Rádce Zlaté koruny

navazuje na Peníze v roušce
 

Při vkládání dotazů nebo odpovědí neuvádějte žádné emailové adresy ani odkazy na webové stránky. 
Z důvodu ochrany proti Spamům nebudou takové dotazy ani odpovědi zveřejněny.

 

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám odpovídá na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Ostatní

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Momentálně nastupuji po škole do práce a mám různé dohody v několika firmách. Vyplatí se mi víc mít IČO a všechno fakturovat nebo mít třeba v jedné poloviční úvazek a IČO vedle?

Děkuji VM

Dobrý dne,

bohužel není možné odpovědět, je třeba více informací, aby se mohlo přepočítat, záleží, jak vysoké jsou příjmy.

Na co bych ale ráda upozornila, že není dobré sledovat pouze kolik se zaplatí na daních ať již jako podnikatel nebo dohodář, ale také zvážit nutnost platit zdravotní pojištění (za studenty platí stát a vy již student nejste) a nezapomenout u toho i na sociální pojištění. Ve chvíli, kdy sociální pojištění neplatíte, nepočítají se vám odpracované roky do důchodu. 

Pěkný den

 

 

Jak zjistit jaký mám dluh na sociálním a zdravotním?

Řekl bych, že jsem tak středně postavený zaměstnanec s lehce nadprůměrným příjmem. S ohledem na aktuální ekonomickou nejistotu mám obavy ohledně svých úspor a investic. Jak bych měl přizpůsobit svůj finanční plán, abych minimalizoval rizika a zároveň si udržel dostatečnou likviditu, kdyby se něco stalo? Mám zvýšit své úspory, přehodnotit investiční portfolio nebo zvážit nějaké jiné kroky, abych byl lépe připraven?

Dobrý den,

doplním kolegy. Z důvodu, že pro přípravu finančního a investičního plánu je třeba výrazně více informací, je vhodné se obrátit na finančního odborníka, nebo je nutné se vzdělávat, aby se člověk mohl rozhodnout kompetentně.

Odrazový můstek do světa financí je např. kniha Finanční zralost - klíč k finanční spokojenosti. Nebo si alespoň nastudujte některé články na bloku, kde objasňuji dílčí části investičního světa. Doporučuji začít článkem "Pravidla klientské péče při investován" na webu Finanční zralost. Tento článek vám také odhalí, zda s vámi finanční odborník jedná tak, aby pomohl primárně vám a ne sám sobě. Pro doplnění informací je důležité ve světě invetic hlavně rozumět poplatkové politice. 

 

Na dalku bez znalosti nelze radit. Sestavte si financni a investicni plan a toho se drzte. Pokud si nevite rady, vyuzijete sluzeb profesionalu. Radi a hlavne odborne vam pomohou. 

Dobrý den,

pokud máte dobře zpracovaný finanční plán, tak se jej primárně držte. 
Rozumný plán obsahuje jak likvidní rezervu pro nečekané situace, tak středně a dlouhodobá portfolia, která jsou vhodná na řešení jiných cílů. Existuje velké množství rizik a klienti obvykle přeceňují ta vidětelná na úkor jiných. Proto je důležité rizika rozkládat a k tomu vám mimo jiné pomůže právě finanční plán.

Jak vybrat dobrého investičního poradce?

Dobrý den, pane Šimůnku,

co se týká kvalitního investičního poradce, tak ten by se s vámi v první řadě neměl bavit jen o investicích, ale o celkových plánech, vašich zkušenostech, očekáváních, atd., aby mohl zohlednit všechny parametry a dodat kvalitní investiční poradenství.

Měl by mít dostatečnou historii a prokazatelné znalosti (určitý filtr může být některá ze zkoušek např. EFA, EFP viz www.efpa.cz) a objem majetku.

Také by měl mít licenci na Investiční poradenství a ne jen na Investiční zprostředkování.

Další parametr, který bych řešil je to, zda je poradce placený z provizí nebo zda jej platíte vy. Neříkám, že nenajdete kvalitní poradce, kteří jsou placeni z provizí, ale je to dle mého pohledu určitý střed zájmů a není služba zcela transparentní.

Jaké varovný signál, že se nejedná o dobrého poradce, je to, že po vás poradce bude požadovat tzv. předplacený poplatek na delší časové období, jak cca 5 let.

Přeji hodně úspěchu při hledání.

