Také by měl mít licenci na Investiční poradenství a ne jen na Investiční zprostředkování.

Další parametr, který bych řešil je to, zda je poradce placený z provizí nebo zda jej platíte vy. Neříkám, že nenajdete kvalitní poradce, kteří jsou placeni z provizí, ale je to dle mého pohledu určitý střed zájmů a není služba zcela transparentní.

Jaké varovný signál, že se nejedná o dobrého poradce, je to, že po vás poradce bude požadovat tzv. předplacený poplatek na delší časové období, jak cca 5 let.

Přeji hodně úspěchu při hledání.

Michal Kupa

 

Dobrý den,

napsala jsem celou knihu Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti aneb, jak se připravit na jednání s poradci, jak předcházet manipulaci a kde případně hledat toho pravého.

Mezi poradci najdete různé typy poradců, a ani doporučení nemusí být pro vás vždy to ideální. Váš známý může být spokojený, ale vám poradce sedět nemusí. 

Základní info najdete v mém článku na mém webu Finanční zralost.

https://financnizralost.cz/financni-poradce-profik-nebo-smejd/

Rozhodně hledejte poradce, který se vzdělává, najděte si, jak se prezentuje, zda publikuje, jsou-li k dohledání reference. Profík finanční poradce je primárně mentor nikoli prodejce. Nikdy netvoří nabídku bez analýzu klientských potřeb. Obvykle je schopný připravit kvalitní finanční plán a až na jeho základě se připravuje konkrétní nabídka řešení, jak naplnit finanční cíle. Neobává se říkat i negativa produktů. Každý produkt má své plusy i mínusy. Otevřeně diskutuje POPLATKOVOU politiku, nerozumíte-li poplatkům, tak s poradcem nejednejte. Neobávejte se případně zvolit i placeného poradce, věřte, že se vám investice několika násobně vrátí.

Držím vám palce, ať najdete někoho, kdo vám bude vyhovovat. A hlavně se nevzdávejte, když to hned na poprvé nevyjde. Někdy se vyplatí počkat, až si budete jistá, že je to ten pravý, než podepíšete první smlouvu.

 

Dobrý den pane Šimůnku,

děkuji za Váš dotaz. Jedním slovem: těžko! Je několik vodítek a doporučení, kterými se lze řídit: delší historie poradce, větší objem majetku ve správě, možnost výběru z více investičních společností a fondů. Velkou váhu má také osobní zkušenost někoho z okolí a doporučení. Samozřejmostí by měla být pravidelná informovanost klienta o vývoji na finančních trzích a také stav samotné Vaší investice. Důležité je nastavení pravidel do budocnosti, co stane, když... pro různé scénáře vývoje trhů.

Budu rád za zpětnou vazbu, koho jste si vybral.

Pavel Borský, 737 440 629

Dobrý den pane Šimůnku,

děkuji za Váš dotaz. Jedním slovem: těžko!

Je několik vodítek a nápověd, ale žádné není na 100% řešením. Určitě pomůže delší historie, větší objem spravovaného majetku, více možností výběru fondů a investičních společností. Velkou váhu má i osobní doporučení na základě referencí. Samozřejmostí by měla být dlouhodobá pravidelní péče a informování klienta o vývoji na finančních trzích i samotné Vaší investice.

Prosím o zpětnou vazbu, jak jste uspěl, děkuji.

licence na investice u ČNB
https://apl.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WEB09.DIRECT_FIND?p_lang=cz

dostatečný majetek pod správou
průběžně se vzdělává
recenze
odměňování primárně za dlouhodobou správu, nikoliv za jednorázové zprostředkování

na úvodní schůzce řeší hlavně cíle, nikoliv produkty

asi bych mohl pokračovat :-)

 

Dobrý den,

jsem pracující student a mám zároveň IČO jako vedlejší činnost. Prý se teď sleva na studenta, ale zrušila, znamená to, že už si ji nemůžu odepsat v tomto přiznání nebo až tom dalším?

Dobrý den,

ano, v daňovém přiznání za rok 2023, je možné slevu uplatnit. 

V daňovém přiznání za rok 2024 to již možné nebude.

 

Jaké jsou prosím od letoška rozdíly pro DPČ? Krámová

Dobrý den, 

výborně popsalo problematiku Finance.cz 

Dohoda o provedení práce

 • Rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být od roku 2012 větší než 300 hodin v kalendářním roce.
 • Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce.
 • Neexistuje zde zkušební lhůta, tudíž spolupráce může být ukončena kdykoliv a bez udání důvodu.
 • Z dohody o provedení práce se neodvádí sociální a zdravotní pojištění, jestliže je měsíční příjem na základě dohody o provedení práce nižší než rozhodná částka - 25 % průměrné mzdy (do 2023 - 10 000 Kč). Když bude měsíční příjem na základě dohody o provedení práce od roku 2024 vyšší než rozhodná částka - 25 % průměrné mzdy nebo v součtu všech dohod přesáhne rozhodnou částku - 40 % průměrné mzdy, tak bude v tomto měsíci daný příjem podléhat odvodům na sociálním a zdravotním pojištění.
 • I dohoda o provedení práce musí být sjednána písemně, jinak je neplatná. 
 • V dohodě musí být vymezen pracovní úkol, sjednaná odměna za jeho provedení, rozsah práce a zpravidla i doba, v níž má být pracovní úkol proveden. Při stanovení odměny za vykonanou práci dle této dohody se uplatňuje smluvní volnost, jinými slovy řečeno, výše odměny není limitována, přičemž se přihlíží především k charakteru práce. Od roku 2012 musí být navíc v písemném vyhotovení vyznačena i doba, na kterou se dohoda o provedení práce uzavírá.

