Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám bude odpovídat na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Investice

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Dobrý den,nevím jestli nepokládám hloupý dotaz, ale zkusím to. Měsíčně si vydělám pár tisíc korun na brigádách, které si spořím na cestování nebo některé větší věci, které sám chci. Za pár let jsem si několik desítek tisíc naspořil, ale leží mi ladem na účtu a vadí mi, jak rychle ztrácí hodnotu. Přemýšlím, že bych začal po malých dávkách investovat, ale opravdu vůbec nevím jak na to, vůbec tomu nerozumím. Poradili byste mi podle vás nějakou vhodnou cestu, jak začít, kam peníze uložit, do čeho investovat nebo alespoň, co prostudovat úplně od základu… Moc děkuji za odpověď. Oliver Veselský

Pro začínající investory je vhodné sledovat následující projekty/weby/podcasty:

- Finančí zralost (web/online kurzy) - vygooglete přímo článek "Pravidla klientské péče při investování"

- Rozbité prasátko (web/podcasty/FB skupina Finanční nezávislost ČR),

- Investování pro holky (web/FB skupina)

- Michal Doubek (web/podcasty)

- Radovan Vávra  podcast Ve vatě

Pro krátkodobé cíle (cestování, nákup auta aj.) jsou vhodné hlavně spořicí účty v bance, kde nenesete riziko kolísání hodnoty vašich peněz v čase. Pro dlouhodobé investice jsou zajímavé například nízkonákladové fondy obchodovatelné na burze tzv. ETF. Nakupování fondů nabízí například PORTU, DEGIRO aj. 

Rozumné a efektivní investování je primárně postavené na umění minimalizovat poplatky, hlavně ty správcovské (hlídat celkové náklady investice ročně tzv. TER), umět správně diverzifikovat - rozkládat finance do více produktů/aktiv (ideální nekupovat jednotlivé tituli, ale indexové koše), být trpělivý, udržet emoce pod kontrolou a stále se vzdělávat. 

Dobrý den,vím, že to je velmi subjektivní, ale doporučili byste mi podle Vás nejlepší investiční platformu? Děkuji za odpověď. Štěpán Stojka

Dpbrý den, to je složitá otázka bez znalosti vašich preferencí a situace, navíc určitě na někoho zapomenu, tak snad mi to nebude mít za zlé. Mluvím ale o těch, které jsem vyzkoušel a jsou legitimní.

Z domácích tradičnějších platforem je určitě zajímavé se podívat na Fondee a Portu. Ze zahraničních platforem v telefonu lidé často používají k investicím Degiro, Revolut, eToro či Plus500. Česko-zahraniční XTB je na hraní s investicemi slušná platforma. I některé banky umí hezky nabídnout investiční prostředí.

Samozřejmě ale můžete jít i do alternativ včetně Coinbase na kryptoměny, nemovitostního Upvestu, crowdfundingových Fundliftů, Fingoodů, Zonek a dalších. Samozřejmě se podívejte i k nám na Roger.

Protože víte, že je to subjektivní, tak vám řeknu, že já bych se bez znalosti žádných detailů rozhodoval mezi Fondee a Portu, pokud bych měl možnost zahraničního účtu, podíval bych se na Degiro, hrál bych si drobnějšíma částkama na frakčních akciích v Revolutu a s částí peněz byh šel do alternativ, které jsem vyjmenoval o odstavec dřív.

Dobrý den, sháníme pro Vás odpověď u specialistů na investice. Vaše Zlatá koruna

Vysvětlíte mi prosím co jsou venture debt fondy? Proč by někdo investoval třeba do firem v záporných číslech. Děkuji. Jan Procházka

Dobrý den,

je to typicky doplňkový, respektive jeden z posledních druhů financování před kladnými čísly. Je to prakticky standardní úvěr, akorát investiční fond má mnohem více otevřené ruce než například banka, která spravuje peníze veřejnosti a nemůže půjčit jen tak někomu. Investiční fond ale může, když ho přesvědčí klidně i ztrátový produkt, že to zvládne. Typicky, když má prostor k rychlému škálování, což se špatně vyčte z účetnictví, ale fond na to může (samozřejmě za patřičná procenta) úspěšně vsadit.

