Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám bude odpovídat na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Účty a karty

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

V blízké době si budu zakládat nový účet a uvažuji o kontokorentu. Jsou nějaké výrazné nevýhody? Mikuláš

ROZDÍL ÚVĚROVÝCH PRODUKTŮ DLE RPSN:

 • Kontokorent – RPSN 18-38 % - na překlenutí max. 1 měsíce, někde další poplatky za vedení úvěrového účtu
 • Kreditní karta – RPSN okolo 30 % - 55 dní bezúročné období + benefity, nedoporučuje se na delší období než 2 měsíce
 • Spotřebitelský úvěr – RPSN nejčastěji mezi 4-12 % - na dobu 6 měsíců až 5 let
 • Hypotéka – RPSN 3-5 % na období 5-35 let

Před podpisem smlouvy se podívejte, kolik se platí za upomínky, sankční poplatky, jakékoliv jiné poplatky, které se váží na produkt, pro který se rozhodnete.

Když se pro Kontokorent rozhodnete, využijete a nebudete moci splatit půjčku do jednoho měsíce, okamžitě to řešte a požádejte o spotřebitelský úvěr!!!

Kontokorent je často využíván jako železná rezerva, stejně jako kreditní karta, která navíc nabízí různé benefity a bezúročné období.

 

Dobrý den, nevýhod je několik. Banky zpravidla účtují nějaký měsíční poplatek (v řádu desetikorun), který zvyšuje nákladovost účtu. A samotné čerpání kontokorentu je dražší než např. spotřebitelský úvěr - má vyšší úrokovou sazbu. Oproti kreditním kartám zas nemá bezúročné období, tedy čas, po který nemusíte platit žádné úroky z úvěru.

Dobrý večer,

mám desetiletou dceru a snažím se jí přímo úměrně věku vzdělávat v oblasti financí. Co si myslíte o tom založit dceři dětský účet a každý měsíc ji tam posílat pár korun, aby se naučila hospodařit a „sama“ účet používat. Markéta Vítovcová

Ano, to je dobrý způsob finančního vzdělávání. Některé banky umožňují kontrolu rodičů a zároveň vydávají i platební kartu.

V příštím semestru odjíždím na Erasmus do Bruselu. Existuje prosím něco jako Evropský účet, kde bych mohl mít peníze z české brigády i ty, které budu dostávat do Unie?Vít Hrabovský

Dobrý den,

zda se, že nikdo z odborných porotců Finanční akademie Zlaté koruny neodpověděl. Na běžný účet si můžete nechat zasílat jako české koruny nebo eura. Prosím, poraďte se ve své bance ohledně Vašich potřeb.

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den, nedávno mi bylo 15 a chtěl bych se poohlídnout po první brigádě, a tak uvažuju, že bych si zřídil účet. Vím, že existují nějaké studentské účty, ale nevím, jaké mají výhody proti těm běžným. Poradíte prosím?

 

U většiny tradičních bank  (Česká spořitelna, ČSOB, KB aj.) je možné otevření účtu do 18 let věku pouze v doprovodu zákonného zástupce/rodiče. Jsou tu ale i banky, které umožňují otevření účtu 15ti letým bez zákonného zástupce - Banka Creditas, mBank nebo Air Bank. Obvykle rodič doporučuje banku, s kterou má vlastní zkušenost, kdybyste si nevěděl rady, mohou poradit jak s účet pracovat.

Výběr běžného účtu je možné také udělat na základě různých srovnávačů. Většina bank má vedení účtu zdarma, ale je vhodné také vybírat banku dle dalších poplatků.

