Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám bude odpovídat na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Ostatní

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Dobrý den, jako student střední školy neplatím žádné daně a na brigádě v bistru u nás ve městě si vydělávám nějakých 75 Kč na hodinu. Dnes jsem se ale dočetla, že minimální mzda je nyní 90 Kč na hodinu, co s tím mám dělat? Je nějaká šance? Děkuji. Alžběta Smrčková

Pozor také na to, že sice neplatíte daně, ale podle druhu smlouvy je vám z hrubé mzdy strháváno sociální a zdravotní pojištění.

Dobrý den Alžběto,

doporučuji požádat o rozhovor s nadřízeným, který by měl Vaši záležitost řešit. Požádejte o vysvětlení a úpravu mzdy. Než jednání zahájíte, zjistěte si o minimální mzdě dostatek informací na netu apod. Není třeba se obávat nějakých restrikcí a opatření vůči Vám. I Vy přeci odvádíte svou práci tak, abyste dostala řádně zaplaceno dle pravidel.

Přeji Vám mnoho úspěchů a aby vše dopadlo na výbornou!

Petr Metelec, Froglet

Zajímalo by mě, co si vy ekonomové myslíte o slevách na jízdném pro studenty a seniory? Jiří Vymětal

Dobrý den,

osobně nesouhlasím se slevami dotovanými státem. Dle mého názoru nejsou potřeba a zbytečně to zatěžuje státní kasu. Jejich zavedení vnímám jako čistý populismus.

 

Dobrý den, potřeboval bych si pořídit nový telefon, tomu mému už vůbec nefunguje baterka. Co si myslíte o možnosti, kterou nabízejí někteří prodejci, že vám za odkup starého telefonu dají nějakou malou slevu na telefon nový? Filip Šrom

Také se vyplatí si zjistit, kolik byste za starý telefon získal v bazaru. Kupříkladu autobazary sice nabízejí slevy za starý vůz, ale ty jsou často více než poloviční oproti ceně, kterou byste získal při jeho prodeji. Je dost pravděpodobné, že u mobilních telefonů bude situace obdobná.

Dobrý den pane Šrome,

udělejte si nejdříve průzkum trhu ve smyslu cenového porovnání, kde svůj telefon koupit nejvýhodněji a pak teprve jednejte. Ne vždy je sleva slevou!

Využijte například srovnavač zboží.

Mnoho zdaru a klidu při výběru.

 

S pozdravem

Petr Metelec, Froglet

Hezký den, pravidelně přispívám na různé charity a tak přemýšlím na tím, jestli vybírám ty vhodné, jak se dá zjistit, zda je ta daná charita například podvodná nebo si část peněž nechává pro sebe. Matouš Bulíř

V prvé řadě doporučuji zjistit, zda vybrané charity vydávají výroční zprávy. Z nich se dozvíte, jak hospodaří.

Jinak každá charita potřebuje část peněz i na svůj vlastní provoz. A to i v případě, kdy většinu chodu zajišťují dobrovolníci. Peníze na provoz může získat buď z nejrůznějších grantů, nebo z darů. Ve výroční zprávě byste se měl dočíst, kolik provoz dané organizace stojí. Podle toho se pak můžete rozhodnout, zda je podle vás drahá, nebo přijatelná.

Do kdy musím podat daňové přiznání za tento rok? Není nějaká změnu kvůli covidu? Patrik Slovák

Dobrý den pane Slováku,

termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2022. Pokud hodláte podat daňové přiznání elektronickou cestou, máte o měsíc déle. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučuji termíny hlídat.

 

S pozdravem

Petr Metelec, Froglet

Zdravím, jakým způsobem si mám ověřit, zda sleva, která je uvedená u produktu je skutečně tak znatelná a nejde jen o marketingový trik? Děkuji. Barbora Mikšíková 

Obecně se dá doporučit nakupovat jen to, co člověk koupit chce, a to za ceny, které jsou pro něj akceptovatelné (neslyšet na termín "sleva"). Výhodnost ceny na trhu je pak možné vyhodnotit srovnáním u jiných obchodníků.

