Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám bude odpovídat na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Ostatní

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Dobrý den, nevím, jestli je to úplně ekonomický dotaz, ale zajímalo by mě zda mám jako zaměstnanec na homeofficu právo žádat o nějaké peníze navíc třeba za internet, svícení, kafe….co já vím

Děkuji

Dobrý den,

Co se týká kompenzace nákladů, doporučuji se se zamětnavatelem domluvit. Pokud zaměstnanec na HO používá k práci vlastní majetek, může se dohodnout, že mu zaměstnavatel bude opotřebení kompenzovat (počítač, tiskárna..). Patří sem i spotřeba elektřiny a internet. Zaměstnanec však musí náklady vyčíslit a doložit, a to nemusí být vždy jednoduché. 

Právní nárok na příspěvek na stravování není, týká se to i kávy.

Hezký den,

Leona Schovancová

 

Dle mého názoru platí, že pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodne, že plně či částečně prcuje z domova, je zaměstnavatel povinen poskytnou náhradu výdajů, které zaměstnanci s výkonem práce vzniknou.

Aleš Pfeffer

Měla by být cena pohonných hmot zastropovaná jako třeba v Maďarsku?

děkuji za odpověď

Ne. Neměla. Cena pohonných hmot je především vysoká, protože je vysoká cena ropy na světových trzich.

Vysoká cena ropy je také způsobena válkou Ruska na Ukrajině.

 

Rozhodně ne. Jakýkoliv cenový strop pouze vyvolává nedostatek daného zboží či služby. Cena je vysoká, protože (v tomto případě) pohonných hmot není dostatek, a vysoká cena omezuje poptávané množství (lidé méně využívají automobil). Díky tomu lidé a firmy, které i za tuto cenu chtějí pohonné hmoty nakoupit, mohou. Pokud by cena byla zastropovaná, tak by pohonné hmoty chtělo nakoupit víc lidí a firem, než kolik by bylo k dispozici.

K obdobné situaci došlo s regulací nájemného. Dokud bylo nájemné regulované, lidé využívali např. větší byty, než potřebovali, a nebylo výjimkou, že rodina držela i byt, který nepotřebovala, pro děti "až dospějí". Tím snižovali nabídku bytů a zvyšovali jejich cenu na volném trhu. Za regulované nájemné pak chtělo bydlet víc lidí, než kolik bytů bylo k dispozici.

Jak prosím fungují offshory, je to takové hodně skloňované téma, ale stále tomu nerozumím.

Jsou to státy, kde se platí nižší nebo žádné daně.

Co si myslíte o příspěvku 5000 pro rodiny? Jsem z tohoto kroku od vlády celkem překvapená, přijde mi to stejné jako tehdy Babišovi dárečky….

Uvedené počínání vlády považuji za obdobný "nákup" potenciálních voličů jako tomu bylo v případě předchozí vlády a považuji ji za velmi nekoncepční. Uvedenou jednorázovou dávku včetně nastavení jejích parametrů považuji za zcela nesmyslnou a velice mne překvapuje takové řešení u středo-pravicové vlády. Myslím, že tím nezíská moc pozitivních bodů ani u svých voličů. 

Kéž bychom se napříště dočkali více promyšlené realizace sociální politiky.

Ano... bohužel s vámi naprosto souhlasím. Ostatně jsem o tom hovořil na

https://www.youtube.com/watch?v=Mg1jzPhbSR4

Měly by se zvyšovat daně když je situace jaká je?

To je dobrá otázka. Na jedné straně stát potřebuje příjmy na sanaci deficitů a úhradu státních výdajů, na druhé straně daně zatěžující především firmy mohou ohrozit již tak dost ohrožený ekonomický růst - a s ním i své příjy. A daně zatěžující domácnosti při současné inflaci také asi není zrovna nejlepší způsob k zachování růstu, protože by podvázal spotřebu domácností, která hospodářský růst také ovlivňuje.