Dobrý den, sháníme pro Vás odpověď u specialistů na fondy. Vaše Zlatá koruna

Dobrý den,jako devadesátkové dítě mě velice zajímá investování do Pokémonů. Je to taková nostalgie a co jsem tak četl, tak se teď docela vyplácí. Co si o tom myslíte? Daniel Tomek

Sběratelské kartové hry i další sběratelské předměty mohou být zajímavou investicí. Je ale třeba se v dané sběratelské oblasti hodně dobře orientovat. To vyžaduje tolik času, že se investice "v malém" může vyplatit jen tomu, koho dané sběratelství baví (nepočítá investovaný čas jako náklad). Je třeba také počítat s vyšším rizikem.

Pozor také na to, že pokud jste teď četl, že se vyplácí, tak se vyplácí těm, kteří investovali dříve. Neznamená to, že se bude (či nebude) vyplácet i v budoucnosti.

Dobrý den, zajímalo by mě, zda jsou i jiné možnosti kryptoměn než je bitcoin – jsou nějaké kryptoměny, do kterých je bezpečnější investovat? Ladislav Vršecký

Kryptoměn jsou tisíce. A žádná z nich není bezpečná. Všechny, včetně bitcoinu, jsou vysoce spekulativní aktiva. Osobně (a nejsem sám) kryptoměny nepovažuji ani za investiční aktivum, protože (přinejmenším většina z nich, jsou i takové, které "nahrazují" akcie či dluhopisy) nepřináší žádný výnos a "investor" (či spíše spekulant) na nich vydělá jen tehdy, pokud se najde někdo, kdo za ně bude ochoten zaplatit ještě více, než kolik zaplatil on.

Více se o tom zmiňuji na

https://www.youtube.com/watch?v=OdVggThfmOs

Nedalo se nevšimnout reklamy na XIXOIO, co to vlastně je? A je to bezpečná investice? Šíří se zvěsti, že je to podvod něco jako tzv. "letadlo"...

Dobrý den,

společnost XIXOIO je v současné době velmi sledována i díky masivní mediální kampani. Nedoporučujeme pro nezkušené s tímto systémem investovat peníze vzhledem k náročnosti pochopení tohoto systému.

Vaše Zlatá koruna

Státní dluhopisy republiky, vyplatí se do nich investovat? Mají nějaké nevýhody? Paní Schillerová je propagovala a teď snad mají mít vysoké úročení kvůli inflaci.

Z Dluhopisů Republiky se může vyplatit pouze ten protiinflační. Nabízí se i druhá varianta, ta má ale nízké úročení. Nevýhodou je, že lze peníze vybrat (dluhopisy odprodat) po jednom roce. Tudíž je o něco nižší likvidita. A zároveň je výše výnosu nejistá (závisí na budoucí inflaci, která může klesnout). Např. dluhopis vydaný loni v prosinci za uplynulý rok dosáhl výnosu 6,3 %. Ten, který byl vydaný o pár měsíců dříve, jen 3,2 %.

Dobrý večer, i já jsem propadl kouzlu bitcoinu a snažím se do něj i do jiných kryptoměn investovat. Obracím se na vás s dotazem, jak je to s jejich zdaněním? Na internetu jsem žádné pořádné informace nenašel. AH

Dobrý den pane Hrabale,

daň z kryptoměn je tradičních 15 %, ale pozor, od roku 2021 (tedy do daňového přiznání 2022) je zavedena nová sazba daně ve výši 23 %, ale platí ji jen ti, kdo překročí 48násobek průměrné mzdy za rok, což je pro rok 2021 měsíční příjem nad 141 700 Kč (zvýšenou sazbou se zdaní jen částka přesahující tento limit).

S pozdravem

Petr Metelec, Froglet

Vysvětlíte mi prosím, co je to ESG investování? DěkujiVojtěch Hes

Ve stručnosti se jedná o společensky odpovědné investice - tedy investice, které jsou "v pořádku" z pohledu ekologie (E), společnosti vč. nakládání se zaměstnanci apod. (S) a řízení firmy (G).