Poovnáním s jinými nabídkami stejného produktu.

Zdravím vás, mám takový dotaz: zajímalo by mě zda je výhodnější nechávat své příjmy danit zaměstnavatele a dostávat jen čistý příjem bez starostí nebo si podávat daňové přiznání, co myslíte? Děkuju Alena H. 

Podávání vlastního daňového přiznání člověka zcela jistě obohatí o náhled do skutečně odváděných daní. V některých případech zaměstnavatel za zaměstnance daňové přiznání nevyhotovuje (např. více zaměstnavatelů apod.) a zaměstnanec si tak daňové přiznání musí podat sám.

Pokud jste ovšem svůj dotaz směřovala ve smyslu přechodu na fakturaci, je třeba si uvědomit, že se jedná o jiný právní vztah, konkrétně dodavatelsko-odběratelský, který s sebou nese jinou regulaci a jiná specifika než jen daňová.

Co je to prosím sharpe ratio? Jak se to počítá? KD

Dobrý den paní Datlová,

Přeloženo z angličtiny-Ve financích měří Sharpeův poměr výkonnost investice, jako je cenný papír nebo portfolio, ve srovnání s bezrizikovým aktivem, po úpravě o jeho riziko. Je definován jako rozdíl mezi výnosy investice a bezrizikovým výnosem dělený směrodatnou odchylkou výnosů investice.

S pozdravem

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den,
dcera vyndávala z mojí peněženky dvoutisícovku a omylem ji roztrhla. Co s tím mám dělat? Můžu s ní dál platit? Jindřiška Švédová

Potvrzuji informace Petra Netuky a převedu do praxe. V prvním kroku zajděte na pobočku banky kde mají pokladny a požádejte o výměnu za bankovku celou. 

Když byste nebyla úspěšná (např. z důvodu pochybnosti na straně pokladníka, zda je bankovka po přiložení k sobě úplná), nezbyde než osobní návštěva ČNB kde vám bankovku vymění. 

 

citace ze stránek ČNB:Přetržená bankovkaBankovka skládající se ze dvou částí, které nepochybně patří k sobě (lze ověřit kontrolou shodnosti sériových čísel bankovky na jejím rubu), je vždy běžně poškozená bankovka. Fyzická osoba (s výjimkou směnárníka) může přijetí takové bankovky odmítnout. Právnická osoba a směnárník bankovku přijímají a nevrací do oběhu, pokud je celá; není-li celá, mohou přijetí bankovky odmítnout. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace takové bankovky přijímá a nevrací zpět do oběhu. =====Dle výše uvedeného by něměl být problém takovouto bankovkou zaplatit i v nějakém obchodním řetězci. Podstatně jednodušší však určitě bude uplatnění bankovky na pokladně některé z bank.

Nevím, jestli to sem patří, ale od koho mám brát elektřinu a plyn, abych v dnešní době nemusel prodat ledvinu? Děkuju. MV

Ledvinu rozhodně prodávat nedoporučuji. Vhodné je vybrat nějakého dodavatele dle nabízených cen - možno je použít například srovnavač na stránkách Energetického regulačního úřadu, která má na své hlavní straně ve spodní části vpravo odkaz na kalkulátory. Rozhodně je vhodné zkrátit případný odběr v režimu dodavatele poslední instance.

Pokud by i tak vycházely výdaje pro Vaši domácnost vysoké, doporučuji se zamyslet nad úsporami. Výrazné úspory (cca 10 %) lze dosáhnout už snížením teploty vytápění domácnosti o 1 stupeň Celsia. Dále je vhodné se zamyslet nad spotřebiči, zda-li neběží zbytečně a zda-li jsou dostatečně úsporné. Zvažte případnou výměnu starých lednic či mrazáků, jejichž spotřeba dokáže spotřebu elektřiny znatelně zvyšovat. Případně se zamyslete nad dalšími tipy pro úspory, které se Vás mohou týkat.

