Rádce Zlaté koruny

navazuje na Peníze v roušce
 

Při vkládání dotazů nebo odpovědí neuvádějte žádné emailové adresy ani odkazy na webové stránky. 
Z důvodu ochrany proti Spamům nebudou takové dotazy ani odpovědi zveřejněny.

 

Potřebujete poradit? Máte dotazy?

Jste na správných stránkách, kde se můžete ptát a získat rady k vašim osobním i podnikatelským financím. Na dotazy vám odpovídá na 400 odborníků na finance z Finanční akademie Zlaté koruny ve spolupráci se zástupci Ministerstva financí ČR.

Pevné zdraví - i to finanční!

Pojištění

Peníze v roušce

Rádce Zlaté koruny

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Dobrý den, prosím o radu ohledně penzijního připojištění.Už 14tý rok si platím 300 kč měsíčně na penzijko u Allianz a potřebovala bych si nyní vybrat naspořenou částku, nechci si brát půjčku... Navíc si myslím, že v dnešní turbulentní době vůbec nevíme co bude dál s nejen s důchody, ale i vůbec financemi a ani vlastně s námi... Je mi teprv 35, tak do důchodu mám hodně ještě daleko. Jakým způsobem se můžu dostat k těmto svým penězum hned a pokud možno s minimálními ztrátami? Jsou sankce za ukončení penzijka? Jak velké a jak dlouho proces ukončení a vyplacení trvá? děkuji za odpověď Lucie

Dobrý den,

prosím napište mi na email josef.lukasek@allianz.cz, číslo smlouvy a najdeme pro Vás optimální řešení.

Obecně lze říci, že dostanete zpět peníze, které jste si naspořila a výnos, který jsme Vám připsali snížený o 15% srážkové daně. Všechny státní příspěvky budeme žel muset vrátit vzhledem k nedodržení podmínek zůstat v produktu "do 60 ti let".

Přesně popsat, co Vám můžeme vyplanit, můžu říci až, když uvidíme jakou smlouvu máte přesněji sjenanou.

s pozdravem,

Josef Lukášek

Allianz penzijní společnost a.s.

 

Je mi 68 let, je pro mne úrazové pojištění, a v jaké výši?

Doporučujeme si k tomuto tématu také přečíst článek na našem webu: https://www.zlatakoruna.info/zpravy/zivotni-pojisteni/pribyva-pojistek-pro-seniory-jsou-aktivnejsi-nechteji-zustat-na-obtiz

Vaše Zlatá koruna

Jano, úrazové pojištění je dobré v každém věku, od dítěte, až po seniora.

Vzhledem k tomu, že jistě již jste v důchodovém věku, příjem máte zajištěn i po dobu, co budete v případě úrazu v neschopnosti, v nemocnici, v rekonvalescenci. Proto neuzavírejte bolestné. Pouze trvalé následky úrazu.

Ale pozor: ve vašem věku se mohou na různé úrazvy vztahovat někdy až nečekané výluky. Informujte poišťovacího zprostředkovatele o svém zdravotním stavu a požádejte ho analýzu situace. U některých chorob se totiž úraz neplní nikdy, pojišťovna jej bude považovat za následek stavu, nikoliv za náhodnou událost (úraz ale musí být prokazatelně náhodnou uddálostí).

Doporučujete důchodové připojištění? Případně u které společnosti?

Dobrý den. Spoření na stáří určitě ano. Ideální forma tohoto spoření závisí na dalších okolnostech, zejména na věku. Nespornou výhodou důchodového připojištění je státní příspěvek, případně příspěvek zaměstnavatele. Zde bych volila úložku tak, abych čerpala maximální státní příspěvek (nyní 1000 Kč měsíčně, od 1.1. 2024 1700 Kč měsíčně). Pak by mě zajímala možnost zhodnocení u konkrétní penzijní společnosti. Některé hodnotí prostředky lépe než jiné (zbývá-li do důchodu více než 12 let, volila bych dynamičtější-výnosnější varianty, např. u společnosti Conseq). A nezůstala bych jen u jednoho produktu, snažila bych se zajistit si vlastní bydlení, případně další příjem např. z pronájmu své nemovitosti či výnosy z úložek a investic.   

