Rádce Zlaté koruny

navazuje na Peníze v roušce
 

Při vkládání dotazů nebo odpovědí neuvádějte žádné emailové adresy ani odkazy na webové stránky. 
Z důvodu ochrany proti Spamům nebudou takové dotazy ani odpovědi zveřejněny.

 

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám odpovídá na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Účty a karty

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

chtěla bych se zeptat na formát čísla účtu, respektive kde se nachází kontrolní číslo. Píši závěrečnou práci a našla jsem dvě různá "umístění" - těsně před lomítkem, tzn. první zprava nebo druhé zprava? Děkuji za odpověď.

 

Dobrý den,

umístění kontrolní číslice v I. i II. části identifiátoru účtu klienta není dáno. Struktura čísla účtu je popsána ve vyhlášce č. 169/2011 Sb., o stanovení pravidel tvorby čísla účtu v platebním styku. 

Děkuji za Vaši odpověď.

 

Jak mám postupovat, když chci k běžnému účtu nejen kreditní, ale i debetní kartu, musím za to platit?

Většina bank nabízí debetní kartu zdarma - alespoň v základní verzi. Zpravidla se smlouva o ní sjednává zároveň se smlouvou o vedení běžného účtu, ale mělo by o ní jít požádat i později buď přes internetové či mobilní bankovnictví, případně na pobočce banky.

Zdravím vás, moje vnoučata mě přemlouvají ať začnu platit mobilem, že prý je to nejlepší a vše mi zařídí. Jsem myslím si technicky celkem zdatná, ale tohoto se musím říct trochu obávám, je to prosím bezpečné? Děkuji

Určitě je to v tuto chvíli a se znalostí bezpečnostních postupů bezpečné. Moje paní takto platí již několik měsíců a nikdy neměla žádný problém. 

Dobrý den! Mohu poslat peníze z Ruska do Česku pomoci zlaté koruny a jak? Děkuji. 

Zlatá koruna není ani banka ani jiná platební instituce. Tudíž jejím prostřednictvím nemůžete poslat peníze odnikud nikam.

Dobrý den,

mám účet u Sberbank a včera večer v restauraci se mi nepodařilo zaplatit jejich kartou. Mám trochu obavu, co budu dělat, jednak mi na ten účet chodí výplata a také mám od nich hypotéku.

 

Děkuji

Jan Šitanc

Dobrý den,

Sberbank bohužel oznámila, že blokace platebních karet bude pokračovat. Prozatím budou uzavřené i pobočky banky. V tuto chvíli se bohužel k Vašim finančním prostředkům ve Sberbank nedostanete. Doporučuji si otevřít bankovní účet v jiné bance a přesměrovat si tam zaslání výplaty. Situaci řeší dohledový orgán (Česká národní banka). 
Ohledně hypotečního úvěru může nastat více situací. V případě ukončení činnosti Sberbank na českém trhu může portfolio hypotečních úvěrů odkoupit jiná instituce, jsou možné ale i další scénáře.

V případě potřeby se na mě můžete obrátit.

Radek Voršilka

 

Zrušení transakce korunka

Váš dotaz je ve velmi nekonkrétní a není z něj patrné, na co se ptáte. Můžete svůj dotaz upřesnit?
Vaše Zlatá koruna

Zrušení transakce

Váš dotaz je ve velmi nekonkrétní a není z něj patrné, na co se ptáte. Můžete svůj dotaz upřesnit?
Vaše Zlatá koruna

Vím, že bude těžké mi v tomto poradit, ale po poslední zkušenosti z banky jsem lehce na vážkách. Jak poznat, že mi bankéř nabízí to, co je pro mě nejvýhodnější vedle toho, z čeho bude mít největší provizi? Děkuju za odpověď

Projekt Finanční zralost vznikl primárně pro ochranu spotřebitele ve finančním světě – jak se připravit na jednání s poradci aneb jak se nenechat oblafnout. Doporučuji si pořídit knihu Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti nebo alespoň si na webových stránkách Finanční zralost vyhledat alespoň články (dílčí části knihy) – Pravidla klientské péče při investování nebo Sebeobrana při manipulaci finančními poradci.

 

Souhrn z článku o sebeobraně:

  • Dělejte si poznámky nebo si rozhovor s povolením nahrajte!
  • Emoce udržte na uzdě!
  • Ptejte se!
  • Buďte asertivní a neobávejte se námitek!
  • Dejte si čas na rozhodnutí!
  • Důvěřujte, ale prověřujte!

