Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám bude odpovídat na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Ostatní

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Pěkný den,

 

byla jsem donedávna OSVČ, zrušila jsem ŽL ve chvíli, kdy se blížil termín porodu, a mohla tak žádat o mateřský příspěvek. Řádně jsem platila zdravotní a sociální pojištění ale bohužel si neplatila to nemocenské. Byl to pro mě výdaj navíc. To jsem ale netušila, že mi díky tomu neschválí mateřskou. Dá se s tím ještě něco dělat ?

 

Dobrý den, s mateřskou již nenaděláte nic, pokud jste nemocenské pojištění neplatila. Po porodu nicméně budete moci zažádat o rodičovskou ve výši 10 000 Kč měsíčně.

Dobrý den, moje manželka se zadlužila snad na všem, na čem se dá. Po několika letech trápení jsem se rozhodl, že se rozvedu, co s tím? Půjdou ty dluhy i za mnou?   

Dobrý den, pokud máte společné jmění manželů, tak se skutečně rozvodem dluhů nezbavíte... pouze v případě, že byste měli v manželství oddělené jmění veřejně přístupným notářským zápisem, by se vás týkaly pouze ty dluhy manželky, u nichž byste byl spolužadatelem či ručitelem.

Dobrý den pane Valento,

tohle je velmi špatná situace, která má bohužel i špatnou odpověď. Za všechny svoje dluhy můžete bez rozdílu oba. A je jedno, jestli jste o dluzích věděl nebo nevěděl. Pouze v případě, že by Vaše manželka si vzala dluhy pouze na sebe a souhlasili by s tím i věřitelé, pak byste se tomu mohl vyhnout. To se ale obávám, že není moc reálné.

Pavel Najman

Krásný dobrý den, nevím zda-li je to ve vašich kompetencích, ale zkusím se zeptat. Jsem v evidenci na úřadu práce, nemám však finanční podporu. Na schůzce s ÚP jsem se od své referentky dozvěděla, že nemohu mít dohodu o provedení práce ale jen dohodu o pracovní činnosti. Co mám dělat, když mi firma DPČ nechce dát a trvá na DPP?Jaké jsou podmínky pro DPČ plus zároveň zůstat v evidenci na ÚP. Ve firmě si vydělám málo, že bych jako samoplátce nezaplatila ani zdravotní, natož abych z toho mohla platit své osobní potřeby. Děkuji za jakoukoliv odpověď.   

Dobrý den, víte jestli se ceny u nemovitostí zvýšily nebo naopak snížily ?  Mám s koupí bytu raději počkat ? Co myslíte ? Děkuji za případnou odpověď.  

Pane Skoupile, záleží také na tom, zda chcete bydlet nebo vydělávat. V případě, že Vám jde spíše o to druhé, bude dobré sledovat i údaje o tom zda narůstájí problémy se splácením hypoték. Pokud ano, pak je vhodné počkat, pokud ne držte se názoru pana Zámečníka.   

Dobrý den, pane Skoupile,

ceny nemovitostí se za poslední rok zvýšili a to poměrně významně. Růst cen se liší dle jednotlivých lokalit, ale v průměru je tento trend jasně patrný (k tomu viz například https://www.czso.cz/csu/czso/indexy-realizovanych-cen-bytu-4-ctvrtleti-2020 ). Vzhledem k tomu, že trh nemovitostí si udržuje růstovou tendenci a nejsou na něm patrné důvody k poklesu cen (snížení poptávky, výrazné navýšení výstavby a tedy i nabídky....), obecně lze doporučit s nákupem bytu nečekat.

S pozdravem,

David Fogad

Fond Českého Bydlení SICAV, a.s.

 

Ceny nemovitostí v posledních letech prudce vzrostly. Jak se budou vyvíjet dál, je ale otázka. Podle ČNB jsou nadhodnocené aktuálně v průměru o 18 % (v některých oblastech o 25 %), což by dávalo prostor k jejich poklesu. Na druhou stranu řada dalších odhadů a výhledů očekává další růst nemovitostí.

Osobně se domnívám, že pokud nedojde k hospodářské recesi spojené s růstem nezaměstnanosti a podílu nesplácených hypoték, tak pravděpodobně nedojde k poklesu nominálních cen, ale jejich růst zpomalí až pod úroveň inflace - a budou tak klesat reálné ceny nemovitostí.

Zda s koupí čekat či nikoli, záleží především na vaší aktuální životní situaci, účelu koupě nemovitosti a především na tom, zda naleznete nemovitost, jakou chcete kupovat, za cenu, jakou jste ochoten zaplatit.

Dobrý den, mám dluhy za zdravotní pojištění z dob, kdy jsem byl OSVČ, jenže bez příjmu je samozřejmě nemohu platit, co má dělat dřív než příjde exekutor ? Jsem zoufalý, poraďte prosím. 