Zdravím vás,jako sezónní práci máme každý rok s manželem prodej výrobků na vánočních trzích, to je teď z důvodu nařízení vlády bohužel zakázáno. Zajímalo by mě, zda máme nárok na nějakou náhradu, přece jenom nám tato práce běžně přináší podstatný přivýdělek. Dagmar Parmová

Dobrý den, 

níže posílám odpověď za Ministerstvo financí. „Co se týče kompenzací pro trhovce, vláda je prostřednictvím týmu ministra financí s pořadateli vánočních trhů v kontaktu a aktivně s nimi míru a způsob kompenzací diskutuje. Platí přitom slova ministra financí Zbyňka Stanjury při jeho jmenování, že všude tam, kde vláda podnikatelům jejich činnost zakázala, jim musí vynaložené náklady také kompenzovat.“

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den, sháníme pro Vás odpověď na ministerstvu financí. Vaše Zlatá koruna

Dobrý den, co si myslíte o tom vzít si auto na leasing? Máme auto přes dvacet let a už je skutečně na čase pořídit nové i z hlediska bezpečnosti. Děkuji. Jan Matějka

Jedná se o jednu z možností, jak provozovat vozidlo. U operativního leasingu bude pravděpodobně zahrnut v ceně i nějaký servis vozidla, jakož i náklady pojištění. Vždy ovšem záleží na konkrétních podmínkách včetně ceny a očekáváních, která máte.

Zajímalo by mě, v čem je „zvláštní“ zjednodušený daňový doklad? Co v něm chybí a proč?

Doporučuji nahlédnout do zákona o DPH. Kromě citace §30a, odst. 1 uvedené p. Metelcem tam najdete ještě mnoho zajímavých detailů a doplnění. K části proč: Zkuste si přestavit, že v supermarketu pokladní vypisuje identifikaci každého kupujícího - např. i při koupi 1 ks rohlíku. Pokud potřebujete řešit nějakou konkrétní situaci v rámci Vašeho podnikání, doporučuji se obrátit na daňového poradce.

Dobrý den Radane,

zjednodušený daňový doklad nemusí obsahovat:

 

a) označení osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje,

 

b) daňové identifikační číslo osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje,

 

c) jednotkovou cenu bez daně a slevu, není-li obsažena v jednotkové ceně,

 

d) základ daně,

 

e) výši daně.

 

S pozdravem

Petr Metelec, Froglet

Pokud se nepletu o milostivém létu už jste zde radili, já ale našla zvláštní možnost milostivého léta pro matky samoživitelky? Vysvětlíte mi jak to bude fungovat a co si mám kam podat děkuji? Iveta Petráčková

Dobrý den,

ministerstvo financí doporušuje se podívat na tento web: www.nedluzimstatu.cz/milostive-leto/, kde je vysvětleno, jak v rámci akce Milostivé léto postupovat. S pozdravem

Vaše Zlatá koruna

 

Dobrý den,

shaníme pro Vás odpověď na ministerstvu financí.

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den, co by se dělo, kdybych náhodou nestihl podat daňové přiznání v termínu? Mohu požádat o nějaký odklad?

Dobrý den, optimální je v takovém případě podat daňové přiznání s daňovým poradcem. Tím získáte tříměsíční odklad.

Dobrý den,

před necelým rokem jsem prošel rozvodem a mám dvě děti ve střídavé péči - týden po týdnu. Mohu si „odepsat“ děti z daní jako obvykle nebo musím částku půlit, protože se o děti starám v podstatě „jen půlku času“? Děkuji za odpověď

David Kunz

 

Dobrý den pane Kunzi,
při rozvodu manželů může daňové zvýhodnění uplatňovat pouze rodič, kterému bylo dítě svěřeno do péče. V případě střídané péče se mohou rodiče v uplatňování daňového zvýhodnění na dětí střídat, ideální pro tyto případy je sepsání písemné dohody, aby měly mzdové účetní jednoznačný doklad.

Mnoho klidu a pohody.