 

Otázky k prohloubení znalosti o produktu:

  1. Co mě to bude stát?
  • Výše splátky/spoření/investice; jaké jsou poplatky; jaká je daňová povinnost
  1. Co z toho budu mít?
  • Princip/podmínky produktu; proč – benefity produktu; potencionální zisk či ztráta
  1. Za jak dlouho to budu mít?
  • Na jak dlouho; kdy přijdou peníze; výpovědní lhůta; možnost předčasného ukončení
  1. Jak je to jisté?
  • Jsou investice garantované/pojištěné ze zákona; hodnocení a pozice firmy na trhu
  1. Možnost změn?
  • Lze reagovat na změny v životě; jak a kdy změna smlouvy nastane; za kolik

 

Hezký den, jaký běžný účet je nejlepší? Anna Štolbová

Dobrý den, jednoznačně to nelze říci. Záleží především, k čemu chcete běžný účet využívat a jaké další služby od banky potřebujete, jaký komfort od internetového a mobilního bankovnictví požadujete a v neposlední řadě, jaké máte příjmy na účet a kolik a jakých transakcí pravidelně provádíte (to může zásadním způsobem změnit cenu jinak dražších produktů). A také, jak často platíte v cizích měnách (výhodnost banky ovlivňují v takovém případě i směnné kurzy, jaké využívá k zúčtování transakcí).

Pokud vám stačí jen základní bankovní služby s platební kartou, tak je několik bank, které je i bez dodatečných podmínek nabízí zdarma (např. Banka Creditas, Fio banka...).

Dobrý den, paní Štolbová, 

záleží na tom jaké máte očekávání od banky, potažmo pak od účtu. Doporučuji podívat se na www.finparada.cz - sekce bankovní účty, podsekce osobní účty. Tam najdete přehled a ve sloupci detail (lupička) uvidíte co produkt nabízí a kolik to skutečně stojí. 

Dagmar Prajzlerová      

Zajímalo by mě, jaké všechny poplatky si mohou banky účtovat…Vítězslav Janoš

Jinak obecně si mohou banky účtovat prakticky libovolné poplatky, jaké mají uvedené v sazebníku/ceníku. Jen některé poplatky jsou limitované zákonem (např. poplatek za předčasné splacení úvěru má svůj zákonný limit a např. poplatek za posouzení žádosti o úvěr banky ani nebankovní instituce účtovat ze zákona nesmí - mohou účtovat jen poplatek za schválení úvěru).

Dobrý den, tyto informace lze snadno nalézt na webových stránkách bank. Na hlavní stránce přejděte úplně dolů a tam naleznete odkaz. Někde se to jmenuje jen "poplatky", jinde "ceník" nebo "cenik ke stažení". Pokud tento odkaz nenaleznete, zkuste přejít na detail některého z produktů a hledejte odkaz tam. 

Hezký den,dočetla jsem se, že přibývá krádeží bankovních účtů. Je nějaký způsob, jak se proti tomu ochránit nebo ho mám nějak pojistit? Eliška Hořáková

Dobrý den, nejdůležitější je obezřetnost. Ke krádežím dochází nejčastěji na základě odpovědí na podvodné e-maily či SMS zprávy, jimiž jsou podvodníky z klienta vylákány přihlašovací údaje (či údaje o platební kartě). Na zprávy vyžadující přihlašovací údaje či údaje k platební kartě neodpovídejte a nahlašte je bance. A samozřejmě si nikam nezaznamenávejte přihlašovací údaje ani PIN ke kartě. Toto výrazně sníží pravděpodobnost, že se váš účet stane obětí krádeže.

Dobrý denkupuji nemovitost na okraji Ostravy a současný majitel po mě chce, ať si založím jistotní účet a peníze, které dostanu z hypotéky, převedu na zaplacení domu tam, mám to udělat, není jednodušší mu je převést prostě na účet? Mikuláš Vavřinec

Dobrý den, rozhodně doporučuji jistotní účet využít. Slouží jako ochrana kupujících i prodávajících. Ideálně si jej založte v bance, ve které máte hypotéku (bohužel ne všechny to umí), případně u notáře, nebo advokáta, který Vám zpracoval kupní smlouvu. 

Jistotní účet má tři účastníky - schovatele (banka, notář, advokát), stranu kupující a stranu prodávající. Po podpisu kupní smlouvy se celá částka kupní ceny (vlastní prostředky i hypotéka) složí na tento účet (do úschovy) a zpravidla teprve potom se vkládá kupní smlouva na příslušný katastr. Po zápisu vlastnického práva se prostředky uvolní na účet strany prodávající. 