Dohoda o pracovní činnosti

 • Dohodu o pracovní činnosti může zaměstnvatel s fyzickou osobou uzavřít, i když rozsah práce bude přesahovat v témže kalendářním roce 300 hodin.
 • Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Při klasickém 40 hodinovém pracovním týdnu nesmí zaměstnanec odpracovat na základě dohody o provedení činnosti více než 20 hodin týdně.
 • Dohodu o pracovní činnosti je zaměstnavatel povinen uzavřít písemně, jedno vyhotovení dohody vydá zaměstnanci.
 • V dohodě musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá.
 • Není-li sjednán způsob zrušení dohody o pracovní činnosti, je možné ji zrušit dohodou účastníků ke sjednanému dni. Jednostranně může být zrušena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhému účastníkovi.

Celý článek zde:

https://www.finance.cz/dane-a-mzda/mzda/vse-o-mzdach/dohody/

Dobrý den, moje banka mi neschválila úvěr, že jsem neprošla přes registr. Bylo mi to divné, vím že nic nedlužim, ani jsem nikdy nedlužila. Zažádala jsem si o výpis BRKI NRKI A tam dle očekávání žádný dluh. Jen jakási blokace od Cetelemu. Před 3 lety jsem od nich měla lednici na splátky. Po splacení mi poslali kreditní kartu, kterou jsem neaktivovala, rozstříhala, vyhodila. Jenže ač jim nic nedlužim mám od nich v registru blokaci, kvůli které mi moje banka nedá úvěr, který potřebuji. Je, prosím, nějaká možnost jak se té blokace zbavit? Cetelem mi nepomůže....

 

Dobrý den,

 S výpisem z BRKI/NRKI uplatněte námitku na Klientském centru CRIF - Czech Credit Bureau, a.s.

 

 

 

Je mi 68 let, je pro mne úrazové pojištění, a v jaké výši?

Doporučujeme si k tomuto tématu také přečíst článek na našem webu: https://www.zlatakoruna.info/zpravy/zivotni-pojisteni/pribyva-pojistek-pro-seniory-jsou-aktivnejsi-nechteji-zustat-na-obtiz

Vaše Zlatá koruna

Jano, úrazové pojištění je dobré v každém věku, od dítěte, až po seniora.

Vzhledem k tomu, že jistě již jste v důchodovém věku, příjem máte zajištěn i po dobu, co budete v případě úrazu v neschopnosti, v nemocnici, v rekonvalescenci. Proto neuzavírejte bolestné. Pouze trvalé následky úrazu.

Ale pozor: ve vašem věku se mohou na různé úrazvy vztahovat někdy až nečekané výluky. Informujte poišťovacího zprostředkovatele o svém zdravotním stavu a požádejte ho analýzu situace. U některých chorob se totiž úraz neplní nikdy, pojišťovna jej bude považovat za následek stavu, nikoliv za náhodnou událost (úraz ale musí být prokazatelně náhodnou uddálostí).

Dosáhne generace Z někdy na vlastní bydlení?

Otázkou také je, zda bude o vlastní bydlení stát. Tato generace se hodně vzhlíží ve sdílené ekonomice, což je opačný směr než vlastnictví.

Dobrý den. Ano, dosáhne. Ale většina z nich jen s podporou rodičů. Není to nic nového, kdysi to tak už bylo. A podle mého, zase bude. Pavel Najman

Dobrý den ,už nejsem dlužníkem v SOLUS ,ale stále nemůžu jsi pučit z banky,jelikoš banky mají své registry a tam jsem pořád vedená jako dlužník.A nevím jak se dostat s této situace jelikoš vám nikdo neřeknevíce jenom že dlužíte.Děkuji za odpověd.

Dobrý den, registry nejvíce využívané bankami i nebankovními poskytovateli úvěrů jsou vedle SOLUS ještě Bankovní registr klientských informací (BRKI), kde jsou zpracovávány údaje o úvěrech poskytnutých bankami a Nebankovní registr klientských informací (NRKI), kde jsou zpracovávány údaje o úvěrech poskytnutých nebankovními věřiteli, údaje mezi BRKI a NRKI jsou sdíleny bankami a nebankovními věřiteli. V SOLUS jsou zpracovávány především negativní údaje (zpožděné splátky) po dobu existence úvěru a 3 roky po jeho ukončení. V BRKI a NRKI jsou zpracovávány negativní a pozitivní (řádné splácení) informace ještě 4 roky po ukončení úvěru. Ve všech třech registrech jsou také údaje o zamítnutých úvěrových žádostech (negativní informace) po dobu 3-12 měsíců. U všech třech registrů si můžete požádat o komerční výpis z registru nebo o kopii zpracovávaných osobních údajů zdarma podle čl. 15 GDPR, u SOLUS na jeho webových stránkách www.solus.cz a kopii údajů z BRKI a NRKI na stránkách www.kolikmam.cz 

Dobrý den, Heleno, pokud byste váhala, jak podat žádost o výpis z jednotlivých registrů, tady je rozcestník, kde najdete odkazy na podrobné návody k získání výpisů krok za krokem. Včetně fotografií obrazovky a detailního vysvětlení, co v kterém kroku udělat. Jsou zde i informace, kolik Vás budou výpisy stát.

V určitých situacích se dá uspíšit výmaz z registrů a samy registry o tom informují. Všechny potřebné informace najdete na tomto odkazu.

Doporučujete důchodové připojištění? Případně u které společnosti?

