Rádce Zlaté koruny

navazuje na Peníze v roušce
 

Při vkládání dotazů nebo odpovědí neuvádějte žádné emailové adresy ani odkazy na webové stránky. 
Z důvodu ochrany proti Spamům nebudou takové dotazy ani odpovědi zveřejněny.

 

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám odpovídá na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Spoření

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Jaktože se tak liší procenta na spořících účtech jednotlivých bank?

Obecně řečeno banky stanovují úrokovou sazbu na spořicích účtech dle úrovokové sazby ČNB. Pak je jejich obchodní politikou, jak moc se od sazby od ČNB budou lišit.

Vaše Zlatá koruna

Měla by se z vašeho pohledu obnovit superhrubá mzda?

Markéta Janáčková

Superhrubá mzda byla nestandardní systém, který není nikde ve světě (pokud vím). Z tohoto důvodu nikoliv. Nicméně její zrušení a zejména způsob, jakým byla zrušena, je poněkud nešťastný, neboť stojí veřejné rozpočty řádově 100 mld. Kč ročně (při zrušení to bylo 90 mld. Kč, ale mzdy vzrostly, tudíž roste i nevýběr daně).

Alternativou znovuzavedení superhrubé mzdy je navýšení sazby daně. To má ale svá negativa. Zatímco zaměstnancům daňové zatížení zrušením superhrubé mzdy kleslo, podnikatelům nikoliv - zůstalo stejné. Při zvýšení sazby se zdanění zaměstnanců může vrátit na původní úroveň, přičemž podnikatelům zdanění vzroste.

Dobrý den mám takový choulostivý dotaz. Moje dvanáctiletá vnučka nemá žádnou představu o šetření, dává si každý den plnou vanu, zapomíná zhasínat, nedojídá svačin a tak dále, její rodiče mají teď nějaké problémy s penězi a mě trhá srdce, že jim to takto neulehčuje. Stále jí to trpělivě vysvětluji, ale dopad to má vždy tak maximálně na tři dny. Vím, je to dítě, ale povědomí už by z mého pohledu nějaké mít mohla. Máte nějaké tipy na nějaké třeba knížky nebo způsoby, jakým ji přimět, aby více šetřila? Děkuji

Milá paní Milado, 

Vaše vnučka je jako většina dětí, tedy je třeba trpělivost a stále dokola opakovat. Jste na dobré cestě.

Doporučení:

  • Kniha - Aby Vám Peníze Dobře Sloužily: ... A Nikam Vám Neuletěly – autorka Denisa Prošková
  • Kniha – Zlatý poklad – Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová
  • Česká televize – pořad BANKOVKOVI – možné sledovat i na YouTube
  • Hrát stolní hry – Monopoly apod.

 

Další možné inspirace/webové stránky:

  • Můžete požádat učitele vnučky, aby více implementovali výuku finanční gramotnosti. Školy mohou používat např. projektové dny, semináře, workshopy. Mohu doporučit společnosti Finanční zralost nebo Rozumíme penězům.
  • Můžete správně nastavit kapesné s pravidly.  Zda nevíte jak na to, Finanční zralost nabízí online kurz Děti a peníze – Jak vést děti k finanční zodpovědnosti (nyní můžete využít 50% slevový kupon VANOCE22 platný do 31. 1. 2023). V kurzu se dozvíte i další metody, tipy a doporučení, jak vést děti ke zdravím finančním návykům.

Ať se daří.

Jakým stylem ušetřit na základních položkách jako jsou potraviny?

Další doporučení:

- domluvit se více rodin a dělat nákupy větších balení, které si rozdělíte,

- dělat si nakupovací seznam, nechodit na kupovat hladoví,

- vyhnout se restauracím - dělat svačiny.

Také je možné si přivydělávat např. dělat marketingové průzkumy - za vplněný formulář pak získáváte odměnu, která vám pomůže do rozpočtu.

