« Zpět

Rozvíjející se trhy šlapou na paty západu

| 23. dubna 2012 - 10:00 | Zprávy | Podílové fondy

Rozvíjející se trhy jsou na tom v mnoha ohledech po finanční a hospodářské stránce lépe než západní, industrializované velmoci. Přesto jsou nominální i reálné výnosy tamních dluhopisů výrazně vyšší.

Proto zájem investorů o cenné papíry z rozvíjejících se trhů s fixním výnosem a s krátkodobou splatností do tří let v poslední době výrazně stoupá. Není divu. Je tu totiž vysoká pravděpodobnost získat výnos, který bude převyšovat 4 % ročně. A to je lákavá nabídka.

Řada měn rozvíjejících se trhů navíc může ve vztahu k euru i nadále posilovat, což by přineslo dodatečné zisky. „Tyto trhy, ať už akciové, dluhopisové nebo měnové, se sice vyznačují obecně vyšší kolísavostí cen, na druhou stranu se dá očekávat znatelně vyšší výnos, který je dán nejen růstem populace, ale i řadou pozitivních spotřebitelských ukazatelů, třeba počtu automobilů na obyvatele,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.
V roce 2011 se objevily pochybnosti o základech asijského růstu, včetně obav z vysoké inflace, z přehřátí ekonomik, z potřeby růstu úrokových sazeb a úvěrových restrikcí. Tyto obavy se však ve velké míře ukázaly jako planý poplach a v podstatě se již rozplynuly. Rozvíjející se ekonomiky, především ty asijské (např. Čína, Indie, Vietnam), totiž i nadále zůstávají hlavním motorem růstu světové ekonomiky.
„O dobrém výkonu svědčí především zvyšující se příjmy obyvatelstva tohoto regionu, které vedou k dynamicky se rozšiřující střední třídě. Ta je základem zdravé ekonomické výkonnosti. Přesto nelze přehlížet skutečnost, že na těchto trzích i nadále přetrvává politické riziko včetně korupce, což je dáno kulturními a mentálními specifiky,“ dodává Aleš Prandstetter.
Aktuální pohled na asijské akciové trhy pak ukazuje, že akcie tohoto regionu spustily v minulých týdnech proces dohánění a ocenění jsou skutečně velmi zajímavá. Akciový index MSCI Emerging Asia se obchoduje při poměru cena/výnos 10,9, což představuje diskont ve výši přibližně 11 % světového indexu. „Vyšší úroveň rizika v regionu historicky tento diskont ospravedlňovala, nicméně v současnosti se rizika koncentrují jinde. Asijské trhy si proto zasluhují prémii za růst, nikoli diskont,“ dodává Aleš Prandstetter.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.