« Zpět

Leasing v Evropě i v ČR poroste, míní manažeři

| 8. září 2015 - 11:58 | Zprávy | Leasing

Manažeři předních evropských leasingových společností vidí konec roku optimisticky, pokud jde o vývoj trhu v letošním roce. Vyplývá to z ankety European Business Confidence Survey provedené Federací evropských leasingových asociací (Leaseurope) v červnu letošního roku ve spolupráci s konzultantskou společností Invigors EMEA. V anketě vyjádřilo 79 % respondentů názor, že v druhé polovině roku bude jejich byznys růst. Je to podobný výsledek jako ve stejném průzkumu z prosince loňského roku, kdy růst trhu předpovídalo 84 % dotázaných. Naopak pesimismus v souvislosti s vývojem druhého pololetí převládá pouze u 4 % manažerů, zatímco na konci loňského roku to bylo u 7 %.

Podle aktuálního průzkumu 79 % evropských leasingových firem nepředpokládá zhoršení ani zlepšení situace v pohledávkách z leasingu po lhůtě splatnosti, v prosinci tuto stabilitu predikovalo 62 % respondentů. Růst čistého zisku v letošním druhém pololetí očekává 62 % leasingových firem (na konci roku 2014 to bylo 63 %).
 
Optimismus vládne i na českém leasingovém a úvěrovém trhu. „Prožíváme období nebývalého růstu. Objem podnikatelských investic realizovaných v prvním pololetí letošního roku prostřednictvím členů ČLFA vzrostl meziročně o 23 %, přičemž objem leasingu strojů a zařízení o více než 17 %. Jde o očekávaný průvodní jev rostoucí ekonomiky, který navíc podporuje fakt, že se vezeme na pomyslné vlně zadržených investic. Tedy investic, které firmy v období recese z logických důvodů odkládaly. Myslíme, že nejméně v příštích dvou až třech letech bude dynamický růst pokračovat. Největším rizikem je vývoj ve světě, který by v případě eskalace některých problémů mohl negativně ovlivnit i naši ekonomiku,“ říká předseda představenstva ČLFA Libor Bosák.
 
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.