Rádce Zlaté koruny

navazuje na Peníze v roušce
 

Při vkládání dotazů nebo odpovědí neuvádějte žádné emailové adresy ani odkazy na webové stránky. 
Z důvodu ochrany proti Spamům nebudou takové dotazy ani odpovědi zveřejněny.

 

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám odpovídá na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Investice

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Doporučíte mi prosím nějaký dobrý investiční podcast?

Poradíte mi prosím jak začít investovat do EFT?

Možností, jak začít investovat do ETF, je několik.

Dražší, ale jednodušší, je využítí banky či finančně poradenské společnosti, které zpravidla nabízejí tzv. řízená ETF s pravidelným poplatkem kolem 1,5 % ročně z objemu investice, zároveň musíte počítat často i s nějaký vstupním poplatkem. Výhodou je poradenství, které se vám dostane při výběru konkrétní investice.

Levnější způsob je otevřít si účet u některého z obchodníků s cennými papíry a tam nakupovat ETF stejně, jako můžete nakupovat akcie. V takovém případě počítejte s ročním poplatkem za správu od 0,03 % (ETF na americký index S&P 500) po cca 0,2 % (ETF na celosvětové indexy), případně o něco vyšší u specifických ETF či u aktivně spravovaných ETF. A zároveň počítejte s náklady na nákup a prodej, které se pohybují řádově od 6 USD za transakci. Krom toho musíte nakupovat minimálně jeden kus ETF, přičemž cena se pohybuje i v řádu stovek amerických dolarů.

Alternativou jsou nejrůznější platformy typu Revolut apod., které zpravidla umožňují 1 nákup v měsíci zdarma a zároveň i pořízení tzv. frakčních ETF, tedy i části jednoho kusu. To je ovšem vykoupeno tím, že zpravidla nekupujete přímo ETF, ale rozdílový kontrakt na tento cenný papír (CFD - contract for difference, viz např. https://www.youtube.com/watch?v=sqTbGbtPpu8), a také je užší nabídka konkrétních ETF (i akcií).

Nezapomínejte přitom na to, že při nákupu ETF byste měl dodržel investiční horizont vhodný pro daný typ (různý pro akciová, dluhopisová a další ETF) a váš rizikový profil. Zároveň by dané ETF mělo zapadnout do vašeho dlouhodobého finančního plánu (viz např. https://www.youtube.com/watch?v=Nl0uhvT68vU).

 

Chtěl bych uložit nějaké peníze do krypta, s rizikem jsem ztotožněn, ale nejsem si jistý bezpečnostním rizikem, které přináší. Na jaké platformě nebo jak své portfolio zabezpečit, aby mi je nikdo třeba neukradl? Děkuju za tipy

Rizika existuji vzdy. Bud se rozhodnete sverit prostredky treti strane (nejake kryptowalletka, burza, banka apod), pak nesete riziko jejiho kolapsu, pripadne fraudu.

Nebo vyuzijete ten unikatni 'vynalez' blockchainu, umoznujici takoveho prostrednika vynechat. V takovem pripade nicmene rizkujete, ze privatni klice ktere prave a jenom Vam zajistuji kontrolu nad vasimi krypto prostredky ztratite (castejsi pripad) nebo vam je nekdo odcizi.

Kazdopadne tyto scenare jiz krypto svet umi resit, proto bych se klanil ve vasem pripade ke stazeni nektere z volne dostupnych walletek, nebo uctu na renomonvane krypto burze, kde bych krypto nakupoval a nasledne si je posilal na jen a jen vasi hardwarovou penezenku (napr. Trezor) s duslednym dodrzenim pravidel pro spravu privatnich klicu (resp. tzv. seed phrase - 12 nebo 16 slov). Tzn jejich bezpecne uschovani vcetne rozdeleni na vice casti, aby nemohl nekdo najit na jednom miste vsechny a tim se dostat k vasim prostredkum.

V internetových skupinách o investování se jako žena často setkávám se značným nepochopením a šovinistem? Neznáte třeba nějaké platformy speciálně pro ženy ve kterých bych se mohla dozvědět co potřebuji?

Dobrý den paní Michlová,

nepochopení a šovinismus je bohužel poměrně častá věc, se kterou se ženy v oblasti investování setkávají, věřte, že nejste sama. Podobné situace řadu žen naprosto zbytečně odrazují od investování, protože ženy nemají moc zdrojů a míst, kde by mohly zjistit informace o investování, mohly sdílet zkušenosti nebo se naopak doptat na cokoli, co potřebují o investování vědět, a zároveň se nebát, že pro své otázky či názory budou terčem poznámek ze strany mužů.

