Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám bude odpovídat na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Pojištění

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Dobrý den, chystám se, pokud to covidová situace dovolí, na letní semestr na Erasmus do Utrechtu. Poradíte mi prosím, jaké mám zvolit cestovní pojištění na takto dlouhou dobu (3 – 4) měsíce, aby mě to nezruinovalo? Existuje něco jako roční pojištění? Děkuji. Filip Hejda

Dobrý den,tento měsíc jsem úspěšně složil advokátní zkoušky a uvažuji, že si založím vlastní praxi. Jako advokát jsem povinen pojistit se na profesní odpovědnost. U koho byste doporučili, abych si pojištění sjednal?DěkujiJakub Salač

Dobrý den pane Salači,

doporučuji se obrátit na Českou advokátní komoru, která má s Generali Česká pojišťovna a. s. uzavřenou rámcovou smlouvu " o profesním pojištění advokátů".

Pokud byste pod rámcovou smlouvu nechtěl, obraťte se na některou pojišťovnu působící na našem trhu se žádostí o kalkulaci. Dále můžete o vytvoření nabídky požádat finančního poradce nebo nás zde a zanechat kontakt.

Gratuluji k úspěšnému složení advokátních zkoušek.

Mnoho klidu a pohody hlavně o vánocích.

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den – četl jsem o tzv. All risk pojištění a nevím, co přesně si pod tím představit. Skutečně se vztahuje v podstatě na vše, jak název napovídá? Je to vůbec možné? Drahoslav Jirouš 

Dobrý den,

existují dva principy majetkového pojištění, Jeden princip je na vyjmenovaná rizika, kde pojišťovna definuje co nastat může, škoda se tudíž musí "vejít" do této definice. Například do definice požáru.

Druhý princip je All Risk, kdy je pojištěno vše, co není vyloučeno neboli pojišťovna definuje, jak to nastat nemůže. Například máte pojištěn stroj All riskově, ale nezvtahuje se na škody vzniklé provozním opotřebením = to, co je vyloučeno.

Oba principy mají své výhody a nevýhody. Důležité je vědět, co od pojištění očekáváte, a přesně na to nastavit pojistnou smlouvu. 

Ing. Eva Gmentová, LL.M.

Vážený pane Jirouši,

pojištění All risk opravdu existuje. Ale je třeba dodat, že jde o pojištění proti všem rizikům, která nejsou z pojištění vyloučena. Právě výluky z pojištění jsou v pojistných produktech tohoto typu klíčové.

All risk pojištění vznikla v souvislosti s pojišťováním věcí na rizika technického charakteru – pojištění strojů, pojištění elektroniky apod., u kterých je s ohledem na existenci jiných pojištění zpravidla vyloučeno i riziko požární, resp. živelní, riziko odcizení atd. Smyslem pojištění technických rizik je krýt vznik škody na stroji nebo technickém zařízení, které vznikají z důvodu jejich chodu, působením technického rizika. Pojmenovat všechny technické příčiny (rizika), které mohou na stroji způsobit škodu, zejména s ohledem na různorodost předmětů pojištění je velmi složité, a proto je pro pojistitele i pro zákazníky jednodušší se dohodnout na tom, že pojištění se vztahuje na všechna rizika s výjimkou těch, která jsou vyloučena, např.: trvalý vliv provozu, opotřebení, koroze, eroze, kavitace, postupné stárnutí, únava materiálu, nedostatečné používání, dlouhodobé uskladnění atd.

Pojištění All risk používají někteří pojistitelé i u pojištění věci na místo požárního nebo živelního pojištění.  V těchto případech ale výluky z pojištění víceméně vracejí toto pojištění do obdobného rozsahu, jaký mají produkty proti vyjmenovaným rizikům. Klíčový rozdíl je v tom, že pojištění All risk se vtahuje i na ta rizika, na která smluvní strany při sjednávání pojistné smlouvy nepomyslely. V pojištění na vyjmenovaná rizika není takové riziko uvedeno, tedy není pojištěno, v All risk pojištění pak není vyloučeno, tedy je pojištěno. Pojištění All risk se může jevit jako atraktivní názvem, ale je třeba se věnovat výlukám, protože v konečném důsledku rozsah pojistného krytí může být nižší než u pojištění na vyjmenovaná rizika.

