« Zpět

Za první rok na trhu hypoték poskytla Equa bank úvěry o objemu 2,1 miliardy korun

| 4. března 2013 - 13:40 | Zprávy | Bankovní úvěry

V roce 2013 očekává Equa bank růst hypotečního trhu o 5 – 10%. Equa bank má za sebou úspěšný rok od vstupu na hypoteční trh. S nabídkou hypoték začala jako první z nových bank. Během několika měsíců se zařadila počtem nově poskytnutých hypoték do první desítky hypotečních bank. Koncem roku 2012 činil celkový objem poskytnutých hypoték 2,1 miliardy korun.

 

Equa bank začala jako první z nových bank nabízet hypotéky v únoru loňského roku. Nejprve klientům nabídla refinancování stávajících hypoték. O dva měsíce později rozšířila nabídku o účelové i neúčelové hypotéky, hypotéky BEZ (bez doložení příjmu), FIT (s přihlédnutím k menším záznamům v registru) a PRO (pro podnikatele). V srpnu nabídla klientům možnost uzavřít k hypotečním úvěrům pojištění schopnosti splácet půjčky s unikátním krytím pro případ závažných onemocnění, a dále jednoduché pojištění nemovitosti a domácnosti. „První rok našeho působení na hypotečním trhu považujeme za velice úspěšný. Jako nováčci jsme dokázali naší nabídkou zaujmout a klienty si získat. Z hlediska objemu nově poskytnutých hypoték se nám dokonce podařilo předstihnout banky, které úvěry na bydlení poskytují řadu let,“ komentoval první rok na hypotečním trhu Petr Řehák, generální ředitel a předseda představenstva Equa bank.

V roce 2013 očekává Equa bank nárůst objemu hypotečních úvěrů o 5 – 10%, na celkových 130 miliard korun. Růst bude přitom tažen zejména refinancováním stávajících hypoték. „Odhadujeme, že v letošním roce by mohlo být refinancováno zhruba 20 tisíc hypotečních úvěrů. Především se jedná o hypoteční úvěry z roku 2007 s tří letou fixací úrokové sazby a o úvěry z roku 2008 s pětiletou splatností úrokové sazby. Celkem se jedná o hypotéky v objemu zhruba 40 miliard korun,“ uvedl Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank.
Podle Ondřeje Háka se v letošním roce dá očekávat i zvýšený zájem o nákup druhé či další nemovitosti, které budou sloužit především jako alternativa tradičních úspor na důchod. Nahrává tomu skutečnost, že ceny nemovitostí jsou nyní příznivé a na nízké úrovni, stejně jako úrokové sazby hypoték. „Tento trend bude patrný především u generace dnešních třicátníků až čtyřicátníků.  U nich pozorujeme stále častěji zájem pořídit si další nemovitost, ať už v ČR nebo v zahraničí, kterou chtějí pronajímat a z nájmu částečně splácet hypotéku. Nákup nemovitosti přitom berou jako alternativu k dalším formám spoření na důchod,“ objasnil Ondřej Hák.

Letošní rok bude pro zájemce o hypotéky příznivý. Sazby jsou nyní velice nízké a dá se předpokládat, že neporostou. Naopak může dojít k určitému poklesu v rámci sezónních, zvýhodněných a časově omezených nabídek. Příznivé jsou i ceny nemovitostí, přičemž se nepředpokládá, že letos porostou. K růstu cen dojde pravděpodobně až v roce 2014,“ uzavřel Ondřej Hák.
Equa bank nabízí v současné době hypotéky na refinancování hypoték s úrokem od 2,89 % p.a., účelové hypotéky od 2,99 % p.a., neúčelové hypotéky s úrokem od 5,49 % p.a. a neúčelové hypotéky pro podnikatele se sazbou od 4,99 % p.a. Minimální hranice výše úvěru pro nejnižší sazby byla nedávno výrazně snížena z 3 miliónů korun na 1,5 miliónu. Splatnost hypotéky u Equa bank je 5 – 35 let, úrokovou sazbu lze zafixovat na 1, 3 nebo 5 let. Hypotéku lze při dodržení podmínek získat i bez doložení příjmu (Hypotéka BEZ) nebo na základě zohlednění úvěrové historie s méně významnými záznamy v úvěrových registrech, které by v jiné bance bránily k získání hypotéky (Hypotéka FIT).

Do konce března 2013 nabízí Equa bank ke všem sjednaným hypotékám bonus ve výši 5.000 korun.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.