Pěkný den, už roky přemýšlím o koupi sochy od Olbrama Zoubka. Jeho práci obdivuji velmi dlouho a od té doby co zemřel, cena jeho děl stoupá prudce nahoru. Na druhé straně si nejsem jistý, zda je investování do umění pro běžně bohaté lidi vhodný prostředek. Můžete mi prosím poradit, zda do toho mám jít?Děkuji - Ivan Kolář. 

Dobrý den, zda jít do této konkrétní investice, vám poradit nedokážu. Nicméně obecně lze k investici do umění přistupovat dvojím způsobem - buď profesionálně, kdy sledujete trendy, nakupujete na aukcích a následně po kratším či delším čase (podle investiční strategie) opět prodáváte. A nebo jako soukromý investor-fanoušek umění, kterému nejde v prvé řadě o zhodnocení, ale o uložení peněz do něčeho hodnotného, z čeho má radost. Tento přístup doporučuje i můj kamarád malíř, tedy člověk z druhé strany investic do umění - ten, který ho vytváří.

Z tohoto pohledu, pokud se vám sochy pana Zoubka líbí, není důvod je nekoupit. Ovšem zda se to může vyplatit i z investičního pohledu, nedokážu posoudit.

Jaký je prosím rozdíl mezi akcií na jméno a akcií na majitele? LM

Akcie na jméno má na sobě uvedené jméno svého majitele. Naopak akcie na majitele nemá uvedeného vlastníka, ale je za něj považován každý, kdo danou akcii drží. Jedná se tak o anonymní vlastnictví.

V rámci "boje proti praní špinavých peněz" je anonymní vlastnictví akcií zakázáno. Proto akcie na majitele (anonymní) musí být buď zaknihované (a tím pádem drženy na konkrétním účtu např. u CDCP), nebo deponované v bance.

Zajímalo by mě, jak fungují zajištěné fondy. Děkuji. Stejskal 

Zajištěné fondy garantují minimálně návratnost vkladů. Aby to mohly udělat, investice zajišťují nejrůznějšími deriváty, které nakupují od dalších finančních institucí. To má své výhody i nevýhody. Výhoda je zjevná - kromě poplatku za vstup do fondu a inflace nepřijdete o nic, i když se investice nevydaří. Nevýhodou je, že za garanci zaplatíte, tudíž nemůžete vydělat tolik, jako byste vydělali při investici přímo do (nejčastěji) akcií či indexů, od nichž zajištěné fondy odvíjejí výnos.

Zajištěné fondy ale nejsou (stejně jako nic) zcela bez rizika. V podmínkách fondu vždy naleznete "varování", že pokud zkrachuje instituce, která fond zajišťuje (vydavatel onoho derivátu), a nedodrží své závazky z derivátu plynoucí, tak můžete také o peníze přijít. Více o tom hovořím ve videu na

https://www.youtube.com/watch?v=Nguk7I3zkD4

Dobrý den, často se dočítám, že dluhopisy jsou nebezpečnější formou investování, co je na tom pravdy? Dá se na dluhopisech vůbec něco vydělat? Sobek

Dobrý den, "nebezpečnější" záleží na tom, s čím a jaké dluhopisy srovnáváte. Např. státní dluhopisy České republiky jsou (stále ještě) vysoce bezpečné, nemáte v nich žádné kurzové (měnové) riziko, ale také nenabízí (s výjimkou protiinflačních pro občany) téměř žádný výnos. Naopak korporátní (firemní) dluhopisy mohou přinést vyšší výnos, ale za cenu vyšší ho rizika - rizika, že společnost, které prostřednictvím dluhopisů půjčíte, nebude schopna či ochotna peníze vrátit. Na druhé straně, na těchto dluhopisech můžete vydělat i nad úroveň inflace, je ale potřeba dostatečně zhodnotit finanční situaci firmy, které půjčujete, a rozložit investici mezi více firem pro případ, kdy by se některá z nich dostala do finančních potíží.

Dobrý den, doporučili byste mi prosím nějaké aplikace na investování přes telefon? 

Dobrý den,

cest je celá řada. Pokud byste chtěla českou společnost, o slovo se v poslední době hlásí aplikace Portu. Pokud byste chtěla více zaspekulovat, aplikaci mají i X-Trade Brokers. Brzy bude aplikace i českého Fondee.