Poznámka: pojem riziko v textu je používán ve smyslu příčina vzniku pojistné události (pojistné nebezpečí).

S přítelem jsme si splnili sen a pořídili si bostonského teriéra, v chovatelské stanici nám poradili, ať zauvažujeme nad tím nechat si Bena pojistit. Myslíte, že to stojí za to? Přece jenom stál něco přes 35 tisíc…. Klára Slavíčková

Dobrý den paní Slavíčková,

gratuluji vám k pořízení Bena.

Pojištění psa je, jak píše kolegyně Eva Gmentová, pojištění nákladů na veterinární lečbu psa.

U nás ho nabízí Česká podnikatelská pojišťovna(ČPP) a Generali Česká pojišťovna(GČP).

Rozsah je úraz nebo nemoc u GČP do 30 tis. a u ČPP do 50 tis. a možností volby ČR nebo Evropa. A co budete potřebovat?

Datum narození, plemeno, číslo čipu/tetování, průkaz původu.

Náklady v případě nenadálých událostí mohou vyšplhat do desetitisíců! Proto bych takové pojištění doporučoval.

Cena takového pojištění se bude pohybovat dle rozsahu a zvolené varianty od cca 4 tis. do cca 8 tis. V případě, že zvolíte plnou variantu s max. rozsahem, počítejte s cenou i přes 10 tis./rok.

Ať vám oběma dělá Ben radost.

Mnoho klidu a pohody

přeje

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den,

pojištění zvířecího mazlíčka je pojištění nákladů na jeho léčení v případě nemoci nebo úrazu. Je na Vašem zvážení, zda si pojištění uzavřít.

Můžete se obrátit jak na některou pojišťovnu, tak na zprostředkovatele, který pojištění nabízí.

Eva Gmentová, člen Fianční akademie

Vlastním auto havarijně pojištěné a půjčím ho synovi mého pertnera, ten zaviní nehodu a auto je na "totalku". Zaplatí pojišťovna způsobenou škodu jinému autu z povinného ručení a za mé auto z havarijního v plné výši? Jana 

Ano za předpokladu, že máte obě pojištění aktivní, řádně zaplacené, řidič má platný řidičský průkaz na dané vozidlo, neměl prokázám alkohol při řízení či nebyl při šetření policie prokázán jiný důvod ke snížení či odmítnutí plnění a nejsou na př. v havarujiní pojistce nějaká omezení pokud se týká řidiče. 

Dobrý den. Pojištění vozidla se vztahuje na vozidlo a toho, kdo ho řídí s Vaším souhlasem. Pojišťovna bude v tomto případě plnit bez srážek.

Jen upozorňuji na to, že kdyby se jednalo o služební vůz a firma by takové půjčení zakazovala, tak se pojišťovna může zdráhat plnit.

Pavel Najman

Dobrý den,narazil jsem na internetu na tzv. pojištění možnosti splácet. Je to podle vás dobrá investice? Přece každá banka nabízí řešení, jak řešit situaci, když například přijdu o práci…Matouš Pleskot

Dobrý den pane Pleskote,

pojištění schopnosti splácet, jak z názvu vyplývá, je produkt, který je možno sjednat k poskytnutému úvěru.

Sjednáním pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku tuzemské banky podmiňují získání atraktivnějšího úroku. Mnozí z klientů na jejich nabídku kývnou, jakkoli si ne vždy uvědomí, že bez tohoto pojištění by je hypotéka i s vyšším úrokem vyšla vlastně levněji. V takovémto bankovním produktu si můžete sjednat a zpravidla obsahuje: pojištění smrti, invalidního důchodu III. st., ztráty zaměstnání(s velmi omezenými pravidly) a také pracovní neschopnost. Je třeba vše důkladně zvážit a propočítat, pročíst podmínky neboť vlastní kvalitně uzavřené a nastavené životní pojištění bývá zpravidla lepším řešením. Ne vždy je to tedy "dobrá" investice!

Pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku má oproti klasickému životnímu pojištění pak ještě tu nevýhodu, že kryje jenom hypotéku. Jenže lidé, když např. kvůli nemoci přestanou vydělávat, potřebují v praxi podstatně více peněz než jen na to, aby zaplatili hypoteční splátku. A to dokáže vlastní životní pojištění lépe.