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den,prosím o zdělení zda mohu platit složenky přes sazku místo čes.pošty?Dále místo v Ostravě pokud je to možné platit tak příp. ceník za částky.Děkuji a jsem s pozdravem.Anna Kvaková

Dobrý den, veškerý popis hotovostních služeb naleznete na tomto odkazu:  https://www.sazkafts.cz/files/obchodni-podminky-pro-poskytovani-sluzby-hotovostni-platby.pdf S pozdravem Vaše Zlatá koruna

Jako asi každému mi čas od času zavolá nějaká pojišťovna nebo spořitelna s nějakou nabídkou, které okamžitě odmítám. Zajímalo by mě jestli je rozumné cokoliv uzavřít jen přes telefon, když je třeba nabídka opravdu výhodná.Stanislav Hozák

Kromě velice obtížného vyhodnocení produktu (neznalost obchodních podmínek,...) je vhodné zmínit i riziko problematické identifikace volajícího. Telefonní číslo sice nějaké můžete vidět, nikdo Vám však nezaručí, že volající skutečně volá z daného telefonního čísla a že je ten, za kterého se vydává. Nahrávku si běžný volající obvykle nedělá, tedy i veškeré důkazy o uzavřené smlouvě jsou na straně strany nabízející, což v případě, že druhou stranu ještě neznáte, může být problém.

Jak již tedy bylo zmíněno, pokud nabídka vypadá lákavě, je lepší si ji nechat zaslat písemně, třeba do e-mailu, a učinit rozhodnutí bez časové tísně, svobodně a bez marketingového nátlaku, který je s takovým příchozím hovorem nerozlučně spojený.

Jakýkoli nepřiměřený časový nátlak (např. rozhodněte se teď, do hodiny, ještě dnes) je možné brát jako jasný signál potenciálního nečestného jednání. Rozumný termín pro akceptaci představené nabídky je však samozřejmostí každého obchodu.

Dobrý den,

osobně nedoporučuji důvěřovat nabídkám, které jsou pouze přes telefon. Doporučuji nejdříve si k nabídce vše zjistit, například nechat si poslat dokumenty do emailu, a pak se rozhodovat. Solidní společnost přes telefon službu nabídne, ale k uzavření Vás vyzve k osobní schůzce.

Eva Gmentová

E.G.I. Eduration Grow Insurance, s.r.o.

Osobně se domnívám, že uzavírání smlouvy o finančních produktech přes telefon je vhodné využít pouze ve specifických případech. Např. když víte přesně, co chcete, a to si sjednáváte. Pokud dostanete telefonickou nabídku, bez dalších informací k daným produktům bych smlouvu nikdy neuzavíral (např. obchodní podmínky a podrobné podmínky produktu - což se přes telefon zprostředkovat efektivně nedá).

Vysvětlíte mi prosím, co je institut osobního bankrotu a jak to funguje v praxi? Děkuji.Pavlína Kociánová

Osobní bankrot je forma insolvenčního řízení, při níž se předlužený člověk může zbavit dluhů. Tolik ve stručnosti. Pravidla osobního bankrotu se v posledních letech několikrát měnila a nyní již není ani podmínka splacení 30 % dluhů.

Dobrý den,jsem pravidelným dárcem krve a nedávno jsem na odběrech zaslechl něco o tom, že si darování můžu odepsat z daně z příjmu. Krev daruji samozřejmě zadarmo, ale toto mě zaujalo.Luděk Olejník

Ano, můžete.

Zákon o dani z příjmů říká: "Jako bezúplatné plnění na zdravotnické účely se hodnota jednoho odběru krve nebo jejích složek dárce, kterému nebyla poskytnuta finanční úhrada výdajů spojených s odběrem krve nebo jejích složek podle zákona upravujícího specifické zdravotní služby, s výjimkou úhrady prokázaných cestovních nákladů spojených s odběrem, oceňuje částkou 3000 Kč" - můžete si tak za darování krve odečíst 3 000 Kč za každý odběr od základu daně z příjmů. Na dani z příjmů tak ušetříte 450 Kč za odběr.

Dobrý den, vím, že inflace stoupá, ale jak je možné, že spousta běžných věcí teď stojí dvakrát tolik?Beáta Mazurová