« Zpět

Ceny plynu v roce 2013 vzrostou o 3 %, změnou dodavatele lze ušetřit až 12 tisíc Kč

| 13. prosince 2012 - 13:06 | Zprávy | Stavební spoření

Ceny zemního plynu na českém trhu vzrostou od 1. ledna 2013 v průměru o 3 % oproti hodnotám v roce 2012. Mnoho domácností ale může zvýšení cen eliminovat a díky správné volbě dodavatele ušetřit. Rodina žijící v domě vytápěném plynem může za rok ušetřit až 11 907 Kč. Vyplývá to z ceníků dodavatelů zemního plynu na příští rok, které shromáždil a analyzoval odborný magazín CenyEnergie.cz. Lepší podmínky lidé získají spíše u menších obchodníků než u dominantních hráčů na trhu.

 

Koncové ceny plynu v roce 2013 ovlivní zvýšení distribučních poplatků, o kterém rozhodl Energetický regulační úřad. Vliv na cenu bude mít pravděpodobně také vyšší DPH a stoupající cena samotného plynu na burzách. Z toho důvodu v příštím roce zdraží většina dodavatelů, míra zdražení se však výrazně liší. Kvůli odlišným cenovým strategiím představuje rozdíl mezi nejlevnějšími a nejdražšími dodavateli až 25 %.

Modelové příklady: Rodinný dům a byt

Roční náklady na plynem vytápěný rodinný dům se spotřebou 30 MWh budou v příštím roce činit v průměru 43 304 Kč. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší nabídkou je přitom 11 907 Kč. „Pokud se domácnost v příštím roce rozhodne ke změně dodavatele plynu a přejde od nejdražšího k nejlevnějšímu dodavateli, pak ročně ušetří téměř dvanáct tisíc korun. Díky správné volbě dodavatele tak lze vhodně regulovat zvyšování cen energií bez zásahu do rodinného rozpočtu,“ vysvětlil Jan Morkes z magazínu CenyEnergie.cz.

Jako nejdražší se v modelovém případě rodinného domu jeví nabídka společnosti RWE, u které roční náklady za zemní plyn vychází na 50 680 Kč. Naopak náklady nižší než 40 000 Kč ročně by v roce 2013 mohli získat zákazníci čtyř dodavatelů plynu, konkrétně 3E - Europe Easy Energy, Elimon, Energie2 a E.ON.

Analýza magazínu CenyEnergie.cz ukázala, že rodina žijící v bytě, která plyn používá na vaření a ohřev vody, může vhodným výběrem dodavatele ušetřit až 3 398 Kč za rok. Cenový průměr pro byt se spotřebou plynu 6 MWh činí 10 503 Kč za rok. Nejvyšší cenu, konkrétně 12 503 Kč, vykazuje podle analýzy Pražská plynárenská. Nejlevnější nabídku v hodnotě 9 105 Kč poskytuje stejně jako v případě rodinných domů 3E - Europe Easy Energy, a to i přesto, že oproti letošku pravděpodobně o 5 % zdraží. Roční náklady na plyn nižší než 10 000 Kč nabízí dalších pět dodavatelů plynu, a to Elimon, Energie 2, E.ON, EP Energy Trading a Lumen Energy.

Tvorba ceny plynu

Na koncovou cenu zemního plynu má vliv několik složek, jednu z nich tvoří náklady na přepravu a distribuci plynu a dohlíží na ni Energetický regulační úřad. Největší část ale tvoří cena samotného plynu jako komodity. Neregulovaná složka celkově činí zhruba 80 % z koncové ceny.

Částečná regulace cen je důsledkem faktu, že obchodníci s plynem musejí v konečném důsledku platit za používání přenosové soustavy. „Ceny určuje Energetický regulační úřad na základě podkladů distribučních společností. Cílem regulovaných poplatků za distribuci je zajistit kvalitu a bezpečnost dodávek v tom smyslu, že distribuční společnosti z poplatků hradí přiměřené investice a obnovují síť,“ uvedla Eva Grmolenská ze společnosti SPP CZ.

