Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám bude odpovídat na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny, kteří již 18 let hodnotí finanční produkty.

Pevné zdraví - i to finanční!

Podnikatelé

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Pekny den, musim mit jako podnikatel podnikatelsky ucet pro sve podnikani? Nebude mi stacit beznya ucet? je preci jedno z jakeho uctu platim faktury?

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Ze zákona nevyplývá povinnost mít zřízen podnikatelský účet, nicméně může Vám přinést řadu výhod. Je možné, že některý z akademiků Vám bude moci poradit více.
Přejeme pevné zdraví - i to finanční.
Vaše Zlatá koruna

Zdravím, mám takový praktický dotaz. Vím, že mi to asi nebudete schopni odpvoědět na 100%, ale rád bych i věděl váš názor. Dostal jsem příspěvek osvč, jelikož se mi všechny zakázky v době koronaviru zastavily a neměl jsem žádný příjem. Tak jsem o to víc teď zamakal a začíná to vypadat velice dobře a poud to tak půjde dál, možná se můj celkový roční příjem vyhoupne skoro na stejnou úroveň jako v minulém nekoronavirovém roce. Už za druhou půlku červa jsem připravoval s jedním klientem projekt, který bych měl teď vyfakturovat. Není tu riziko, že budu muset příspěvek vracet? Děkuji

 

Dobrý den,

kompenzační bonus pro OSVČ čerpáte za bonusové období od 12. března do 8. června 2020. Rostoucí příjmy v červenci jsou proto zcela bez problému.

Co se dotazu k příjmům týče, rozhodně nelze předpokládat, že po Vás bude chtít finanční úřad vracet kompenzační bonus proto, že se Vaše podnikatelská situace po koronavirové krizi zlepšila a Vaše celoroční příjmy se přiblížily těm z roku 2019.

Finanční správa by k takovému kroku mohla přistoupit v případech, kdy naprosto zjevně došlo k akceleraci Vašeho podnikání v daném roce právě v důsledku koronaviru (a např. ke zdvojnásobení Vašich ročních příjmů).

S pozdravem,

Tomáš Weiss, Ministerstvo financí

Dobrý den jsem pracující důchodce,pobírám řádný důchod.V důsledku koronaviru jsem musel na dva měsíce uzavřít obchod ve FN.Olomouc Mám nárok na odškodné 25 000 a posléze 19 000.Dík za odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. V tomto Rádci zodpovídají dotazy členové Finanční akademie Zlaté koruny - tedy z oblasti osobních a podnikatelských financí, respektive finančních produktů. Váš dotaz se týká opatření vlády ke zmírnění následků současné koronavirové krize a měl by být směřován spíše na legislativně právní poradnu k výkladu těchto opatření. Nicméně je možné, že některý z akademiků Vám bude moci poradit.

Přejeme úspěšné a hlavně brzké vyřešení vašeho problému. 
Zlatá koruna

 

Máte nárok na trochu více , až 30 litrů slivovice . Jeden litr po ránu,to je na otevřít hvězdnou bránu. Pro všechny důchodce , zařídíme průvodce . Pošleme tam kocoura ,on tu slivku vyšťourá . Žádný nárok na nic víc,najezte se jitrnic .Jelita a jitrnice, široké jak nohavice. Sejdeme se v Olomouci,až budem všichni nemohoucí. Dáme si tam rezervačku,až budem mít ze všeho..... Pojedeme na luka,až kukačka zakuká. Všichni by jste jen chtěli prachy,ryby raky a já taky ! Běžte dělat do fabriky,kde klonují se papriky . Taťka Šmoula s Azraelem říkal , že "Nad námi je velký mrak " ,Šmoulinka na to "To není mrak,to je Rumburak ! " Stále papat jen Olomoucké tvarůžky,to je sen,ale prachy za ně utíkaj všemi růžky,a proto prachy po státu jen. To jsou starosti,přímo od kosti, když Korona všude řádí ve světě,ujeďme jí na babetě. Mat a Pat strýčka Fida zavolají, ale dál s tím vším nic víc již nenadělají.....