 Naše organizace Business & Professional Women CR má investování žen jako jedno z témat, které jsme se rozhodly aktivně řešit. Jednak z důvodu, že chceme ženy v aktivním investování podpořit, ale i z důvodu, že v řadách našich členek je hodně žen, které samy aktivně investují v různých oborech a mají tedy zkušenosti, které mohou a rády budou sdílet s ostatními ženami. Každoročně pořádáme konferenci Equal Pay Day a v rámci té letošní se bude v sobotu 1. dubna 2023 konat FINdependence zone, což je vzdělávací zóna pro ženy  zaměřená na investování. V této zóně plánujeme panelovou diskuzi či mentoringové stoly na různá témata z oblasti investování, podrobný program aktuálně tvoříme.

 Pokud tedy máte chuť setkat se s dalšími ženami, které se zajímají o investování a mají zkušenost z různých oborů investic, srdečně Vás zveme.

Bohužel z důvodu ochrany proti spamům systém automaticky zablokuje zveřejnění příspěvku, kde bychom uvedly hypertextový odkaz nebo mail, takže Vám nemůžeme dát link na webové stránky FINdependence zone. Pokud ale do vyhledávače zadáte Equal Pay Day 2023, navštívíte webovou stránku a na horní liště zvolíte volbu „Program“, ukáže se Vám program i na sobotu 1.4.2023, kde najdete odkaz na FINdependence zone.

Rády Vás v sobotu 1. dubna 2023 uvidíme.

Mějte se moc dobře, s pozdravem 

Lenka Šťastná

Dobrý den, 

osobně mě velmi mrzí, že se s tímto jevem setkáváte. Doporučil bych sledovat následující zdroje: 

- informační / zpravodajské webové stránky hlavních českých makléřských firem a případně jejich blogy, kde publikují zajímavý obsah. 

- velmi dobré zkušenosti mám s několika finfluenecery, jmenovitě Vojta Žižka, Obdřej Koběrský a Jakub Dvořák. Všichni jsou na YT nebo v podcastových aplikacích. 

- sociální sítě - zejména Twitter a LinkedIn. Na Twitter je paleta názorů velmi široká, ale je potřeba si dávat pozor na to, že jde opravdu primárně o názory a nikoliv o investiční poradenství. 

S pozdravem, 

 

Petr Žabža, Air Bank 

Milá paní Aneto,

 

Je pravda, že v investicích je více mužů… tedy jsem ráda za každou ženu.

Sama se cítím dobře v těchto skupinách:

  • Výborný tým a super atmosféra je u Petra Syrového a Petra Pavláska – KFP online.
  • Ráda sleduji Vladimíra Fichtnera YouTube kanál
  • Rozbité prasátko – Jakub Dvořák napsal i super knížku - Průvodce pro pasivní investování
  • Investování pro holky je tedy sice FB skupina a mají YouTube kanál, ale již to není úplně profesionální know-how… je to více méně o sdílení svých zkušeností než odbornících, tedy zde bych byla opatrnější, ale určitě zajímavá platforma.

Já sama vzdělávám a jsem autorka v rámci svého projektu Finanční zralost.

Ať se vám daří.

Veronika Kalátová

 

Vazena damo, investice nema pohlavi, zajimaji ji jen fakta. Proto nic takoveho, jak pisete, zkratka neexistuje. 

Jaktože akcie World wrestling entertainent stále rostou?

Co si myslíte o platformě investown.cz? Slyšel jsem v rádiu rozhovor s tvůrcem a dost mě to zaujalo.

Oliver Zapletal

Investown je online crowdfundingová platforma na investování do úvěrů zajištěných nemovitostí. Investuje se už od 500 Kč, jednoduše, rychle a bez poplatků.

Dobrý den, posledního půl roku se snažím investovat, ale nedaří se mi. Mám nějaké portofolio u své banky, tam jsem tak na nule, jinak Portu i Crypto hodně v mínusu. Vím, že není ideální doba, ale přemýšlím co s tím?

 

 

Dobrý den,

Zda pokládáte tento dotaz, tak odhaduji, že jste zvolil investiční portfolio (volil jste investiční aktiva) bez jasně dané investiční strategie. Investujete totiž do dlouhodobých investičních aktiv a hodnotíte je krátkodobě.

Máte-li zájem se podívat, jak vzdělávám studenty na investice, tak je možné nahlédnout na webových stránkách – financnizralost.cz/epripadove-studie/, kde doporučuji projít si Finanční zralost v praxi od 21. do 24. Dozvíte se tam například – co očekáváte od své investiční strategie, které porovnávám s kuchařským uměním pečení kachny… kde krásně pochopíte princip investování a dopady toho, když nemáte jasný cíl, čas a strategii.