Závěrem. Banka se s Vámi v případě ztráty zaměstnání může domluvit na odkladu splátky, ale není to její povinnost! Pokud jste pojištěn produktem, který zmiňujete v otázce, zafunguje pouze tehdy, když o práci přijdete z organizačních důvodů. Neuspějete s výpovědí z Vaší strany nebo výpovědí ze strany zaměstnavatele z důvodu např. ztráty důvěry nebo ve zkušební době apod.

Mnoho klidu a finanční pohody.

Petr Metelec, Froglet

 

Pěkný den,poradíte mi, prosím, rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti? Vždycky jsem si myslel, že je to to samé…Martin Kameník

Dobrý den pane Kameníku,

Pojištění nemovitosti kryje škody způsobené na nemovitosti jako takové. Jde tedy o zdi, podlahu, stropy, zárubně a další věci, které jsou k ní napevno přidělané. Naproti tomu pojištění domácnosti kryje její vybavení. Jednoduše řečeno, kdybychom byt nebo dům obrátili vzhůru nohama, tak vše, co vypadne, patří do této skupiny. Toto pravidlo ovšem nefunguje bez výjimky a můžete narazit na pojišťovny, které zařazují například podlahy do pojištění domácnosti a mnohé mobilní předměty zase do pojištění nemovitosti. Typicky spornými položkami bývají kuchyňské linky, vestavné spotřebiče, vestavěný nábytek nebo nejrůznější typy závěsných skříněk.

S pozdravem

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den,

v pojištění nemovitosti si pojišťujete stavbu a škody vzniklé na nemovitosti, například ulétlou střechu, požár od komína, zamrzlý bojler, radiátor atd. V pojištění domácnosti si pojišťujete vybavení domácnosti a stavební součásti - dveře, okna, kuchyňskou linku, nábytek, podlahy, sanitární techniku, oblečení, elektroniku atd.

 

Chystáme se v zimě s kamarády, pokud to situace dovolí, na lyžařský zájezd do Francie. Naše cestovní kancelář ale nenabízí jen velmi drahé cestovní pojištění s připojištěním na extrémní sporty. Je to na lyže skutečně nutné, když lyže nejsou extrémní sport? Děkuji. T.V.

Pokud nebudete jezdit ve volném terénu, pouze na vyznačených tratích, tak toto pojištění nepotřebujete, stačí stanradní cestovní pojisštění zahrnující sportovní amatérskou činnsot.

Dobrý den, triky pojišťoven mě nepřestávají překvapovat, už několikrát se mi stalo, že znění smlouvy jsem pochopila jinak, než bylo zamýšleno.  Ano, je to nepochybně moje vina, ale ve většině případů je pro mě smlouva nesrozumitelná a tak často narazím. Počítám s něčím, co ve smlouvě ve finále není. Tohle je od pojišťoven nějaký strategický záměr, abychom tomu my obyčejní smrtelníci, kteří neovládají jejich řeč, nerozuměli?

Dobrý den, paní Zámečníková,

je normální, že člověk, který není odborně vzdělán, některým věcem nerozumí. Pojišťovny určitě nepoužívají žádné triky, na to dohlíží ČNB aby vše bylo v pořádku a zákazník nebyl poškozen. Při uzavírání jakékoliv smlouvy je potřeba nechat si vše pořádně vysvětlit a raději se desetkrát zeptat. 

Kdybyste přesto tápala, klidně mi napište, vše vysvětlím tak, abyste tomu skutečně rozuměla.

 

Vážená paní Zámečníková-Perová,

nedomnívám se, že jde o trik, nebo zlý úmysl. Text smlouvy, resp. pojistných podmínek vzniká v určitém čase a formulují ho určití lidé s určitým záměrem. K interpretaci textu dochází v případě potřeby ve zcela jiném čase a je dost možné, že na straně pojišťovny ho interpretuje někdo jiný než ten, kdo ho tvořil. Interpretace se již netýká obecných záměrů, ale směřuje i vyřešení konkrétní vzniklé situace.

Právo interpretovat smlouvy mají účastníci smlouvy, tedy jak pojišťovna, tak i vy. Pokud je jejich interpretace rozdílná, pak konečný verdikt může učinit pouze soud, který o vzájemných právech ze smlouvy rozhodne.