Dobrý den,

jsem hudebnice na volné noze s pozastavenou činností OSVČ. Momentálně učím na dohodu o provedení práce s výdělkem nižším než 10000 Kč měsíčně. O všechny koncerty jsem samozřejmě, jako všichni, přišla.

Mám nějaký nárok na kompenzaci?

 

Děkuji a zdravím,

Ludmila

Dobrý den, vzhledem k Vaší pedagogické praxi bych Vám doporučila obrátit se na příslušný finanční úřad s přesným popisem Vaší situace. Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění, pokud nejde o osobu vykonávající činnost, v jejímž důsledku je tato osoba účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec, přičemž se jedná o výkon zaměstnání v jiných činnostech než v činnosti pedagogické.

Jednou z podmínek pro poskytnutí kompenzačního bonusu je to, že výkon samostatné výdělečné činnosti žadatele byl v kalendářním měsíci, v němž nastal den, za který se poskytuje kompenzační bonus, zcela nebo z části omezen nad míru obvyklou v důsledku aktuálních událostí souvisejících s opatřením vládyZ hlediska předpisů, které má v gesci Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, lze pedagogickou činnost vykládat jako přímou pedagogickou činnost pedagogických a akademických pracovníků podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o pedagogických pracovnících“) a zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o vysokých školách“).

Dle § 2 zákona o pedagogických pracovnících je pedagogickým pracovníkem ten, kdo koná přímou vyučovací, přímou výchovnou, přímou speciálněpedagogickou nebo přímou pedagogicko-psychologickou činnost přímým působením na vzdělávaného, kterým uskutečňuje výchovu a vzdělávání na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon); je zaměstnancem právnické osoby, která vykonává činnost školy, nebo zaměstnancem státu, nebo ředitelem školy, není-li k právnické osobě vykonávající činnost školy v pracovněprávním vztahu nebo není-li zaměstnancem státu. Pedagogickým pracovníkem je též zaměstnanec, který vykonává přímou pedagogickou činnost v zařízeních sociálních služeb.
Přímou pedagogickou činnost vykonává učitel, pedagog v zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, vychovatel, speciální pedagog, psycholog, pedagog volného času (pedagog v zájmovém vzdělávání ve školách a školských zařízeních pro zájmové vzdělávání), asistent pedagoga (vykonává činnost ve třídě, ve které se vzdělávají děti nebo žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, nebo ve škole zajišťující vzdělávání dětí a žáků formou individuální integrace), trenér, metodik prevence v pedagogicko-psychologické poradně, vedoucí pedagogický pracovník.

Pokud bude Vaše vedlejší výdělečná činnost za splnění výše uvedených podmínek omezena až do konce tohoto školního roku, můžete o kompenzační bonus požádat za první i druhé bonusové období, tj. za dny od 12. března 2020 do 8. června 2020.      

Ověřte vše prosím s příslušným úřadem.

Hezký den.

dr. Vrabcová

Dobrý den, požádal jsem o kompenzační bonus 25.000. Hraju fotbal, příjem se mi z fotbalu nesnížil, ale v důsledku koronaviru nemohu naplno vykonavat tuto činnost a účastnit se fotbalových srazu ze kterých teď příjem nemám. Mám nárok na kompenzační bonus nebo mám bonus vrátit? 

Dobrý den,

nárok na kompenzační bonus pro poškozené OSVČ máte tehdy, pokud z důvodu koronavirové krize došlo k omezení činnosti vašeho podnikání, resp. vám samotná pandemie nebo související restriktivní opatření vlády způsobila ekonomickou újmu.

Pokud jste tedy v důsledku koronaviru přišel jako OSVČ o část svých příjmů a pokud současně splňujete další zákonné podmínky (nepobíráte podporu v nezaměstnanosti, nemáte vedlejší příjmy coby zaměstnanec), máte na kompenzační bonus nárok.

S pozdravem,

Tomáš Weiss,
Ministerstvo financí

Dobry den,jsem OSVC.Ctel jsem se zeptat,jestli mam narok na prispevek na tech 25 000kc za mesic?Nebo jen odpusteni zdravotniho a socialniho na pul roku.Praci sice mam,ale neni to tak dobre.Prezit se da.      Dekuji   Jindrich

Dobrý den, Jinřichu,

na tomto odkazu najdete spoustu zajímavých informací: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/mf-spousti-primou-podporu-pro-zasazene-o-38055

Váš dotaz bohužel není konkrétní. Rozhodně nedoporučuji čerpat příspěvek bez předchozího nastudování uvedeného dokumentu. V tuto chvíli lze zároveň žádat i o příspěvek 19 500 Kč.