Nabízí se dvě základní řešení:

- nakupovat ve slevách a svůj jídelníček upravit podle aktuálních slevových akcí

- nakupovat větší balení místo menších (jednorázový výdaj je kompenzován nižší jednotkovou cenou)

Zároveň platí základní zásada neplýtvat, tedy co nejlépe odhadnout objem potravin, které domácnost zkonzumuje, a vyhýbat se luxusním potravinám (např. losos, krevety, kaviár...).

Dobrý den,

jsem studentem třetího ročníku FSS na Univerzitě v Brně. Zjišťuji, že se mi výdeje za poslední rok skoro zdvojnásobily, a to mi nepřijde, že bych nějak nezvykle utrácel. Bojím se, že s tím, co dostávám od rodičů a tím, co si v práci za 120Kč na hodinu vydělám to nemůžu další roky utáhnout. Dokonce už přemýšlím, že se školou skončím a půjdu pracovat. Co si o tom myslíte, prosím? Nějaké tipy?

Dobrý den, také bych doporučovala vydržet na škole a hledat jinou práci. Můžete si přivydělávat i jako mystery shopper. Nejen, že si vyděláte, ale někdy získtete i slevu na zboží. Můžete se zapsat u více marketingových firem. Více o brigádě najdete v článku "Mystery shopping - TOP 8 webů, kde si můžete hledat nabídky".  Držím palce. 

Jedna z možností je najít si lépe placenou práci/brigádu. V dnešní době (stále ještě) nedostatku pracovní síly by to nemusel být tak velký problém.

Další možností je zjistit, jestli vaše rodina nemá nárok na nějaké sociální dávky, které nevyužívá a které byste mohl použít na financování studia.

Stavíme barák, částečně svépomocí dost toho udělají i naši kamádi a rodina. Teď jsme ale v situaci kdy máme doma prcka a materiály stojej holikrát i o třistaprocent víc a v podstatě nám už došly všechny peníze na stavbu, nevím, co teď..

Doporučuji využít služeb některého zkušeného finančního poradce a na celou věc se podívat s odborným nadhledem. Z textu je patrné, že svépomocí jste řešili i koncepci financování stavby.

Mám asi trochu divný a vím že i individuální dotaz ale…..přemýšlím na čem se dá nejlépe ušetřit. Jak vše zdražuje bojím se, jak budu zvládat, ale nechce se mi kupovat horší jídlo nebo šetřit třeba na kultuře.

 

Dobrý den,

ráda bych doplnila kolegu. Rodinný rozpočet – evidenci příjmů a výdajů je možné sledovat i dlouhodobě v aplikacích jako je Spendee nebo Wallet, případně web eÚčty.cz.  

Dobré je také hlídat spotřebu vody, energie - vypínat i elektroniku v úsporném režimu (svítící červené kontrolky, nabíječky apod.). Říká se, že se nejvíce dá ušetřit na jídle - vařit si, dělat si svačiny místo si hotové jídlo kupovat, mít jasný seznam věcí, co potřebujete a nekupovat emocemi.  Připomenu i u drogérie nakupovat vše jen ve slevě. 

Dále je vhodné si projít domácnost a vše, co není třeba, se může prodat.  Někdy i zdánlivě staré a nepotřebné věci mohou mít pro někoho jiného hodnotu. Doma máme pravidlo – JEDNA VĚC DO BYTU, DRUHÁ Z BYTU. Průběžně odprodáváme starší věci. Cíl je navýšit si tak rodinnou rezervu.

Když jde do tuhého, je možné si také jednoduše přivydělávat. Například je možné dělat kontrolní nákupy/výkum trhu, tzv. mystery shopping = hodnocení prodeje, kde nejen získáte od reklamní agentury odměnu, ale někdy jsou do určité výše proplacené testovací zboží či služba. Agentury hledají mystery shoppery ve všech městech. Např. marketvision.cz, helloinnovation.cz, nms.cz aj. Případně hledat jiné brigády, přivýdělky.

