« Zpět

UNIQA: Co je dobré vědět o pojištění pro cestování s dětmi

| 11. července 2019 - 8:15 | Zprávy | Neživotní pojištění

Dovolená s dětmi v zahraničí může mít svá úskalí. Je dobré se na ně připravit, protože nic nedokáže rozhodit více, než potíže našich ratolestí. Pro klidnější plánování i průběh nabízíme několik doporučení, která vycházejí z opakovaných zkušeností zákazníků UNIQA.

Rodinné pojištění je levnější

Na úvod dobrá zpráva: rodinná forma cestovního pojištění je levnější než individuální, takže ušetříte. Například rodinné cestovní pojištění v UNIQA zahrnuje 2 dospělé osoby bez ohledu na pohlaví nebo příslušnost do rodiny plus až 4 nezletilé děti, jež rovněž nemusí být nutně sourozenci. Stačí, když takto namíchaná „skupina“ jede do ciziny společně. Uvedených 6 osob pořídí v UNIQA komplexní cestovní pojištění na den dovolené v Evropě již od 72,-Kč.

Myslet na pojištění storna se vyplatí

Často se stane, že akutní onemocnění nebo úraz dítěte nám nakonec zabrání vycestovat. Pro takové případy se vyplatí pojištění storna zájezdu. Je třeba ale na něj myslet včas, tedy už při nákupu zájezdu, anebo individuálně sjednávaných cestovních služeb (hotel, letenky apod.). V případě pojištění storna zájezdu zakoupeného u cestovní kanceláře je cena nižší. Nicméně ať už pořídíte dovolenou jako kompletní zájezd, anebo individuálně nakoupíte jednotlivé služby, vždy platí, že pojištění storna uhradí až 80 % zaplacené ceny.

Co když je nutné dovolenou předčasně ukončit

Zabrání-li nějaká závažná událost pokračování dovolené a je-li nutné ji předčasně vzdát, je možné rovněž čerpat odškodnění. Cestovní kanceláře myslí na tyto situace pojištěním náhrady dovolené k pokrytí zaplacených, ale nevyčerpaných služeb, a to až do výše 80 %. Pojištění lze využít například při výbuchu blízké sopky, povodni, teroristického útoku, anebo závažného úrazu či onemocnění. CK hradí nevyužité služby při neplánovaném předčasném návratu i v případě úmrtí nebo vážného úrazu osoby blízké doma.

Opačný případ může nastat, když není možné v plánovaném termínu z dovolené odjet zpět do ČR, ale rodina musí na místě setrvat (například z důvodu živelné pohromy, uzavření leteckého provozu). UNIQA v těchto případech cestovní pojištění prodlouží automaticky a bezplatně, přičemž kryje pojistné události nastalé v tomto období až do návratu domů.

Vhodné destinace pro pobyt dětí

Pro rodiny s malými dětmi nedoporučujeme cestovat do vzdálených a exotických zemí. Pro organismus capartů je to příliš velká a neznámá zátěž, takže riziko onemocnění výrazně roste. Pokud se přesto rozhodnete pro takovou dovolenou, vždy se předem informujte, jaká léčiva je vhodné preventivně vzít pro děti s sebou. Očkování zpravidla nejsou přímo povinná, ale ze zkušenosti doporučujeme alespoň ta proti žloutence a břišnímu tyfu.

Nejběžnějšími cílovými zeměmi pro letní pobyty rodin jsou aktuálně Chorvatsko, Řecko, Itálie, Bulharsko, Turecko a Španělsko. Tyto země nevyžadují speciální „přípravu“ a zdravotní péče je ze zkušenosti posledních let bezproblémová.

Nejčastější choroby a úrazy dětí

Nejfrekventovanější potíže dětí, s nimiž se zákazníci na UNIQA obracejí, jsou zažívací a střevní obtíže, úpal a úžeh, alergické reakce a záněty dýchacích cest (zejména z klimatizace). Z úrazů nejčastěji řešíme odřeniny, zlomeniny, naraženiny, méně úrazy kloubů nebo hlavy, případně tonutí. Řada drobnějších poranění má původ ve využití atrakcí (tobogány, dětská hřiště, trampolíny) nebo v uklouznutí u bazénu.

Když už musíme k lékaři…

Vždy se vyplatí kontaktovat před návštěvou lékaře nebo zdravotnického zařízení asistenční službu k cestovnímu pojištění a konzultovat s ní další postup. Menší ošetření a běžné léky zpravidla doprovod dítěte zaplatí na místě a originály dokumentů uschová pro vypořádání s pojišťovnou. U závažnějších zákroků nebo hospitalizace proběhne většinou komunikace asistenční služby se zařízením v zahraničí a úhrady se uskuteční přímo z pojišťovny.

Je-li menší dítě hospitalizováno, často ho doprovází v nemocnici blízká osoba. I o tom se lze dohodnout s asistenční službou. Náklady na pobyt doprovázející osoby pak mohou být také vyrovnány z pojištění.

Speciální repatriace nemocného nebo zraněného dítěte

Je-li zapotřebí pro transport nemocného nebo zraněného dítěte speciální úprava dopravního prostředku (například více míst nebo speciální lehátko v letadle), anebo rovnou speciální dopravní prostředek (letecký speciál, ambulantní vůz s lékařem), je organizací pověřena asistenční služba k cestovnímu pojištění. I v těchto případech bývá po dohodě hrazena z pojištění vedle dopravy postiženého dítěte rovněž cesta doprovázející osoby.

Nezapomínejte na pojištění odpovědnosti

Děti o prázdninách divočí více než během roku. Často při svých radovánkách způsobí nechtěně nějakou škodu. Ta se může hlavně v zahraničí prodražit. K typickým příkladům patří shozené vázy nebo zboží z regálu v obchodech, rozbití skleněných výplní dveří, velké znečištění koberců, zničení obrazů a rámů, shození předmětů z balkonu, například na zaparkovaná auta apod. Zpravidla se takové škody vejdou do tisíců až desetitisíců korun. I takové částky by dovolenou nemile prodražily. Přitom z cestovního pojištění je lze hradit bez spoluúčasti. Je ale třeba událost důkladně zdokumentovat.

 

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.