Ze světových aplikací je uživatelsky jednoduchá aplikace Revolut, miliony fanoušků má i eToro, i když to je také spíše obchodnické.

Pokud tedy chcete dlouhodobější snadnou investici, rozhodoval bych se ve vaší situaci mezi Portu a Revolutem.

Všechny výše uvedené aplikace jsem zkoušel a některé i pravidelně používám, pro žádnou nepracuju :) To jen říkám kvůli tomu, že určitě existují i další možnosti, jen s nimi nemám zkušenosti, proto je neuvádím.

Dobrý den, zdá se, že žádný z akademiků přímo neodpověděl, pokusíme se Vám  tedy sehnat odpověď na toto téma. Vaše Zlatá koruna

 

Dobrý den,prosím pěkně, co je to podílový fond? 

Dobrý den,

podílový fond je (velmi zjednodušeně) možnost pro drobné investory dostat se k zajímavým investičním nástrojům (např. akciím, dluhopisům či nemovitostem) i s malými penězi. Je spravován profesionálním správcem (portfolio manažerem), v jehož zájmu je dosahovat co nejlepší zhodnocení za předem stanovených podmínek (např. do čeho a s jakými základními pravidly může investovat).

Výhodou podílového fondu je, že můžete investovat při pravidelné investici již od řádu stakorun a máte i tak dostatečně rozložené riziko.

Dobrý den,

existují i podílové fondy, u kterých je zaručena návratnost? Tedy, že při nejhorším jste tzv. na nule? Díky.

Dobrý den,

takové fondy, u kterých je řekl bych spíše nízká úroveň rizika skutečně existují.

Patří mezi ně fondy peněžního trhu nebo zajištěné fondy. Je třeba si ale pane Peterko uvědomit, že s nižší mírou rizika je spojena i nižší míra zisku.

Pro Vás by se myslím hodily např. "zajištěné(garantované) fondy.

Garantované fondy jsou fondy, které investorovi garantují návratnost části nebo celé investice, případně minimální zaručený výnos v přesně daném investičním období (většinou několik let). Výhodou je omezení možnosti ztráty, která je ovšem vykoupena nižším výnosem. Je třeba si také uvědomit, že zajištěný výnos bývá často uváděn za celé období trvání fondu, nikoliv za každý rok.

S pozdravem a přáním úspěšné investice

Petr Metelec, Froglet

Ano, takovým fondům se říká zajištěné fondy a u nich investiční společnost garantuje návratnost vkladu. Můžete ovšem přijít o vstupní poplatky a o hodnotu investice. Navíc jsou i situace, kdy můžete o peníze přijít - např. když selže vydavatel zajišťovacího instrumentu. O tom blíže hovořím ve videu na

https://www.youtube.com/watch?v=Nguk7I3zkD4

Zdravím,

je možné, aby nezletilý investoval do akcií?

Dobrý den paní Malá,

investovat může pouze zletilý člověk. Pokud chcete investovat pro někoho neplnoletého, musí být smlouva napsaná na Vás.

Mnoho zdraví přeje

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den, na webových stránkách máte i záložku „Obchodování s cennými papíry", nechci nic investovat, ale vůbec nerozumím, co to znamená, co se s nimi dělá, jak to funguje. Byl by tu prosím někdo, kdo by mi to mohl přiblížit.

Při obchodování s cennými papíry nakupujete nejčastěji akcie, občas dluhopisy či burzovně obchodované fondy (ETF) prostřednictvím obchodníka s cennými papíry.

Dobrý den, chtěl bych začít investovat, ale nemám nejmenší ponětí jak, doporučili byste mi, kde bych získal bližší informace? Předem děkuji za Váš čas.

Dobrý den, investování je poměrně složité téma na formát tohoto textu. Pokud jste z Prahy nebo rozumného okolí, rád se s Vámi sejdu a vše důležité vysvětlím.

Dobrý den,

zajímalo by mě, když se rozhodnu koupit bitcoiny, jak se chránit? Co je potřeba zajistit, abych o ně nepřišel? Mám to mít raději na nějakém externím disku nebo to mohu mít na běžném uživatelském PC? Myslím si, že dnes už se i IT amatér dostane do jakéhokoli počítače.