Dobrý den. Spoření na stáří určitě ano. Ideální forma tohoto spoření závisí na dalších okolnostech, zejména na věku. Nespornou výhodou důchodového připojištění je státní příspěvek, případně příspěvek zaměstnavatele. Zde bych volila úložku tak, abych čerpala maximální státní příspěvek (nyní 1000 Kč měsíčně, od 1.1. 2024 1700 Kč měsíčně). Pak by mě zajímala možnost zhodnocení u konkrétní penzijní společnosti. Některé hodnotí prostředky lépe než jiné (zbývá-li do důchodu více než 12 let, volila bych dynamičtější-výnosnější varianty, např. u společnosti Conseq). A nezůstala bych jen u jednoho produktu, snažila bych se zajistit si vlastní bydlení, případně další příjem např. z pronájmu své nemovitosti či výnosy z úložek a investic.   

Poradíte mi prosím jak začít investovat do EFT?

Možností, jak začít investovat do ETF, je několik.

Dražší, ale jednodušší, je využítí banky či finančně poradenské společnosti, které zpravidla nabízejí tzv. řízená ETF s pravidelným poplatkem kolem 1,5 % ročně z objemu investice, zároveň musíte počítat často i s nějaký vstupním poplatkem. Výhodou je poradenství, které se vám dostane při výběru konkrétní investice.

Levnější způsob je otevřít si účet u některého z obchodníků s cennými papíry a tam nakupovat ETF stejně, jako můžete nakupovat akcie. V takovém případě počítejte s ročním poplatkem za správu od 0,03 % (ETF na americký index S&P 500) po cca 0,2 % (ETF na celosvětové indexy), případně o něco vyšší u specifických ETF či u aktivně spravovaných ETF. A zároveň počítejte s náklady na nákup a prodej, které se pohybují řádově od 6 USD za transakci. Krom toho musíte nakupovat minimálně jeden kus ETF, přičemž cena se pohybuje i v řádu stovek amerických dolarů.

Alternativou jsou nejrůznější platformy typu Revolut apod., které zpravidla umožňují 1 nákup v měsíci zdarma a zároveň i pořízení tzv. frakčních ETF, tedy i části jednoho kusu. To je ovšem vykoupeno tím, že zpravidla nekupujete přímo ETF, ale rozdílový kontrakt na tento cenný papír (CFD - contract for difference, viz např. https://www.youtube.com/watch?v=sqTbGbtPpu8), a také je užší nabídka konkrétních ETF (i akcií).

Nezapomínejte přitom na to, že při nákupu ETF byste měl dodržel investiční horizont vhodný pro daný typ (různý pro akciová, dluhopisová a další ETF) a váš rizikový profil. Zároveň by dané ETF mělo zapadnout do vašeho dlouhodobého finančního plánu (viz např. https://www.youtube.com/watch?v=Nl0uhvT68vU).

 

Hezký den, chystáme se s přítelem na čtyři měsíce na práci do Asie a zajímalo by nás, jaké byste doporučili dlouhodobé pojištění v poměru cena/bezpečnost. Děkuji

Dobrý den, paní Andělo,

klienti by si na takovou cestu měli sjednat komplexní cestovní pojištění na limit alespoň 15 000 000 Kč. Obsahem komplexního pojištění je i pojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti.

Pokud by vykonávali pracovní činnost nemanuálního charakteru stálo by je toto pojištění UNIQA na 120 dní 19 920 Kč (pro oba).

Pokud by vykonávali pracovní činnost manuálního charakteru stálo by je pojištění UNIQA na 120 dní 30 240 Kč (pro oba).

Pokud by měli chuť podniknout v místě pobytu ještě něco "adrenalinovanějšího", bylo by rozumné sjednat ještě připojištění nebezpečných sportů. To by v UNIQA stálo  60 480 Kč při manuální práci a 39 820 Kč při nemanuální činnosti (opět na 120 dní pro oba).

Mezi nebezpečné sporty patří např. vysokohorská turistika bez horolezeckého náčiní od 3 000 m. n. m. do 5 000 m .n. m., VIA Ferrata B-D, parasailing, přístrojové potápění, parašutismus nebo motorické a letecké sporty všeho druhu.

Pokud by chtěli vyšší limit pojištění UNIQA (25 000 000 Kč): pojistné by stálo:

K25 – turista (nemanuální činnost)                    32 400 Kč

K25 – pracovní činnost                                     43 200 Kč

K25N – pracovní činnost                                   86 400 Kč

K25N – turista (nemanuální činnost)                  64 800 Kč

V Asii jsme v UNIQA zaznamenali nejvíce pojistných událostí v Nepálu, a to z důvodu výškové nemoci nebo úrazu při výstupu na velehory. Časté jsou také omrzliny. Zde může být problematická i záchrana, neboť vrtulník může vzletět jen do určité výšky a za příznivého počasí. Pokud se stane problém výše, musí být pacient nejdříve snesen tam, kam se dostane vrtulník, který ho pak odveze do nemocnice. To snesení může ale trvat delší dobu a klientovi může jít o život.

V Asii se také hodně jezdí na skútrech (včetně našich turistů) a na těch vznikají často úrazy. Ať už nezvykem, nedobrým technickým stavem stroje i místními ne zcela jednoznačně dodržovanými předpisy pro provoz na silnicích. Nejčastější jsou problémy jako bolesti břicha, průjmy, alergie, dýchací problémy, zkrátka běžné obtíže známé i z jiných končin. V Indonésii UNIQA zaznamenala vícekrát břišní tyfus.V Indii hrozí onemocnění z vody, i když je deklarovaná jako pitná. Proto před cestou do Asie by si klienti měli zjistit o dané zemi co nejvíce informací na stránkách MZaVěcí a Ministerstva zdravotnictví a postupovat podle jejich doporučení (dostupnost lékařské péče, medikace do lékárničky, čeho se vyvarovat, očkování). Určitě by se měli registrovat v systému DROZD a do mobilu uložit telefon na nejbližší ambasádu ČR.