Osobně se domnívám, že v daňovém systému obecně i v současné době je nejlepší daňová stabilita. Tedy především nedělat časté a významné změny.

 

Dobrý den, jsem celkem ekologicky smýšlející a je mi teď smutno, jak to teď s plány pro naší planetu vypadá. Covid to bylo milion plastů a teď krize a zdražování mám pocit vše zpomaluje. Myslíte, že třeba Green deal půjde úplně do háje?

Dobrý den, jsem celkem ekologicky smýšlející a je mi teď smutno, jak to teď s plány pro naší planetu vypadá. Covid to bylo milion plastů a teď krize a zdražování mám pocit vše zpomaluje. Myslíte, že třeba Green deal půjde úplně do háje?

Green Deal do haje nepujde.

Je mozne, ze bude kvuli valce Ruska na Ukrajine potreba napriklad docasne prodlouzit vyuzivani uhli v energetice (namisto plynu).

Dobrý d., jedeme snad příští měsíc na dovolenou. Zajímalo by mě jestli mám peníze vyměnit normálně ve směnárně nebo až tam z bankomatu nebo platit kartou, kde to jde? Co tak cca vychází nejlépe?

Adéla Cmundová

Dobrý den,

můžete si vyhledat na webu články na srovnání kurzů platebních karet. To Vám pomůže se rychleji zorientovat, zda vaše banka má přijatelnější kurz či ne.

Vedle překontrolování kurzu měny země, kam jedete, na vaší kartě či poplatky za výběry z bankomatu v zahraničí, také doporučuji si u své banky na kartě vypnout DCC službu!

DCC „Dynamic Currency Conversion“ (Dynamická konverze měny). DCC vám nabízí možnost platit v měně karty (tedy v české koruně) u zahraničních obchodníků nebo při výběru ze zahraničního ATM. Hezky vypadající služba, která se může extrémně prodražit. Tato služba DCC, konverze cizí měny na českou, je velmi drahá – kurz měny je výrazně méně výhodný než kurz poskytovaný vaší bankou! V zahraničí vždy plaťte a vybírejte z bankomatů v originální měně – v měně toho státu! V případě, že vám obchodník sám nastaví DCC službu a vy si toho nevšimnete, můžete v přepočtu zaplatit i přes 10 % víc, než je cena zboží. Následné reklamace jsou obvykle neúspěšné, neboť na stvrzence je uvedeno, že jste o nabídnutém kurzu byli informováni a že jste s ním souhlasili.

 

Dobrý den, záleží především na kurzech a poplatcích vaší banky. Pokud si účtuje vysoké poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí, vyplatí se spíše platit kartou nebo směnit valuty ve směnárně. A některé banky také mají nevýhodné kurzy, pak se spíše vyplatí vyměnit valuty v dobré směnárně (některé mají kurzy výhodnější než banky, ale jiné... ne :-) ). V tomto směru záleží i na tom, jakou směnárnu máte dostupnou.

A v neposlední řadě také záleží na objemu peněz, které chcete brát s sebou na dovolenou. Při malém objemu jsou úspory na kurzu zanedbatelné, při velkém objemu ovšem může být vyšší riziko při převozu hotovosti.

Kde jsem udělal chybu?

Tato otázka nás trápí všechny. Zatím nejlepší odpověď poskytnul Douglas Adams ve Stopařově průvodci po galaxii. Dovolím si ocitovat (a zároveň doporučit jako povinnou četbu):

"Stále více lidí se přiklánělo k názoru, že udělali nenapravitelnou chybu, už tehdy, když slezli ze stromů. Někteří dokonce tvrdili, že chybou bylo vůbec na ty stromy lézt, že měli všichni pěkně zůstat v oceánech."

Dobrý den mám dotaz dají se přes zlatou korunu poslat peníze do ruské federaci v této situaci jaká probíhá  a jak a kde se posílají děkuji za odpověď Lenka

Zlatá koruna není platební instituce, tudíž nedají.