Přeji hladký průběh celé transakce Veronika Svobodová

Dobrý den, určitě využijte k této transakci jistotní účet/ uschovni účet u advokata nebo notáře. Je to pro vas bezpečnější.

V podmínkách takového účtu je nastaveno,za jakých podmínek dostane prodavajici peníze z prodeje vyplaceny. Nejčastěji to bývá převedení vlastnictví nemovitosti na kupujícího.

Dobrý den, platila jsem vánoční dárek přes účet a špatně jsem napsala číslo účtu. Zjistila jsem to, až když mě začal urgovat obchod, ve kterém jsem si zboží objednala, platba na ten nesprávný odešla. Jak mám teď postupovat, abych získala peníze zpět? Děkuji za váš čas. Jitka Šindelářová

Dobrý den, obraťte se na svou banku s žádostí o vrácení platby. Vaše banka kontaktuje příjemce platby prostřednictvím jeho banky, která ho vyzve k vrácení obdržených peněz. Pokud by je nevrátil, dopustil by se neodůvodněného obohacení.

Hezký den,čím jsem starší, tím jsem zapomnětlivější a hesel a PINŮ mám již nespočet. Kam byste mi poradili zapsat si heslo od internetového bankovnictví, případně od kreditní karty, abych se měla kam podívat, kdybych zapomněla, ale zároveň bylo v bezpečí? Linda Peroutková

Dobrý den,

obecně se právě zapisování PINů nedoporučuje z důvodu možného zneužití. Zkuste se zeptat ve Vaší bance, třeba Vám něco poradí.

Vaše Zlatá koruna

V blízké době si budu zakládat nový účet a uvažuji o kontokorentu. Jsou nějaké výrazné nevýhody? Mikuláš

ROZDÍL ÚVĚROVÝCH PRODUKTŮ DLE RPSN:

  • Kontokorent – RPSN 18-38 % - na překlenutí max. 1 měsíce, někde další poplatky za vedení úvěrového účtu
  • Kreditní karta – RPSN okolo 30 % - 55 dní bezúročné období + benefity, nedoporučuje se na delší období než 2 měsíce
  • Spotřebitelský úvěr – RPSN nejčastěji mezi 4-12 % - na dobu 6 měsíců až 5 let
  • Hypotéka – RPSN 3-5 % na období 5-35 let

Před podpisem smlouvy se podívejte, kolik se platí za upomínky, sankční poplatky, jakékoliv jiné poplatky, které se váží na produkt, pro který se rozhodnete.

Když se pro Kontokorent rozhodnete, využijete a nebudete moci splatit půjčku do jednoho měsíce, okamžitě to řešte a požádejte o spotřebitelský úvěr!!!

Kontokorent je často využíván jako železná rezerva, stejně jako kreditní karta, která navíc nabízí různé benefity a bezúročné období.

 

Dobrý den, nevýhod je několik. Banky zpravidla účtují nějaký měsíční poplatek (v řádu desetikorun), který zvyšuje nákladovost účtu. A samotné čerpání kontokorentu je dražší než např. spotřebitelský úvěr - má vyšší úrokovou sazbu. Oproti kreditním kartám zas nemá bezúročné období, tedy čas, po který nemusíte platit žádné úroky z úvěru.

Dobrý večer,

mám desetiletou dceru a snažím se jí přímo úměrně věku vzdělávat v oblasti financí. Co si myslíte o tom založit dceři dětský účet a každý měsíc ji tam posílat pár korun, aby se naučila hospodařit a „sama“ účet používat. Markéta Vítovcová

Ano, to je dobrý způsob finančního vzdělávání. Některé banky umožňují kontrolu rodičů a zároveň vydávají i platební kartu.

V příštím semestru odjíždím na Erasmus do Bruselu. Existuje prosím něco jako Evropský účet, kde bych mohl mít peníze z české brigády i ty, které budu dostávat do Unie?Vít Hrabovský

Dobrý den,

zda se, že nikdo z odborných porotců Finanční akademie Zlaté koruny neodpověděl. Na běžný účet si můžete nechat zasílat jako české koruny nebo eura. Prosím, poraďte se ve své bance ohledně Vašich potřeb.

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den, nedávno mi bylo 15 a chtěl bych se poohlídnout po první brigádě, a tak uvažuju, že bych si zřídil účet. Vím, že existují nějaké studentské účty, ale nevím, jaké mají výhody proti těm běžným. Poradíte prosím?