Je třeba připomenout, že náš občanský zákoník stanoví řadu pravidel, která se při výkladu smlouvy mají používat.

Lze předpokládat, že Vaše pojistná smlouva byla uzavřena adhezním způsobem, a tak na ni dopadají ustanovení § 1798 - § 1801 občanského zákoníku, která Vás jako slabší stranu ve smlouvě chrání. Ze třech základních pravidel, domnívám se, by mohlo na Vaši situaci nejspíše dopadat ustanovení § 1800 „Obsahuje-li smlouva uzavřená adhezním způsobem doložku, kterou lze přečíst jen se zvláštními obtížemi, nebo doložku, která je pro osobu průměrného rozumu nesrozumitelná, je tato doložka platná, nepůsobí-li slabší straně újmu nebo prokáže-li druhá strana, že slabší straně byl význam doložky dostatečně vysvětlen.“ Poznámka: Doložkou je zde míněna určitá část textu smlouvy.

Stejně tak lze předpokládat, že jste pojistnou smlouvu uzavřela jako spotřebitel, a i ten jako smluvní strana je chráněn pravidly, kterými se řídí smlouva se spotřebitelem, jde o ustanovení § 1910 a násl. Z nichž vybírám pro vás zřejmě nejpodstatnější - § 1812 odst. 2 „Lze-li obsah smlouvy vyložit různým způsobem, použije se výklad pro spotřebitele nejpříznivější.“.

Dále je třeba podotknout, že zákazník při uzavírání pojistné smlouvy a v době jejího trvání je chráněn řadou pravidel, které jsou upraveny v zákoně č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění, resp. v občanském zákoníku.

Pokud interpretace smlouvy je dle vašeho názoru v rozporu s uvedenými pravidly, resp. Vám svědčí pravidlo obsažené v § 1812 a zároveň, pokud Vám tím vzniká újma (škoda), pak máte možnost do jisté míry využít služby svého pojišťovacího zprostředkovatele, který by Vám měl být nápomocen při uplatnění práv z pojištění. Neposkytne-li pojišťovna pojistné plnění, pak máte možnost, jde-li o plnění ze životního pojištění, se obrátit na finančního arbitra, resp. ve všech případech na soud. Před zahájením právních kroků je ale vhodné věc svěřit odborné osobě (advokátovi), kterého seznámíte s konkrétním obsahem vašeho problému.

Ve svém dotazu si dále stýskáte nad nesrozumitelností textů pojistných smluv a zřejmě máte na mysli i pojistné podmínky, které jsou jejich součástí. Řada věcí se v této oblasti mění a směřuje k lepšímu. Pro pojišťovny není snadné vyvážit text tak, aby byl snadno pochopitelný a zároveň si udržel potřebnou závaznost.

Občanský zákoník proto i na slabší stranu ve smluvních vztazích klade určité nároky, zejména v ustanovení § 4 „Má se za to, že každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka i schopnost užívat jej s běžnou péčí a opatrností a že to každý od ní může v právním styku důvodně očekávat.“. Mnohdy se v obchodním jednání například děje to, že zákazník jedná netrpělivě, nebo nemá čas a odmítá podrobnější výklad pojišťovny nebo pojišťovacího zprostředkovatele, nebo výkladu nevěnuje patřičnou pozornost atd. Jedná tak neopatrně „a pak se diví“, ale zákon v tomto případě není na jeho straně. Ale v žádném případě nespekuluji, že jde o Váš případ.

Podívejme se na příklad.

Pokud zákazník kupuje nové auto, pak se na jednání s auto dealerem zpravidla dobře připraví. Nastuduje si možnosti, které jednotlivé typy či modely vozidla nabízejí a pak, rovněž v pozici slabé strany, vše detailně s prodejcem projedná. Přitom se zpravidla naučil význam všech technických pojmů a zkratek, které se v popisu vozidla vyskytují (tedy naučí se tu řeč, kterou mluví prodejci aut). Bere si čas na rozmyšlenou, ověřuje ještě další možnosti atd. Hodnota uzavřené smlouvy je pak vyjádřena hodnotou vozidla, dejte tomu, že jde o 500 tis. Kč.