 

Za základ považuji vypracování rodinného rozpočtu - tedy sledování příjmů a výdajů domácnosti. Z toho zjistíte, kde jsou vaše největší výdajové položky, a u těch má zpravidla největší význam hledat úspory (i když ne vždy to jde, např. u bydlení to bývá problematické). Zároveň z rozpočtu zjistíte, které výdaje jsou zbytné a které nezbytné, přičemž zbytné lze omezit snadněji (stačí se jim vyhnout). Kde konkrétně můžete ušetřit nejefektivněji (tedy významné peníze za cenu nejmenšího omezení), nelze snadno říci. Vždy záleží na vaší konkrétní situaci, kterou neznám...

Vzhledem k inflaci porostou i úroky na spořících účtech?

Úroky na spořicích účtech již rostou. Není to dáno přímo inflací, ale je to důsledek zvyšování základních úrokových sazeb České národní banky (ČNB), která tím chce inflaci zkrotit. Ani po růstu úrokových sazeb spořicích účtů ovšem tyto inflaci nepokryjí. Spořicí účty na inflaci nevydělají téměř nikdy - bez ohledu na výši inflace.

Pokud na vašem spořicím účtu banka úrokové sazby nezvýšila, je možné, že vyžaduje od vás nějakou akci - např. založení nového spořicího účtu. To jsou nové triky bank, jak mohou uvádět vysoké úrokové sazby, které ale nemusí téměř nikomu platit. Více o tom hovoří ve videu na

https://www.youtube.com/watch?v=5HFoQPEAZbs

 

Co jsou to prosím mezní náklady?

Co jsou to prosím mezní náklady?

Co je stop loss? Jak to mám chápat…děkuji

Krásný den,

spořím si na důchod a ve smlouvě je nejdřívější výběr uspořených peněz v mých 60 letech. Co když se ale tohoto věku nedejbože nedožiju?

Ve smlouvě určené osoby či Vaši dědicové si s tím poradí. Jen obecně doporučuji mít pro případ úmrtí někde uvedeno alespoň na které instituce se notář má obrátit, aby se na něco nezapomnělo.

Dobré odpoledne,

mám dotaz trochu z jiného soudku, ale třeba mi budete moci poradit… Moje blízká kamarádka si šetří poměrně velkou část výplaty „pro jistotu“. Problém je v tom, že uspořené peníze nechává všechny na účtu – to je v dnešní době asi nesmysl. Snažila jsem se jí vysvětlit, ať je převede alespoň na účet spořicí, ale nedá si říct, prý tomu nerozumí a bojí se, že o ně přijde. Nenapadá vás nějaká cesta, jak jí to vysvětlit? Pokusím se jí vaši odpověď přečíst…
Moc děkuji

Má-li člověk zahradu a rostlinám nerozumí, vyhledá odborníka - zahradníka - aby zahrada nezpustla. Potřebuje-li člověk řešit zdravotní stav a medicíně nerozumí, vyhledá odborníka - lékaře - aby se cítil dobře. Má-li člověk automobil a sám péči o něj nerozumí, vyhledá odborníka - navštíví odborný servis - aby péči o automobil nezanedbal. Má-li člověk peníze a péči o ně nerozumí, většinou neudělá nic. Ptám se: "Proč?"

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že běžný účet a spořicí účet jsou stejně bezpečné bankovní produkty, ale spořicí účet nabízí často znatelně vyšší úročení, ale tento fakt přesto nestačí k přesvědčení o vložení peněz alespoň na spořicí účet, tak je to skutečně těžké vysvětlování. Nicméně základem je upozornit na to, že oba produkty jsou stejně bezpečné, stejně pojištěné a že o peníze na nich nelze (až na extrémní výjimky, které ale neochrání ani běžný účet, jako jsou měnová reforma či nedávné kyperské "mimořádné zdanění" stavů na bankovních účtech) přijít. Dále je nejspíš potřeba vysvětlit jí koncept úroků (velká část nejrůznějších respondentů v průzkumech finanční gramotnosti selhává u výpočtu a porozumění procentům) a inflace (znehodnocování peněz) a ukázat jí, že vlivem inflace ztrácí více na běžném než spořicím účtu.

Předpokládám ale, že tyto argumenty jste již zkoušela... proto se mohu jen vrátit k úvodu, že je to těžké vysvětlování.