Přeji pevní zdraví

Pavla Vrabcová

Dobrý den pane Foffe,

tento dotaz byl již několikráte zodpovězen, dokonce i v předešlém dotaze.

Proto doporučujeme si před vložením dotazu nejdříve pročíst již zveřejněné odpovědí. Pravděpodobně tam odpověď již najdete.

Přejeme pevné zdraví - i to finanční.

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den,

prostudujte si možnosti čerpání na stránkách ministerstva financí.

https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/mf-spousti-primou-podporu-pro-zasazene-o-38055

Dobrý  den,jsem OSVČ mám  kvėtinářství, které  i když  můžeme  mít  otevřené, tak neprosperuje (zrušily se svatby,kytice do divadla aj....)10.5. Byl DEN MATEK,ale ani tento den mně nezachránil  od tíživé  momentální  situace.Måm prosím  nárok na kompenzační  bonus do 8.6.?

Dobrý den Lenko,

tento dotaz byl zde již několikráte zodpovězen. Např. na dotaz paní Emě ze včerejška.

Bylo by fajn si nejdříve pročíst zodpovězené dotazy, většinou tam již odpověď najdete.

Finanční akademik Lukáš Pravda tento dotaz zodpověděl velmi přesně a podrobně:

Žádný peněžní limit na výdělek není stanoven. Dle definice je třeba splnit podmínky viz níže, a nárok Vám vznikne. Vás se bude pravděpodobně týkat zejména bod 4.

Základním předpokladem možnosti čerpat kompenzační bonus je, že výkon samostatné výdělečné činnosti žadatele byl v důsledku ohrožení zdraví nebo v důsledku výše zmiňovaných krizových opatření částečně či zcela utlumen, a to nad míru obvyklou.

Co je předmětem kompenzačního bonusu

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) může získat kompenzační bonus v rámci tzv. bonusového období, pokud nemohla samostatnou výdělečnou činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření, a to zejména z důvodu

  1. nutnosti uzavřít provozovnu subjektu kompenzačního bonusu či omezit její provoz,
  2. karantény subjektu kompenzačního bonusu nebo jeho zaměstnance,
  3. péče o dítě v případě subjektu kompenzačního bonusu nebo překážky v práci spočívající v péči o dítě v případě jeho zaměstnance,
  4. omezení poptávky po výrobcích, službách nebo jiných výstupech samostatné výdělečné činnosti subjektu kompenzačního bonusu nebo
  5. omezení či ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon samostatné výdělečné činnosti subjektu kompenzačního bonusu.

Na kompenzační bonus tedy nárok máte :-)

Přejeme pevné zdraví - i to finanční.

Vaše Zlatá koruna 

DĚKUJI  mockrát  za Vaši  ODPOVĚĎ.

LENKA 

Dobry den, jsem vizazistka a prilezitostna herecka. Bonus 1 jsem uz dostala. Pise se, ze si muzu pozadat i o bonus 2 za cele obdobi od 1.5.-8.6., ikdyz je povoleno pracovat od 11.5. Muj dotaz zni, smi se pozadat opravdu za cele obdobi, ikdyz od 11.5. uz nejake zakazky budou? Kolik je penezni limit vydelku, ktery me ma vlastne limitovat od podani zadosti? Kdo urcuje co je malo a moc? Opravdu bych mohla vydelat dvojnasobek za kveten, nebyt opatreni. Na druhou stranu i tyhle zakazky me uzivy, ale citim se poskozene a jsem presvedcena, ze narok mam. Jen nevim, jestli opravdu tedy mam, kdyz neco vydelam:). Dekuji za odpoved, Ema

Dobrý den,

žádný peněžní limit na výdělek není stanoven. Dle definice je třeba splnit podmínky viz níže, a nárok Vám vznikne. Vás se bude pravděpodobně týkat zejména bod 4.

