« Zpět

Registry dlužníků: co musíte udělat proto, abyste se zbavili záznamu?

| 6. května 2020 - 8:01 | Zprávy | Úvěry

Určitě už jste se někdy dostali do situace, kdy jste nutně potřebovali nový domácí spotřebič nebo telefon, ale neměli jste zrovna po ruce dostatek prostředků k tomu, abyste ho zaplatili. Ve spoustě obchodů naštěstí vlastní finance nepotřebujete, jelikož umožňují nákup na splátky. Jenže, co když se prodejci na monitoru ukáže, že vám společnost úvěr neschválila?

Potom pravděpodobně odejdete domů s prázdnými rukami a zklamáním. Důvodů, proč vám spotřebitelský úvěr kterákoliv společnost neschválí, může být spousta. Jednou z nejčastějších překážek ve vyřízení nákupu na splátky nebo jiného úvěru bývá záznam v některém z registru dlužníků

Jak jste se do něj dostali? Poměrně jednoduše - stačí, abyste si někdy v minulosti vyřídili půjčku nebo třeba jen zapomněli uhradit fakturu za telefon. Než si povíme, jak se z registru dlužníků dostat ven, nejprve si povíme, jaké registry dlužníků u nás vlastně existují. 

Centrální registru úvěrů (CRÚ)

Jak napovídá samotný název, Centrální registru úvěrů oficiálně spadá pod křídla státní správy a provozuje ho Česká národní banka. Z hlediska rozsahu dat se jedná o jeden z největších registrů u nás. Disponuje záznamy o nesplacených závazcích ekonomických subjektů v České republice a zároveň čerpá data z registrů Evropské unie, USA a dalších zemí. 

Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům (SOLUS)

SOLUS není státní institucí, jako tomu bylo v případě CRÚ, ale zájmovým sdružením právnických osob, kam spadají nejen banky a nebankovní úvěrové společnosti, ale také telekomunikační operátoři, distributoři energie a další společnosti

Jeho úkolem je zamezení předlužování a vzniku nedobytných či problémových pohledávek, čehož dosahuje shromažďováním informací o nebonitních klientech, ať už se jedná o fyzické osoby nebo podnikatele. Záznam zde vzniká v momentě, kdy člověk nezvládne uhradit splátku do 30 dní po jejím datu splatnosti.

BRKI a NRKI

Pod těmito zkratkami se ukrývají dva různé registry, které jsou si v některých ohledech podobné. Bankovní registr klientských informací (BRKI) obsahuje záznamy o bankovních úvěrových závazcích a nepovolených debetních zůstatcích na běžných účtech. Registr slouží k výměně informací mezi bankami, aby nedošlo k půjčování problémovým klientům.

Podobně funguje také Nebankovní registr klientských informací (NRKI), avšak s tím rozdílem, že jej využívají nebankovní subjekty. Dovedou v něm najít veškeré informace o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce dlužníků. NRKI obzvláště využívají společnosti, které nabízejí leasing či splátkový prodej.

Co dělat, abyste se zbavili záznamu?

Jestliže nechcete, aby v registrech zůstaly údaje o vašich pohledávkách, musíte začít tím, že je kompletně splatíte, a to včetně úroků a všech poplatků. Pokud nevíte, která společnost vás nahlásila, můžete si zažádat o výpis z registru, a tak to snadno zjistit. Teprve poté můžete začít podnikat kroky, které povedou k odstranění vašich pohledávek.

Od společnosti, u které jste dluh zaplatili, si vyžádejte písemné potvrzení o bezdlužnosti, vypovězte smlouvu a odvolejte souhlas se zpracováním vašich osobních údajů. Jakmile bude váš závazek vůči společnosti přerušený, můžete požádat daný registr o odstranění vašeho záznamu. 

Pokud váš záznam v registru navzdory vaší žádosti zůstal, můžete požádat Úřad pro ochranu osobních údajů, aby tuto situaci napravil, nebo vše v horším případě řešit soudně. Nicméně pokud na vymazání záznamu nespěcháte, raději na něj jednoduše počkejte. Registry totiž data po třech až pěti letech samy automaticky mažou.

Je třeba také podotknout, že se do registrů nezapisují pouze negativní záznamy, ale také ty pozitivní. Pokud si vezmete půjčku a od začátku až do konce ji budete bez problému splácet, budou o tom také existovat záznamy. Ty vám následně pomohou získat úvěr, až si o něj budete žádat v budoucnosti.