Jaký je prosím rozdíl mezi opravným a dodatečným daňovým přiznáním?

Opravné daňové přiznání se podává ve lhůtě pro podání daňového přiznání a nahrazuje daňové přiznání řádné. Dodatečné daňové přiznání slouží k opravě chyb po termínu pro řádné daňové přiznání. Pro více detailu se případně doporučuji obrátit na daňového poradce.

 Hezký večer,

přemýšlím o založení sociálního družstva na našem malém městě? Mohla bych mít nějaké třeba úlevy nebo podobně?

 

Dobrý den,

sháníme pro Vás odpověď.

Hezký den.

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den, nevím, jestli se to sem úplně hodí, ale zkusím… Pracuji jako fotograf na volné noze, mám poměrně dost zakázek, ale sotva mě to uživí. Můj kámoš se nedávno divil, že mám nastavené ceny příliš nízko, asi má pravdu, ale nedokážu si představit, o kolik výš bych mohl jít, aby to bylo konkurenceschopné. Jak si nastavit cenu, aby byl člověk dost oceněn za svojí práci, ale aby byl o „produkt“ stále zájem?

Vaše otázka směřuje k ekonomickému poradenství v rámci určitého oboru. Bez znalostí detailů není možné poskytnout jakoukoli radu. Doporučuji vyhledání odborníka, který Vám s nastavením cenové politiky a možná i celkové prezentace Vaší práce poradí.

Zcela vážně by mě zajímalo, jak by to bylo, kdybych splácel hypotéku na dům, a ten by i byl třeba vybombardován…musel bych ji stejně zaplatit, ikdyž bych ručil právě tím domem?

Obávám se, že ano. I když v takovém případě mimořádné situace by pravděpodobně do smluvního vztahu vstoupil stát nějakým opatřením. Obecně ale zničení zástavy není důvodem pro nesplácení hypotéky. Zástava musí být pojištěna, tudíž při většině příčin by byla hypotéka splacena z pojistného plnění. Válečné události jsou ale ve výlukách, tudíž by k pojistnému plnění nedošlo.

Situace pro dlužníka by mohla být i horší. Nejen, že by musel dál splácet, ale banka by vzhledem k neodpovídající ceně zástavy mohla vyžadovat dozajištění, a v závislosti na smluvních podmínkách, i splacení úvěru.

Nelze přitom spoléhat na to, že se banka o zničení zástavy nedozví. I kdyby si toho "nevšimla sama", má dlužník smluvní povinnost banku informovat o změnách, které mohou mít vliv na jeho schopnost splácet a dostát svým závazkům (kam se zničení zástavy nepochybně řadí). Pokud by tuto povinnost nesplnil, mohlo by se v krajním případě jednat až o trestný čin úvěrového podvodu.

Dobrý den, v květnu budu mít zkoušku ze Základů ekonomie a ať se snažím, jak chci, tak mi nejde z učebnice pochopit, co je býčí a medvědí trh? Bylo to myslím i v Přátelích, tak je to asi základ . Děkuju

Býčí trh je, když akcie rostou, medvědí, když klesají. Medvědí trh nastává, když döjde k poklesu o 20 % od předešlého maxima. A naopak.

Dobrý den, co v praxi znamená, že ČNB zvýšila dvoutýdenní reposazbu nad 5 procent? Jsem lajk, ale neměla by z logiky věci ji v této situaci spíše snižovat?

Znamená to, že se podobným způsobem zvýší úrokové sazby v ekonomice (hypotéky, úvěry, ale i vklady).

ČNB se tím snaží bojovat proti inflaci.