Základním předpokladem možnosti čerpat kompenzační bonus je, že výkon samostatné výdělečné činnosti žadatele byl v důsledku ohrožení zdraví nebo v důsledku výše zmiňovaných krizových opatření částečně či zcela utlumen, a to nad míru obvyklou.

Co je předmětem kompenzačního bonusu

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) může získat kompenzační bonus v rámci tzv. bonusového období, pokud nemohla samostatnou výdělečnou činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření, a to zejména z důvodu

  1. nutnosti uzavřít provozovnu subjektu kompenzačního bonusu či omezit její provoz,
  2. karantény subjektu kompenzačního bonusu nebo jeho zaměstnance,
  3. péče o dítě v případě subjektu kompenzačního bonusu nebo překážky v práci spočívající v péči o dítě v případě jeho zaměstnance,
  4. omezení poptávky po výrobcích, službách nebo jiných výstupech samostatné výdělečné činnosti subjektu kompenzačního bonusu nebo
  5. omezení či ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon samostatné výdělečné činnosti subjektu kompenzačního bonusu.

Dekuji za vysvetleni:). Pekny vecer.

Rádo se stalo :-) Hezký den

Dobrý den má nárok na kompenzační bonus i finanční poradce? Zdravím

Dobrý den, paní Haňková,

pokud splňujete podmínky zákona o kompenzačním bonusu (§2,§3), o bonus požádáte a dostanete jej, doporučuji si pečlivě připravit jak svůj nárok obhájíte při případné kontrole.

Například u finančního poradce může být podle mne dostatečným argumentem OČR nebo dobře zpracované omezení činnosti či pokles příjmů (v období, za které žádáte bonus, nefakturujete atp...). Je ale otázkou, jak k tomu bude přistupovat konkrétní FÚ. Proto doporučuji poctivý přístup.

Zde odkaz na zmíněný zákon: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-159/zneni-20200508#cast2

Ať se Vám daří

Petr Kratochvíl

Dobrý den, Evo,

kompenzační nároky nejsou určeny pro konkrétní profese. Proto pokud pracujete jako OVSČ a splňujete podmínky kladené MFČR, máte na příspěvek nárok.

Prostudujte si prosím uvedený odkaz: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/mf-spousti-primou-podporu-pro-zasazene-o-38055

Bez prostudování nároků na čerpání příspěvků nedoporučuji o příspěvek žádat.

S pozdravem

Ing. Pavla Vrabcová, Ph.D.

 

Dobrý den, paní Haňková,

zákon o kompenzačním bonusu sám o sobě nediskvalifikuje žádnou profesi. Pokud tedy jste OSVČ negativně zasažená koronavirem a plníte i další zákonné povinnosti, které najdete např. zde: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/mf-spousti-primou-po..., můžete o kompenzační bonus požádat.

S pozdravem,

Tomáš Weiss, Ministerstvo financí

A kdo by to tak asi měl vědět líp než FINANČNÍ PORADCE? A japak copak asi tak radí jinejm? :-)

Děkuji za odpověď, přesto mě ta informace stále zajímá.

Dobrý den, do 10.3.  jsem byla ještě v evidenci úřadu práce a od začátku března jsem se školila  na novou práci u firmy, kde funguji nyní jako obchodní zástupce (jako OSVČ).  Nahlásila jsem se k živnosti od 11.3. a mým záměrem bylo a stále je pracovat u této firmy. (Firma dodává didaktické pomůcky do škol - a zavřením škol 12.3. nám bylo znemožněno pomůcky prodávat). Navíc jsem s dítětem (1.st. ZŠ)  nyní na OČR. Můžu zažádat o kompenzační bonus pro OSVČ i když jsem byla OSVČ pouze jeden den? Mohla jsem za ten jeden den fakturovat a kdy? O co můžu zažádat?

Děkuji za odpověď Zuzana R.

Dobrý den, paní Rendlová,

časovou podmínkou pro čerpání kompenzačního bonusu je být aktivní OSVČ poškozenou koronavirem k datu vyhlášení nouzového stavu, tedy 12. března 2020. Tento časový test Vy z výše uvedeného splňujete a měla byste proto mít na bonus nárok. V žádosti o bonus není třeba dokládat žádné minulé tržby, pouze podepíšete čestného prohlášení, že jste v daném období byla jako OSVČ koronavirem poškozena.