Ve spolupráci se zkušenou asistenční službou se snažíme, aby našim klientům byla vždy a všude poskytnuta ta nejlepší zdravotní péče, někdy i za cenu převozu do jiné lokality či dokonce země. Také její telefon plus číslo pojistné smlouvy si uložte do mobilu pro případ potřeby.

O konkrétních specificích Vaší cesty je možné se osobně poradit a v souladu s tím nastavit i pojištění.

 

Dobrý den, Andělo, neznáme přesně druh práce, kterou budete ve vaší cílové dělat. Ale předpokládáme tedy, že nejde o nic rizikového, co by si z podstaty věci vyžadovalo připojištění. 

V takovém případě bychom vám doporučili jednorázové cestovní pojištění na konkrétní dobu pobytu. Volit můžete balíček Standard, kde má pojištění léčebných výloh pojistnou částku nastavenu na 25 mil. Kč, dále obsahuje úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti a pojištění zavazadel. 

K dispozici je i balíček Exclusive, kde je limit léčebných výloh stanoven na 100 mil. Kč a navíc k výše uvedenému ještě obsahuje pojištění pobytu v nemocnici a nadstandardní asisteční a právní služby. 

V každém případě u léčebných výloh byste měla volit dle cílové země s ohledem na nákladnost lékařské péče a nezapomínat na náklady za případnou repatriaci (Letecký speciál se pohybuje min. na 5 mil. Kč, opět s ohledem na druh destinace a náročnost organizace).

Pojištění nadstandardních asistenčních a právních služeb považujeme pro vaše účely za extrémně užitečné. Toto pojištění zahrnuje několik oblastí: kauce, náklady za vyřízení náhradních cestovních dokladů, právní pomoc, asistenci v opuštěné domácnosti, převoz věcí zemřelého a pohřeb v zahraničí, přivolání náhradního pracovníka.

Zajímavá pro vás může být zejména právní pomoc: pojištění se sjednává pro případ potřeby ochrany oprávněných právních zájmů pojištěného v těchto případech: trestního nebo správního řízení po dopravní nehodě, sporu ze spotřebitelských vztahů s místním poskytovatelem služeb, nároku na náhradu škody nebo újmy na zdraví. Limit pojistného plnění pro právní ochranu činí 200 000 Kč.

Pojištění pro takto dlouhou cestu můžete sjednat online, doporučili bychom vám ale navštívit naši pobočku či se obrátit na naše poradce. V obou případech s nimi můžete probrat veškerá specifika vaší cesty a následně se rozhodnout pro variantu, která bude nejvíce odpovídat vašim představám a záměrům, které v zahraničí máte. 

Ať už se rozhodnete jakkoliv, tak "bon voyage" ;) 

Ovlivní AI ekonomického smýšlení? Mám z toho trochu obavy.

Vážený pane Kulhánku, nejsem si zcela jist co má Vaše otázka na mysli. Nicméně jsem Vaši otázku položil přímo AI Microsoft Bing a zde je odpověď:

Ano, umělá inteligence (AI) má vliv na ekonomické smýšlení. Například Evropská unie se v roce 2018 začala věnovat tvorbě nového legislativního rámce, ve kterém usiluje o regulaci systémů umělé inteligence. V současnosti se návrh nařízení známý pod zkráceným názvem Akt o umělé inteligenci nachází na začátku etapy svého konečného schválení. Po dokončení procesů půjde o první závazný předpis svého druhu na světě, který v tomto rozsahu ošetřuje oblast umělé inteligence 1.

Reference: 1Schválení Aktu o umělé inteligenci výrazně ovlivní celosvětový vývoj AI - Computerworld

AI zasáhne pravděpodobně brzy do všech oblastí činnosti. Buď na nástup umělé inteligence zareagují lidé zvýšením kreativity, které AI umožňuje, nebo "vypnutím" zbytků kritického myšlení. AI je především nástroj, který může usnadnit a zefektivnit práci, a záleží na způsobu užití tohoto nástroje, jaký dopad bude mít - zda převážně pozitivní, nebo negativní.

Ekonomické smýšlení ovlivňují především znalosti (ty AI může doplnit), ale i názory a (zjednodušeně řečeno) politická orientace - a i to může AI ovlivnit...

Dobrý den, poprvé musím platit daň z nemovitosti. Jak je to se splatností a je nějaká možnost splátek?

 

Dobrý den, termín pro zaplacení daně je 31. 5. 2023. Pokud je vaše daňová povinnost (v jednom kraji) vyšší než 5 000 Kč, tak můžete daň buď zaplatit najednou do 31. 5., nebo ve dvou splátkách, přičemž první musí být zaplacena do 31. 5. a druhá do 30. 11. 2023.

Jaktože se tak liší procenta na spořících účtech jednotlivých bank?

Obecně řečeno banky stanovují úrokovou sazbu na spořicích účtech dle úrovokové sazby ČNB. Pak je jejich obchodní politikou, jak moc se od sazby od ČNB budou lišit.

Vaše Zlatá koruna

 

Chtěl bych uložit nějaké peníze do krypta, s rizikem jsem ztotožněn, ale nejsem si jistý bezpečnostním rizikem, které přináší. Na jaké platformě nebo jak své portfolio zabezpečit, aby mi je nikdo třeba neukradl? Děkuju za tipy

Rizika existuji vzdy. Bud se rozhodnete sverit prostredky treti strane (nejake kryptowalletka, burza, banka apod), pak nesete riziko jejiho kolapsu, pripadne fraudu.

Nebo vyuzijete ten unikatni 'vynalez' blockchainu, umoznujici takoveho prostrednika vynechat. V takovem pripade nicmene rizkujete, ze privatni klice ktere prave a jenom Vam zajistuji kontrolu nad vasimi krypto prostredky ztratite (castejsi pripad) nebo vam je nekdo odcizi.