Pro rychlejší srovnání vám poskytuji tabulky, které vám nastíní rozdíly mezi bankami. Zdroj: financnizralost.cz 

STUDENTSKÝ BANKOVNÍ ÚČETAir BankmBANKBanka Creditas  #navlastnitrikoRichee JuniorVěk15-18 let15-18 let15-18 letÚrok na účtu0 %0 %1,5 %
do 50 000 KčVedení účtuzdarmazdarmazdarmaVýběr hotovosti z vlastních bankomatů zdarmazdarmazdarmaVýběr hotovosti z cizího bankomatu35 Kč3x zdarma,
další 29 KčzdarmaVýběr hotovosti z bankomatu v zahraničí35 Kč3x zdarma,
další 29 KčzdarmaVýběr hotovosti na pobočce100 Kčnení možný10 Kč do 500 tis.Vklad hotovosti na pobočce100 Kčnení možnýzdarma
do 500 tis.Močnost spořícího účtuanoano anoÚrok na spořícím účtu0,4 % do 250 000eMax 0,01 %
mSpoření 0,4 %1,3 % do 350 000
Nad 0,7 %SEPA platba odchozí zdarmazdarmazdarmaSEPA platba příchozízdarmazdarmazdarmaZahraniční platba odchozí 100 Kč0,5 % z částky,
min. 300 Kč,
 max. 1 000 Kč150 KčZahraniční platba příchozí100 Kč100 Kč50 Kč    Sjednání online anoanonePočet bankomatů (ATM)přes 36000ATM vlastní banky - disponibilní zůstatek na účtu zdarmanení možnýnení možnýATM cizí banky - disponibilní zůstatek na účtu 35 Kč19 Kčzdarma

 

 

STUDENTSKÝ BANKOVNÍ ÚČETČeská spořitelnaČSOB /
Poštovní spoř.Komerční bankaFio banka   G2 Věk18-26 let18-26 let15-30od 18 letÚrok na účtu0 %0 %0 %0 %Vedení účtuzdarmazdarmazdarmazdarmaVýběr hotovosti z vlastních bankomatů zdarmazdarmazdarmazdarmaVýběr hotovosti z cizího bankomatu40 Kč40 Kč39 KčzdarmaVýběr hotovosti z bankomatu v zahraničí125 Kč100 Kč99 Kč2x zdarma,
další 25 Kč Výběr hotovosti na pobočce100 Kč100 Kčzdarmazdarma od 1 tis.,
menší za 30 KčVklad hotovosti na pobočcezdarmazdarmazdarmazdarmaMočnost spořícího účtuanoanoanoanoÚrok na spořícím účtu0,2 % do 200 tis. 
0,1 % nad 200 tis.0,25 % do 250 000 + další benefity0,2 % do 30 000 Kč, při více vkladech až 0,5 %0,05 % do 1 mil.SEPA platba odchozí zdarma5 Kč6 KčzdarmaSEPA platba příchozízdarma5 Kč6 KčzdarmaZahraniční platba odchozí 1% (min. 220 Kč,
max. 1 500 Kč)1% (min. 250 Kč,
max. 1 500 Kč)0,9 % (min. 250 Kč,
max. 1 500 Kč) 200 KčZahraniční platba příchozí1% (min. 100 Kč,
max. 1 000 Kč)1% (min. 150 Kč,
max. 1 000 Kč)0,9 % (min. 225 Kč,
max. 1 095 Kč) 100 Kč     Sjednání online neneanoanoPočet bankomatů (ATM)přes 1790přes 995přes 450přes 215ATM vlastní banky - disponibilní zůstatek na účtu zdarmazdarmazdarmazdarmaATM cizí banky - disponibilní zůstatek na účtu 20 Kč25 Kč25 Kč9 Kč

 

Studentské účty mají oproti klasickým některé výhody - bývají levnější či zcela zdarma (to ale některé běžné účty také) a nabízejí i další benefity (např. vyšší úročení, možnost získání kontokorentu zdarma, nejrůznější příspěvky na ISIC a další - konkrétní nabídka se liší podle banky).

Líbí se mi karta Twisto. Četl jsem nějaké komentáře v Twisto skupině na FB a také recenzi. Doporučujete tuto službu?

Dobrý den, z pohledu mechanismu fungování lze Twisto přirovnat ke kreditní kartě, kde si hlídáte dodržování bezúročného období. Na rozdíl od Kreditní karty nabízí komfort obsluhy a další příjmené vychytávky, které oceníte pokud jsou v souladu s Vaším životním stylem. Když zaplatíte do lhůty fungujete s "cizími penězi" a svoje vlastní můžete použít jinde. Pokud o kartě uvažujete, dporučuji zjistit si poplatky "když nestihnete zaplatit včas". 

dp  

 

Dobrý den,

prakticky jde o krátkodobou půjčku na spotřebu. Jako takovou ji nelze doporučit. Raději plaťe za vše hned. Na druhou stranu, pokud už "musíte", tak je to pořád lepší, než se zavrtat v bance do kontokorentu.