S pozdravem,

Tomáš Weiss, Ministerstvo financí

Dobry den.jsem osvč v oboru stavebnictví a obchod.jiz jsem obdržel první jo.penzaci 25,000,- v včera vlada schválila druhou a to 19,000,-jakym způsobem o ní můžu požádat,je to stejné?
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem p.Zapletal

Vážený pane Zapletale,

ano, říkáte to naprosto přesně, žádáte stejným způsobem na webu finanční správy: https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/nouzovy-stav/kompenzace-osvc/Zadost-pro-OSVC/Zadost-interaktivni-PDF

Přeji Vám pevné zdraví

Ing. Pavla Vrabcová, Ph.D.

 

Dobry den, o kompenzacni bonus muzete pozadat uplne stejnym zpusobem, jako u predesleho. Ve formulari - Zadost o kompenzacni bonus pro OSVC - vyplnite pouze novy termin tedy od 1.5. do 8.6.2020 a castku 19.500,-, opet podepisete v Cestnem prohlaseni a odeslete na vas prislusny financni urad.

 

Dobrý den, ano úplně stejně prostřednictvím formuláře na webu finannčí správy.

Dobrý den, jsem OSVČ a v březnu jsem vystavovala (za únor, leden atd) ještě normální faktury, ale v dubnu (za březen) už jsem měla faktury o dost nižší (ve výsledku o více než 25 000 korun) to stejné i za za duben. A za květen už nebudu fakturovat prakticky nic. Vždy to ale fakturuji ten další měsíc takže to vypadá jako bych v březnu vlastně měla normální peníze a v dubnu jsem fakturovala projekt, který běžel od ledna. Ale na základě coovidu se mi další projekty zrušili, tedy od poloviny března mi pomalu ale jistě dochází práce a těžko říct, co budu dělat v červnu a dál. Ale žádná provozovna se mi nuzavřela. Mám i já nárok na podporu v první či druhé vlně, případně v obou vlnách? Moc děkuji. Mám pocit, že se moc nedomyslelo, že některým ta práce skončí třeba až od května, jelikož jednotlivý zákazníci rozvazují smlouvy :(

Dobrý den,

nárok na kompenzační bonus máte za celé období, které schválil parlament, to je od 12.března do 8.června, protože nouzový stav Vaše podnikání omezil. Žádat o kompenzační bonus můžete až do 29. června, formuláře jsou na webu finanční správy

Pracuji jako kadeřnice, otvírat budeme 11.5.2020. Mám nárok na 10 dní kompenz. bonusu nebo za celý květen ? Od 11.5.2020 nebudu mít pokles tržeb.

Dobrý den, paní Palmová,

doplním, že žádost o kompenzační bonus za druhé bonusové období od 1. května do 8. června lze na příslušný finanční úřad podat nejpozději do 7. srpna 2020. Současně potvrzuji, že můžete žádat o bonus v plné výši 19 500 Kč za předpokladu, že jste v těchto dnech měla ekonomickou újmu související s koronavirem. Otevření provozovny dne 11. května tedy skutečně nemusí být překážkou Vašeho nároku.

S pozdravem,

Tomáš Weiss, Ministerstvo financí

Vloudila se chyba. Budu mít pokles tržeb, častá dezinfekce, méně lidí které můžu vzít najednou, kratší pracovní doba jelikož se o kadeřnictví střídáme.

Dobrý den,

nárok na kompenzační bonus máte za celé období, které schválil parlament, to je od 12.března do 8.června, protože nouzový stav Vaše podnikání nejdříve úplně zakázal a následně omezil. Žádat o kompenzační bonus můžete až do 29. června, formuláře jsou na webu finanční správy

Dobrý den,

mám dotaz na příspěvek pro OSVČ. Do 31. 1. jsem byl zaměstnán na hlavní činnost jako učitel na ZŠ - plný úvazek. Poté jsem se přestěhoval a od 1.3. mám nový úvazek na ZŠ - v rozsahu 0,1818 pracovního úvazku a jedná se o pracovní smlouvu. Na FÚ jsem změnu žádnou nehlásil. Jako OSVČ - umělecká a sportovní činnost, mám činnost jako vedlejší. 