Přeji krásný den a držím palce,

Petr Zámečník

Dobrý den, mám založený u Poštovní spořitelny krátkodobý termínovy vklad na dobu šesti měsíců . Zajímalo by mě,zdali mohu pruběžně navyšovat jeho výši. Děkuji   Csaba Gyopos/

Přesně jak uvádí Petr Netuka.

Jednou z možností, kterou máte, je založení nového termínovaného vkladu. Ovšem toto závisí na částce, kterou chcete dodatečně uložit (v řadě případů termínované vklady lze u banky uložit až v řádu desítek či stovek tisíc korun).

V konkrétním případě se doporučuji obrátit přímo na Poštovní spořitelnu a ověřit podmínky Vašeho produktu, smluvně může být možnost průběžného navyšování vkladu sjednána. Běžné podmínky však změnu výše termínovaného vkladu v době jeho běhu neumožňují. Možnost přívkladů by popírala základní myšlenku termínovaného vkladu - tedy poskytnutí dohodnuté sumy na předem definované období. Pozdější vklady by totiž již byly poskytovány na období kratší.

Dobrý den -  poradíte mi, jaké stavební spoření má v dnešní době nejlepší úrok, děkuju.Milan Šafář

Úrok závisí na úrokové sazbě, částce úročené a na době úročení. Navíc je otázkou, zda-li potřebujete řešit úvěr ze stavebního spoření či jeho spořicí část. Jednoznačná odpověď na Vaši otázku tedy není.

Stavebních spořitelen je aktuálně na trhu celkem pět. Doporučuji si prohlédnout jejich nabídku a učinit vlastní rozhodnutí. Nabídky se navíc v tomto roce velice dynamicky vyvíjí.

Pokud jste slovem "úrok" referoval na úrokovou sazbu ze spoření, ani tak nemusí být zcela jasno - výhodnost produktu pro Vaši osobu může totiž dále záviset na výši uvažovaných vkladů a případných poplatků se smlouvou spojených. Tyto poplatky pak mohou souviset s konkrétním datem, kdy hodláte smlouvu uzavřít a dále s akcemi, které při uzavírání smlouvy využijete.

Dobrý den,chtěl bych si založit spořící účet a vložit 100000Kč stím,že za půl roku bych vybral asi půlku.Můžete poradit banku do které peníze uložit.Děkuju za odpověď.S pozdravem Irovský.

Dobrý den pane Irovský,

v současné době se úročení spořících účtů pohybuje okolo 2%. Od 20. 11. 2021 má v nabídce nejlépe úročený spořící účet Moneta Bank se 2,5%. Vaše peníze však pane Irovský musí stále dohánět inflaci, která již atakuje hranici 6%. Tzn. že uložených 100.000,- na spořícím účtu při zhodnocení 2,5% i tak ztratí ze své hodnoty za rok cca 3.500,- a to za předpokladu, že se inflace již nezvýší. Predikce je však bohužel vyšší a proto ani takové zhodnocení nemusí být "zcela výhodné". Pokud byste měl zájem o vyšší zhodnocení, začněte uvažovat o investičních možnostech se zhodnocením od 6% ročně. I zde Vám rádi poradíme.

Mhoho klidu a finanční pohody.

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den. V době inflace, mám jistotu,že nepříjdu o Své úspory na Vaší vkladní knížce?Miroslav Ambroz

Pokud jste uložil peníze na vkladní knížku někoho jiného (že by na moje jméno si nejsem vědom), pak je již nemáte.

Jinak je velice pravděpodobné, že peníze uložené na vkladní knížku v inflačním prostředí ztratí na své hodnotě.