Dozvíte se o principech investování, jak si nastavit alokaci a diverzifikaci dle časového horizontu, jak využívat robo-advisorů nebo finančních profesionálů a jiné tipy a doporučení.

Větší detail pak popisuji ve své knize Finanční zralost.

Nastavte si jasné finanční cíle, zvolte časový horizont, vytvořte si alokace, pak nastavte diverzifikaci investičních aktiv a následně hodnoťte své portfolio v čase, který jste si určil.

Zda si nevíte rady, vyhledejte si finančního profesionála napříklád na stránkách EFPA.CZ

 

Dobrý den, jestliže investujete do dlouhodobých aktiv, tak samozřejmě může být portfolio v záporných hodnotách. Pro dlouhodobé investice je důležité mít dlouhodobý investiční plán a toho se držet. Nesnažit se spekulovat, maximálně využít poklesů k doinvestování.

Kryptoměny navíc nejsou investiční aktivum, ale mohou sloužit pouze ke spekulaci, nebo k zajištění pro případ nepředvídatelných událostí, kdy kupříkladu budete potřebovat rychle opustit zem a přestěhovat se jinam (např. válka, komunistický puč apod.). Důvodem je, že nepřináší ani nenabízí žádný výnos (až na výjimky kryptoměn a tokenů, které jsou pouze neregulovanou verzí akcií a dluhopisů) a výnosu můžete dosáhnout pouze tehdy, kdy někdo jiný za vaší virtuální měnu zaplatí více, než kolik jste zaplatil vy. To neznamená, že na kryptoměnách nemůžete vydělat. Pouze to znamená, že jejich cena je nevyzpytatelná a vysoce volatilní, neboť závisí především na důvěře, že v budoucnu bude dražší a bude mít stále důvěru uživatelů.

Hezký den,

v České spořitelně mě chtějí nalákat na investování, aby mi o procento zvýšili úrok na spořícím účtu. Stačí prý 300 Kč měsíčně, což není nijak moc, ale zajímalo by mě, jestli to stojí za to.

Dobrý den, investovat na dlouhodobé cíle stojí za to vždy. Ne kvůli 1 procentnímu bodu na spořicím účtu, ale kvůli investici samotné. Jaká investice je pro vás vhodná, záleží především na tom, za jak dlouho budete investované peníze potřebovat či chtít využít, a dále na vašem vztahu k riziku.

Existuje něco jako pojištění na případ, kdy investice nedopadne dobře?

Dobrý den, pojištění v podobě pojišťovacího produktu existuje u některých reálných investic (lze pojistit např. politické riziko). U finančních investic je možné využít některých zajišťovacích nástrojů (např. opce) a pro některé operace jsou vytvořeny speciální investiční produkty (např. CDS - credit default swap). Investiční zajišťovací nástroje lze nicméně vedle zajištění využít i pro spekulace.

má cenu si za současné inflace nějaké peníze odkládat stranou nebo co neinvestujeme máme radši utratit?

V každém případě je vhodné mít i část peněz na spořicím účtu (či obdobném likvidním nástroji) jako finanční rezervu. Je sice pravda, že vlivem inflace peníze ztratily hodnotu, ale to je cena za jistotu, že když dojde k výpadku příjmů či k mimořádným výdajům, budete mít kam sáhnout.

Navíc - zveřejněná inflace (poslední 16 %) je inflací za uplynulý rok, tedy inflací minulou (viz např. https://www.youtube.com/watch?v=9G0pySXBVRs). Jaká bude za následující rok, kdy jsou vyšší už i úroky (např. na spořicích účtech), nikdo neví... ale odhady jsou, že bude nižší.

 

Dobrý den,

jsem OSVČ teprve od minulého roku a je to pro mě španělská vesnice – když jsem se konečně popral s přiznáním tak teď řeším, jak se přesně vypočítává sociální pojištění a jak na přehled. Poradíte alespoň stručně prosím?

Dobrý den,

ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ nám k Vašemu dotazu napsala, že tazatel nalezne veškeré odpovědi na své dotazy na našich webových stránkách a to konkrétně zde: https://www.cssz.cz/web/cz/dotazy-a-zajimavosti.

S přáním příjemného dne

Zlatá koruna

Co myslíte, čeká nás stejná krize jako 2007? Dá se na to nějak připravit?

 

Vážený pane Vyhlídale,

 

hezké odpoledne!