Kazdopadne tyto scenare jiz krypto svet umi resit, proto bych se klanil ve vasem pripade ke stazeni nektere z volne dostupnych walletek, nebo uctu na renomonvane krypto burze, kde bych krypto nakupoval a nasledne si je posilal na jen a jen vasi hardwarovou penezenku (napr. Trezor) s duslednym dodrzenim pravidel pro spravu privatnich klicu (resp. tzv. seed phrase - 12 nebo 16 slov). Tzn jejich bezpecne uschovani vcetne rozdeleni na vice casti, aby nemohl nekdo najit na jednom miste vsechny a tim se dostat k vasim prostredkum.

Letos je první rok, kdy budu muset podávat daňové přiznání jako pracující student. Co myslíte, mám to zkusit sám nebo je potřeba najít si účetní…

K dispozici jsou různé nástroje on-line, často zcela zdarma. Nejlepší je ovšem vyplnit formuláře přímo na stránkách Ministerstva financí. Portál mojedane (tečka) cz Vás nasměruje přímo na elektronické daňové formuláře na stránkách ministerstva. Pokud Vaše podnikání je spíše "v plenkách", doporučil bych Vám si udělat daňové přiznání sám. Pokud by se však jednalo o již v počátku rozjetý business, určitě se Vám vyplatí užít služeb daňového poradce.

Dobrý den, pro vaše účely bude určitě stačit některé z online daňových přiznání, jako je například onlinepriznani.cz, ale existuje i spousta dalších (stačí zagooglit), které vás velice rychle a přehledně provedou celým procesem až k odeslání všech dokumentů tam, kam potřebujete (poštou i datovou schránkou). Stojí to pár stovek, pokud neděláte nic významně komplikovaného, určitě je to výhodnější než účetní. Cena by měla být kolem 200 korun, u vyšších cen zbytečně přeplácíte.

V internetových skupinách o investování se jako žena často setkávám se značným nepochopením a šovinistem? Neznáte třeba nějaké platformy speciálně pro ženy ve kterých bych se mohla dozvědět co potřebuji?

Dobrý den paní Michlová,

nepochopení a šovinismus je bohužel poměrně častá věc, se kterou se ženy v oblasti investování setkávají, věřte, že nejste sama. Podobné situace řadu žen naprosto zbytečně odrazují od investování, protože ženy nemají moc zdrojů a míst, kde by mohly zjistit informace o investování, mohly sdílet zkušenosti nebo se naopak doptat na cokoli, co potřebují o investování vědět, a zároveň se nebát, že pro své otázky či názory budou terčem poznámek ze strany mužů.

 Naše organizace Business & Professional Women CR má investování žen jako jedno z témat, které jsme se rozhodly aktivně řešit. Jednak z důvodu, že chceme ženy v aktivním investování podpořit, ale i z důvodu, že v řadách našich členek je hodně žen, které samy aktivně investují v různých oborech a mají tedy zkušenosti, které mohou a rády budou sdílet s ostatními ženami. Každoročně pořádáme konferenci Equal Pay Day a v rámci té letošní se bude v sobotu 1. dubna 2023 konat FINdependence zone, což je vzdělávací zóna pro ženy  zaměřená na investování. V této zóně plánujeme panelovou diskuzi či mentoringové stoly na různá témata z oblasti investování, podrobný program aktuálně tvoříme.

 Pokud tedy máte chuť setkat se s dalšími ženami, které se zajímají o investování a mají zkušenost z různých oborů investic, srdečně Vás zveme.

Bohužel z důvodu ochrany proti spamům systém automaticky zablokuje zveřejnění příspěvku, kde bychom uvedly hypertextový odkaz nebo mail, takže Vám nemůžeme dát link na webové stránky FINdependence zone. Pokud ale do vyhledávače zadáte Equal Pay Day 2023, navštívíte webovou stránku a na horní liště zvolíte volbu „Program“, ukáže se Vám program i na sobotu 1.4.2023, kde najdete odkaz na FINdependence zone.

Rády Vás v sobotu 1. dubna 2023 uvidíme.

Mějte se moc dobře, s pozdravem 

Lenka Šťastná

Dobrý den, 

osobně mě velmi mrzí, že se s tímto jevem setkáváte. Doporučil bych sledovat následující zdroje: 

- informační / zpravodajské webové stránky hlavních českých makléřských firem a případně jejich blogy, kde publikují zajímavý obsah. 

- velmi dobré zkušenosti mám s několika finfluenecery, jmenovitě Vojta Žižka, Obdřej Koběrský a Jakub Dvořák. Všichni jsou na YT nebo v podcastových aplikacích. 

- sociální sítě - zejména Twitter a LinkedIn. Na Twitter je paleta názorů velmi široká, ale je potřeba si dávat pozor na to, že jde opravdu primárně o názory a nikoliv o investiční poradenství. 

S pozdravem, 

 

Petr Žabža, Air Bank 

Milá paní Aneto,

 

Je pravda, že v investicích je více mužů… tedy jsem ráda za každou ženu.

Sama se cítím dobře v těchto skupinách:

 • Výborný tým a super atmosféra je u Petra Syrového a Petra Pavláska – KFP online.
 • Ráda sleduji Vladimíra Fichtnera YouTube kanál
 • Rozbité prasátko – Jakub Dvořák napsal i super knížku - Průvodce pro pasivní investování
 • Investování pro holky je tedy sice FB skupina a mají YouTube kanál, ale již to není úplně profesionální know-how… je to více méně o sdílení svých zkušeností než odbornících, tedy zde bych byla opatrnější, ale určitě zajímavá platforma.

Já sama vzdělávám a jsem autorka v rámci svého projektu Finanční zralost.

Ať se vám daří.