Michal Kupa

 

Dobrý den,

napsala jsem celou knihu Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti aneb, jak se připravit na jednání s poradci, jak předcházet manipulaci a kde případně hledat toho pravého.

Mezi poradci najdete různé typy poradců, a ani doporučení nemusí být pro vás vždy to ideální. Váš známý může být spokojený, ale vám poradce sedět nemusí. 

Základní info najdete v mém článku na mém webu Finanční zralost.

https://financnizralost.cz/financni-poradce-profik-nebo-smejd/

Rozhodně hledejte poradce, který se vzdělává, najděte si, jak se prezentuje, zda publikuje, jsou-li k dohledání reference. Profík finanční poradce je primárně mentor nikoli prodejce. Nikdy netvoří nabídku bez analýzu klientských potřeb. Obvykle je schopný připravit kvalitní finanční plán a až na jeho základě se připravuje konkrétní nabídka řešení, jak naplnit finanční cíle. Neobává se říkat i negativa produktů. Každý produkt má své plusy i mínusy. Otevřeně diskutuje POPLATKOVOU politiku, nerozumíte-li poplatkům, tak s poradcem nejednejte. Neobávejte se případně zvolit i placeného poradce, věřte, že se vám investice několika násobně vrátí.

Držím vám palce, ať najdete někoho, kdo vám bude vyhovovat. A hlavně se nevzdávejte, když to hned na poprvé nevyjde. Někdy se vyplatí počkat, až si budete jistá, že je to ten pravý, než podepíšete první smlouvu.

 

Dobrý den pane Šimůnku,

děkuji za Váš dotaz. Jedním slovem: těžko! Je několik vodítek a doporučení, kterými se lze řídit: delší historie poradce, větší objem majetku ve správě, možnost výběru z více investičních společností a fondů. Velkou váhu má také osobní zkušenost někoho z okolí a doporučení. Samozřejmostí by měla být pravidelná informovanost klienta o vývoji na finančních trzích a také stav samotné Vaší investice. Důležité je nastavení pravidel do budocnosti, co stane, když... pro různé scénáře vývoje trhů.

Budu rád za zpětnou vazbu, koho jste si vybral.

Pavel Borský, 737 440 629

Dobrý den pane Šimůnku,

děkuji za Váš dotaz. Jedním slovem: těžko!

Je několik vodítek a nápověd, ale žádné není na 100% řešením. Určitě pomůže delší historie, větší objem spravovaného majetku, více možností výběru fondů a investičních společností. Velkou váhu má i osobní doporučení na základě referencí. Samozřejmostí by měla být dlouhodobá pravidelní péče a informování klienta o vývoji na finančních trzích i samotné Vaší investice.

Prosím o zpětnou vazbu, jak jste uspěl, děkuji.

licence na investice u ČNB
https://apl.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WEB09.DIRECT_FIND?p_lang=cz

dostatečný majetek pod správou
průběžně se vzdělává
recenze
odměňování primárně za dlouhodobou správu, nikoliv za jednorázové zprostředkování

na úvodní schůzce řeší hlavně cíle, nikoliv produkty

asi bych mohl pokračovat :-)

 

Dobrý den,

jsem pracující student a mám zároveň IČO jako vedlejší činnost. Prý se teď sleva na studenta, ale zrušila, znamená to, že už si ji nemůžu odepsat v tomto přiznání nebo až tom dalším?

Dobrý den,

ano, v daňovém přiznání za rok 2023, je možné slevu uplatnit. 

V daňovém přiznání za rok 2024 to již možné nebude.

 

Jaké jsou prosím od letoška rozdíly pro DPČ? Krámová

Dobrý den, 

výborně popsalo problematiku Finance.cz 

Dohoda o provedení práce

 • Rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být od roku 2012 větší než 300 hodin v kalendářním roce.
 • Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce.
 • Neexistuje zde zkušební lhůta, tudíž spolupráce může být ukončena kdykoliv a bez udání důvodu.
 • Z dohody o provedení práce se neodvádí sociální a zdravotní pojištění, jestliže je měsíční příjem na základě dohody o provedení práce nižší než rozhodná částka - 25 % průměrné mzdy (do 2023 - 10 000 Kč). Když bude měsíční příjem na základě dohody o provedení práce od roku 2024 vyšší než rozhodná částka - 25 % průměrné mzdy nebo v součtu všech dohod přesáhne rozhodnou částku - 40 % průměrné mzdy, tak bude v tomto měsíci daný příjem podléhat odvodům na sociálním a zdravotním pojištění.
 • I dohoda o provedení práce musí být sjednána písemně, jinak je neplatná. 
 • V dohodě musí být vymezen pracovní úkol, sjednaná odměna za jeho provedení, rozsah práce a zpravidla i doba, v níž má být pracovní úkol proveden. Při stanovení odměny za vykonanou práci dle této dohody se uplatňuje smluvní volnost, jinými slovy řečeno, výše odměny není limitována, přičemž se přihlíží především k charakteru práce. Od roku 2012 musí být navíc v písemném vyhotovení vyznačena i doba, na kterou se dohoda o provedení práce uzavírá.