 

Hezký den, chystáme se s přítelem na čtyři měsíce na práci do Asie a zajímalo by nás, jaké byste doporučili dlouhodobé pojištění v poměru cena/bezpečnost. Děkuji

Dobrý den, paní Andělo,

klienti by si na takovou cestu měli sjednat komplexní cestovní pojištění na limit alespoň 15 000 000 Kč. Obsahem komplexního pojištění je i pojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti.

Pokud by vykonávali pracovní činnost nemanuálního charakteru stálo by je toto pojištění UNIQA na 120 dní 19 920 Kč (pro oba).

Pokud by vykonávali pracovní činnost manuálního charakteru stálo by je pojištění UNIQA na 120 dní 30 240 Kč (pro oba).

Pokud by měli chuť podniknout v místě pobytu ještě něco "adrenalinovanějšího", bylo by rozumné sjednat ještě připojištění nebezpečných sportů. To by v UNIQA stálo  60 480 Kč při manuální práci a 39 820 Kč při nemanuální činnosti (opět na 120 dní pro oba).

Mezi nebezpečné sporty patří např. vysokohorská turistika bez horolezeckého náčiní od 3 000 m. n. m. do 5 000 m .n. m., VIA Ferrata B-D, parasailing, přístrojové potápění, parašutismus nebo motorické a letecké sporty všeho druhu.

Pokud by chtěli vyšší limit pojištění UNIQA (25 000 000 Kč): pojistné by stálo:

K25 – turista (nemanuální činnost)                    32 400 Kč

K25 – pracovní činnost                                     43 200 Kč

K25N – pracovní činnost                                   86 400 Kč

K25N – turista (nemanuální činnost)                  64 800 Kč

V Asii jsme v UNIQA zaznamenali nejvíce pojistných událostí v Nepálu, a to z důvodu výškové nemoci nebo úrazu při výstupu na velehory. Časté jsou také omrzliny. Zde může být problematická i záchrana, neboť vrtulník může vzletět jen do určité výšky a za příznivého počasí. Pokud se stane problém výše, musí být pacient nejdříve snesen tam, kam se dostane vrtulník, který ho pak odveze do nemocnice. To snesení může ale trvat delší dobu a klientovi může jít o život.

V Asii se také hodně jezdí na skútrech (včetně našich turistů) a na těch vznikají často úrazy. Ať už nezvykem, nedobrým technickým stavem stroje i místními ne zcela jednoznačně dodržovanými předpisy pro provoz na silnicích. Nejčastější jsou problémy jako bolesti břicha, průjmy, alergie, dýchací problémy, zkrátka běžné obtíže známé i z jiných končin. V Indonésii UNIQA zaznamenala vícekrát břišní tyfus.V Indii hrozí onemocnění z vody, i když je deklarovaná jako pitná. Proto před cestou do Asie by si klienti měli zjistit o dané zemi co nejvíce informací na stránkách MZaVěcí a Ministerstva zdravotnictví a postupovat podle jejich doporučení (dostupnost lékařské péče, medikace do lékárničky, čeho se vyvarovat, očkování). Určitě by se měli registrovat v systému DROZD a do mobilu uložit telefon na nejbližší ambasádu ČR.

Ve spolupráci se zkušenou asistenční službou se snažíme, aby našim klientům byla vždy a všude poskytnuta ta nejlepší zdravotní péče, někdy i za cenu převozu do jiné lokality či dokonce země. Také její telefon plus číslo pojistné smlouvy si uložte do mobilu pro případ potřeby.

O konkrétních specificích Vaší cesty je možné se osobně poradit a v souladu s tím nastavit i pojištění.

 

Dobrý den, Andělo, neznáme přesně druh práce, kterou budete ve vaší cílové dělat. Ale předpokládáme tedy, že nejde o nic rizikového, co by si z podstaty věci vyžadovalo připojištění. 

V takovém případě bychom vám doporučili jednorázové cestovní pojištění na konkrétní dobu pobytu. Volit můžete balíček Standard, kde má pojištění léčebných výloh pojistnou částku nastavenu na 25 mil. Kč, dále obsahuje úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti a pojištění zavazadel. 

K dispozici je i balíček Exclusive, kde je limit léčebných výloh stanoven na 100 mil. Kč a navíc k výše uvedenému ještě obsahuje pojištění pobytu v nemocnici a nadstandardní asisteční a právní služby. 

V každém případě u léčebných výloh byste měla volit dle cílové země s ohledem na nákladnost lékařské péče a nezapomínat na náklady za případnou repatriaci (Letecký speciál se pohybuje min. na 5 mil. Kč, opět s ohledem na druh destinace a náročnost organizace).