 

Dostupné údaje o vývoji ekonomiky v 1. pololetí 2022 poukazují na poměrně solidní oživení, to by však zejména v druhé polovině roku mělo být výrazně brzděno rostoucí inflací podrývající reálné příjmy domácností. V příštím roce, pokud nedojde k úplnému přerušení dodávek ruského plynu do EU, očekáváme kladný růst ekonomické aktivity v ČR. Existuje mnoho způsobů, jak se připravit na případný příchod finanční krize. Finanční kreativitě jednotlivců se ostatně v mezích zákona limity nekladou. Za jednu z nejlepších příprav však považujeme mít osobní finance v dobrém stavu. Jednoduše popsáno, mít dostatečnou finanční rezervu, nežít zbytečně nad vlastní poměry a nenabírat špatné dluhy. To je stav, jenž se ve výsledku hodí jak v době krize, tak prosperity. Výhodu mohou mít i lidé, co se umějí rychle přizpůsobit různým rolím, po nichž je poptávka na pracovním trhu. Pro ty, kteří mají odpovídající znalosti a pohybují se na finančních trzích, pak může krize přinést například zajímavé vstupní příležitosti pro dlouhodobé a pravidelné investování do akcií prosperujících společností. S pozdravemOddělení komunikace Ministerstva financí ČR

Dobrý den,

ničí mě sledovat, jak mi všechny investice po tisícovkách padají, mám to radši vybrat než bude hůř?

Dobrý den, pokud máte nastavený dlouhodobý investiční plán, tak investice rozhodně nevybírejte a držte se svého plánu. Investice kolísají, je to jejich přirozenost. A poklesy jek vhodnější využít k levnějším nákupům (jako v obchodě při slevových akcích) než k jejich ukončení.

Dobrý den, přijde vám příhodné dnes investovat do zbrojení?

Na jednu stranu ruská agrese a válka na Ukrajině zvýšila i odhodlání evropských členských států NATO více investovat do armády a naplnit své dlouho nedodržované závazky v této oblasti, což přinese zbrojním firmám nepochybně vyšší zisky. Na druhou stranu tyto informace jsou již v cenách akcií započítané, a tedy tyto akcie jsou již dražší.

Zbrojní firmy zpravidla vyplácejí dividendy, zároveň mají užší okruh potenciálních investorů, kdy část investorů zbrojní firmy odmítá z etických důvodů (i když opět - toto může ruský přístup k jeho sousedům změnit, neboť Putin ukázal, že nezáleží na tom, jestli zbrojíte, ale jak zbraně používáte - Rusko k agresi, Ukrajina k obraně). A dividendy s užším výběrem investorů z nich dělají zajímavou investici i obecně.

Syn mého známého si prý slušně vydělává investováním do tenisek, to je pro mě úplné sci-fi :-) jak něco takového funguje?

V prvé řadě je potřeba se v dané oblasti hodně dobře orientovat. Celá investice spočívá v tom, že si vyhlídnete nějakou perspektivní limitovanou sérii žádaného výrobce, z ní tenisky nakoupíte, a pak již jen čekáte. Pokud jste měla správný odhad, jejich cena vlivem poptávky a omezené nabídky v čase poroste. O to se starají nejen jejich uživatelé, ale také sběratelé.

Četl jsem, že fond Evermore Capital Management má už licenci ČNB, zaujal mě koncept, co si o tom myslíte?

Dobrý den, znáte nějaký vhodný investiční kurz ideálně online

Na stránkách Naučmese.cz máte video-kurzy, třeba vás tam něco osloví. 

Pak je také možné sledovat:

  • Michal Doubek (web/podcasty/youtube)
  • Podcast Ve vatě – Markéta Bidrmanová
  • Fichtner s.r.o. (web, youtube)
  • Rozbité prasátko (web/FB/podcasty)
  • Investování pro holky (web/FB/youtube)
  • KFP online (vzdělávání pro pokročilé, finanční poradce a bankéře)

 

Dobrý den slyšel jsem od kamaráda, že spousta lidí začíná s přemýšlením o financích s knihou Bohatý táta, chudý táta, stojí za to? Napadá vás nějaké jiné must -have čtení? Děkuji

KNIHY:

  • Bohatý táta, chudý táta
  • Cashflow kvadrant
  • Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti
  • Finanční zralost v praxi – případové studie- blog na webu Finanční zralost
  • Konec finančních negramotů v Čechách aneb Staré pravdy nerezaví – Patrik Nacher
  • Jak drahé je zdarma
  • Inteligentní investor (další level) Benjamin Graham
  • Knihy autora Petra Syrového:
    • Osobní finance – řízení financí pro každého
    • Osobní a rodinné finance
    • Investování pro začátečníky
    • Jak si spořit na důchod
    • Financování vlastního bydlení