K radám pánů Netuky a Metelce není prakticky co dodat. Hlavně si nepůjčujte na splacení dluhů od lichvářů nechcete-li skončit ještě hůř.

Dobrý den Lukáši,

jen doplním kolegu Netuku. Pokud to ještě lze, kontaktujte přímo zdravotní pojišťovnu a požádejte o splátkový kalendář.

 

Z formulace je patrné, že pravděpodobně Vaše pohledávka je již u exekutora. Vždy je lepší začít problém řešit dříve, než v tomto pozdním stádiu. Není ani patrné, jak velké jsou dluhy, ani proč jste bez příjmu - konkrétnější radu tedy mohu jen těžko poskytnout.

Doporučuji si primárně zajistit zdroj příjmu, abyste se mohl zkusit s exekutorem domluvit na splátkách svého dluhu. Případně můžete zkusit zpeněžit nějaký svůj majetek, který není exekučně zabaven, a dluh z výtěžku prodeje doplatit.

Zdravím kde zjistím jestli firma poslala daň u příjmů .mnel sem úraz a skoro rok už marodím .dekuji

Váš dotaz je trochu hůře srozumitelný. V každém případě, jedná-li se o Vaše daně, doporučuji se obrátit na Vašeho správce daně a ověřit situaci. Jedná-li se o daně firemní, musí se obrátit na správce daně daná firma. Pro více detailů doporučuji kontaktovat Vašeho daňového poradce.

Dal jsem známému v určitém počtu k dispozice dvě kryptoměny, aby je držel na svém krypto účtu. Teď řešíme jak tyto prestředky zajistit propřípad nenadálé události na jeho, nebo mé straně. Navrhl jsem toto řešení: Jeho vlastní bianklo směnka, která by se ke dni splatnosti, podle vyplňovací dohody dolplnila podle kurzu ke dni splatnosti o částku znějící na koruny CZK. Směnka podle mne nemůže znít na kryptoměny, protože ty nejsou penězi. Je to možné řešit takto, nebo je jiné schůdnejší řešení. Ve smlouvě o zápůjčce mohou být uvedeny kryptoměny ?? Děkuji za odpověď l.P.

Dobrý den,

v takovém případě není potřeba řešit věc mimo samotné krypto technologie. Kryptoměny myslí i na takové situace!

Stačí vlasnit hardwarovou peněženku (kterou, věřím, při "určitém počtu" kryptoměn, tak nebo tak máte vy nebo váš známý) Trezor T a použít funkci Shamir backup.

Ten vám umožní vytvořit obnovovací seed ve formátu "2 ze 3" (a jiné kombinace). K převodu kryptoměn tak bude potřeba minimálně 2 ze 3 celkových kusů seedu. Jeden si necháte vy, jeden kolega a jeden dáte společně třeba notáři. Pokud bude vše bez problémů, notáře nikdy neoslovíte. Pokud by se jednomu z vás něco stalo, druhý spolu s notářem kryptoměny obnoví k sobě.

Pokud jste více obezřetní a bojíte se, že by se vám něco stalo společně, můžete nakombinovat třeba 4 z 5 a rozdat další dva manželkám. I kdyby vás obě opustily, s notářem to dohromady ven nedostanou. Kombinací je samozřejmě libovolné množství a záleží jen na tom, jak zajímavou vymyslíte.

Návod: https://wiki.trezor.io/Shamir_Backup
Pro stoprocentní bezpečí se seed dá i vyrazit do kovu: https://recoveryseed.cz/produkt/shamir-backup-recovery-seed-2/

Držím palce!

Namísto smlouvy o zápůjčce doporučuji zvážit využití smlouvy o výpůjčce a v každém případě využít služeb právní kanceláře.

Dobrý den, slyšel jsem, že dotaci na solární elektrárnu na domě vyřídí i banka, je tomu tak? A jaké mám mít k tomu podklady?

Zasíláme Vám odpověď z Ministerstva financí. Dotace na solární systémy nabízí například program „Nová zelená úsporám“, který je v gesci Ministerstva životního prostředí. V tomto případě se tedy doporučujeme obrátit přímo na tuto instituci. S pozdravem Vaše Zlatá koruna 

Dobrý den, děkujeme za dotaz. V tomto Rádci zodpovídají dotazy členové Finanční akademie Zlaté koruny - tedy z oblasti osobních a podnikatelských financí, respektive finančních produktů. Váš dotaz se týká podpory státu pro obnovitelné energie. Nicméně zkuste se obrátit na Vaši banku, jestli Vám s tímto pomohou. Přejeme pevné zdraví - i to finanční.Vaše Zlatá koruna

Dobry den, prosim, pokud budu pobirat radny starobni duchod, budu OSVC , rocni zisk se bude pohybovat cca kolem 10 000 Kc, vyplati se oausalni dan?
Dekuji.
Bumbova