Veronika Kalátová

 

Vazena damo, investice nema pohlavi, zajimaji ji jen fakta. Proto nic takoveho, jak pisete, zkratka neexistuje. 

Jaktože akcie World wrestling entertainent stále rostou?

Co si myslíte o platformě investown.cz? Slyšel jsem v rádiu rozhovor s tvůrcem a dost mě to zaujalo.

Oliver Zapletal

Investown je online crowdfundingová platforma na investování do úvěrů zajištěných nemovitostí. Investuje se už od 500 Kč, jednoduše, rychle a bez poplatků.

Dobrý den, posledního půl roku se snažím investovat, ale nedaří se mi. Mám nějaké portofolio u své banky, tam jsem tak na nule, jinak Portu i Crypto hodně v mínusu. Vím, že není ideální doba, ale přemýšlím co s tím?

 

 

Dobrý den,

Zda pokládáte tento dotaz, tak odhaduji, že jste zvolil investiční portfolio (volil jste investiční aktiva) bez jasně dané investiční strategie. Investujete totiž do dlouhodobých investičních aktiv a hodnotíte je krátkodobě.

Máte-li zájem se podívat, jak vzdělávám studenty na investice, tak je možné nahlédnout na webových stránkách – financnizralost.cz/epripadove-studie/, kde doporučuji projít si Finanční zralost v praxi od 21. do 24. Dozvíte se tam například – co očekáváte od své investiční strategie, které porovnávám s kuchařským uměním pečení kachny… kde krásně pochopíte princip investování a dopady toho, když nemáte jasný cíl, čas a strategii.

Dozvíte se o principech investování, jak si nastavit alokaci a diverzifikaci dle časového horizontu, jak využívat robo-advisorů nebo finančních profesionálů a jiné tipy a doporučení.

Větší detail pak popisuji ve své knize Finanční zralost.

Nastavte si jasné finanční cíle, zvolte časový horizont, vytvořte si alokace, pak nastavte diverzifikaci investičních aktiv a následně hodnoťte své portfolio v čase, který jste si určil.

Zda si nevíte rady, vyhledejte si finančního profesionála napříklád na stránkách EFPA.CZ

 

Dobrý den, jestliže investujete do dlouhodobých aktiv, tak samozřejmě může být portfolio v záporných hodnotách. Pro dlouhodobé investice je důležité mít dlouhodobý investiční plán a toho se držet. Nesnažit se spekulovat, maximálně využít poklesů k doinvestování.

Kryptoměny navíc nejsou investiční aktivum, ale mohou sloužit pouze ke spekulaci, nebo k zajištění pro případ nepředvídatelných událostí, kdy kupříkladu budete potřebovat rychle opustit zem a přestěhovat se jinam (např. válka, komunistický puč apod.). Důvodem je, že nepřináší ani nenabízí žádný výnos (až na výjimky kryptoměn a tokenů, které jsou pouze neregulovanou verzí akcií a dluhopisů) a výnosu můžete dosáhnout pouze tehdy, kdy někdo jiný za vaší virtuální měnu zaplatí více, než kolik jste zaplatil vy. To neznamená, že na kryptoměnách nemůžete vydělat. Pouze to znamená, že jejich cena je nevyzpytatelná a vysoce volatilní, neboť závisí především na důvěře, že v budoucnu bude dražší a bude mít stále důvěru uživatelů.

 Hezký dobrý den, omlouvám se, že píšu takto anonymně. Už nějakou dobu přemýšlím, že odejdu i s dětmi od manžela, který mě fyzicky týrá a několikrát vstáhl také ruku na mého syna, dcerku naštěstí zatím ne. Problém je ten, že nemám žádné vlastní peníze, máme společné účtu ke kterým má přístup pouze můj muž a chodí tam veškerá má výbava, schovávat si třeba nějaké peníze doma není možné. Zajímalo by mě jestli je nějaký způsob, jak si naspořit nějaké peníze způsobem, aby na to manžel nepřišel

Dobrý den,

Přidám ještě jedno doporučení. Domnívám se, že chcete zatím nenápadně tvořit vlastní rezervu, než budou některé kroky vidět. Proto Vám doporučuji si určitě otevřít účet, nechat si k němu udělat i platební kartu.

Zda nechcete, aby váš muž viděl, že si tvoříte rezervy, tak mě napadlo jedno řešení. S každým nákupem si u poklady při placení platební kartou požádejte o tzv. Cashback, což funguje jako když vybíráte peníze z bankomatu, ale dostanete je od pokladní v obchodě. Váš muž uvidí, že jste platila v obchodě, ale netuší, že jste si vybrala i fyzické peníze. Ty hned obratem vložte na svůj účet ideálně někde ve vkladomatu (bankomat na peníze, který umožňuje i vkládat peníze… k tomu potřebujete právě tu svou vlastní platební kartu). Tento vklad na účet je bez poplatků na rozdíl od vkládání peněz v bance na pokladně.

Snad se Vám tak podaří si našetřit pár tisícovek. Mezi tím se poraďte v centrech, o kterých píše paní Eva.

Také vám držím palce. 

Ano, presně to jsem Vám chtěl poradit, co píše paní Eva, kterou mimochodem timto zdravím.. Problém ovšem bude udrzet to v tajnosti, to je dle mně nereálné. Nicmeně řešení neodkládejte, spíše se to s časem může zhoršovat.
Držím palce Zdeněk Schwarz..

Hezký dobrý den i Vám,

Odpovídám Vám ne jako finanční poradce, ale jako žena. 

První věc, určitě týrání řešte. Existuje spoustu organizací, které pomáhají ženám ve Vaší situaci, včetně policie. Doporučuji Vám se i obrátit i na advokáta, se kterým budete řešit další postup. Na stránkách Unice rodinných advokátů najdete někoho, kdo je blízko Vašeho bydliště. 

