Rádce Zlaté koruny

navazuje na Peníze v roušce

 

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám odpovídá na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Ostatní

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Ovlivní AI ekonomického smýšlení? Mám z toho trochu obavy.

Vážený pane Kulhánku, nejsem si zcela jist co má Vaše otázka na mysli. Nicméně jsem Vaši otázku položil přímo AI Microsoft Bing a zde je odpověď:

Ano, umělá inteligence (AI) má vliv na ekonomické smýšlení. Například Evropská unie se v roce 2018 začala věnovat tvorbě nového legislativního rámce, ve kterém usiluje o regulaci systémů umělé inteligence. V současnosti se návrh nařízení známý pod zkráceným názvem Akt o umělé inteligenci nachází na začátku etapy svého konečného schválení. Po dokončení procesů půjde o první závazný předpis svého druhu na světě, který v tomto rozsahu ošetřuje oblast umělé inteligence 1.

Reference: 1Schválení Aktu o umělé inteligenci výrazně ovlivní celosvětový vývoj AI - Computerworld

AI zasáhne pravděpodobně brzy do všech oblastí činnosti. Buď na nástup umělé inteligence zareagují lidé zvýšením kreativity, které AI umožňuje, nebo "vypnutím" zbytků kritického myšlení. AI je především nástroj, který může usnadnit a zefektivnit práci, a záleží na způsobu užití tohoto nástroje, jaký dopad bude mít - zda převážně pozitivní, nebo negativní.

Ekonomické smýšlení ovlivňují především znalosti (ty AI může doplnit), ale i názory a (zjednodušeně řečeno) politická orientace - a i to může AI ovlivnit...

Dobrý den, poprvé musím platit daň z nemovitosti. Jak je to se splatností a je nějaká možnost splátek?

 

Dobrý den, termín pro zaplacení daně je 31. 5. 2023. Pokud je vaše daňová povinnost (v jednom kraji) vyšší než 5 000 Kč, tak můžete daň buď zaplatit najednou do 31. 5., nebo ve dvou splátkách, přičemž první musí být zaplacena do 31. 5. a druhá do 30. 11. 2023.

Letos je první rok, kdy budu muset podávat daňové přiznání jako pracující student. Co myslíte, mám to zkusit sám nebo je potřeba najít si účetní…

K dispozici jsou různé nástroje on-line, často zcela zdarma. Nejlepší je ovšem vyplnit formuláře přímo na stránkách Ministerstva financí. Portál mojedane (tečka) cz Vás nasměruje přímo na elektronické daňové formuláře na stránkách ministerstva. Pokud Vaše podnikání je spíše "v plenkách", doporučil bych Vám si udělat daňové přiznání sám. Pokud by se však jednalo o již v počátku rozjetý business, určitě se Vám vyplatí užít služeb daňového poradce.

Dobrý den, pro vaše účely bude určitě stačit některé z online daňových přiznání, jako je například onlinepriznani.cz, ale existuje i spousta dalších (stačí zagooglit), které vás velice rychle a přehledně provedou celým procesem až k odeslání všech dokumentů tam, kam potřebujete (poštou i datovou schránkou). Stojí to pár stovek, pokud neděláte nic významně komplikovaného, určitě je to výhodnější než účetní. Cena by měla být kolem 200 korun, u vyšších cen zbytečně přeplácíte.

 Hezký dobrý den, omlouvám se, že píšu takto anonymně. Už nějakou dobu přemýšlím, že odejdu i s dětmi od manžela, který mě fyzicky týrá a několikrát vstáhl také ruku na mého syna, dcerku naštěstí zatím ne. Problém je ten, že nemám žádné vlastní peníze, máme společné účtu ke kterým má přístup pouze můj muž a chodí tam veškerá má výbava, schovávat si třeba nějaké peníze doma není možné. Zajímalo by mě jestli je nějaký způsob, jak si naspořit nějaké peníze způsobem, aby na to manžel nepřišel

Dobrý den,

Přidám ještě jedno doporučení. Domnívám se, že chcete zatím nenápadně tvořit vlastní rezervu, než budou některé kroky vidět. Proto Vám doporučuji si určitě otevřít účet, nechat si k němu udělat i platební kartu.