Pak následuje jednání o pojištění vozidla. Hodnota závazku (jde o zaplacení pojistného), v očích zákazníka, činí cca 25 tis. Kč. Ve vztahu k právě koupenému vozidlu jde víceméně o marginální náklad, a tomu zpravidla odpovídá připravenost zákazníka k jednání a vnímání jeho významu.

Zákazníci si zpravidla až při pojistné události uvědomí, že při uzavírání pojištění fakticky jednali o budoucím pojistném plnění, které může činit až 500 tis. Kč, jde-li o škodu na vozidle a nejméně 35 mil. Kč, jde-li o škodu z odpovědnosti. Pokud by tehdejší jednání o pojistné smlouvě vedl s běžnou péčí osoby průměrného rozumu (věnoval mu obdobnou přípravu jako smlouvě o koupi vozidla), je možné, že by uzavřel smlouvu s jinými parametry.

Závěrem opakuji, že slabší strana a spotřebitel obzvlášť je naším právním řádem dostatečně chráněn vůči neoprávněnému využití pozice silné strany. Ale zároveň i slabší strana musí plnit své povinnosti.    

Dobrý den,

co všechno je potřeba doložit, když mám pojištěnou platební kartou a ukradli mi klíče? Mám jít na tu banku nebo na pojišťovnu?

 

Dobrý den,

kontaktujte svou banku, aby Vás nasměrovala, jakou cestou se vydat.

Mám tím na mysli kterou pojišťovnu, podklady pro pojišťovnu, formuláře, podmínky apod. 

Petr Metelec, Froglet

Jaké jsou prosím přesně parametry pojištění schopnosti splácet úvěr?

Dobrý den pane Peterko,

pojištění schopnosti splácet je spojeno s úvěrovými produkty bankovních i nebankovních společností. Jeho účelem je převedení Vašeho závazku na bedra pojišťovny v případech, kdy se z důvodu vybraných rizik dostanete do finančních nesnází. Těm většinou předcházejí nepříjemné životní situace, za něž jmenujme například dlouhodobou pracovní neschopnost či invaliditu, které zároveň tvoří stěžejní pilíře zmíněného produktu.Málokteré pojištění kryje pouze jediné riziko. Ani pojištění schopnosti splácet není v tomto ohledu výjimkou a je nejčastěji tvořeno čtyřmi situacemi, v nichž závazek splácení úvěru přechází (alespoň dočasně) na vrub pojišťovny. Jsou jimi:- úmrtí,- vznik invalidity III. stupně- dlouhodobá pracovní neschopnost- ztráta zaměstnáníK posouzení zvolených rizik však nestačí přečíst pouze líbivý letáček se základními informacemi, ale vždy je potřeba řádně prostudovat pojistné podmínky. V každém případě bude pojišťovnu vždy zajímat Váš zdravotní stav.U připojištění invalidity pozor na skutečnost, že se týká pouze III. stupně!! Okruh zdravotních rizik uzavírá pojištění dlouhodobé pracovní neschopnosti. To bývá u mnohých pojišťoven často zařazeno již v souboru základních rizik, jiné jej naopak stále považují za nástavbu hodnou tučného příplatku. Ať je zařazení tohoto rizika jakékoliv, v kaž­dém případě se u něj opět setkáte s karenční lhůtou, která zcela vylučuje běžné krátkodobé nemoci. Navštíví-li vás tedy například „pouze“ angína, splátkám úvěru neuniknete. Častou čekací dobou bývají dva měsíce. Časové omezení však bývá uplatňováno nejen ze začátku vaší nemoci, většina ústavů má stanoven i maximální počet splátek, kterým vám během nemoci „odlehčí“, přičemž doba hájení nebývá delší než jeden rok. Komplikaci povětšinou znamená i větší počet pracovních neschopností v průběhu kratšího období či případný návrat totožné diagnózy. Jednoznačně nejlimitovanější a nejdražší složkou balíčku pojištění bývá riziko ztráty zaměstnání. Značnou restrikci v sobě ukrývá již samotný název – mnoho klientů si pojem „zaměstnání“ vyloží jako pracovní činnost, a ochranu si tak pořídí i v případě, že jsou v pozici OSVČ. Tato skupina osob však zaměstnání ztratit nemůže, a těžko tedy posléze dosáhne na pojistné plnění. Pojištění je tedy primárně určeno zaměstnancům, i když při troše snahy naleznete pojistitele, kteří tuto mezeru na trhu již vyplňují a osobám samostatně výdělečně činným nabízejí alternativní varianty. Ptáte se na výluky tohoto pojistného krytí? Zabírají podstatnou část pojistných podmínek. Jako zaměstnanci většinou musíte mít smlouvu na dobu neurčitou a v předchozím roce být zaměstnáni bez přerušení. Případná změna pracovní pozice u stejného zaměstnavatele či pouhá úprava smlouvy tak může znamenat výluku z plnění. Pozor si dejte také na způsob rozvázání pracovního poměru – na „dobrovolnou“ nezaměstnanost vzniklou ukončením dohodou, výpovědí ze strany zaměstnance, či naopak propuštění z důvodu hrubého porušení pracovní kázně se pojištění také nevztahuje.Cena za klidnější spánek v období zadlužení bývá tedy relativně vysoká. Odráží se v ní nejen skladba rizik (tedy situací, vůči nimž jste pojištění), ale také veškeré parametry vašeho úvěru.Připadá-li vám tato služba příliš nákladná, zamyslete se, zda již nemáte uzavřeno třeba životní pojištění. To totiž představuje k pojištění schopnosti splácet alternativu, neboť kromě rizik smrti a invalidity pojištěného umí často pokrýt také pracovní neschopnost. Možná tedy postačí vaše stávající pojistné částky vzhledem k parametrům úvěru pouze upravit a vyhnout se tak mnohým nevýhodným nabídkám falešného pocitu jistoty. Mnoho zdaru a klidu, hlavně toho finančního.Petr Metelec, Froglet   