Pojištění nadstandardních asistenčních a právních služeb považujeme pro vaše účely za extrémně užitečné. Toto pojištění zahrnuje několik oblastí: kauce, náklady za vyřízení náhradních cestovních dokladů, právní pomoc, asistenci v opuštěné domácnosti, převoz věcí zemřelého a pohřeb v zahraničí, přivolání náhradního pracovníka.

Zajímavá pro vás může být zejména právní pomoc: pojištění se sjednává pro případ potřeby ochrany oprávněných právních zájmů pojištěného v těchto případech: trestního nebo správního řízení po dopravní nehodě, sporu ze spotřebitelských vztahů s místním poskytovatelem služeb, nároku na náhradu škody nebo újmy na zdraví. Limit pojistného plnění pro právní ochranu činí 200 000 Kč.

Pojištění pro takto dlouhou cestu můžete sjednat online, doporučili bychom vám ale navštívit naši pobočku či se obrátit na naše poradce. V obou případech s nimi můžete probrat veškerá specifika vaší cesty a následně se rozhodnout pro variantu, která bude nejvíce odpovídat vašim představám a záměrům, které v zahraničí máte. 

Ať už se rozhodnete jakkoliv, tak "bon voyage" ;) 

Dobry den,

Měl bych dotaz na pojistku IZP flexy. Byl sem pozvan na pobocku ceske spočitejny na kontrolu udaju . a poté nasledovala nabídka na upravu pojistky izp flexi . Pani udělala upravu a pridala k tomu něco nového . 

Ale u doma sem ujistit ,že v tom seznamu chybí - vypadlo pojištění nemoci a urazu bez pracovni neschopnosti . Pokud bych byl nemocný nebo uraz , že se to nestalo v práci ,ale doma .

Myslím ,že kdys mě tu smlouvu sjednával pan od jedné velké spolecnosti, tak to tam bylo . Ale mám pocit, že po pár upravách se to nějak ztrácí .

Nebo se pletu . Protože i když se ptal , nebyla odpověd k pochopení.

Můžu zde poprosit o jednoduchou a jasnou odpověd provobyčejného člověka. 

Děkuji Horáček 

Dobrý den pane Horáčku, 

můžete mi na e-mail mkana@koop.cz poslat číslo smlouvy, abychomVám mohli zodpovědět dotaz? 

děkuji, Milan Káňa 

Máme s přítelkyní první společný nájem a máme ve smlouvě, že máme povinné pojištění odpovědnosti? Trochu mě to zarazilo, je to obvyklé a kde to tak nejlépe zařídit?

Dobry den,

ano je to v posledni dobe docela obvykle, ze si pronajimatel chce chranit svuj majetek a svou reputaci u sousedu a proto pozaduje pojisteni obcanske odpovednosti, ktera jej chrani oproti tomu, ze vy nebudete schopni vasi skodu nahradit ze sveho.

Vetsina pojistoven na trhu tento produkt nabizi a to casto ve vyhodne variante s pojistenim domacnosti (pro vas bych doporucil) ci nemovitosti (to ale jako najemci sjednat nemuzete). Nektere produkt nabizi i samostatne.

Doporucuji vam navstivit jakehokoliv pojistovaciho poradce, ktery s vami projde podminky pojisteni, ktere pozaduje pronajimatel, vase preference a produkt sjedna. Produkt s pojistnymi castkami v radu 5-10 mil Kc vas prijde na vyssi stokoruny rocne.

 

s pozdravem,

Josef Lukasek

Zajímá mě, jestli a jak se dá investovat po malých částkách – tak pár stovek měsíčně. Dá se to na tom naučit nebo je to ve velkých částkách úplně jiné?

Jaká pojištění byste doporučili jako nutnost mít?

Dobrý den, předpokládám, že se Vám jedná o pojištění zdravotních rizik. K Vašemu dotazu se samozřejmě lze vyjádřit pouze v obecné rovině: základem je pojištění pro případ smrti. Toto riziko je nezbytné v okamžiku, kdy je na Vás někdo ekonomicky závislý a jeho význam stoupá s výší závazků, např. hypotékou.