Regulovaná složka ceny plynu se po 1. lednu 2013 zvýší průměrně o 4,13 %. Vliv na koncovou cenu, a tedy i na peněženky spotřebitelů, ale bude menší, protože distribuce tvoří jen asi 20 % z koncové ceny. „Stejně jako všichni ostatní obchodníci musíme do ceníků promítnout navýšení regulované ceny za distribuci. Celková cena za odběr zemního plynu v důsledku toho nepatrně vzroste,“ potvrdil Martin Chalupský ze společnosti RWE.

Další vývoj cen plynu je nejistý

Podle odborníků zatím nelze s jistotou říci, jak se budou ceny plynu jako komodity vyvíjet v dalších měsících. „Na jednu stranu pro snížení ceny hraje ekonomická krize a pokles poptávky v Evropě, na druhou stranu kurzy koruny a eura mohou právě kvůli nestabilitě v eurozóně oslabovat, což by se projevilo zvýšením ceny,“ uvedla Eva Grmolenská ze společnosti SPP CZ. Pro zvýšení ceny mluví také poptávka po plynu a růst ekonomiky v Asii.

V roce 2014 se pak koncové ceny plynu možná zvýší výrazněji než na přelomu letošního a příštího roku. Podle některých plánů se totiž na domácnosti přestane vztahovat výjimka z daně ze zemního plynu, navíc možná vstoupí v platnost takzvaná uhlíková daň.

Úspora plynu pro domácnosti

Pravidelné navyšování cen energií vede české domácnosti ke snižování spotřeby plynu. Největším odběratelem zemního plynu v běžné domácnosti je plynový kotel, případně plynový ohřívač vody. Naopak náklady na používání plynového sporáku jsou zanedbatelné. Snížit spotřebu plynu lze nejefektivněji správnou volbou spotřebiče pro daný objekt. „Domácnosti mohou pouhou výměnou plynového kotle za novější typ s účinnější technologií ušetřit 20 % nákladů na vytápění ročně.  Především na vesnicích jsou využívány kotle s účinností v rozmezí pouze 60 až 70 %,“ sdělil Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti ENBRA. Zároveň je důležité zajistit vhodnou regulaci otopného systému a správné nastavení a naprogramování termostatu. Například zvýšení pokojové teploty o jeden stupeň Celsia může znamenat navýšení nákladů na topení o 5 %.

Grafy srovnání cen plynu pro rok 2013

Metodika srovnání cen plynu

Základní informace: Magazín Ceny energie je nezávislé médium, které se pravidelně zabývá analýzami a výzkumy v oblasti cen všech energií. Zároveň ve svých tematických článcích otevírá problémy spojené s liberalizací trhu s energiemi a nabízí čtenářům možnost objektivního srovnání cen elektřiny a plynu přímo v jejich v regionu.

Zdrojová data: Oficiální ceníky dodavatelů od 1. ledna 2013

Modelové příklady:

A) Domácnost – rodinný dům - zemní plyn využívá k vaření, ohřevu vody a k vytápění - spotřeba 30 MWh ročně

B) Domácnost – byt - zemní plyn využívá k vaření a ohřevu vody - spotřeba 6 MWh ročně

Komentář:

Analýza srovnává celkové roční náklady za plyn pro dva uvedené modelové příklady domácností. Celkové roční náklady zahrnují cenu za přepravu a distribuci plynu, cenu za samotný plyn (jako komoditu) a za jeho uskladnění, všechny povinné poplatky, DPH.

Srovnání je absolutně nezávislé a vychází z ceníků dodavatelů a výše povinných poplatků stanovovaných Cenovými rozhodnutími ERÚ (www.eru.cz).

Celkové roční náklady se v jednotlivých distribučních regionech liší. Když se s tímto tématem budete i nadále seznamovat, začnete si uvědomovat, že právě hráči na trhu implementují herní technologie všude, jako je Friv5Online Studio. Uvedené ceny jsou proto průměrem ze všech regionů, ve kterých jsou příslušné nabídky k dispozici. Pro přesný výpočet je možné použít kalkulačku na www.cenyenergie.cz nebo na www.eru.cz.

 

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.