 

Dobrý den, mohli byste mi povědět, jaký rozdíl je mezi povinným ručením a havarijním pojištěním? Děkuji.

Dobrý den, zásadní.

Povinné ručení musíte mít uzavřeno ze zákona a vztahuje se na škody, které způsobíte vozidlem někomu jinému, jako například škodu na zdraví nebo škodu an majetku, když někoho nabouráte. Pojistné plnění jde vždy poškozenému.

Havarijní pojištění je pojištění dobrovolné a je to majetkové pojištění vašeho vozidla, například poškození vozidla kroupami. Pojistné plnění jde pak Vám.

Dobrý den,

velmi zjednodušeně povinné ručení hradí škodu, kterou způsobíte Vaším autem někomu jinému a havarijní pojištění uhradí škodu, kterou způsobíte sám sobě Vy (případně živel, vandal, ...)

Krásný dobrý den, 

co mám dělat, když už mi nezbývají peníze na povinné ručení, platím všechny povinné pojištění, tedy zdravotní a sociální ale díky téhle pitomé situaci jsem musel zavřít hospodu a už to nezvládám. Nevíte co s tím? Mám odstoupit od smlouvy a auto dát do depozitu?

Dobrý den pane Sodomko,

v případě, že nemáte na zaplacení povinného ručení, je jediným řešením dát opravdu auto do depozitu a ukončit smlouvu s pojišťovnou. Počítejte ale s tím, že s vozidlem nemůžete jezdit, to však víte.

Mnoho klidu, zdraví a to i toho finančního přeje

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den,

mohu pojistit svůj barák, který ještě není zkolaudovaný? Je to v podstatě hrubá stavba. Pokud to jde, kdy je nejvhodnější doba?

Dobrý den pane Šenkovský,

Váš dům doporučuji a je to samozřejmě možné, pojistit ihned jako "stavbu". Domy ve fázi stavby se dnes dají pojistit již od základové desky. Je třeba si uvědomit, že Vaše budoucí bydlení má již nyní hodnotu, kterou bude v případě pojistné události krýt právě uzavřená smlouva.

Pojišťovny doporučují, aby si klient v okamžiku, kdy začne stavět, dům pojistil na jeho budoucí hodnotu. Jak dům postupně roste, zvyšuje se jeho hodnota, a Vy byste tak musel každou chvíli navštěvovat pojišťovnu a žádat o změnu smlouvy, respektive o navýšení pojistné částky.

Některé pojišťovny nabízejí k ceně pojištění domu ve výstavbě také různé bonusy a výhody, které zachovají i po kolaudaci domu.