A první, co udělejte, zřiťte si vlastní účet a nahlaste změnu zaměstnavateli, ať chodí peníze z Vaší výplaty pouze Vám.

Držím palce!

A hlavně řešení neodkládejte!

Eva

Jaký prezidentský kandidát je podle vás nejvhodnější, co se ekonomického smýšlení týká?

 

Prezident nema vyznamne pravomoce v oblasti hospodarske politiky statu.

Zajímavá otázka, ale kompetence prezidenta podle Ústavy v oblasti ekonomického vedení státu nejsou tak významné, aby jeho ekonomické smýšlen či vzdělání bylo nezbytnou podmínkou pro dobrý výkon funkce prezidenta. Zásadní pro ekonomické řízení státu je státní rozpočet, který prezident stejně jako jiné zákony může pouze nepodepsat, ale pokud vláda má pohodlnou většinu v Parlamentu, nemusí na prezindentův názor brát zřetel a veto prezidenta přehlasovat. 

Když vezmete informace, které se v médiích a v rozhovorech s prezidentskými kandidáty objevily, šlo o tak "zásadní" věci jako, kde by ve funkci bydleli a úřadovali, jestli by vyznamenali bratry Mašíny apod., ale co si myslí a jaká doporučení by dávali k ekonomické situaci státu, jsme se od nikoho nedověděli. Na Vaši otázku nelze tedy objektivně odpovědět.

 Dobrý den, máte nějaké tipy, jak ušetřit na vánoce? V celé rodině si vždycky dáváme spoustu dárků, bohužel je spousta z toho také hromada zbytečností….

 Dobrý den,

mně se vždycky osvědčilo si předem udělat seznam, co chci komu koupit, kdy pro dospělé to byl 1 nebo 2 dárky, pro děti max. 3 a toho seznamu jsem se držela. To jsem nakoupila a pak jsem místo prohlížení vánočních obchodů šla s dětmi nebo se psem na procházku a vyhnula jsem se tak vždy útokům reklamy, že tohle je tak úžasné, že bych to někomu měla koupit.

Milá paní Jruečková,

minulý rok 4. 11. 2021 jsem na toto téma psala článek "Jak chytře s penězi na vánoční dárky" - najdete jej na webových stránkách financnizralost.cz

Tipy:

 • „MĚJTE JASNÝ FINANČNÍ VÁNOČNÍ PLÁN“
 • „DEJTE SI DOST ČASU“ 
 • „NASTAVTE SI VLASTNÍ PRAVIDLA“
 • „RECYKLUJTE“
 • „NEKUPUJTE HLOUPOSTI“

Přeji Vám kouzelné svátky.

 

 

 

Dobrý den,

myslím, že odpověď je nasnadě, neutrácejte za zbytečnosti. Pokud jde i o širší rodinu, doporučuji si společně sednout a domluvit se. Například na cenový strop za jednotlivé dárky, že si nebudete kupovat dárky žádné, nebo si můžete napsat seznam "Ježíškovi", aby se předešlo nakupování zbytečností. 

Nakonec přeci na Vánoce nejde o dárky, ale aby byla rodina pospolu.

Měla by se z vašeho pohledu obnovit superhrubá mzda?

Markéta Janáčková

Superhrubá mzda byla nestandardní systém, který není nikde ve světě (pokud vím). Z tohoto důvodu nikoliv. Nicméně její zrušení a zejména způsob, jakým byla zrušena, je poněkud nešťastný, neboť stojí veřejné rozpočty řádově 100 mld. Kč ročně (při zrušení to bylo 90 mld. Kč, ale mzdy vzrostly, tudíž roste i nevýběr daně).

Alternativou znovuzavedení superhrubé mzdy je navýšení sazby daně. To má ale svá negativa. Zatímco zaměstnancům daňové zatížení zrušením superhrubé mzdy kleslo, podnikatelům nikoliv - zůstalo stejné. Při zvýšení sazby se zdanění zaměstnanců může vrátit na původní úroveň, přičemž podnikatelům zdanění vzroste.

Dobrý den mám takový choulostivý dotaz. Moje dvanáctiletá vnučka nemá žádnou představu o šetření, dává si každý den plnou vanu, zapomíná zhasínat, nedojídá svačin a tak dále, její rodiče mají teď nějaké problémy s penězi a mě trhá srdce, že jim to takto neulehčuje. Stále jí to trpělivě vysvětluji, ale dopad to má vždy tak maximálně na tři dny. Vím, je to dítě, ale povědomí už by z mého pohledu nějaké mít mohla. Máte nějaké tipy na nějaké třeba knížky nebo způsoby, jakým ji přimět, aby více šetřila? Děkuji

Milá paní Milado, 

Vaše vnučka je jako většina dětí, tedy je třeba trpělivost a stále dokola opakovat. Jste na dobré cestě.

Doporučení:

 • Kniha - Aby Vám Peníze Dobře Sloužily: ... A Nikam Vám Neuletěly – autorka Denisa Prošková
 • Kniha – Zlatý poklad – Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová
 • Česká televize – pořad BANKOVKOVI – možné sledovat i na YouTube
 • Hrát stolní hry – Monopoly apod.

 

Další možné inspirace/webové stránky:

 • Můžete požádat učitele vnučky, aby více implementovali výuku finanční gramotnosti. Školy mohou používat např. projektové dny, semináře, workshopy. Mohu doporučit společnosti Finanční zralost nebo Rozumíme penězům.
 • Můžete správně nastavit kapesné s pravidly.  Zda nevíte jak na to, Finanční zralost nabízí online kurz Děti a peníze – Jak vést děti k finanční zodpovědnosti (nyní můžete využít 50% slevový kupon VANOCE22 platný do 31. 1. 2023). V kurzu se dozvíte i další metody, tipy a doporučení, jak vést děti ke zdravím finančním návykům.