 

POSLECH:

  • ČNB – youtube kanál „Finanční trampoty Oty Negramoty“
  • ČBA – youtube kanál „Jak na peníze s Jankem Rubešem“
  • Aplikace ČSOB Filip – vzdělávací program pro mladé
  • Rozbité prasátko (web/FB/podcasty)
  • Investování pro holky (web/FB)
  • Michal Doubek (web/podcasty/youtube)
  • Podcast Ve vatě – Markéta Bidrmanová
  • Fichtner s.r.o. (web, youtube)
  • KFP online (vzdělávání pro pokročilé, finanční poradce a bankéře)

 

ONLINE KURZY:

webové stránky Naučmese.cz

 

KNIHY:

  • Bohatý táta, chudý táta - Robert T. Kiyosaki
  • Cashflow kvadrant - Robert T. Kiyosaki
  • Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti - Veronika Kalátová 
  • Finanční zralost v praxi – případové studie - blog Veronika Kalátová 
  • Konec finančních negramotů v Čechách aneb Staré pravdy nerezaví – Patrik Nacher
  • Jak drahé je zdarma - Dan Ariel
  • Inteligentní investor - Benjamin Graham (další level)
  • Knihy autora Petra Syrového:
    • Osobní finance – řízení financí pro každého
    • Osobní a rodinné finance
    • Investování pro začátečníky
    • Jak si spořit na důchod
    • Financování vlastního bydlení

 

POSLECH:

 

ONLINE KURZY:

https://www.naucmese.cz/video-kurzy/finance-a-investice/

 

Zajímalo by mě, co si myslíte o kurzu Investování pro holky? Chtěla bych se přihlásit do podzimního turnusu, ale je to dost peněz, tak aby nebyly vyhozené.. Děkuji

Dobrý den,

do čeho byste mi doporučili investovat, když se zatím moc neorientuju a nemám čas denně koukat, jak se vyvíjí burza a podobně?

Dobrý den,

obecně je vhodné investovat do podílových fondů. Pro konkrétní výběr je nutné udělat Vaši podrobnou finanční analýzu, jinak nelze správně nastavit rizikovost fondů, tedy zastoupení konzervativní, vyvážené a odvážné části.

Pokud máte vážný zájem, rád Vám vše vysvětlím.

S pozdravem Pavel Borský

Dobrý den, takto se dá těžko poradit. V prvé řadě záleží na vašem investičním horizontu, v druhé řadě na vašem vztahu k riziku.

 

Co je to investiční gamifikace??

Dobrý den,

sháníme pro Vás odpověď.

Hezký den.

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den, neznáte nějaký dobrý ekonomický nebo investiční podcast?

Dobrý den,

investičních a ekonomických podcastů je opravdu mnoho. Ve vyhledávači nebo na Youtube zkuste specifikovat přesnější zaměření.

Hezký den.

Vaše Zlatá koruna

Doporučili byste investování přes Coinmate? Líbí se mi, že platformu stvořili Češi.

Zajímalo by mě, jestli si myslíte, že ceny nemovitostí půjdou dolů, a mám s hypotékou a koupí třeba pár měsíců posečkat nebo je to jedno

Doporučuji sledovat podcast "HYPOTÉCAST" Tomáše Rusňáka, kde máte možnost slyšet názory více odborníku na hypotéční oblast.  

Nárůst úrokových sazeb, inflace, cen stavebního materiálu, komodit (plyn, elektřina, ropa), ale také válka, změna zákona o spotřebitelském úvěru od 1. 4. To vše a další aspekty ovlivňují nabídku a poptávku nemovitostí. Co toto vše udělá s cenou nemovitostí? Není snadná odpověď a většina ekonomů u svých závěru upozorňuje, že jsou to pouze domněnky, odhady, osobní ala subjektivní názory. 

 

Pokud hledáte nemovitost k vlastnímu bydlení, tak je rozhodující, zda naleznete takovou, ve které se vám bude bydlet dobře a má pro vás přijatelnou cenu (vč. ceny hypotéky). A pokud takovou nemovitost naleznete, tak nemá smysl čekat.

Osobně se domnívám, že ceny nemovitostí, pokud nedojde k hlubší recesi s nárůstem nezaměstnanosti, klesat nominálně nebudou. Jejich růst ale bude (hluboko) pod inflací, čímž budou klesat jejich reálné ceny.