Se stavbou pojistíte současně i stavební materiál, mechanizaci, přípojky a zařízení staveniště. Jednou smlouvou si tak můžete pojistit i veškeré vedlejší stavby, například garáž, bazén, oplocení, opěrné zdi, stodoly, studnu.

Je však nutné, abyste dodržel podmínky zabezpečení a to jak na pozemku či zahradě, tak přímo v domě. Rozhodně byste neměl zapomenout na zabezpečení stavby.

"Doporučuji nemovitost ve výstavbě chránit plotem vyšším než 1,5 metru proti odcizení stavebních součástí a stavebního materiálu, které jsou umístěny mimo uzavřenou stavbu. To platí i v případě úmyslného poškození nebo zničení stavebních součástí. "Ve fázi rozestavěné stavby rozhodně doporučuji připojištění odcizení a vandalismu, protože zvláště novostavby se stávají cílem zlodějů a v zimě dočasným útočištěm pro bezdomovce. S ohledem na lokalitu je pak dobré zvážit i připojištění proti povodni a záplavě.

 

S pozdravem

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den,

jaký je rozdíl mezi mezi povinným ručením a havarijním pojištení?

Velmi jednoduše řečeno, povinné ručení, správně pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, Vás chrání před platbami osobám, které utrpěly škodu (újmu) způsobenou provozem Vašeho vozidla. Havarijní pojištění chrání Vaše vozidlo před škodami, které mohou být způsobeny jeho provozem, provozem jiných vozidel, přírodními živly, odcizením nebo třeba vandalstvim, obdobně ako jiný Váš majetek.

Dobrý den,

mohu si platit dvě penzijní pojištění u různých společností na jednu osobu?

Dobrý den,

ne to možné není. Po uzavření druhé smlouvy Vám pro duplicitu tato bude ukončena ze strany penzijní společnosti.

S pozdravem

Petr Metelec

Dobrý den,

co to znamená spoluúčast u havarijního pojištění? Proč nelze celou škodu pokrýt/zaplatit z pojištění?
 

 

Dobrý den pane Vlčku,

spoluúčast u havarijního pojištění znamená, jakou měrou, částkou se na škodě bude podílet klient. Spoluúčast je možné sjednat různou. Např. 5% a min. 5.000,-, 10% a min. 10.000,-.

Uveďme si příklad na spoluúčasti 5% a min. 5.000,-:

Celková škoda vyčíslená pojišťovnou bude 50.000,-. 

Pojišťovna vyplatí 45.000,-, protože se klient podílí 5%(2.500,-), ale min. 5.000,- a tuto částku si na svůj vrub nese klient.

U některých pojišťoven můžete zvolit i spoluúčast 0% avšak zpravidla bývá min. 2.000,-.

Záleží na více okolnostech jakou spoluúčast můžete volit a jakou Vám pojišťovna dovolí. Např. hraje roli stáří vozidla a také druh pojišťovaného vozidla.

Všeobecně platí, že čím vyšší spoluúčast je na straně klienta, tím je i levnější havarijní pojištění. Ale pozor! Co je levné, nemusí být kvalitní.

Mnoho km bez nehody, pohodu a klid Vám přeje

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den,

Spoluúčast je míra, jakou se klient podílí na vzniklé škodě, u havarijního pojištění obvykle 5 % z výše škody nejméně 5 000 Kč. V určitých případech, obvykle u nových vozidel, je možné se spoluúčasti vyhnout, ale obecně vzato pojišťovny chtějí, aby se klient určitým způsobem podílel na případné škodě. Samozřejmě některé pojišťovny umožňují i velmi nízkou míru této spoluúčasti, ale pojištění je poté výrazně dražší.

Dobrý den, 
 zajímalo by mě, jestli by mi na vycestování z ČR nestačilo jen zdravotní pojištění z Česka. 

Dobrý den, mám na Vás otázku, zaměstnavatel mi přispívá na penzijní pojištění, ale já bych chtěla časem přejít k jiné společnosti, je to možné? Mohla bych třeba o své naspořené peníze přijít nebo se dají převést?    

Dobrý den, Moniko,

přejít k jiné penzijní společnosti můžete. Zaměstnavatel podle zákona nesmí své příspěvky podmiňovat tím, u koho spoříte. Pokud Vám je tedy poskytuje u penzijní společnosti A, musí je poskytovat úplně stejně u společnosti B. Výběr společnosti je na Vás. Všechny úspory, které máte u současné společnosti, se Vám převedou k další. 