Dohoda o pracovní činnosti

 • Dohodu o pracovní činnosti může zaměstnvatel s fyzickou osobou uzavřít, i když rozsah práce bude přesahovat v témže kalendářním roce 300 hodin.
 • Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Při klasickém 40 hodinovém pracovním týdnu nesmí zaměstnanec odpracovat na základě dohody o provedení činnosti více než 20 hodin týdně.
 • Dohodu o pracovní činnosti je zaměstnavatel povinen uzavřít písemně, jedno vyhotovení dohody vydá zaměstnanci.
 • V dohodě musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá.
 • Není-li sjednán způsob zrušení dohody o pracovní činnosti, je možné ji zrušit dohodou účastníků ke sjednanému dni. Jednostranně může být zrušena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhému účastníkovi.

Celý článek zde:

https://www.finance.cz/dane-a-mzda/mzda/vse-o-mzdach/dohody/

Ovlivní AI ekonomického smýšlení? Mám z toho trochu obavy.

Vážený pane Kulhánku, nejsem si zcela jist co má Vaše otázka na mysli. Nicméně jsem Vaši otázku položil přímo AI Microsoft Bing a zde je odpověď:

Ano, umělá inteligence (AI) má vliv na ekonomické smýšlení. Například Evropská unie se v roce 2018 začala věnovat tvorbě nového legislativního rámce, ve kterém usiluje o regulaci systémů umělé inteligence. V současnosti se návrh nařízení známý pod zkráceným názvem Akt o umělé inteligenci nachází na začátku etapy svého konečného schválení. Po dokončení procesů půjde o první závazný předpis svého druhu na světě, který v tomto rozsahu ošetřuje oblast umělé inteligence 1.

Reference: 1Schválení Aktu o umělé inteligenci výrazně ovlivní celosvětový vývoj AI - Computerworld

AI zasáhne pravděpodobně brzy do všech oblastí činnosti. Buď na nástup umělé inteligence zareagují lidé zvýšením kreativity, které AI umožňuje, nebo "vypnutím" zbytků kritického myšlení. AI je především nástroj, který může usnadnit a zefektivnit práci, a záleží na způsobu užití tohoto nástroje, jaký dopad bude mít - zda převážně pozitivní, nebo negativní.

Ekonomické smýšlení ovlivňují především znalosti (ty AI může doplnit), ale i názory a (zjednodušeně řečeno) politická orientace - a i to může AI ovlivnit...

Dobrý den, poprvé musím platit daň z nemovitosti. Jak je to se splatností a je nějaká možnost splátek?

 

Dobrý den, termín pro zaplacení daně je 31. 5. 2023. Pokud je vaše daňová povinnost (v jednom kraji) vyšší než 5 000 Kč, tak můžete daň buď zaplatit najednou do 31. 5., nebo ve dvou splátkách, přičemž první musí být zaplacena do 31. 5. a druhá do 30. 11. 2023.

Letos je první rok, kdy budu muset podávat daňové přiznání jako pracující student. Co myslíte, mám to zkusit sám nebo je potřeba najít si účetní…

K dispozici jsou různé nástroje on-line, často zcela zdarma. Nejlepší je ovšem vyplnit formuláře přímo na stránkách Ministerstva financí. Portál mojedane (tečka) cz Vás nasměruje přímo na elektronické daňové formuláře na stránkách ministerstva. Pokud Vaše podnikání je spíše "v plenkách", doporučil bych Vám si udělat daňové přiznání sám. Pokud by se však jednalo o již v počátku rozjetý business, určitě se Vám vyplatí užít služeb daňového poradce.

Dobrý den, pro vaše účely bude určitě stačit některé z online daňových přiznání, jako je například onlinepriznani.cz, ale existuje i spousta dalších (stačí zagooglit), které vás velice rychle a přehledně provedou celým procesem až k odeslání všech dokumentů tam, kam potřebujete (poštou i datovou schránkou). Stojí to pár stovek, pokud neděláte nic významně komplikovaného, určitě je to výhodnější než účetní. Cena by měla být kolem 200 korun, u vyšších cen zbytečně přeplácíte.

