« Zpět

Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti

| 24. listopadu 2021 - 11:00 | Zprávy | Účty

Dětský účet v debetu

3 DŮVODY, PROČ SE DĚTSKÝ ÚČET MŮŽE DOSTAT DO MÍNUSU

Také jste si mysleli, že to není možné? Samozřejmě, že ve smluvních a obchodních podmínkách bank se uvádí, že účet pro děti není možné používat v kombinaci s úvěrovými produkty, a tedy by se správně nikdy neměl dostat do minusu, ale realita je trochu jiná. Je to způsobené nedokonalostí bankovních systémů nebo poplatkovou politikou. Pojďme se tedy podívat na 3 nejčastější důvody, které způsobují, že se účet, a nejen dětský, může dostat do debetu?

 

  1. Účet je zdarma, ale některé využívané služby ne

Banky se předhánějí v nabídkách dětských účtů a je snaha mít tam minimální či dokonce žádné poplatky. Bohužel, když se řekne, že je vedení účtu zdarma, tak to ještě nemusí znamenat, že tam nejsou nějaké „skryté“ poplatky. Například zpoplatněná sužba „zjištění zůstatku na účtu prostřednictvím bankomatu tzv. ATM“. Dítě se konečně naučí vybírat peníze z ATM a jeho zvědavost mu nedá a bude mít zájem se kouknout, jaký je zůstatek na účtu. Služba, která u nedomovské banky může vyjít sakra draho. Pokud nejsou peníze na účtu, účet se dostává do mínusu. Role rodiče je, naučit své děti využívat mobilní či internetové bankovnictví a sledovat svůj disponibilní zůstatek na účtu tam a ne v ATM.

  1. Účet je zdarma, ale některé produkty vázané na účet ne

Někteří rodiče mohou dávat přednost platební nálepce před klasickou debetní platební kartou pro své děti. Je to přeci super, dá se to na mobil či na klíče. Bohužel, tento platební nástroj bývá nejen poplatkově sakra nevýhodný, ale dnes již pro mladou generaci nemoderní, děti dávají přednost placení mobilem či hodinkami – což je mnohem bezpečnější. Zda nejsou prostředky na účtu na poplatek spojený s platební nálepkou, může to způsobit, že se účet dostane do mínusu.

  1. Nedokonalost systémů a platby na off-line terminálech

Má-li dítě vázanou debetní kartu či nálepku na svůj účet, může se stát, že bude platit i na tzv. off-line terminálech, tedy není na síti, tedy není možné překontrolovat, zda je na účtu dostatečné množství peněz k platbě. Platba obvykle proběhne. Když se dodatečně zjistí, že banka nemá z čeho platbu pokrýt, informuje následně klienta i rodiče o vzniku nepovoleného debetu, požádá, aby byly peníze na účet co nejdříve vloženy a dluh byl tak uhrazen. Obchodní terminály off-line se vyskytují například na nádražích, v tramvajích, autobusech, na tržištích a u malých obchodníků.

 

Využívání dětského účtu je super věc. Je to vhodný prostředek učení se finanční gramotnosti. Ale je třeba být připravený na vše. Je třeba se připravit i na jednání s poradci, neb bohužel mnoho bankéřů o těchto situacích své klienty/rodiče neponaučí.  Právě proto vznikl kniha FINANČNÍ ZRALOST Veroniky Kalátové, která vás zasvětí do nejčastějších chyb, které klienti dělají ve finančním světě a pomůže vám se připravit na jednání s finančními poradci a bankéři.

 

KVÍZ DĚTI A PENÍZE

  1. Může být poplatek za zjišťování zůstatku na svém účtu na bankomatu?
  1. Ano
  2. Ne
  1. Proč je dobré mít peníze doma v kasičce/v peněžence?
  1. Peníze se dále zhodnocují a připisují se úroky
  2. Peníze jsou pojištěné ze zákona o bankách
  3. Peníze nikdo nemůže ukradnout
  4. Když nefunguje platební karta        
  1. Který produkt je pro děti nejdůležitější?
  1. Penzijní spoření
  2. Úrazové pojištění
  3. Fondy
  4. Platební karta

Výsledky: 3/b;2/d;1/a

z knížky Veroniky Kalátové: Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.