Problémům s registry je lepší předcházet

Jak sami vidíte, s registry dlužníků není radno si zahrávat, pokud to není nevyhnutelně nutné. Jak už jsme ale zmínili, existují i pozitivní záznamy, které se naopak vyplatí budovat. Pokud tedy budete uvažovat o půjčce, vždy si předem spočítejte, za ji budete schopni řádně splácet. Také si nezapomeňte udělat objektivní srovnání nebankovních půjček, abyste si dokázali vybrat produkt, u kterého vám doba splácení i úroková sazba bude maximálně vyhovovat.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Zdravím. Potřeboval bych výmaz z registru, co je k tomu potřeba, děkuji.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kdy mi skončí 5letý registr dlužníků.

prosim kde mam napsat  a konkrete kam o vymaz ze solusu dekuji

nedostal jsem odpoved jenom chci vedet kam mam konkretne psat dekuji

Jak se zbavit záznamu v registru pokud půjčka nebyla vůbec realizována

Vimaz z registru dlužníků.620716/0190.Dekuji

Mám záznam v solusu a nikdo mi nechce dát byt do pronájmu co dělat jak si poradit?

Prosím pomozde, moje mamka je v registru dlužníků. Byla v insolveci, má to za prodlení. dostala se do finanční tísně a nechci, aby jí nabadlo si půjčit nebankovně, s tím už si taky dost užila.. v registru má být ještě dva roky, lze to nějak urychlit, popř. jak? Bohužel já k tomu mám odpor a půjčku si na sebe nevemu, někomu se to bude zdát sobecké a někdo zase pochopí. Snažím se jí pomoct aspoň jinými cesty, co a jak by šlo. 

Dobrý den, kde zjistím zda jsem ještě v registru dlužníků ?

Dobrý den, chci se zeptat, byl jsem v exekuci, pak v insolvencii a všechno jsem splatil, nejsem dlužník, vše platím řádně, insolvence mi skončila asi před 7 rokmi, ale ked idem zažádat o úvěr, tak mi to neschválila, lebo prej este nekne visim. Nevíte mi poradit, kde je este chyba? Kde sa mám obrátit? Děkuji Tvrdík

Dobrý den, dluhy mám splacené cca 7 let po odlužení (5let) a stále jsem v rejstříku dlužníků přestože jsem myslela, že to po určité době zaniká.

Dobrý den chtěla bych poprosit o výmaz z rejstříku. 

Dobrý den,
po dobu několika let jsem si v těžké situaci opakovaně bral pujcku od společ.zaplo. Po splacení mě poslední půjčky(u spol.zaplo) mi přišla potvrzovací SMS o splacení a nabídka další půjčky jako vždy. Při zadosti o dalsi pujcku mne byla zamitnuta z důvodu pozitivniho zaznamu v nebankovním registru. Zaplatil jsem si tedy výpis z nebankovniho registru, kde bylo uvedeno, že nic nedluzim. Co mám tedy prosím dělat?
Předem děkuji za pomoc.
S pozdravem
Přemysl Horák

Dobrý den ,chtěla bych požádat o výmaz z rejstříku dlužníkům jsem 4 a půl roku po insolvenci dekuji

Dobrý den , chtěla bych požádat o výmaz z registru dlužníků už je to deset let co jsem vše doplatila a nevím jak se o to žádá a kam se to posílá

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem po skončení insolvence 5,5 let, nicméně si nemohu vzít ani kontokorent u své banky. Jsem zamestnana, mám pravidelný příjem. 
Dekuji za odpověď a přeji hezky den.

S pozdravem 

Kubinova Lucie 

Dobrý den, při žádosti o půjčku mi bylo po náhledu do registrů sděleno, že nemohu dostat půjčku, protože mám záznam v registrech. Registry jsem si nechal poslat a nikde nic nedlužím. Dle bankovního poradce došlo k záznamu do registrů z důvodu zamítnutých žádostí o půjčku z období cca před měsícem. Dle bankovního poradce mám dobrou bonitu, nikde nic nedlužím, ale na další půjčku mohu na 5 let zapomenout. Jde tato situace nějak vyřešit? Děkuji

Firm Centropol mne zadala neprávem do registru dlužníku. Byl jsem v podnájmu a pan majitel neučinil přepis energií, které nechal psané na mne. měsíce řeším, že spotřeba energií je částečně na majitele a mezitím mne dali na registru dlužníků, přitom jsem vše doložila o ukončení a předání bytu i se tavy energií. Je možné požádat o výmaz pokud byl neprávem? Jinak to řešit soudně. 

Dobrý den, chtěla bych vymazat rejstřík regstr dlužníků. Jak mám postupovat. Děkuji

Jak vyčistit trejstřik dlužníků děkuji

Dobrý den mám dotaz v prosinci 2021sem ukončil řádně placení insolvence a po jaké době můžu zažádat o výmaz z rejstříku dlužníků a kolik mně to bude stat děkuji za odkaz Jan Stanke narozen 19 5.1979

Už jsem asi 8let po splacení insolvence.Prosím jak a kde zažádat o výmaz ze Solusu.Děkuji za odpověď.Hříbalová

Dobrý den, chtěla bych prosím smazat registr dlužníků.Nevim,kam podat tuto žádost.
Měla jsem insolvenci, která mě skončila minulý rok v srpnu.
Vše mám solaceno, řádně chodím do práce.moc děkuji za odpověď.
Velebova Jana

Dobrý den. Byla jsem pět let v insolvenci, kterou jsem řádně splatila a ukončili mi ji před třemi lety. Chtěla bych úplný výmaz z registru dlužníků, jak a kde postupovat? Mnohokrát dekuji za odpověď.