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Vzhledem ke státnímu svátku zatím žádný z porotců neodpověděl. Odpověď pro Vás seženeme. Vaše Zlatá koruna

Dobrý den,nedávno jsem překonal Kristova léta a tak přemýšlím, jestli není nejvyšší čas začít si spořit na důchod. Je to předčasné nebo jsem již pozadu?Tomáš 

Čím dříve se začne s odkládáním na důchod, tím lépe. Rozdíl v částce potřebné pro dosažení rozumné výše úspor v důchodovém věku se velice liší právě v souvislosti s tím, kolik času do odchodu do důchodu zbývá. Pro modelaci potřebné částky pro odkládání doporučuji využít nějakou on-line kalkulačku. Současně je nezbytné ve výpočtu nezapomenout na inflační vlivy a v míře zhodnocení doporučuji být spíše opatrný - držet se spíše nižší míry výnosu. Odkládat na důchod je doporučitelné v jakémkoli věku. A jak jsem uvedl: čím dříve, tím lépe. A to i s tím, že počáteční úložky mohou být opravdu spíše symbolické.

Jak nejlépe zhodnotit cca 500.000,-Kč   ? s ohledem malé riziko a  na možnost výběru ? spořící účet,zlato ,stříbro ?

Souhlasím s komentářem P. Zámečníka. Někdy je dobré i vědět, na co jsou peníze určeny. Mnohdy částky této výše jsou určeny pro různorodější cíle a ne všechny tyto cíle mají krátký investiční horizont. Současně je možné zvážit využití produktů Vašeho současného portfolia - stavební spoření či penzijní připojištění - již existující smlouvy mohou splňovat i kratší dobu úložky. Možná nevyužíváte naplno státních příspěvků. - Rozhodnutí by se mělo opírat o důkladnou osobní finanční analýzu.

Jestli vám jde o malé riziko a možnost výběru, tak určitě ne zlato ani stříbro. Jinak záleží především na časovém horizontu, na jaký chcete peníze uložit, a na vašem vztahu k riziku. Podle vašeho dotazu předpokládám, že investičnímu riziku se chcete vyhnout - v tom případě bohužel peníze zhodnocovat nebudete a v nejlepším případě s protiinflačními dluhopisy pro občany netratíte vlivem inflace. U nich je ale možnost výběru jednou ročně, tak nevím, jestli to splňuje váš požadavek "možnost výběru". U všech ostatních konzervativních investic (a spoření) budete tratit několik procent ročně...

Pěkný den, před půl rokem jsme oslavili příchod našeho syna na svět, a teď řešíme, jak ho do budoucna finančně zabezpečit. Pokud by bylo jen na mě, zařídila bych synovi klasické stavební spoření a pravidelně, třeba každých měsíc, bych do něj ukládala část našeho příjmu. Manžel nesouhlasí a tvrdí, že peníze rychle ztrácí hodnotu a až bude syn dospělý, peníze na účtu mu nevystačí skoro na nic. Manžel navrhuje, ať peníze radši investujeme, to mi ale přijde velmi nejisté. Jak máme, prosím, situaci vyřešit? Vyplatí se i v dnešní době zakládat malým dětem stavební spoření?Andrea M.

Pravděpodobně bych volil kombinaci různých produktů. Jejich přesné nastavení a časování je však vhodné zvolit i s ohledem na plánovanou měsíčně investovanou částku. Dotaz je položen dosti obecně. Stavební spoření i investice jsou dva různé produkty a každý z nich má svá pro a proti. Kromě jiného doporučuji zvážit i případné riziko dřívějšího využití peněžních prostředků - ať už pro dítě či v rámci rodinného portfolia. Občas se je možné setkat s portfolii, kdy úspory malých dětí jsou vyšší než úspory jejich rodičů. Při finančních problémech v rodinném rozpočtu či obecnějí při nedostatku peněz v rodinném rozpočtu se pak zákonitě nabízí i možnost "vypůjčit si peníze od dětí".

JAK CHYTŘE A EFEKTIVNĚ TVOŘIT KAPITÁL PRO DĚTIzdroj: Veronika Kalatova, financnizralost.cz

Děti, naše láska, radost, pýcha, ale i starost. Většina rodičů vnímá své děti jako smysl života a možná i právě proto v otázce peněz často dávají přednost uspokojování jejich potřeb před svými vlastními. Jak zodpovědně a zároveň efektivně přistupovat k tvoření kapitálu pro děti? Jak se vyvarovat chybám, které nás mohou v budoucnu překvapit? Jak připravit sebe a své děti na čas, kdy jim předáte peníze, které jste pracně naspořili?