Zasíláme Vám odpověď z Ministerstva financí. Výsledek toho, zda-li se Vám vyplatí paušální daň, si můžete spočítat v kalkulačce Ministerstva financí -- https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/spocitejte-si-zda-se-vam-vyplati-pausaln-39714. S pozdravem Vaše Zlatá koruna 

Ačkoliv obecně souhlasím s odpovědí P. Kučery, doporučuji se obrátit na daňového poradce. Z textace dotazu je patrné, že se v tématu daní příliš nepohybujete. V odpovědi nezmíněným tématem je i platba sociálního pojištění, které je automaticky v paušální dani zahrnuto. Obecně však narážím na nejasnost v dotazu - co je míněno Vámi použitým termínem "zisk". Taktéž díky absenci informace o obratu není patrné, zda-li o paušální daň můžete vůbec žádat a zda-li nebudete plátcem DPH. Případně: zda-li by nebylo možné zmiňovaný příjem (pokud by zisk byl ztotožňován s příjmem) považovat za vedlejší příjem a realizovat jej i bez živnostenského oprávnění.

Dobrý den, paušální daň se vám nevyplatí. Když máte roční zisk do 24 840 Kč, tak neplatíte žádnou daň, protože díky odečtení základní slevy na poplatníka se dostanete na nulu - i kdybyste si nemohla odečíst žádné další slevy. Oproti tomu s paušální daní byste pokaždé zaplatila 1200 Kč ročně na daních + vyšší odvody na sociální pojištění, než byste musela platit normálně. Podrobně: https://www.penize.cz/dan-z-prijmu/417404-zaplat-stovku-a-mas-klid-pausa...

Dobrý den.Dcera má stalé zaměstnání z kde platí socoální i zdravotní pjištění  z Po pracovní době začla prcovat  na dohodu o pracovní činosti .Částka  na  druhého zaměstnání nepřesahné v měsíci  5000 Kč. Musí s výdělku 5000kč platit zdravotní i sociální pojištění?Děkuji za odpověď. 

Od 3.500 Kč při dohodě o pracovní činnosti je odváděno sociální i zdravotní pojištění. S detaily se prosím obraťte na svého daňového poradce, tento dotaz na tento portál nepatří, týká se daňového poradenství, nikoliv finančních produktů.

Dobrý den, z dohody o pracovní činnosti (DPČ) se odvádí sociální a zdravotní pojištění, když výdělek dosáhne aspoň 3500 korun měsíčně. Z částky nižší než 3500 korun se neodvádí. Tenhle limit se pro rok 2021 zvýšil z dřívějších 3000 korun. U dohody o provedení práce (DPP) je limit 10 000 Kč. Podrobnosti v našem přehledu.

Dobrý den,nevím jak mám hlasovat

Dobrý den, pokud myslíte hlasování v Ceně veřejnosti resp. Ceně podnikatelů, zasíláme přímé odkazy pro výběr finančního produktu a odeslání Vašeho hlasu.

Cena veřejnosti: https://www.zlatakoruna.info/soutez/2021/verejnost 
Cena podnikatelů: https://www.zlatakoruna.info/soutez/2021/podnikatele

V opačném případě prosíme o upřesnění otázky.
Přejeme pevné zdraví - i to finanční.
Vaše Zlatá koruna

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně přihlašovací metody v zaměstnaneckém portálu Partner 24, vše se mi podařilo zadat až na SMS kód, který měl být odeslán na moje bezpečností telefonní číslo - ale já jsem žádné telefonní číslo nikomu nesdělovala ani to po mě do té doby nikdo nechtěl. Prosím o odpověď jak mám dál postupovat, trvalé heslo mě tudíž nešlo zadat.
Hezký den
H.Sychrová

Dobrý den,

kolega s Vámi hovořil po telefonu a věc jste vyřešili. 

Podobné případy je možné posílat na rozpis@csps.cz, pokud dotyčný nezná kontakt na svého referenta. O změně v přihlašování jsme uživatele informovali e-mailem, na nástěnce přímo v P24 a v posledním čtvrt roce při přihlášení do P24 vyskakovala obrazovka, na které bylo potřeba doplnit, případně potvrdit kontaktní údaje (tel., e-mail). 

Martin Stehlík (ČS penzijní společnost), člen Finanční akademie

Dobrý den, telefonní číslo pro odesílání sms na přihlášení do bankovnictví jste musela sdělit svému bankéři, který Vám tuto službu aktivoval. V případě, že Vám toto přihlášení nefunguje, tak se prosím obraťte na svého bankéře

Dobrý den,ráda bych se zeptala,jak by se platila paušální daň,kdybych během roku onemocněla,nemocenské pojištění si platím ,nikde jsem o tom nic nenašla a neuměli mě odpovědět ani na finančním úřadě předem děkuji

Dobrý den paní Zuzano,

doporučuji se obrátit na svého účetního, pokud se nenajde někdo z nás, kdo by znal odpověď.