Zda nechcete, aby váš muž viděl, že si tvoříte rezervy, tak mě napadlo jedno řešení. S každým nákupem si u poklady při placení platební kartou požádejte o tzv. Cashback, což funguje jako když vybíráte peníze z bankomatu, ale dostanete je od pokladní v obchodě. Váš muž uvidí, že jste platila v obchodě, ale netuší, že jste si vybrala i fyzické peníze. Ty hned obratem vložte na svůj účet ideálně někde ve vkladomatu (bankomat na peníze, který umožňuje i vkládat peníze… k tomu potřebujete právě tu svou vlastní platební kartu). Tento vklad na účet je bez poplatků na rozdíl od vkládání peněz v bance na pokladně.

Snad se Vám tak podaří si našetřit pár tisícovek. Mezi tím se poraďte v centrech, o kterých píše paní Eva.

Také vám držím palce. 

Ano, presně to jsem Vám chtěl poradit, co píše paní Eva, kterou mimochodem timto zdravím.. Problém ovšem bude udrzet to v tajnosti, to je dle mně nereálné. Nicmeně řešení neodkládejte, spíše se to s časem může zhoršovat.
Držím palce Zdeněk Schwarz..

Hezký dobrý den i Vám,

Odpovídám Vám ne jako finanční poradce, ale jako žena. 

První věc, určitě týrání řešte. Existuje spoustu organizací, které pomáhají ženám ve Vaší situaci, včetně policie. Doporučuji Vám se i obrátit i na advokáta, se kterým budete řešit další postup. Na stránkách Unice rodinných advokátů najdete někoho, kdo je blízko Vašeho bydliště. 

A první, co udělejte, zřiťte si vlastní účet a nahlaste změnu zaměstnavateli, ať chodí peníze z Vaší výplaty pouze Vám.

Držím palce!

A hlavně řešení neodkládejte!

Eva

Jaký prezidentský kandidát je podle vás nejvhodnější, co se ekonomického smýšlení týká?

 

Prezident nema vyznamne pravomoce v oblasti hospodarske politiky statu.

Zajímavá otázka, ale kompetence prezidenta podle Ústavy v oblasti ekonomického vedení státu nejsou tak významné, aby jeho ekonomické smýšlen či vzdělání bylo nezbytnou podmínkou pro dobrý výkon funkce prezidenta. Zásadní pro ekonomické řízení státu je státní rozpočet, který prezident stejně jako jiné zákony může pouze nepodepsat, ale pokud vláda má pohodlnou většinu v Parlamentu, nemusí na prezindentův názor brát zřetel a veto prezidenta přehlasovat. 

Když vezmete informace, které se v médiích a v rozhovorech s prezidentskými kandidáty objevily, šlo o tak "zásadní" věci jako, kde by ve funkci bydleli a úřadovali, jestli by vyznamenali bratry Mašíny apod., ale co si myslí a jaká doporučení by dávali k ekonomické situaci státu, jsme se od nikoho nedověděli. Na Vaši otázku nelze tedy objektivně odpovědět.

 Dobrý den, máte nějaké tipy, jak ušetřit na vánoce? V celé rodině si vždycky dáváme spoustu dárků, bohužel je spousta z toho také hromada zbytečností….

 Dobrý den,

mně se vždycky osvědčilo si předem udělat seznam, co chci komu koupit, kdy pro dospělé to byl 1 nebo 2 dárky, pro děti max. 3 a toho seznamu jsem se držela. To jsem nakoupila a pak jsem místo prohlížení vánočních obchodů šla s dětmi nebo se psem na procházku a vyhnula jsem se tak vždy útokům reklamy, že tohle je tak úžasné, že bych to někomu měla koupit.

Milá paní Jruečková,

minulý rok 4. 11. 2021 jsem na toto téma psala článek "Jak chytře s penězi na vánoční dárky" - najdete jej na webových stránkách financnizralost.cz

Tipy:

  • „MĚJTE JASNÝ FINANČNÍ VÁNOČNÍ PLÁN“
  • „DEJTE SI DOST ČASU“ 
  • „NASTAVTE SI VLASTNÍ PRAVIDLA“
  • „RECYKLUJTE“
  • „NEKUPUJTE HLOUPOSTI“

Přeji Vám kouzelné svátky.