Hned na úvod je třeba upozornit, že bezpečí a potřeby rodičů mají v rodinném rozpočtu vyšší prioritu než potřeby dítěte. Je nutné, aby nejdříve byli zajištěni rodiče a měli rezervy na nepředvídatelné situace, ale také na ty předvídatelné, plánované výdaje nebo takovou maličkost, jako je dostatečný kapitál na důchod či rentiérský život. Proč? Protože, když nastane finanční problém, obvykle nás nezachrání naše děti, ale náš vlastní finanční polštář.

Při rozhodování, když zbývají v rodině finanční prostředky na podporu dětí, máte hned několik možností. Pro začátek dodám ještě malou, ale důležitou poznámku. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu spoření či investování na jméno a rodné číslo dítěte, tyto peníze se stávají vlastnictvím dítěte nikoli rodičů! Rodiči pracně vytvořený kapitál patří dětem a v případě, že by je rodič chtěl použít, může tak učinit pouze pro účely spojené s dítětem. Někdy je nutné mít souhlas opatrovnického soudu, který může trvat několik měsíců či let. V opačném případě je možné zneužití financí z účtu dítěte žalovat – ať už ze strany dítěte, nebo druhého rodiče.

Konečně se dostáváme k tomu, jaké investiční možnosti rodiče mají a jak je efektivně využívat:

1. Investiční životní pojištění

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Tento produkt není zrovna efektivním investičním nástrojem. Hlavním důvodem jsou vysoké poplatky a nízká flexibilita prostředků neboli špatná likvidita peněz.

Krytí rizik dítěte se dnes dá zajistit bez nutnosti spořící složky. Některé pojišťovny vytvářejí tzv. balíčky, které investiční částku mohou zahrnovat. Zda se pro to rozhodnete, či jste v minulosti využili, doporučuji tuto pojistnou částku na tvoření kapitálu minimalizovat.

Vytvořenou rezervu na konci pojistného období mohou obvykle vybrat pouze děti. Po plnoletosti dítěte rodiče k penězům přístup již nemají.

2. Dětský/studentský účet či spořící účet

Bankovní účty pro děti jsou často otvírány rodiči z těchto třech důvodů:

  • Rodiče šetří dítěti
  • Dítě si šetří samo
  • Účet slouží jako prostředek učení se finanční gramotnosti – děti jej běžně používají často s platební kartou, kterou obvykle mohou mít od 8. roku věku.

Bankovní účty nejsou vhodné na tvoření dlouhodobého kapitálu z důvodu nízkého zhodnocení. Účet, který nepokrývá ani míru inflace by měl sloužit pouze jako rychlá rezerva či pro krátkodobé plány dítěte, které si spoří na vysněnou věc, ať už je to kolo, iPhone nebo notebook.

V případě zrušení/výběru účtu, kde je naspořeno „více“ peněz (každá banka má své interní pravidla), může banka požadovat souhlas opatrovnického soudu!

3. Doplňkové penzijní spoření pro děti

Produkt do 60ti let, který za určitých podmínek umožňuje v plnoletosti čerpat částečné odbytné 30 % úspor bez státních příspěvků.

Flexibilita peněz je nejhorší ze všech zde zmíněných investičních produktů. Navíc, když chcete ukončit produkt do 18 let dítěte i s vědomím, že přijdete o státní příspěvky, je zapotřebí mít vždy souhlas opatrovnického soudu (zda se nezmění legislativa).  

4. Stavební spoření

Atraktivní produkt, který je hojně využíván i na rodná čísla dětí. Stavební spoření umožňuje uspokojit střednědobý investiční horizont a zároveň (v současné době) jeho zhodnocení pokrývá míru inflace. Vklady jsou navíc pojištěné ze zákona o bankách, tedy jeho bezpečnost je pro mnoho konzervativních investorů uklidňující.

Rizika u stavebního spoření na rodné číslo dítěte jsou následující:

  • Ukončení smlouvy do 18 let věku dítě je umožněno pouze oběma rodiči najednou nebo na základě souhlasu opatrovnického soudu (zda se nezmění legislativa).
  • Při ukončení smlouvy v plnoletosti dítěte nemají rodiče nad smlouvou žádnou kontrolu. S penězi může dítě nakládat dle svého uvážení, bez ohledu na to, jaký byl účel rodičů.