Ať se daří.

O co jde v té kauze s FTX?

Co si myslíte o windfall tax??

 

To je těžká otázka :). Na jedné straně stát potřebuje peníze, aby utlumil deficit a měl zdroje na podporu domácností a firem v rámci energetické krize. Na druhé straně je jak zvolený základ (pandemické roky např. pro banky představovaly nízké zisky), tak samotná definice "zisků spadlých z nebe" či "nezasloužených zisků".

Samotná daň se již promítá do odlivu firem z České republiky. A v budoucnu se promítne nepochybně i do důvěryhodnosti ČR, neboť ukazuje (další) nestabilitu českého daňového práva. V konečném důsledku může přinést méně peněz a ohrozit i budoucí ekonomickou prosperitu. Ale osobně doufám, že se mýlím ;-).

Mám záznam v solusu a nikdo mi nechce dát byt do pronájmu co dělat jak si poradit?

Kataríno,

výpis z registru SOLUS pořídíte snadno, zde je návod.

Jakmile doplatíte dluh, co je v SOLUSu zapsán, můžete požádat o výmaz z něj. Sám SOLUS k tomu dává na svých stránkách pokyny, najdete je mj. v tomto návodovém článku, jak si požádat o výmaz z jednotlivých registrů, včetně SOLUS.

Registr SOLUS je registr shromažďující negativní informace (dluhy po splatnosti) od různých subjektů. O informace z tohoto registru se zřejmě opírají někteří pronajímatelé bytů a vyhodnocují si záznamy tak, že pronájem na základě negativní informace dotyčné osobě neposkytují. Je potřeba získat výpis o Vás z registru Solus (na to máte zákonný nárok), zjistit z něj kdo Vás uvedl jako dlužníka po splatnosti a s tímto věřitelem jednat o nápravě situace. Po vyrovnání dluhu zůstane ještě v registru historický záznam, ale ten by neměl bránit pronájmu.

 Hezký den, konečně jsme s přítelkyní sehnali po roce a půl byt, který by nám vyhovoval. Výměra ze m2 je tedy trochu vyšší, než je průměr, ale zahrádka a poloha bytu je dost unikátní. Hypotéku máme předschválenou, ale mám teď trochu zadní myšlenky, jestli je skutečně vhodná doba. Co když se nám třeba narodí první potomek a s přítelkyní na mateřské už nebudeme schopni vše zaplatit. Co myslíte? Děkuji.

Dobrý den,

s ohledem na nízkou dostupnost bydlení v ČR, což potvrzujete i dobou hledání vhodného bytu bych obecně s koupí spíš neotálel. Sazby úvěrů jsou sice vysoko, ale jde jen o přechodnou záležitost na několik let, ceny nemovitostí jsou spíše nižší než začátkem roku a hádat, kde budou za několik let je jen věštění z koule. Pokud je pro Vás důležité bydlet ve svém a našli jste si vysněné bydlení, aktuální finanční situace Vám dovoluje si takový byt koupit, tak narození potomka je obvykle věc, která se dá naplánovat a do které (stejně jako do koupě nemovitosti) by se mělo jít s dostatečnou finanční rezervou. 
Pokud budete po koupi bytu na hraně s placením výdajů a bez rezerv, není to vhodný krok bez ohledu na budoucí mateřství.

Dobrý den, jedu na podzim do Afriky: Mám to dát bance vědět, aby třeba nevyhodnotila placení jako podezřelé transakce?

Štěpán Škuta

Ano, určitě se to hodí. Zároveň si můžete u vaší banky zkontrolovat, jaké země považuje za rizikové a v kterých standardně platby kartou blokuje. U banky si je pak musíte odblokovat.

Jakým stylem ušetřit na základních položkách jako jsou potraviny?

Další doporučení:

- domluvit se více rodin a dělat nákupy větších balení, které si rozdělíte,

- dělat si nakupovací seznam, nechodit na kupovat hladoví,

- vyhnout se restauracím - dělat svačiny.

Také je možné si přivydělávat např. dělat marketingové průzkumy - za vplněný formulář pak získáváte odměnu, která vám pomůže do rozpočtu.

Nabízí se dvě základní řešení:

- nakupovat ve slevách a svůj jídelníček upravit podle aktuálních slevových akcí

- nakupovat větší balení místo menších (jednorázový výdaj je kompenzován nižší jednotkovou cenou)

Zároveň platí základní zásada neplýtvat, tedy co nejlépe odhadnout objem potravin, které domácnost zkonzumuje, a vyhýbat se luxusním potravinám (např. losos, krevety, kaviár...).

Zajímá mě nová severská Inbank? Víte o ní něco? Přemýšlím, že bych tam své finance přesunul, až to bude aktuální.

Pavle, pokud by vás Inbank stále zajímala, její podrobnou recenzi najdete najdete na tomto odkazu (web banky.cz)

Inbank je banka s estonskými kořeny, která začíná působit i v ČR. Více informací naleznete na jejich webovách stránkách: https://inbank.cz/.

Vaše Zlatá koruna

Hezký den,

v České spořitelně mě chtějí nalákat na investování, aby mi o procento zvýšili úrok na spořícím účtu. Stačí prý 300 Kč měsíčně, což není nijak moc, ale zajímalo by mě, jestli to stojí za to.

Dobrý den, investovat na dlouhodobé cíle stojí za to vždy. Ne kvůli 1 procentnímu bodu na spořicím účtu, ale kvůli investici samotné. Jaká investice je pro vás vhodná, záleží především na tom, za jak dlouho budete investované peníze potřebovat či chtít využít, a dále na vašem vztahu k riziku.