 Hezký dobrý den, omlouvám se, že píšu takto anonymně. Už nějakou dobu přemýšlím, že odejdu i s dětmi od manžela, který mě fyzicky týrá a několikrát vstáhl také ruku na mého syna, dcerku naštěstí zatím ne. Problém je ten, že nemám žádné vlastní peníze, máme společné účtu ke kterým má přístup pouze můj muž a chodí tam veškerá má výbava, schovávat si třeba nějaké peníze doma není možné. Zajímalo by mě jestli je nějaký způsob, jak si naspořit nějaké peníze způsobem, aby na to manžel nepřišel

Dobrý den,

Přidám ještě jedno doporučení. Domnívám se, že chcete zatím nenápadně tvořit vlastní rezervu, než budou některé kroky vidět. Proto Vám doporučuji si určitě otevřít účet, nechat si k němu udělat i platební kartu.

Zda nechcete, aby váš muž viděl, že si tvoříte rezervy, tak mě napadlo jedno řešení. S každým nákupem si u poklady při placení platební kartou požádejte o tzv. Cashback, což funguje jako když vybíráte peníze z bankomatu, ale dostanete je od pokladní v obchodě. Váš muž uvidí, že jste platila v obchodě, ale netuší, že jste si vybrala i fyzické peníze. Ty hned obratem vložte na svůj účet ideálně někde ve vkladomatu (bankomat na peníze, který umožňuje i vkládat peníze… k tomu potřebujete právě tu svou vlastní platební kartu). Tento vklad na účet je bez poplatků na rozdíl od vkládání peněz v bance na pokladně.

Snad se Vám tak podaří si našetřit pár tisícovek. Mezi tím se poraďte v centrech, o kterých píše paní Eva.

Také vám držím palce. 

Ano, presně to jsem Vám chtěl poradit, co píše paní Eva, kterou mimochodem timto zdravím.. Problém ovšem bude udrzet to v tajnosti, to je dle mně nereálné. Nicmeně řešení neodkládejte, spíše se to s časem může zhoršovat.
Držím palce Zdeněk Schwarz..

Hezký dobrý den i Vám,

Odpovídám Vám ne jako finanční poradce, ale jako žena. 

První věc, určitě týrání řešte. Existuje spoustu organizací, které pomáhají ženám ve Vaší situaci, včetně policie. Doporučuji Vám se i obrátit i na advokáta, se kterým budete řešit další postup. Na stránkách Unice rodinných advokátů najdete někoho, kdo je blízko Vašeho bydliště. 

A první, co udělejte, zřiťte si vlastní účet a nahlaste změnu zaměstnavateli, ať chodí peníze z Vaší výplaty pouze Vám.

Držím palce!

A hlavně řešení neodkládejte!

Eva

Jaký prezidentský kandidát je podle vás nejvhodnější, co se ekonomického smýšlení týká?

 

Prezident nema vyznamne pravomoce v oblasti hospodarske politiky statu.

Zajímavá otázka, ale kompetence prezidenta podle Ústavy v oblasti ekonomického vedení státu nejsou tak významné, aby jeho ekonomické smýšlen či vzdělání bylo nezbytnou podmínkou pro dobrý výkon funkce prezidenta. Zásadní pro ekonomické řízení státu je státní rozpočet, který prezident stejně jako jiné zákony může pouze nepodepsat, ale pokud vláda má pohodlnou většinu v Parlamentu, nemusí na prezindentův názor brát zřetel a veto prezidenta přehlasovat. 

Když vezmete informace, které se v médiích a v rozhovorech s prezidentskými kandidáty objevily, šlo o tak "zásadní" věci jako, kde by ve funkci bydleli a úřadovali, jestli by vyznamenali bratry Mašíny apod., ale co si myslí a jaká doporučení by dávali k ekonomické situaci státu, jsme se od nikoho nedověděli. Na Vaši otázku nelze tedy objektivně odpovědět.

 Dobrý den, máte nějaké tipy, jak ušetřit na vánoce? V celé rodině si vždycky dáváme spoustu dárků, bohužel je spousta z toho také hromada zbytečností….