Uzavírá-li tedy rodič smlouvu na stavební spoření, měl by si nejdříve ujasnit, kolik bude dítěti let v době, kdy plánuje peníze čerpat (po šestileté vázací lhůtě). Dále, u nezletilého dítěte, zda budou moci být u výpovědi oba rodiče.

Malé připomenutí – výpovědní lhůta u stavebního spoření je obvykle 3 měsíce a začíná běžet od následujícího měsíce ode dne podání. Lhůta může být i kratší, ale obvykle za nějaké, zpravidla nevýhodné, podmínky.

5. Podílové fondy

Dlouhodobý investiční horizont nahrává investicím do podílových fondů. Podílové fondy mohou nabízet zajímavé zhodnocení s mírou rizika, které je klient ochotný nést. Nabídka podílových fondů je široká a bez určité znalosti nebo kompetentního doporučení je výběr složitější. Podílové fondy patří mezi nejčastější nabídky finančních poradců a bankéřů, kteří mají zájem na klientech vydělávat. Proto je vhodné nabídku vždy dobře nastudovat.

Mezi důležité parametry znalosti podílového fondu patří:

  • Znalost Statutu nebo alespoň zkrácených podmínek produktu tzv. klíčové informace – kam správce fondu investuje (tzv. investiční strategie) a s jakým investičním rizikem.
  • Poplatková politika – poplatek za vstup (tj. nákup podílových fondů), za výstup (tj. odkup), správcovský poplatek a odměna správce ze zisku.
  • Ideálně se vyhýbat produktům na určité časové období – někteří poradci nabízí slevy na poplatku, když si klient předplatí poplatky za určité období. VELMI NEVÝHODNÉ!

Nabídka fondů může zahrnovat i jejich nákup na rodné číslo dítěte, ale jak již bylo zmíněno, vhodnější je tvořit kapitál na rodné číslo rodiče. Rodič tím získává svobodu flexibilně s penězi pracovat a zároveň může zvážit, kdy a jak rezervu tvořenou pro dítě jednou předá.

6. Investice do ETF (Exchange traded funds) spoření

ETF jsou známy jako nízkonákladové fondy obchodovatelné na burze cenných papírů. Poplatková politika je obvykle výhodnější pro klienta a méně pro poradce, přesto se začínají objevovat i v nabídkách odborníků na investování. Je to trend dnešní doby. Přesto i zde je třeba obezřetnosti. Na finanční trhu je bohatá nabídka ETF, proto je zapotřebí dobrá znalost ETF před investováním – jeho investiční strategie, rizika, poplatková politika.

Možnost investovat do ETF na rodné číslo dítěte je už na některých platformách také možná. Přesto doporučuji zvážit všechna pro a proti.

Zda se teenager má zájem v oblasti investování vzdělávat a se svými penězi chce touto formou získat zkušenosti s investováním na kapitálových trzích, věřím, že to je bezpečnější cesta než investice do jednotlivých akcií, minimálně z důvodu větší diverzifikace vkladu.

7. Investice do cenných kovů, drahokamů, sbírek, obrazů apod.

Ano, i tato forma investice (nejčastěji do zlatých mincí) bývá využívána pro tvoření udržitelného kapitálu pro děti. Rozložení investic do různých investičních aktiv je vhodné primárně z důvodu práce s riziky.

Tato forma bývá využívána i jako investice např. prarodiči, kteří chtějí zanechat něco dětem či vnoučatům nejen jako vzpomínku, ale i jako zajímavou investici. Zlaté mince bývají praktičtější než sbírky a obrazy – lépe se skladují a nemusíte myslet na to, zda se trefíte do vkusu. Navíc, u zlatých mincí je vyšší flexibilita likvidita, když je potřeba směnit je za peníze.