Pak jsou tři důležitá rizika, kterými člověk opět chrání svou rodinu před nečekaným výpadkem příjmu. Ale zároveň jsou důležitá i pro něj samotného, pokud rodinu nemá. Jsou zajištěním vlastní soběstačnosti: pojištění invalidity, závažných onemocnění a trvalých následků úrazu.

K těmto rizikům je vhodné připojit i pojištění pracovní neschopnosti, zvlášť pokud máte vysoké závazky, opět typicky splátku hypotéky. Obdobou, připravenou pro rodiče malých dětí, je pojištění ošetřovného.

Každá pojišťovna pak nabízí řadu dalších připojištění, ale jejich význam již není zásadní. 

Jak správně nastavit pojistku přímo pro Vás Vám pomůže zkušený poradce.

S pozdravem Veronika Svobodová

 

Dobry den,

bez znalosti Vasi konkretni situace nelze rici, co je a co neni pro Vas dulezite.

poradil bych Vam navstivit nejakeho pojistovaciho poradce, ktery by Vasi situaci s Vami probral a jiste poradil, ktere pojisteni a proc byste mel mit.

s pozdravem,

 

Josef Lukasek

Dobrý den, mám takový dotaz: ubytovávám ve svém bytě UA maminku s dětmi a přemýšlím, jak to mám udělat s pojištěním? Běžně mám ve smlouvě pro nájemce, že si pojištění odpovědnosti zařizují sami, ale tady to pochopitelně není možné

Dobry den,

je dobre se poradne podivat po trhu, zda nejaka pojistovna by Vasi poptavku nepokryla. Neni na to jednotny pohled. Prevazujici pohled je, ze lze pojistit odpovednosti (obcanskou) pouze domacnost, kde pojisteny "pobyva".

Tedy Vase smlouva by pojistila ukrajince pouze, pokud by bydleli ve stejne domacnosti jako Vy. Jinak budete muset bud postupovat, jak postupujete u jinych najemniku, tedy chtit po nich si vyridit pojistku, nebo jim ji koupit sam.

urcite jsou pojistovny, ktere nabizi urcita zvyhodneni na tyto smlouvy pro ukrajince ci pro dalsi smlouvu odpovednosti patrici "pod jednoho majitele"....

S pozdravem,

Pepa Lukasek

Dobrý den,

téměř rok čekám na nový Mercedes a dnes mi přišla kalkulace na pojištění, které vyčíslili na 40 tisíc ročně. Není to podle vás přemrštěné? Vím, že jde o velké, drahé auto, ale je to skoro 4x tolik co platím za osobní.

Dobrý den pane Spurný,

pokud máte zájem o protinabídku od více pojišťoven, rád ji pro Vás připravím. Budu potřebovat podrobné informace o vozidle v rozsahu VTP a Vaše rodné číslo nebo IČO kvůli bonusům.

Ozvěte se, poku máte zájem.

Děkuji.

Pavel Borský

Dobrý den pane Spurný,

z Vašeho textu nevyplývá o jaké vozidlo se jedná! Osobní, nákladní apod. Promiňte, ale čemu se divíte? Neuvádíte cenu vozu ani obsah motoru. Nový Mercedes v hodnotě 1 mil. a obsahu např. 2.0 se může v těchto cenových relacích pohybovat. To je pouze typování. Bonusy se navíc, pokud se jedná o jiný typ vozidla, nepřenášejí! Tedy z osobního na osoní ano, ale z osobního na nákladní nikoliv! Předpokládám, že se jedná o pojištění včetně havarijního. Pak je cena pravděpodobně v pořádku. Uveďte  o jaké vozidlo se jedná a pak se zeptejte znovu a můžeme Vám říci upřímný názor. Promiňte mi mou upřímnost, ale u drahých vozidel je i drahá jeho ochrana!!! Nechte si pojištění spočítat u vícero pojišťoven.

 

S pozdravem

Petr Metelec, Froglet

 

Z textu se dá usoudit, že jde asi o nákladní vozidlo. Pudívejte sena škodni statistiku dané kategorie vozidel a podle toho suďte, nakolik daná výše pojistného odpovídá reálnému pojistnému riziku.

dobrý den, za tři dny jedeme s rodinou do Itošky na lyže… dočetl jsem se že je tam povinné nějaké speciální pojištění? víte o tom prosím něco??