 

U většiny tradičních bank  (Česká spořitelna, ČSOB, KB aj.) je možné otevření účtu do 18 let věku pouze v doprovodu zákonného zástupce/rodiče. Jsou tu ale i banky, které umožňují otevření účtu 15ti letým bez zákonného zástupce - Banka Creditas, mBank nebo Air Bank. Obvykle rodič doporučuje banku, s kterou má vlastní zkušenost, kdybyste si nevěděl rady, mohou poradit jak s účet pracovat.

Výběr běžného účtu je možné také udělat na základě různých srovnávačů. Většina bank má vedení účtu zdarma, ale je vhodné také vybírat banku dle dalších poplatků.

Pro rychlejší srovnání vám poskytuji tabulky, které vám nastíní rozdíly mezi bankami. Zdroj: financnizralost.cz 

STUDENTSKÝ BANKOVNÍ ÚČETAir BankmBANKBanka Creditas  #navlastnitrikoRichee JuniorVěk15-18 let15-18 let15-18 letÚrok na účtu0 %0 %1,5 %
do 50 000 KčVedení účtuzdarmazdarmazdarmaVýběr hotovosti z vlastních bankomatů zdarmazdarmazdarmaVýběr hotovosti z cizího bankomatu35 Kč3x zdarma,
další 29 KčzdarmaVýběr hotovosti z bankomatu v zahraničí35 Kč3x zdarma,
další 29 KčzdarmaVýběr hotovosti na pobočce100 Kčnení možný10 Kč do 500 tis.Vklad hotovosti na pobočce100 Kčnení možnýzdarma
do 500 tis.Močnost spořícího účtuanoano anoÚrok na spořícím účtu0,4 % do 250 000eMax 0,01 %
mSpoření 0,4 %1,3 % do 350 000
Nad 0,7 %SEPA platba odchozí zdarmazdarmazdarmaSEPA platba příchozízdarmazdarmazdarmaZahraniční platba odchozí 100 Kč0,5 % z částky,
min. 300 Kč,
 max. 1 000 Kč150 KčZahraniční platba příchozí100 Kč100 Kč50 Kč    Sjednání online anoanonePočet bankomatů (ATM)přes 36000ATM vlastní banky - disponibilní zůstatek na účtu zdarmanení možnýnení možnýATM cizí banky - disponibilní zůstatek na účtu 35 Kč19 Kčzdarma

 

 

STUDENTSKÝ BANKOVNÍ ÚČETČeská spořitelnaČSOB /
Poštovní spoř.Komerční bankaFio banka   G2 Věk18-26 let18-26 let15-30od 18 letÚrok na účtu0 %0 %0 %0 %Vedení účtuzdarmazdarmazdarmazdarmaVýběr hotovosti z vlastních bankomatů zdarmazdarmazdarmazdarmaVýběr hotovosti z cizího bankomatu40 Kč40 Kč39 KčzdarmaVýběr hotovosti z bankomatu v zahraničí125 Kč100 Kč99 Kč2x zdarma,
další 25 Kč Výběr hotovosti na pobočce100 Kč100 Kčzdarmazdarma od 1 tis.,
menší za 30 KčVklad hotovosti na pobočcezdarmazdarmazdarmazdarmaMočnost spořícího účtuanoanoanoanoÚrok na spořícím účtu0,2 % do 200 tis. 
0,1 % nad 200 tis.0,25 % do 250 000 + další benefity0,2 % do 30 000 Kč, při více vkladech až 0,5 %0,05 % do 1 mil.SEPA platba odchozí zdarma5 Kč6 KčzdarmaSEPA platba příchozízdarma5 Kč6 KčzdarmaZahraniční platba odchozí 1% (min. 220 Kč,
max. 1 500 Kč)1% (min. 250 Kč,
max. 1 500 Kč)0,9 % (min. 250 Kč,
max. 1 500 Kč) 200 KčZahraniční platba příchozí1% (min. 100 Kč,
max. 1 000 Kč)1% (min. 150 Kč,
max. 1 000 Kč)0,9 % (min. 225 Kč,
max. 1 095 Kč) 100 Kč     Sjednání online neneanoanoPočet bankomatů (ATM)přes 1790přes 995přes 450přes 215ATM vlastní banky - disponibilní zůstatek na účtu zdarmazdarmazdarmazdarmaATM cizí banky - disponibilní zůstatek na účtu 20 Kč25 Kč25 Kč9 Kč

 

Studentské účty mají oproti klasickým některé výhody - bývají levnější či zcela zdarma (to ale některé běžné účty také) a nabízejí i další benefity (např. vyšší úročení, možnost získání kontokorentu zdarma, nejrůznější příspěvky na ISIC a další - konkrétní nabídka se liší podle banky).