JS.

Dobrý den, mohl by mi někdo vysvětlit rozdíl mezi kreditní a debetní platební kartou? 

Kreditní karta je platební nástroj, který umožňuje nákupy prostřednictvím úvěrového účtu, tzv. revolvingového úvěru. Kreditní karta není vázaná na váš běžný účet. V případě, že čerpáte poskytnutý úvěrový limit, je nutné zapůjčené peníze splatit za jasně daných podmínek. Na rozdíl od toho debetní karta je vázaná na váš běžný účet a vždy čerpáte pouze své peníze. Společnosti si za využívání limitu na kreditní kartě účtují úrok, ale umožňují klientům úvěr splatit i bezúročně – v případě dodržení bezúročného období, které se pohybuje v dnešní době mezi 45 až 55 dny. Což je důvod, proč je kreditní karta v mnoha případech nabízena jako železná rezerva, když klient nemá dostatečné prostředky na svém vlastním běžném účtu. 

 

Před volbou kreditní karty doporučuji sledavat:

 • Délka bezúročného období (45-55 dní)
 • Výše úrokové sazby (dnes nejčastěji okolo 20 %)
 • Výše RPSN (okolo 30 %) - velmi drahé, když se nestihne uhradit v termínu!
 • Poplatek za vedení karty (ano i ne či s podmínkou)
 • Poplatek za výběr z ATM - navíc s okamžitým úročením!
 • Poplatek za automatické inkaso
 • Věrnostní program (různé slevy, možnost vrácení tzv. cashback % z nákupu, nebo příspěvek na penzijko apod.)

zdroj: Finanční zralost - klíč k finanční spokojenosti

Dobrý den, kreditní karta je úvěrová karta, tj. prostředky na kartě jsou banky, platíte za ně ve většině případu úrokya musíte je někdy vrátit. 
Debetni karta je zpravidla součástí bankovního konta a při placeni s ni pouzivate svoje vlastní peníze na účtu. 

 

Dobrý den, debetní karta je napojena přímo na váš běžný účet a čerpáte vlastní prostředky, případně peníze z povoleného debetu (kontokorentu), který k účtu máte sjednaný. Kreditní karta je čistě úvěrový produkt, kdy při placení využíváte peníze banky či nebankovní úvěrové instituce. Pokud peníze navíc vrátíte v tzv. bezúročném období, nemusíte platit žádné úroky. S kreditní kartou bývají také spojené některé další bonusy, např. vrácení části utracených peněz, nebo míle, které lze vyměnit za letenky či další služby letecké společnosti.

Kreditní karta ale není pro každého. Důležité je mít platební morálku a peníze vždy vracet v bezúročném období. Pokud toto nezvládnete nebo si nejste jistý, je lepší se kreditní kartě vyhnout.

Více o tom, pro koho je vhodná kreditní karta, hovořím ve videu na

https://www.youtube.com/watch?v=6qmzsMY3-So

Zdravím, chtěla bych vědět, jak se vyhnout klamným smskám, které se vydávají za moji banku. Jak poznám, že mi zprávu píše opravdu moje banka a není to podvod?S pozdravem

Nejjistější způsob, když si nejste jistá, je, že zavoláte svému bankéři/své bankéřce a přeptáte se. Navíc pokud jsou prostřednictvím SMS zprávy vyžadovány nějaké platby či zaslání přihlašovacích údajů či údajů o platební kartě, tak to zcela jistě není SMS zpráva od vaší banky.

Když má člověk kreditní kartu, má pak zápis v úvěrovém rejstříku? A kde je možné si zřídit American Express kreditní kartu?

Děkuji.

Dobrý den,

možnosti placení s touto kartou v ČR jsou poněkud omezenější, nicméně zkuste svoji banku, třeba Vám pomohou.

Vaše Zlatá koruna

Slyšel jsem, že je možné zaslat peníze na číslo mobilního telefonu? Jak to funguje? Jaké to jsou služby?