Dobrý den pane Hanzlíčku,

pro cestu do Itálie je třeba uzavřít cestovní pojištění v jehož rámci sjednáte i pojištění odpovědnosti pro cesty do Itálie. Odpovědnost za škody způsobené na zdraví a majetku jsou v Itálii povinné. Takové pojištění Vám i všem členům rodiny nabídne některá z komerčních pojišťoven. Kontaktovat můžete např. Kooperativa pojišťovnu, Allianz pojišťovnu nebo pojišťovnu AXA assistanc. Součástí pojištění jsou i dostatečné limity na léčebné výlohy(žádejte min. 5 mil. a výše), pojištění zavazadel a právě výše zmiňované odpovědnosti. Dále doporučuji sjednat připojištění v souvislosti s onemocněním COVID 19(karanténa, ubytování, návrat apod.) Potvrzení o uzavření Vám bude mimojiné vystaveno i v anglickém jazyce právě pro cesty do Itálie! Cena pojištění je s ohledem na krytí všech rizik "malým výdajem" oproti případnému průšvihu a úhrady škody z vlastní kapsy.

Přeji Vám i celé rodině krásné zážitky v Itálii.

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den,

je nutné mít sjdnané pojištění odpovědnosti a pokud možno mít s sebou i potvrzení o tomto pojištění v anglickém jazyce. Každá pojišťovna prodávající cestovní pojištění se v tom orientuje a pomůže Vám.

Dobrý den- rádi bychom s manželem na jaře někam na dovolenou, kterou už potřebujeme jako sůl, ale bojíme se, aby nám to covid nezhatil a my nepřišly o spoustu peněž – je nějaká rozumná možnost, jak se na tuto situaci pojistit?

Dobrý den paní Goldová,

existuje možnost cestovního pojištění, jehož součástí je i pojištění storna zájezdu. Tzn., že se můžete pojistit pro případ, kdy nebudete moci na vysněnou dovolenou odcestovat z důvodu nemoci, úrazu apod. Zároveň některé pojišťovny nabízejí i pojištění v souvislosti s onemocněním COVID 19 a to i do oblastí kam ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat. Situace se sice celosvětově zlepšuje, ale doporučuji nic nepodcenit. Vaše pojištění určitě neodkládejte, protože pojištění storna zájezdu se zpravidla váže na datum nákupu zájezdu. Pouze doporučuji udělat si trošku průzkum trhu a hned třeba nekupovat cestovní pojištění v rámci cestovní kanceláře. Nemusí vždy vyjít nejlépe!

Pohodovou a ničím nerušenou dovolenou.

Petr Metelec, Froglet

U koho zvolit cestovní pojištění na rok?

Dobrý den, cestovní pojištění má různé parametry např. územní platnost, rizikovost aktivit apod. Podívejte na srovnání produktů cestovního pojištění na našich stránkách https://www.zlatakoruna.info/financni-produkty/nezivotni-pojisteni/cestovni-pojisteni. Vaše Zlatá koruna

Chtěl bych uzavřít u GENERALI PENZIJNÍ SPOLEČNOST nové penzijní připojištění. Mohu vyplnit smlouvu elektronicky a odeslat prostřednictvím datové schránky. Původní penzijní připojištění č.smlouvy jsem  u GENERALI PENZIJNÍ SPOLEČNOST ukončil v roce 2021.

Dobrý den, sháníme pro Vás odpověď. Vaše Zlatá koruna

Dobrý den, děkujeme za Váš zájem o spoření s námi. Smlouvu o doplňkovém penzijním spoření je možné si sjednat on-line na https://sjednani.generalipenze.cz/ nebo můžete také využít obchodní místo Generali České pojišťovny, kde Vám rádi se sjednáním pomohou. Přejeme Vám hezký den. Generali penzijní společnost.

Dobrý den. Mám skromný dotaz. Dnes jsem měl malý karambol s autem. Pán mi na parkovišti nacouval do zadního blatníku a nárazníku a odřel pouze lak. K zavinění se sám doznal. Po vyplnění záznamu o dopravní nehodě to oba podepíšem a on jako viník požává svou pojišťovnu o ůhradu za vzniklou škodu? Jak se škoda na mém vozidle vyčísluje? Máme pořízené foto. Komu musím předložit fakturu za opravu laku? Děkuji za info Jiří Hanousek číslo mé pojistné smlouvy u Alians je XXX XXX.