Dobrý den, nejbezpečnějším způsobem uložení bitcoinů je buď hardwarová peněženka, kterou je možné připojit k počítači jen v průběhu placení, nebo vytisknutí kódů na papír a jeho uložení na zabezpečené místo (např. sejf). Ovšem i zmiňovaná varianta uložení na externí disk, který není neustále připojen, je dostatečná varianta. Zvažte ale i možnost poškození disku, která také stojí za ztrátou nemalého množství bitcoinů. A vedle toho zvažte, zda má smysl bitcoiny kupovat - jedná se pouze o spekulaci, která nenese žádný průběžný výnos, navíc je spojena s náklady na uložení bitcoinů či riziko, že o ně přijdete.

Dobrý den,  nevěděli byste o nějakých ověřených informacích nebo o vzdělání k investování do podílových fondů? Je to náročné téma a rád bych se dozvěděl víc. Předem mockrát děkuji.   

LITERATURA:▶Investování pro začátečníky – Petr Syrový▶ Inteligentní investor – Benjamin Graham▶ 10 způsobů, jak se (ne) nechat připravit o peníze – Tomáš Tyl▶ Investor 21. století – David Havlíček a Michal Stupavský▶ Investice nová strategie – Pavel Kohout▶ Náhodná procházka po Wall Street – Burton Malkiel▶ Eseje Warrena Buffetta: lekce pro korporátní Ameriku – Warren Buffett▶ Myšlením k bohatství – Napoleon Hill▶Finanční zralost – Klíč k finanční spokojenosti  - Veronika Kalátová KURZY:Skupinové nebo onlinové kurzy na https://www.naucmese.cz/ PODCASTY A YOUTUBE KANÁL▶velký rozsah informací dle investiční strategie, produktového cílení apod. Pro začínajícího investora je nutné si nejdříve udělat analýzu klientských potřeb, nastavit kvalitní finanční plán, připravit investiční strategii (alokace, diverzifikace, výši rizkovosti) a následně je možné začít hledat potřebné investiční aktiva jako jsou fondy a ještě lépa ETF (nízkonákladové pasivní fondy). Začínajícím investorům se nedoporučuje dělat spekulativní investice do komodit/měny/krypto/apod. 

Zdravím Vás, mám několik otázek týkající se bitcoinů, chtěla bych vědět, co to bitcoiny jsou a k čemu vůbec jsou? Vůbec tomu nerozumím. A co pak s nimi? Mohu koupit třeba jen podíl nebo... ?   

Dobrý den,

Petr to napsal dobře, jen doplním ideální zdroj pro nachytření, protože bez toho bych do Bitcoinu nedal ani korunu. Je dobré tomu alespoň trochu času věnovat. Hlavně kvůli tomu, že internet je plný podvodů, které vás lákají na výhodné kryptoměny. Pokud se nakonec rozhodnete, napište klidně sem, jakým způsobem byste je chtěla koupit a uschovat, abychom vám alespoň pomohli eliminovat riziko toho, že naletíte nějakému podvodu.

Doporučuji videoformát pro začátečníky zde: https://bitcoinovejkanal.cz/

Případně pokud preferujete knihu, napsal jsem k tomu něco: https://www.grada.cz/bitcoin-a-jine-kryptopenize-budoucnosti-(1)-11599/

Hodně štěstí :)

Bitcoin patří mezi kryptoměny (či virtuální měny). Využitelné jsou např. k placení ve vybraných obchodech (v ČR je přijímá např. Alza), ovšem význam mohou mít zejména u mezinárodních plateb (jsou rychlejší a levnější než mezinárodní bankovní převod). Vzhledem k omezenému množství bitcoinů (maximálně může být cca 21 milionů) je řada lidí využívá i k uložení peněz, ovšem jedná se o velice rizikové aktivum (cena bitcoinu hodně kolísá a můžete ztratit i desítky procent hodnoty během jediného dne). Koupit si můžete i malou část bitcoinu, ovšem pouze v případě, že vám nevadí, že o peníze můžete přijít.

Dobry den kam nejlepe investovat penize