Chcem vymazať záznam

Dobrý den mám prosbu,měl bych zájem o půjčku,ale jsem v registru neplatičů,vše je zaplaceno uz pár let proto mám dotaz zda mohu zadat o novou pujcku.dekuji Jiří Cmunt,531205/153

Dobrý den, mám dotaz na koho se obrátit s výmazem z registru dlužníků. Původní exekutor dostal zákaz dálé provozovat exekutorskou praxi.Exekuce , kterou měl , přešla na jiného exekutora , tomu ji mám celou doplacenou a ukončenou , zápis na turo exekuci mám zrušenou , ale od původního exekutora je v registru stále vedená , jak ji mám nechat vymazat.Děkuji za radu.

Zdravím, pokud mám velký zájem o vymazání z registru ,kde přesně a na koho se obracet o vyžádání o bezdlužnosti a výmaz z registru? Před rokem jsem doplatila insolvenci. Mám se tedy obrátit s tímto přímo na exekutora, který se o vše po dobu pěti let splacení staral? Nebo někde jinde?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak dlouho po doplacení insolvence jsme vedeni v registrech dlužníků? A co udělat pro to, abychom byli z registru vymazáni?

Děkuji za odpověď

Dobrý den, měl bych zájem o vymazání z registru a nevím koho oslovit. Mám prohlášení o bezdlužnosti a vše potřebné.
Děkuji a přeji pěkný den,
Martin Mišík

Dobrý den v roce 2014 jsem doplatil insolvenci v registru by jsem měl být 5 let! Doba uplynula a stale mam oroblem si nekde vyridit uver, nebo pausal nebo cokoliv protoze me vzdycky reknou ze jsem v registru! Co mam udelat proto abych zaznam v registru mel uz cisty? Dekuji za odpoved

Jak a kde se dá podat žádost o vymazání z registru dlužníků

Jak se dostanu z registru dlužníků?

Dobrý den,

za co platí dlužníci? Platí se za poskytované služby? Za co se dostává výplata? Nějak tomu nerozumím.

S pozdravem

 

Pavla Zakova

Dobrý den,

můžete prosím upřesnit Váš dotaz, abychom Vám mohli odpovědět?

Vaše Zlatá koruna

Jsem 5let po insolvenci. Co mám udělat pro vymazání z registru dlužníků. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

prosím podívejte na článek na https://abivia.cz/rady-jak-na-dluhy/kdy-budu-vymazan-z-registru-dluzniku/ , který Vám poradí s Vaším dotazem.

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak mam zažádat o vymazání ze solusu nebo jestli mám oslovit nějakou společnost která se tím zabývá.

jsem již 4 roky po insolvenci a plátce DPH tak bych chtěla i toto si dát dopořádku děkuji.

Dobrý den, prosím podívejte na článek na https://abivia.cz/rady-jak-na-dluhy/kdy-budu-vymazan-z-registru-dluzniku/ , který Vám poradí s Vaším dotazem. Vaše Zlatá koruna

Dobrý den, v solusu nejsem to jsem si ověřil ale přesto úvěr nedostanu. Všechny pohledávky mám uhrazeny už 7 let. Děkuji za radu.

Dobrý den,

podívejte se prosím na našeho rádce Peníze v roušce www.penizevrousce.cz na tento dotaz uvedený na https://www.zlatakoruna.info/comment/reply/35882/12475, kde najdete odpověď na Váš dotaz.

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den potřebovala bych vymazat z registru dlužníků co mám pro to udělat? Do registru mne zapsala banka .
Děkuji Mošnerová

Dobrý den, prosím podívejte na článek na https://abivia.cz/rady-jak-na-dluhy/kdy-budu-vymazan-z-registru-dluzniku/ , který Vám poradí s Vaším dotazem. Vaše Zlatá koruna

Dobrý den ,prosim chcy se zeptat kdyš zažadam
O vymazání registrů dlužníka jak dlouho to trvá než mně vymažou z registru.

Dobrý den, prosím podívejte na článek na https://abivia.cz/rady-jak-na-dluhy/kdy-budu-vymazan-z-registru-dluzniku/, který Vám poradí s Vaším dotazem. Vaše Zlatá koruna

Dobrý den,

předal jsem Váš dotaz odborníkům, prosím vyčkejme, jakmile bude známa odpověď, tak zde odpověď vystavím.

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den,jsem cca 4 roky od poslední splátky insolvence a stále jsem registru dlužníků? Nechápu proč musí o něco zažádat
?

Dobrý den,

prosím podívejte se na dotaz a odpověď v našem rádci Peníze v roušce <www.penizevrousce.cz>, které se věnují obdobnému tématu viz <https://www.zlatakoruna.info/comment/reply/35889/12411>.

Vaše Zlatá koruna

Dobrý den,jsem přes 5 let od posledni splátky insolvence a stále jsem registru dlužníků? Nechápu proč musí o něco zažádat
?