 Dobrý den,

mně se vždycky osvědčilo si předem udělat seznam, co chci komu koupit, kdy pro dospělé to byl 1 nebo 2 dárky, pro děti max. 3 a toho seznamu jsem se držela. To jsem nakoupila a pak jsem místo prohlížení vánočních obchodů šla s dětmi nebo se psem na procházku a vyhnula jsem se tak vždy útokům reklamy, že tohle je tak úžasné, že bych to někomu měla koupit.

Milá paní Jruečková,

minulý rok 4. 11. 2021 jsem na toto téma psala článek "Jak chytře s penězi na vánoční dárky" - najdete jej na webových stránkách financnizralost.cz

Tipy:

 • „MĚJTE JASNÝ FINANČNÍ VÁNOČNÍ PLÁN“
 • „DEJTE SI DOST ČASU“ 
 • „NASTAVTE SI VLASTNÍ PRAVIDLA“
 • „RECYKLUJTE“
 • „NEKUPUJTE HLOUPOSTI“

Přeji Vám kouzelné svátky.

 

 

 

Dobrý den,

myslím, že odpověď je nasnadě, neutrácejte za zbytečnosti. Pokud jde i o širší rodinu, doporučuji si společně sednout a domluvit se. Například na cenový strop za jednotlivé dárky, že si nebudete kupovat dárky žádné, nebo si můžete napsat seznam "Ježíškovi", aby se předešlo nakupování zbytečností. 

Nakonec přeci na Vánoce nejde o dárky, ale aby byla rodina pospolu.

O co jde v té kauze s FTX?

Co si myslíte o windfall tax??

 

To je těžká otázka :). Na jedné straně stát potřebuje peníze, aby utlumil deficit a měl zdroje na podporu domácností a firem v rámci energetické krize. Na druhé straně je jak zvolený základ (pandemické roky např. pro banky představovaly nízké zisky), tak samotná definice "zisků spadlých z nebe" či "nezasloužených zisků".

Samotná daň se již promítá do odlivu firem z České republiky. A v budoucnu se promítne nepochybně i do důvěryhodnosti ČR, neboť ukazuje (další) nestabilitu českého daňového práva. V konečném důsledku může přinést méně peněz a ohrozit i budoucí ekonomickou prosperitu. Ale osobně doufám, že se mýlím ;-).

Dobrý den, jedu na podzim do Afriky: Mám to dát bance vědět, aby třeba nevyhodnotila placení jako podezřelé transakce?

Štěpán Škuta

Ano, určitě se to hodí. Zároveň si můžete u vaší banky zkontrolovat, jaké země považuje za rizikové a v kterých standardně platby kartou blokuje. U banky si je pak musíte odblokovat.

Zajímá mě nová severská Inbank? Víte o ní něco? Přemýšlím, že bych tam své finance přesunul, až to bude aktuální.

Pavle, pokud by vás Inbank stále zajímala, její podrobnou recenzi najdete najdete na tomto odkazu (web banky.cz)

Inbank je banka s estonskými kořeny, která začíná působit i v ČR. Více informací naleznete na jejich webovách stránkách: https://inbank.cz/.

Vaše Zlatá koruna

v hospodě jsme řešili možnosti důchodový reformy, tak mě tak napadá, jestli je vůbec nějaký řešení M. Brožek

Řešení penzijní reformy existuje. Je dokonce mnoho způsobů, jak to udělat. Potíž je, že každý z nich je bolestivý a znamená méně peněz pro důchodce (nižší důchody, pozdější odchod do důchodu) nebo více peněz stržených z pracující populace (ať již do průběžného systému, nebo do povinného spoření ve 2. pilíři či koneckonců i soukromé spoření).

V principu by si kazdy mel prubezne sporit a investovat na stari. Zejmena, pokud ocekava, ze mu nebude dostacovat statem zajisteny duchod (casto pravdepodobne).

Co si myslíte o zastropování cen vlády p. Fialy… je to v této situaci rozumný krok??

Zastropování cen energií se jeví jako dobrý krok, má ale své "mouchy". Kromě vysoké ceny, kterou zastropování stojí, je to i nižší motivace k úsporám. Podle mého názoru je vhodnější nechat ceny energií tržní a postiženým domácnostem a firmám dát finanční příspěvek. Jednak se dá tímto způsobem pomoc cílit především na ty, kdo jsou skutečně postižení, jednak se neztrácí motivace k úsporám.

Slyšel jsem o výdajovém pravidlu v domácnosti 10-20-30- 40. Myslíte si, že to dává smysl?