Odborníci se shodují na tom, že rozkládání rizika investováním do různých aktiv se vyplatí, avšak v jakém procentuálním rozložení je již otázka na detailnější analýzu klientských potřeb, investiční zkušenost a finanční plán.

Ať už se rozhodnete využít jakoukoliv formu tvoření kapitálu pro děti, nyní již znáte rizika, jaká se na jednotlivé možnosti váží. Rozhodně doporučuji mít peníze pod kontrolou do poslední chvíle, než pracně vydělané a uspořené peníze předáte dětem.

Nezapomeňte naučte své děti nakládat s penězi!

Vedle efektivního investování je také nutné připravit své děti na práci s penězi, vést je k finanční zodpovědnosti a učit je správné finanční návyky.

Věřím, že základním kamenem, jak posouvat zdravé finanční myšlení svých dětí, je otevřená komunikace, efektivní praxe s kapesným, více je zasvětit do rodinného rozpočtu, finančního plánování rodiny a také je od určitého věku brát na setkání s bankéři a finančními poradci.

Je to dlouhodobá práce, vysvětlování, často i umění vyjednávání, ale časem se to vyplatí. Možná pak vaše dospívající mládež nebude finančně ovlivňována, někdy až manipulována svými známými, partnerem či poradci.

Jistě pak vaše snaha finančně pomoci bude dobře využita a neskončí zneužita. Naučte své děti, že peníze nejsou jenom radost, ale i starost. A nezapomeňte, že děti se učí zodpovědnosti napodobováním, tedy je třeba být i dobrým vzorem v umění, jak hospodařit.

Hledáte tipy, jak vést své děti k finanční zodpovědnosti? Kurzy Děti a peníze, nebo kniha Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti poskytne nejedno doporučení.

 

Dobrý den, v tomto musím souhlasit s vaším manželem.

Váš syn dostane peníze přibližně za 18 let. A pokud byste je posílali na stavební spoření, tak výnos vč. státního příspěvku bude hluboce pod inflací (o tom více hovořím ve videu na https://www.youtube.com/watch?v=N-hZW72tqVQ). Při investičním horizontu 18 let je skutečně vhodné investovat i s vyšším rizikem kolísání hodnoty, např. do akciového podílového fondu. Při poklesu ceny naopak a při pravidelné investici naopak investujete se slevou - a za stejnou částku nakoupíte více podílových listů. Při 18letém investičním horizontu je pak výrazně vyšší pravděpodobnost překonání investice v dynamických investicích (např. onen akciový podílový fond) než při konzervativním investování (jakým je např. ono stavební spoření).

Ze stavebního spoření je sice možné získat i vyšší výnos, ale nejde pouze založit smlouvu a posílat tam peníze. Je třeba smlouvu vždy po 6 letech (a několika měsících, viz https://www.youtube.com/watch?v=VJfxBEFAz5Q) zrušit a založit novou. Jenže pak budete stejně řešit, kam peníze ze zrušené smlouvy zainvestovat, opět s dlouhým investičním horizontem.

Uvádíte že Spořící účty SU+ jsou do 350 tis. Kč úročeny 1,3%.

Týká se to všech SU+  i dřívěji zsložených, nebo pouze NOVĚ ZALOŽENÝCH ?

Děkuji

Dobrý den,

u jaké banky máte veden tento účet? Pro nejaktuálnější podmínky vedení Vaše spořicího účtu prosím kontaktujte Vaši banku.

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den,mám termínovaný vklad, ale kvůli covidu jsem přišel o dost peněz a hodilo by se mi peníze z něj vybrat dříve, stalo by se něco? Děkuji za odpověď.

Pravděpodobně při dřívějším výběru bude aplikována nějaká sankce za nedodržení sjednané doby vkladu. Konkrétní podmínky je však v každém případě třeba probrat s Vaší bankou.

Dobrý den, 

umožňují některá penzijní spoření i možnost předspoření jako je to možné u stavebního spoření? Tedy možost vložit určitou část najednou a pak se o účet "nestarat" s tím, že vložená částka by se rovnou hodnotila a byly by čerpnány státní příspěvky, nebo je možnost pouze formou pravidelného měsíčního příspěvku?