Dobrý den, pane Hanousku,

sice k odpovědi nejsem už profesně fundovaný, ale z osobní zkušenosti poradit můžu - viník je teď povinen záznam o nehodě doručit své pojišťovně, Vám bych doporučoval se jí ozvat taky, to pro jistotu. Obvykle Vám pak zavolá likvidátor pojišťovny viníka a bude se chtít na poškozené auto podívat (někoho pošle), a pak Vám obvykle umožní si vybrat - buď si auto necháte opravit v servisu, buď v tom, který si sám seženete, nebo v servisu, který Vám pojišťovna viníka doporučí (to mívá výhodu v tom, že pojišťovna se "nedohaduje" o výši opravy, jestli byla přiměřená atd. - neříkám, že se dohadovat bude), nebo Vám likvidátor řekne, že škodu odhadl na tolik a tolik Kč a Vy si je necháte vyplatit (a auto si opravíte sám, nebo Vám odřený lak nevadí a necháte to být). 

Pokud byste u svého pojištění odpovědnosti z provozu vozidla ("povinné ručení") u Allianz měl sjednáno připojištění nazývané něco jako "přímá likvidace", tak se jednání s pojišťovnou viníka vyhnete, nahlásíte škodu Allianz a oni to s tou druhou pojišťovnou vyřídí za Vás.

Martin Stehlík (Česká spořitelna - penzijní společnost, a.s.), člen Finanční akademie  

Dobrý den, chystám se, pokud to covidová situace dovolí, na letní semestr na Erasmus do Utrechtu. Poradíte mi prosím, jaké mám zvolit cestovní pojištění na takto dlouhou dobu (3 – 4) měsíce, aby mě to nezruinovalo? Existuje něco jako roční pojištění? Děkuji. Filip Hejda

Dobrý den,existují cestovní pojištění i na delší dobu např. 1 rok. Zkuste se zeptat ve Vaší pojišťovně, co Vám nabídnou.Vaše Zlatá koruna

Dobrý den,tento měsíc jsem úspěšně složil advokátní zkoušky a uvažuji, že si založím vlastní praxi. Jako advokát jsem povinen pojistit se na profesní odpovědnost. U koho byste doporučili, abych si pojištění sjednal?DěkujiJakub Salač

Dobrý den pane Salači,

doporučuji se obrátit na Českou advokátní komoru, která má s Generali Česká pojišťovna a. s. uzavřenou rámcovou smlouvu " o profesním pojištění advokátů".

Pokud byste pod rámcovou smlouvu nechtěl, obraťte se na některou pojišťovnu působící na našem trhu se žádostí o kalkulaci. Dále můžete o vytvoření nabídky požádat finančního poradce nebo nás zde a zanechat kontakt.

Gratuluji k úspěšnému složení advokátních zkoušek.

Mnoho klidu a pohody hlavně o vánocích.

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den – četl jsem o tzv. All risk pojištění a nevím, co přesně si pod tím představit. Skutečně se vztahuje v podstatě na vše, jak název napovídá? Je to vůbec možné? Drahoslav Jirouš 

Dobrý den,

existují dva principy majetkového pojištění, Jeden princip je na vyjmenovaná rizika, kde pojišťovna definuje co nastat může, škoda se tudíž musí "vejít" do této definice. Například do definice požáru.

Druhý princip je All Risk, kdy je pojištěno vše, co není vyloučeno neboli pojišťovna definuje, jak to nastat nemůže. Například máte pojištěn stroj All riskově, ale nezvtahuje se na škody vzniklé provozním opotřebením = to, co je vyloučeno.

Oba principy mají své výhody a nevýhody. Důležité je vědět, co od pojištění očekáváte, a přesně na to nastavit pojistnou smlouvu. 

Ing. Eva Gmentová, LL.M.

Vážený pane Jirouši,

pojištění All risk opravdu existuje. Ale je třeba dodat, že jde o pojištění proti všem rizikům, která nejsou z pojištění vyloučena. Právě výluky z pojištění jsou v pojistných produktech tohoto typu klíčové.

All risk pojištění vznikla v souvislosti s pojišťováním věcí na rizika technického charakteru – pojištění strojů, pojištění elektroniky apod., u kterých je s ohledem na existenci jiných pojištění zpravidla vyloučeno i riziko požární, resp. živelní, riziko odcizení atd. Smyslem pojištění technických rizik je krýt vznik škody na stroji nebo technickém zařízení, které vznikají z důvodu jejich chodu, působením technického rizika. Pojmenovat všechny technické příčiny (rizika), které mohou na stroji způsobit škodu, zejména s ohledem na různorodost předmětů pojištění je velmi složité, a proto je pro pojistitele i pro zákazníky jednodušší se dohodnout na tom, že pojištění se vztahuje na všechna rizika s výjimkou těch, která jsou vyloučena, např.: trvalý vliv provozu, opotřebení, koroze, eroze, kavitace, postupné stárnutí, únava materiálu, nedostatečné používání, dlouhodobé uskladnění atd.