Líbí se mi karta Twisto. Četl jsem nějaké komentáře v Twisto skupině na FB a také recenzi. Doporučujete tuto službu?

Dobrý den, z pohledu mechanismu fungování lze Twisto přirovnat ke kreditní kartě, kde si hlídáte dodržování bezúročného období. Na rozdíl od Kreditní karty nabízí komfort obsluhy a další příjmené vychytávky, které oceníte pokud jsou v souladu s Vaším životním stylem. Když zaplatíte do lhůty fungujete s "cizími penězi" a svoje vlastní můžete použít jinde. Pokud o kartě uvažujete, dporučuji zjistit si poplatky "když nestihnete zaplatit včas". 

dp  

 

Dobrý den,

prakticky jde o krátkodobou půjčku na spotřebu. Jako takovou ji nelze doporučit. Raději plaťe za vše hned. Na druhou stranu, pokud už "musíte", tak je to pořád lepší, než se zavrtat v bance do kontokorentu.

JS.

Dobrý den, mohl by mi někdo vysvětlit rozdíl mezi kreditní a debetní platební kartou? 

Kreditní karta je platební nástroj, který umožňuje nákupy prostřednictvím úvěrového účtu, tzv. revolvingového úvěru. Kreditní karta není vázaná na váš běžný účet. V případě, že čerpáte poskytnutý úvěrový limit, je nutné zapůjčené peníze splatit za jasně daných podmínek. Na rozdíl od toho debetní karta je vázaná na váš běžný účet a vždy čerpáte pouze své peníze. Společnosti si za využívání limitu na kreditní kartě účtují úrok, ale umožňují klientům úvěr splatit i bezúročně – v případě dodržení bezúročného období, které se pohybuje v dnešní době mezi 45 až 55 dny. Což je důvod, proč je kreditní karta v mnoha případech nabízena jako železná rezerva, když klient nemá dostatečné prostředky na svém vlastním běžném účtu. 

 

Před volbou kreditní karty doporučuji sledavat:

  • Délka bezúročného období (45-55 dní)
  • Výše úrokové sazby (dnes nejčastěji okolo 20 %)
  • Výše RPSN (okolo 30 %) - velmi drahé, když se nestihne uhradit v termínu!
  • Poplatek za vedení karty (ano i ne či s podmínkou)
  • Poplatek za výběr z ATM - navíc s okamžitým úročením!
  • Poplatek za automatické inkaso
  • Věrnostní program (různé slevy, možnost vrácení tzv. cashback % z nákupu, nebo příspěvek na penzijko apod.)

zdroj: Finanční zralost - klíč k finanční spokojenosti

Dobrý den, kreditní karta je úvěrová karta, tj. prostředky na kartě jsou banky, platíte za ně ve většině případu úrokya musíte je někdy vrátit. 
Debetni karta je zpravidla součástí bankovního konta a při placeni s ni pouzivate svoje vlastní peníze na účtu. 

 

Dobrý den, debetní karta je napojena přímo na váš běžný účet a čerpáte vlastní prostředky, případně peníze z povoleného debetu (kontokorentu), který k účtu máte sjednaný. Kreditní karta je čistě úvěrový produkt, kdy při placení využíváte peníze banky či nebankovní úvěrové instituce. Pokud peníze navíc vrátíte v tzv. bezúročném období, nemusíte platit žádné úroky. S kreditní kartou bývají také spojené některé další bonusy, např. vrácení části utracených peněz, nebo míle, které lze vyměnit za letenky či další služby letecké společnosti.

Kreditní karta ale není pro každého. Důležité je mít platební morálku a peníze vždy vracet v bezúročném období. Pokud toto nezvládnete nebo si nejste jistý, je lepší se kreditní kartě vyhnout.

Více o tom, pro koho je vhodná kreditní karta, hovořím ve videu na

https://www.youtube.com/watch?v=6qmzsMY3-So

Zdravím, chtěla bych vědět, jak se vyhnout klamným smskám, které se vydávají za moji banku. Jak poznám, že mi zprávu píše opravdu moje banka a není to podvod?S pozdravem