Dobrý den, v zásadě jde o to, že některé banky v zahraničí mají databázi svých klientů, jejich běžných účtů a telefonních čísel. K identifikaci klienta pak nemusíte znát jeho číslo účtu, ale stačí jeho tel. číslo. Pokud je mi známo, tak české banky o možnostech tohoto způsobu převodu peněz aktuálně jednají s ČNB.

vím pouze o nabídce placení na mobil u mBank

Platbu na mobilní číslo podporují jen některé banky, nejdříve proto ověřte u své banky, zda tuto funkci podporuje. Je to standardní domácí platba prostřednictvím mobilního telefonního čísla.

Následně v příkazu k úhradě místo bankovního účtu osoby, které posíláte peníze, uvedete telefonní číslo. Do příkazu k úhradě můžete sdělit i zprávu pro příjemce např. „platba za kafe“. Tato platba je bankou blokovaná po určitou dobu dle obchodních podmínek banky.

Po autorizovaní platby se odešle příjemci platby SMS zpráva s odkazem na provedení platby. SMS zpráva může znít: "Petr vám posílá peníze. Abyste je mohli převzít, klikněte na link https: // ...... Link bude aktivní 15 dní.“

Když příjemce platbu přijímá, uvede své číslo účtu a tím krokem banka dostane informaci o čísle účtu příjemce a následně platbu odesílá na tento účtu.

Pokud by příjemce platbu odmítl nebo ji do časového limitu neprovedl, tak se rezervace prostředků automaticky zruší a částka se vrátí do disponibilního zůstatku na účtu odesílatele.

 

Takže, jestli tomu rozumím správně, tak tato funkčnost musít být v internetovém bankovnictví banky odesilatele a banky příjemce?

Děkuji za vysvětlení.

Pouze to stačí u banky odesílatele. Příjemce pouze doplní číslo účtu do příkazu bance odesílateli. Příjemce nemusí mít tuto funkci ve své bance. Mám vyzkoušené u mBank a je to praktické, když neznáte číslo účtu kamaráda. 

Dobrý den,

je možné, aby si osoba nechala posílat dávky a mzdu na účet jejímu nezletilému dítěti, tak aby na její účet nemohl exekutor?

 

Dobrý den,

tento postup bych rozhodně nedoporučoval. Hovoří o něm trestní zákoník:

§ 222Poškození věřitele(1) Kdo, byť i jen částečně, zmaří uspokojení svého věřitele tím, že

a) zničí, poškodí, zatají, zcizí, učiní neupotřebitelnou, nebo odstraní, byť i jen část svého majetku,

 

Zdravím, je v něčem výhoda vertikální karty oproti horizontální kartě? Děkuji za ujasnění.

 

Neřekl bych. Je to jen zvláštnost, prestižní záležitost.

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli je možné, aby někdo zneužil můj bankovní účet v mobilní aplikaci?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

možné to je. Obraťte se prosím na Vaši banku, která Vám k tomu předá bližší informace.

S pozdravem

Zlatá koruna

Dobrý den,

k čemu je na kartě magnetický proužek a vystouplé písmo, když dnes platby na terminálech jdou elektronicky?

Děkuji za odpověď.

Většina transakcí kartou je prováděna bezkontaktním čipem, většina karet již magnetický proužek nemá. Mají ale kontaktní čip, který se využívá v případě, kdy z nějakého důvodu selže bezdrátový přenost, případně pokud obchodník (či bankomat) nemá bezkontaktní terminál, a embosované karty mají i vystouplé písmo, které se využívá v případě, kdy nelze použít klasický terminál (např. při výpadku proudu či v odlehlých destinacích). Ostatní formy vedle bezkontaktního čipu jsou ale opravdu již spíše záložním řešením.

Prosím, vyplatí se zřídit si kreditní kartu kvůli věrnostnímu programu? Nebudu mít pak záznam v insolvenčním rejstříku?

Pokud věrnostní program využijete, pak pro vás může být zřízení kreditní karty přínosné. Do insolvenčního rejstříku se zřízením kreditní karty nedostanete. Budete mít záznam v úvěrovém registru, a to záznam tzv. pozitivní, tedy že máte kreditní kartu a s jakým limitem, což ale není špatná informace, naopak může zvýšit vaši důvěryhodnost pro další banky, pokud kreditní kartu budete řádně splácet.

