« Zpět

Zelenou kartu k povinnému ručení UNIQA si nyní klienti stáhnou a vytisknou z webu

| 2. listopadu 2022 - 10:00 | Zprávy | Neživotní pojištění

Počínaje říjnem 2022 mají klienti s platným povinným ručením UNIQA možnost kdykoli si stáhnout duplikát tzv. Zelené karty z webu www.uniqa.cz.

Někdy se stane, že motorista postrádá zelenou kartu čili potvrzení o úhradě povinného ručení – buď si ho poničí, anebo ztratí. Má-li platnou smlouvu s UNIQA, nemusí už náhradní zelenou kartu žádat v pojišťovně, ale jednoduše si ji sám opatří znovu na webu. Nemusí nikam volat, ani se hlásit do klientského portálu.

Potřebuje znát jen několik základních údajů, které má zpravidla k dispozici:

  • fyzické osoby: SPZ/RZ nebo VIN vozidla, datum narození a PSČ
  • právnické osoby: SPZ/RZ nebo VIN vozidla, IČO a PSČ

Přístup k vytvoření duplikátu zelené karty lze najít na těchto místech webu www.uniqa.cz:

  • nahoře v liště pod záložkou Auto, anebo
  • v sekci Služby pro klienty zcela dole v patičce stránek, anebo
  • v záložce Online služby v pravém horním rohu stránky www.uniqa.cz.  

Všude je uveden odkaz na „Zelená karta online“.

Po ověření individuálních údajů k pojistné smlouvě (viz výše) si klient může zelenou kartu hned stáhnout a vytisknout. I když potvrzení si historicky drží název Zelená karta, v současnosti již stačí prokazovat se její černobílou verzí, takže si ji každý může vytisknout i doma na běžné tiskárně. Alternativně lze požádat UNIQA o její zaslání e-mailem.

Přechod na tištěné černobílé karty byl prvním krokem na cestě k mezinárodní databázi zelených karet. V budoucnu už řidiči zelenou kartu potřebovat nebudou. Policisté budou kontrolovat platnost povinného ručení přímo v elektronické databázi.

Na území našeho státu nyní Policii ČR postačí i digitální verze zelené karty. Zelená karta předložená v elektronické podobě na displeji mobilního telefonu má podle loňského rozhodnutí Ministerstva financí zcela rovnocennou průkazní funkci jako zelená karta v podobě listinné. Podrobněji lze výklad najít zde:
https://www.mfcr.cz/cs/soukromy-sektor/pojistovnictvi/pojisteni-odpovednosti-z-provozu-vozidla/2021/ministerstvo-financi-k-povinnosti-ridice-44141

Současně však platí, že kontrolovaný motorista v autě musí předložit ke kontrole oprávněným orgánům doklad o zaplacení povinného ručení ihned, a musí ho mít tedy po ruce. Proto je papírová forma uložená trvale v autě praktická. V zahraničí platí příslušná lokální pravidla, a ta v mnoha zemích netolerují elektronickou podobu (černobílé provedení ano); je třeba ukázat papír. Kromě toho se doporučuje do ciziny brát více výtisků zelené karty, protože v některých státech jsou zkušenosti dokonce s tím, že policie kartu převezme, ale už ji nevrátí.

Praktické tipy k zelené kartě najdete na:
https://www.opojisteni.cz/pojistny-trh/zelena-karta-v-roce-2022-v-otazkach-a-odpovedich/c:22230/

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.