To do jisté míry záleží na úhlu pohledu. Základní teze je ale v kostce taková, že čím více je na trhu oběživa - peněz, tím rychlejší bude inflace. Pokud chcete tedy inflaci zmírnit, tak zvýšíte základní sazby. V návaznosti na to "zdraží" úvěry a tím pádem je na trhu méně peněz (protože o dražší úvěry je menší zájem / méně lidí a firem na ně dosáhne). Tedy se méně utráci a méně se investuje a v návaznosti na tuto sníženou spotřebu by pak měla zpomalovat i inflace (zboží / služby kupuje méně lidí / firem, tak jsou levnější). V současné době je zde ale mnoho "ale" ohledně zaškrcení ekonomiky drahými úvěry a hlavně ohledně externích vlivů způsobujících vyšší růst spotřebitelských cen, na které rozhodnutí ČNB stejně nemá vliv. 

Hezký den,

 

snažím se aktivně přispívat na Ukrajinu, co teď můžu a zajímalo by mě, teď před daňovým přiznáním, jestli je nějaká šance si nějakou charitu z daní třeba odepsat? Děkuji

 

DEJ TAM VSE CO MAS A NEMUSIS OTRAVOVAT FINANCAK

DEJ TAM VSE CO MAS A NEMUSIS OTRAVOVAT FINANCAK

Dobrý den paní Všetečková,

s Vaším dotazem se prosím obraťte na svého účetního nebo daňového poradce.

Obávám se, že tento dotaz není směřován správným směrem. 

Zde Vám můžeme poradit ze světa finančních produktů a jim příbuzných. Daňový odpočet v tomto směru je záležitostí právě jiných specialistů. Pokud by se však někdo z nás Vaší otázky chtěl chopit, jistě Vám rád odpoví!

S pozdravem

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den, jak mám rozumět pojmu přechodná inflace?

Zpravidla se tímto pojmem označuje inflace, která je jen po určitou dobu. Může být způsobena např. výkyvem cen určité komodity (např. paliv), kdy jejich cena vzroste, ale očekává se, že opět (po odeznění některého z externích faktorů) opět poklesne, případně následně přestane růst, a tak se inflace opět vrátí do běžných mezí.

Dobrý den, brat mi poslal z Ruska peníze na Zlatou korunu. Jak se prosím můžu k penězům dostat? 

Dobrý den Anastasia,

zřejmě dobře nerozumím Vašemu dotazu. Upřesněte, kam Vám peníze měli dorazit a pak Vám možná poradíme.

S pozdravem

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den,

obrovský skok ceny nafty je kvůli válce na Ukrajině nebo je v tom něco jiného?? Začíná to být děsivé..

Filip Zabloudil

Dobrý den, ano, je to jedna z hlavních příčin. Rusko je významný producent ropy a v důsledku přibývajících sankcí reagujcících na stupňující se šílenství a bezohlednost Vladimira Putina, který chce k Rusku připojit podle svých slov nejen Ukrajinu, ale všechny státy, které byly součástí Sovětského svazu, a sovětské satelity (vč. České republiky) chce dostat do svého vlivu, roste též obava z nedostatku této suroviny.

Cena nafty se může zdát děsivá. Ovšem skutečný děs zažívalí lidé na Ukrajině...

JAK NEKDO MUZE RIKAT TAKOVE VOLOVINY PROC BYCH NEKOHO NUTIL KDYZ ME NENAVIDI SAM SOBE BY SI USKODIL!!!¡!!

Vaše reakce mi nějak nedává smysl. Jaké voloviny máte na mysli? A ta druhá část je naprosto nesrozumitelná...

Jaké neziskové organizaci na podporu Ukrajiny poskytnout peníze, aby šly skutečně tam, kde jsou potřeba??

POUZE FIALA TEN JE URCITE DODA DO KAPSY VLASTNE DO PRKENICE ABY BYLA RADNE NADYTA PODLE NI JE U NAS DEMOKRACIE

 Dobrý den, propočítávám roky, které se mi započítají do důchodu, je součástí mateřská nebo ne? Děkuji