 

 

 

Dobrý den,

myslím, že odpověď je nasnadě, neutrácejte za zbytečnosti. Pokud jde i o širší rodinu, doporučuji si společně sednout a domluvit se. Například na cenový strop za jednotlivé dárky, že si nebudete kupovat dárky žádné, nebo si můžete napsat seznam "Ježíškovi", aby se předešlo nakupování zbytečností. 

Nakonec přeci na Vánoce nejde o dárky, ale aby byla rodina pospolu.

O co jde v té kauze s FTX?

Co si myslíte o windfall tax??

 

To je těžká otázka :). Na jedné straně stát potřebuje peníze, aby utlumil deficit a měl zdroje na podporu domácností a firem v rámci energetické krize. Na druhé straně je jak zvolený základ (pandemické roky např. pro banky představovaly nízké zisky), tak samotná definice "zisků spadlých z nebe" či "nezasloužených zisků".

Samotná daň se již promítá do odlivu firem z České republiky. A v budoucnu se promítne nepochybně i do důvěryhodnosti ČR, neboť ukazuje (další) nestabilitu českého daňového práva. V konečném důsledku může přinést méně peněz a ohrozit i budoucí ekonomickou prosperitu. Ale osobně doufám, že se mýlím ;-).

Dobrý den, jedu na podzim do Afriky: Mám to dát bance vědět, aby třeba nevyhodnotila placení jako podezřelé transakce?

Štěpán Škuta

Ano, určitě se to hodí. Zároveň si můžete u vaší banky zkontrolovat, jaké země považuje za rizikové a v kterých standardně platby kartou blokuje. U banky si je pak musíte odblokovat.

Zajímá mě nová severská Inbank? Víte o ní něco? Přemýšlím, že bych tam své finance přesunul, až to bude aktuální.

Pavle, pokud by vás Inbank stále zajímala, její podrobnou recenzi najdete najdete na tomto odkazu (web banky.cz)

Inbank je banka s estonskými kořeny, která začíná působit i v ČR. Více informací naleznete na jejich webovách stránkách: https://inbank.cz/.

Vaše Zlatá koruna

v hospodě jsme řešili možnosti důchodový reformy, tak mě tak napadá, jestli je vůbec nějaký řešení M. Brožek

Řešení penzijní reformy existuje. Je dokonce mnoho způsobů, jak to udělat. Potíž je, že každý z nich je bolestivý a znamená méně peněz pro důchodce (nižší důchody, pozdější odchod do důchodu) nebo více peněz stržených z pracující populace (ať již do průběžného systému, nebo do povinného spoření ve 2. pilíři či koneckonců i soukromé spoření).

V principu by si kazdy mel prubezne sporit a investovat na stari. Zejmena, pokud ocekava, ze mu nebude dostacovat statem zajisteny duchod (casto pravdepodobne).

Co si myslíte o zastropování cen vlády p. Fialy… je to v této situaci rozumný krok??

Zastropování cen energií se jeví jako dobrý krok, má ale své "mouchy". Kromě vysoké ceny, kterou zastropování stojí, je to i nižší motivace k úsporám. Podle mého názoru je vhodnější nechat ceny energií tržní a postiženým domácnostem a firmám dát finanční příspěvek. Jednak se dá tímto způsobem pomoc cílit především na ty, kdo jsou skutečně postižení, jednak se neztrácí motivace k úsporám.

Slyšel jsem o výdajovém pravidlu v domácnosti 10-20-30- 40. Myslíte si, že to dává smysl?

Je ta současná hrůzná inflace a zdražování způsobena „jen“ válkou na Ukrajině, nebo je v tom i něco jiného? Ilona Malá

Je v tom mnohem více faktorů, válka na Ukrajině a ruská agrese jen přilila olej do ohně.

Za vysokou inflací stojí především dlouhodobé kvantitativní uvolňování (zjednodušeně "tisk peněz") velkými centrálními bankami (Fed, ECB), v česku také 4 roky trvající měnový závazek ČNB, kdy "tiskla peníze", aby udržela kurz na 27 Kč/EUR a ne silnější, dlouhodobé držení nulových úrokových sazeb jak v ČR, tak v EU a USA i jinde ve světě a v neposlední řadě významně rozvolněná rozpočtová politika předchozí vlády, která enormně zvýšila deficit (a jen polovina dodatečných výdajů šlo na následky koronakrize - viz např. zpráva NKÚ či zprávy Národní rozpočtové rady vlády).