Krásné a klidné vánoce.

Petr Metelec

Pěkný den, je možné, po mě chtít zaplatit náklady na exekutora, který se zabýval mou věcí třináct let zpátky? Mám vše dávno splaceno, ale najednou mi zablokovali účet s tím, že dlužím 15 tisíc. Jsem zoufalý, nemám přístup k výplatě :(

Dobrý den, děkujeme za dotaz. V tomto Rádci zodpovídají dotazy členové Finanční akademie Zlaté koruny - tedy z oblasti osobních a podnikatelských financí, respektive finančních produktů. Váš dotaz ale doporučujeme směřovat na právní poradnu, kde Vám sdělí, jak dále postupovat. Nicméně je možné, že některý z akademiků Vám bude moci poradit. 

Přejeme pevné zdraví - i to finanční.
Vaše Zlatá koruna

Dobrý den mám dotaz. Půjčila jsem bývalému příteli 200.000 korun. Splatil mi půlku a s druhou půlkou se pořád vymlouvá. Trvá to už rok. Žádný papír na to ale nemám. Mám se s penězi rozloučit? Děkuji, Klára

Pro daný případ se doporučuji obrátit na právníka. To by bývalo bylo ostatně lepší již při poskytování půjčky. Pokud je průkazné zapůjčení peněžních prostředků, je možné se jich domáhat.

Dobrý den, jediný způsob, jak se s penězi nebudete muset rozloučit, je nechat ho podepsat uznání dluhu (nebo mít dostatek svědků, že jste mu peníze půjčila, ale pak by úspěch závisel mnohem více na soudu a byl by nejistý). Pomůže také, pokud jste mu poslala peníze z účtu na účet a on vám je splácel stejnou cestou.

Dobrý den, mám dotaz ohledně kompenzačního bonusu. Jsem studentka a pracuji na DPP v uzavřeném sektoru (fitness). Můj příjem nebyl nad 10000Kč. Zároveň mám ale otevřenou živnost, takže si platím výměrové zdravotní pojištění, ale nemám ze živnosti již několik měsíců příjem. Mám nárok na bonus?

Dobrý večer,

o kompenzační bonus byste mohla z titulu vaší živnosti žádat pouze tehdy, pokud jsou pro vás příjmy z této živnosti za rozhodné období červen-září 2020 dominantním zdrojem obživy (tedy pokud byste měla z této živnosti více peněz než z dohody o provedení práce).

S pozdravem,

Tomáš Weiss

Dobrý den,
Doporučuji se obrátit na linku 1221, kde by měli adekvátně zodpovědět. Případně najít informace (FAQ) na https://www.businessinfo.cz/clanky/odpovedi-na-nejcastejsi-dotazy-podnikatelu-ohledne-aktualnich-opatreni-proti-sireni-koronaviru/

S pozdravem,
Markéta Přenosilová

Dobrý den koukal jsem ze to zrušení daně z nabytí nemovitosti je už platný. Já jsem už ale daň zaplatil. Vrátí mi to zpátky na účet? Bylo by to tak nejjednoduší. Nebo jestli si o to musim říct, tak kde najde nějakej formulář? Dekuju moc

Dobrý den,
jak to tak bývá, tak musíte požádat FÚ o vrácení na formuláři nebo volnou formou a tam uvést číslo účtu, kam to maji vrátit ;-(

Dobry den, přitel mi poslal penize ze zahraniči v baličku kuryrni sluzbou.Nakonec tyto skončily v HSBC bance v Polsku.Jelikoz se jedna o velkou častku penez banka pozaduje daň a poplatek za pristupovy kód v řádu 5 150 dolarů. Neni to podvod ? Má na to banka pravo ? Ja penize na to nemam a ze stavajiciho konta penize odecist banka odmita. Co s tim ? Barakova

Pokud by to bylo zasláno balíčkem na Vaše jméno, banka by znát obsah balíčku nemohla. Asi se nudíte, že?

- Prostředky poslané kurýrem ve "větším množství" porušují pravidla AML, může být kvalifikováno jako trestný čin.

- Proč když to poslal Vám to došlo do banky v Polsku? Popdezřelé.

- Tato banka po Vás chce "přístupový kód za 5 150 USD" , to je nesmysl, tento instrument neexistuje.

- "Přítel" je určitě další "veterán US z Afgánistánu", prosím čtěte nortmální zprávy a uvidíte, že takových podvodů je několik desítek týdně

 

Obecně informace, které uvádíte neumožňují zhodnotit situaci, postřehy nahoře jsou spíše reakcí na podobné případy.

 

Toto zní jako jeden z klasických podvodů.