« Zpět

Levné cestování na elektrokoloběžce může bez pojištění přijít draho

20. července 2022 - 10:00 | Zprávy | Neživotní pojištění

Z rarity se staly běžnou součástí dopravního provozu. Obliba elektrokoloběžek stoupá především ve větších městech. Řada uživatelů však ani netuší, že se na ně vztahují stejná pravidla jako na cyklisty – a že stejně jako cyklisté si můžou svoje počínání pojistit. Odpovědnostní pojištění elektrokoloběžek uvedla na jaře na trh Slavia pojišťovna.

 

Pro elektrokoloběžky s maximálním výkonem do 250 W (nebo do 1000 W, pokud jde o dodatečně montovaný pohon) a rychlostí do 25 km/hodinu není nutné mít registraci ani vlastnit řidičský průkaz. Na uživatele je nahlíženo jako na cyklisty, a to s veškerými právy a povinnostmi, které se toho týkají. Například s výjimkou dětí do 10 let věku nesmí jezdit
po chodníku, přejíždět kolmo přes přechod pro chodce, a pokud jim bylo méně než 18 let, musí mít za jízdy nasazenou ochrannou přilbu.

 

„Každý, kdo u nás má sjednané pojištění občanské odpovědnosti, lidově nazývané „pojistka na blbost“, s pojistnou částkou vyšší než 10 milionů korun, dostává od Slavia pojišťovny pojištění kol a koloběžek zdarma. Produkt se týká také elektrokoloběžek. A kdo si toto pojištění zvolí samostatně, nebo v rámci jiné kombinace, zaplatí za celý rok necelé čtyři stovky,“ vysvětluje produktová manažerka Slavia pojišťovny Jana Pejsarová. Pojištění se vztahuje na území celého světa a Slavia pojišťovna jej poskytuje bez spoluúčasti, a to na stroje do 250 W a 25 km/h. Výkon a maximální rychlost své elektrokoloběžky by měl znát každý uživatel.

 

Že se vyplatí předem se informovat o pravidlech silničního provozu pro váš stroj by mohl potvrdit muž z Rakovnicka, kterého loni na jaře zastavila policejní hlídka. Na vyjížďku na výkonné elektrokoloběžce Highway Chopper 1500 W vyrazil i přesto, že měl zrovna zákaz řízení motorových vozidel. Tato koloběžka však již spadá do stejné kategorie jako mopedy, a pro jízdu na ní je tedy nutné vlastnit řidičský průkaz skupiny AM nebo B. Muži tak hrozily až 2 roky pobytu za mřížemi.

 

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.