Pokud máte penzijní připojištění (sjednávalo se do konce roku 2012), musíte nejprve u své penzijní společnosti provést převod na doplňkové penzijní spoření. Teprve s ním pak můžete od současné společnosti přejít k jiné. 

Pokud již máte doplňkové penzijní spoření (smluvu jste uzavírala v roce 2013 a později), můžete k jiné společnosti přejít rovnou.

S převody jsou spojeny výpovědní lhůty, obvykle 2 měsíce trvá případný převod penzijního připojištění na doplňkové penzijní spoření, a 1 měsíc převod mezi společnostmi.

Převod mezi společnostmi může být zpoplatněn až 500 Kč, ale jen tehdy, pokud u současné spoříte kratší dobu, než 5 let. Ověřte si poplatek u současné společnosti.  

Martin Stehlík (Česká spořitelna - penzijní společnost), člen Finanční akademie

Dobrý den paní Skálová,

penzijní připojištění je smlouva uzavřená mezi Vámi a penzijní společností. To znamená, že veškeré naspořené(nainvestované) peníze a celá smlouva jdou s Vámi automaticky až do doby než smlouvu ukončíte. O peníze, které Vám přispěl Váš zaměstnavatel nepřijdete a pokud Vám bude přispívat i nová společnost, tak jenom dobře.

Pouze uvádím, že pokud byste smlouvu ukončila předčasně např. dříve než v 60-ti letech budete muset státu dodanit příspěvky zaměstnavatele a přišla byste o veškeré příspěky státu. Ale o tom jistě neuvažujete.

Mnoho klidu, zdraví a pohody.

Petr Metelec

Dobrý den, slyšel jsem, že cestovní pojištění u nejmenované společnosti na extrémní sporty, konkrétně vysokohorská turistika pokrývá třeba jen výškový limit do 3000 m.n.m. Vůbec jsem netušil, že nejsem pojištěný, ve chvíli, kdy jsem vystoupal výš. Člověk se s pojištěním sápe nahoru o něco víc pohodlněji. Naštěstí se nic nestalo a sestoupil jsem se skupinou zdárně na pevninu. Co myslíte ? Mám změnit pojišťovnu, která mě bude "jistit" do vyššího výškového limitu? Co dělat, kdyby se mi něco stalo ve 4000 m.n.m u té samé společnosti ?Dalo by se to nějak vyřešit nebo na to nikdo nehledí? Nikdo mě neupozornil na to, že je to dané nějakým limitem. Neptal jsem se, protože mě to ani nenapadlo.   L. Hradecký 

Dobrý den pane Hradecký,

bohužel si musíme uvědomit, že většina pojištění má nějaké svoje limity buď v plnění nebo v rozsahu pojistného nebezpečí. V případě, že děláte něco, co není standardní, tak je vždy potřeba se ujistit, že se smlouva na tuto věc vztahuje. Osobně doporučuji ideálně písemnou formou. Většina klientů, kteří dělají podobné výškové dobrodružství, tak využívá na to specializovanou pojišťovnu Alpen Verein, protože píšete správně, že standardní pojištění ve vyšších výškách neplatí.

Zdravím,chtěl bych vědět jestli existuje pojištění proti terorismu a demostracím ?  

dobrý den, každým pojištění života nebo úrazu se zajistíte pro tyto případy, jedinou výjimkou  bude to, pokud budete tím, kdo terorismus nebo nepokoje způsobil.

Dobrý den,

takové pojištění existuje a jedná se o pojištění majetku, který by mohl být v důsledku terorismu a nepokojů poškozen.

 

Pěkný den, můj otec má rizikové povolání a tak už si před lety začal platit životní pojištění. Před pár týdny si uřízl tři prsty na cirkulárce, tudíž nemůže plně vykonávat své dosavadní zaměstnání. Tatínek zatím čeká na zdravotní posudek, který určí stupeň invalidity. Co, když ale přijde posudek o tom, že spadá do 1. stupně a pojišťovna proplatí jen 3. stupeň? Dá se v tomhle případě něco dělat? 
Vladimír Záhorský