Mám nárok, či je nějaká šance mít nárok na příspěvek pro OSVČ od státu, když mám tak nízký úvazek ve školství a ani jednu činnost jako OSVČ nemohu vykonávat?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z Vašeho dotazu rozumím, že jste vedle Vaší živnosti jako OSVČ zaměstnán na zkrácený úvazek jako pedagog. Právě na Vás by se tedy měl vztahovat pozměňovací návrh zákona o kompenzačním bonusu, který prošel Poslaneckou sněmovnou, a to ve znění, že pedagogická činnost byť v zaměstnaneckém poměru neubírá žadateli z řad aktivních OSVČ nárok na kompenzační bonus. Žádat můžete o celé bonusové období od 12. března do 8. června, pokud jste v těchto dnech měl coby OSVČ ekonomickou újmu související s koronavirem. Nový formulář žádosti najdete na stránkách Finanční správy www.financnisprava.cz, kde pouze zaškrtnete kolonku „Pedagogický pracovník“.

S pozdravem,

Tomáš Weiss, Ministerstvo financí

Dobrý den,

jestliže některý z vašich příjmů na základě pracovní smlouvy zakládal svou výší placení pojistného, jak sociálního tak zdravotního, tak jako OSVČ nemáte nárok na kompenzační bonus.

 

Dobrý den,

jsem OSVČ - umělecká a scénická činnost, pořádání kulturních a společenských akcí, což jsem nemohla vykonávat a stále je a bude to dosti omezené. Za první období jsem dostala vyplaceno. Chtěla bych zažádat i za druhé období, ale našla jsem si alespoň práci ve školství na poloviční úvazek, výplata cca 13tis. čistého. Stále mám ale nahlášeno na živnostenském úřadě, že jsem OSVČ - jako hlavní činnost. Mám nárok na příspěvek? S 13tis korunami určitě nevyžiji a díky omezením na základě koronaviru, z živnosti nemám žádný příjem.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, paní Hedvigi,

pokud jste ve školství zaměstnána jako pedagogická pracovnice, můžete žádat z titulu OSVČ poškozené koronavirem o kompenzační bonus za celé bonusové období od 12. března do 8. června, tedy v maximální možné výši 44 500 Kč. Formulář žádosti najdete na stránkách Finanční správy www.financnisprava.cz, kde pouze zaškrtnete kolonku „Pedagogický pracovník“.

S pozdravem,

Tomáš Weiss, Ministerstvo financí

Dobrý den,

ve chvíli, kdy Váš příjem z praconího poměru, ať na zkrácený úvazek, zakládá povinnost platit zdravotní a sociální pojistné, tak již nemáte jako OSVČ nárok na komenzační bonus,

To jsme dopadli Veroniko (viz můj příspěvek nad vámi). Mě přijde cca 3500 měsíčně... A to je vše... :(

Dopadli jsme špatně. Stát vůbec nedomýšlí různé situace. V dobré víře jsem nastoupila v této době do zaměstnání, které není ani mým hlavním oborem, aby člověk přežil, hledá alternativy uplatnění. Výsledek? Dopadne ještě hůř. Ať jsme OSVČ na hlavní či vedlejší činnost, mělo by se přihlédnout, že to tvoří část našeho příjmu a ten nyní právě vypadl a není ho čím nahradit. Vy 3500Kč a já 13tis není vůbec nic.

Jestli Vás to uklidní, jsem na tom stejně.

Dotaz ke kompenzačnímu bonusu období II
Dobrý den, potřebuji poradit za jaké období si mohu požádat o kompenzační bonus pokud mám živnost kosmetika pedikúra a budu moci provozovnu otevřít 11.5. 2020. Na stránkách MFČR v otázkách je příměr kdy provozovna otevírá 25.5. v plném rozsahu a v odpovědi mf je že nárok na kompenzační bonus pro OSVČ má nárok za všechny dny daného měsíce od 1.5 do 31.5. bez ohledu na datum otevření.
Děkuji Rubínová Martina Karlovy Vary