Dejte si ale pozor na to, abyste mohl vždy splatit celý dluh v bezúročném období - tedy nikoli minimální splátkou požadovanou bankou, ale splátkou celé dlužné částky. Jinak jsou úroky na kreditních kartách nepřiměřeně vysoké. Více o tom hovořím ve videu na

https://www.youtube.com/watch?v=6qmzsMY3-So

Pokud byste ale nezvládl dluhy na kartě platit, pak byste se nejprve mohl dostat v případě exekuce do exekučního rejstříku, a pokud by vaše finanční situace vyústila až v osobní bankrot, tak byste skutečně skončil v insolvenčním rejstříku. Budete-li ale vše řádně splácet, tak vám nic z toho nehrozí.

Dobrý den, zaslala jsem veškeré potřebné údaje na aplikaci ČSOB smart. . , Byl mi zaslán jednorázový Pin. Nevím kam ho mám zapsat.. Nyní se nemohu dostat do internetového babkovnictví pokud zadám uživatelské jméno a heslo.  Ani mi nejde heslo změnit. Co vlastně mám dělat? Bylo mě oznámeno, že dojde kurýr. Děkuji za radu Csizmaziová

Dobrý den,

doporučíme se zeptat ve Vaší bance, kde Vám pomohou s nastavením.

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den,

jaký je rozdíl mezi debetní kartou, která je k účtu zdarma, a debetní kartou, která je zpoplatněna?

Děkuji.

Dobrý den, základní rozdíl je zpravidla v bance, která kartu poskytuje. Některé banky karty vydávají zdarma, jiné si za stejnou kartu nechávají platit.

Druhý rozdíl je v typu debetní karty. Zdarma bývají karty standard, připlatíte si za vyšší karty - stříbrná, zlatá, platinová... pokud tedy nejste tak zajímavý klient pro banku, že i takovou dostanete zadarmo. Mezi nimi je rozdíl v prvé řadě v prestiži, kterou s danou kartou máte při placení, v druhé řadě ve výši povolených limitů, které mohou být násobně vyšší.

Dobrý den,

je karta k účtu povinná?

Děkuji a přeji hezký den.

Zda je karta k účtu zdarma, je určitě užitečná, jak píše kolega Zámečník. Zda nechcete mít snadný přístup k penězům, a je to vaše "železná rezerva", tak určitě není povinnou součástí založení či vedení účtu. 

Není. Je ale velmi užitečná ;-).

Dobrý den,

nemám moc peněz nazbyt, kterou banku byste mi doporučili?

Děkuji.

 

Dobrý den, řada bank dnes nabízí základní bankovní služby zdarma. Mezi nimi si jistě vyberete tu, která vám bude nejvíc vyhovovat. Přehled účtů zdarma naleznete např. na https://www.usetreno.cz/osobni-ucty/ - dejte si ale pozor na podmínky. Někdy banka vyžaduje nějakou aktivitu (platby kartou), jindy příchod určité částky měsíčně na účet.

 

Dobrý den,co mám dělat, když by mi na účet přišly peníze od neznámého odesílatele? Mám to řešit s mojí bankou nebo s bankou odesilatele?

Dobrý den, doporučujeme se zeptat ve Vaší bance, která Vám poradí, jak v tomto případě postupovat. S pozdravem Vaše Zlatá koruna

 

Dobrý den, na svém telefonu využívám Apple pay. Mohl bych přijít o své finance, tzv. je možné, že by se mi mohl někdo nabourat do mé aplikace? To samé třeba u České spořitelny a jejich aplikace George.

Dobrý den, pane Berane,

U internetového i mobilního  bankovnictví George klademe velký důraz na maximální zabezpečení. Je ale nezbytné, aby klienti dodržovali veškerá pravidla pro bezpečné zacházení s přístupovými údaji, zejména aby s nikým nesdíleli svá přístupová hesla a údaje, resp. aby se v případě podezřelých okolností ihned obrátili na banku.

František Bouc

Česká spořitelna