Co si prosím myslíte o plánovaném přesunu na elektromobily? Je to v tom časovém horizontu vůbec reálné?

Podle mého názoru záleží především na tom, kolik peněz z evropského (našeho společného) rozpočtu na elektromobilitu půjde. Na jednu stranu je jednoduché schválit zákaz výroby spalovacích motorů, na druhou stranu bez dostatečného počtu dobíjecích stanic a bez zvýšení dojezdu elektrických aut to může vyvolat další problémy. A pak je tu také otázka dostatečné výroby baterií a těžby materiálu k jejich výrobě, což může ekologičnost elektromobilů zvrátit do negativních čísel - to ale nevím, nemám dostatečné údaje a tímto tématem se zbývám pouze okrajově.

Dobrý den,

zajímalo by mě, hledáme teď s přítelkyní nový podnájem a zajímalo by mě, zda je nějaká možnost jak si pojistit, že cena nájmu zůstane alespoň na rok stejná, dá se to třeba nějak vepsat do smlouvy?

Ano, lze to. Je možné cenu uvést pevně ve smlouvě.

Hezký den, na Colours of Ostrava jsem byl na přednášce od kluků z Kecy a politika, bylo to zajímavé jako vždy, ale skutečně mě to vyděsilo…. řítíme se opravdu do tak černé díry?

Přednasku kluků z Kecy a politika jsem neslyšel, tedy nemohu posoudit.
Obecně však dle mého názoru v černějsí díře jsme ještě nebyli, má to stále sešup a lidé stale spí..

Jako u všeho záleží na co koukáte a v jakém horizontu.

Podívejte se na www.ourworldindata.org nebo na www.humanprogress.org a další weby, které se snaží ukázat, jak jsme na tom MNOHEM lépe, než kdokoliv v minulosti.

Jsme v průseru? Ano. Ale je lokální (myšleno časově). Můžeme se mít za rok dva hůře než dnes? Ano a asi bych si na to i vsadil. Je co měnit k lepšímu? Nepochybně. Budou se mít naše děti lépe než my? Stoprocentně.

MF Stanjura teď v jednom rozhovoru řekl, že stát vydělá na daních díky inflaci o hodně miliard navíc. Jak je to možné?

Vysvětlení pana Schwarze je výstižné ve vztahu k DPH. Obdobně si můžete promítnout problematiku inflace i ve vztahu k dalším daním - například u daní z příjmů. Podnikatelské subjekty si totiž budou chtít zachovat procentuálně stejnou výnosnost. S cenami tedy porostou zisky a daně z nich. Lidé kvůli inflaci budou tlačit na růst mezd a veškeré odvody z mezd též budou vyšší, atd.

Dobrý den , je to jednoduché.

Příklad: DPH  21%, cena zboží je 100,- Kč. Výnos z DPH 21 Kč z každého kusu.

Stejné zboží zdraží na 200,- Kč, výnos z DPH je 42,- Kč z každého kusu, aniž se cokoliv jiného změnilo.. Jasné ??

Dobrý den, nevím, jestli je to úplně ekonomický dotaz, ale zajímalo by mě zda mám jako zaměstnanec na homeofficu právo žádat o nějaké peníze navíc třeba za internet, svícení, kafe….co já vím

Děkuji

Dobrý den,

Co se týká kompenzace nákladů, doporučuji se se zamětnavatelem domluvit. Pokud zaměstnanec na HO používá k práci vlastní majetek, může se dohodnout, že mu zaměstnavatel bude opotřebení kompenzovat (počítač, tiskárna..). Patří sem i spotřeba elektřiny a internet. Zaměstnanec však musí náklady vyčíslit a doložit, a to nemusí být vždy jednoduché. 

Právní nárok na příspěvek na stravování není, týká se to i kávy.

Hezký den,

Leona Schovancová

 

Dle mého názoru platí, že pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodne, že plně či částečně prcuje z domova, je zaměstnavatel povinen poskytnou náhradu výdajů, které zaměstnanci s výkonem práce vzniknou.

Aleš Pfeffer

Měla by být cena pohonných hmot zastropovaná jako třeba v Maďarsku?

děkuji za odpověď

Ne. Neměla. Cena pohonných hmot je především vysoká, protože je vysoká cena ropy na světových trzich.

Vysoká cena ropy je také způsobena válkou Ruska na Ukrajině.