Pojištění All risk používají někteří pojistitelé i u pojištění věci na místo požárního nebo živelního pojištění.  V těchto případech ale výluky z pojištění víceméně vracejí toto pojištění do obdobného rozsahu, jaký mají produkty proti vyjmenovaným rizikům. Klíčový rozdíl je v tom, že pojištění All risk se vtahuje i na ta rizika, na která smluvní strany při sjednávání pojistné smlouvy nepomyslely. V pojištění na vyjmenovaná rizika není takové riziko uvedeno, tedy není pojištěno, v All risk pojištění pak není vyloučeno, tedy je pojištěno. Pojištění All risk se může jevit jako atraktivní názvem, ale je třeba se věnovat výlukám, protože v konečném důsledku rozsah pojistného krytí může být nižší než u pojištění na vyjmenovaná rizika.

Poznámka: pojem riziko v textu je používán ve smyslu příčina vzniku pojistné události (pojistné nebezpečí).

S přítelem jsme si splnili sen a pořídili si bostonského teriéra, v chovatelské stanici nám poradili, ať zauvažujeme nad tím nechat si Bena pojistit. Myslíte, že to stojí za to? Přece jenom stál něco přes 35 tisíc…. Klára Slavíčková

Dobrý den paní Slavíčková,

gratuluji vám k pořízení Bena.

Pojištění psa je, jak píše kolegyně Eva Gmentová, pojištění nákladů na veterinární lečbu psa.

U nás ho nabízí Česká podnikatelská pojišťovna(ČPP) a Generali Česká pojišťovna(GČP).

Rozsah je úraz nebo nemoc u GČP do 30 tis. a u ČPP do 50 tis. a možností volby ČR nebo Evropa. A co budete potřebovat?

Datum narození, plemeno, číslo čipu/tetování, průkaz původu.

Náklady v případě nenadálých událostí mohou vyšplhat do desetitisíců! Proto bych takové pojištění doporučoval.

Cena takového pojištění se bude pohybovat dle rozsahu a zvolené varianty od cca 4 tis. do cca 8 tis. V případě, že zvolíte plnou variantu s max. rozsahem, počítejte s cenou i přes 10 tis./rok.

Ať vám oběma dělá Ben radost.

Mnoho klidu a pohody

přeje

Petr Metelec, Froglet

Dobrý den,

pojištění zvířecího mazlíčka je pojištění nákladů na jeho léčení v případě nemoci nebo úrazu. Je na Vašem zvážení, zda si pojištění uzavřít.

Můžete se obrátit jak na některou pojišťovnu, tak na zprostředkovatele, který pojištění nabízí.

Eva Gmentová, člen Fianční akademie

Vlastním auto havarijně pojištěné a půjčím ho synovi mého pertnera, ten zaviní nehodu a auto je na "totalku". Zaplatí pojišťovna způsobenou škodu jinému autu z povinného ručení a za mé auto z havarijního v plné výši? Jana 

Ano za předpokladu, že máte obě pojištění aktivní, řádně zaplacené, řidič má platný řidičský průkaz na dané vozidlo, neměl prokázám alkohol při řízení či nebyl při šetření policie prokázán jiný důvod ke snížení či odmítnutí plnění a nejsou na př. v havarujiní pojistce nějaká omezení pokud se týká řidiče. 

Dobrý den. Pojištění vozidla se vztahuje na vozidlo a toho, kdo ho řídí s Vaším souhlasem. Pojišťovna bude v tomto případě plnit bez srážek.

Jen upozorňuji na to, že kdyby se jednalo o služební vůz a firma by takové půjčení zakazovala, tak se pojišťovna může zdráhat plnit.

Pavel Najman

Dobrý den,narazil jsem na internetu na tzv. pojištění možnosti splácet. Je to podle vás dobrá investice? Přece každá banka nabízí řešení, jak řešit situaci, když například přijdu o práci…Matouš Pleskot