« Zpět

Brněnské čtvrti nechtějí pojištění chodníků platit

| 15. ledna 2010 - 12:02 | Zprávy | Leasing

Práva a povinnosti radnic, co se týče úklidu chodníků od sněhu, se musí změnit. Shodli se na tom představitelé brněnských městských částí. Včera se starostové setkali, aby si navzájem předali svoje zkušenosti s tím, co se změnilo od zavedení tzv. chodníkové novely. Ta vešla v platnost loni v dubnu.

Práva a povinnosti radnic, co se týče úklidu chodníků od sněhu, se musí změnit. Shodli se na tom představitelé brněnských městských částí. Včera se starostové setkali, aby si navzájem předali svoje zkušenosti s tím, co se změnilo od zavedení tzv. chodníkové novely. Ta vešla v platnost loni v dubnu.
Radnice mají sice chodníky pojištěné pro případ, že by na nich v zimě někdo uklouzl a zranil se, ale nejsou schopny to dlouhodobě platit. Miliony, které musejí radnice obětovat na úklid, jim později chybějí v rozpočtu. „Městské části nejsou schopny za těchto finančních podmínek uklidit všechny chodníky. Město Brno by mělo přemýšlet o tom, jestli ty chodníky nepojistí samo, a případně zda nemůže řešit případné soudní spory. V městských částech na to bohužel nejsou ani peníze, ani potřebný úřednický aparát,“ řekl starosta městské části Brno-sever Leo Venclík.
Pojišťovny by proti tomu nic nenamítaly. „Odpovědnostní pojištění nemusí být uzavřeno přímo s vlastníkem nemovitosti. Může to být správce, nájemce nebo nějakým způsobem ustavená osoba,“ sdělil mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.
Radnice v současnosti musí zajistit takový stav chodníků, aby se při chůzi po nich nikdo nezranil. Nadto ale musí být pojištěná pro případ, že se některý chodec na chodníku zraní a bude žádat náhradu škody.
Jak v praxi péče o chodníky funguje, si obyvatelé, úředníci i radní ověřili minulý týden při sněhové kalamitě. „My jsme v testu obstáli, nezaznamenal jsem nějaký zásadní počet stížností,“ tvrdí starosta Brna-středu Libor Šťástka. Nejlidnatější brněnská čtvrť ale dává práci čtyřem úklidovým firmám, kterým vyčleňuje zhruba sedmnáct milionů korun. Navíc zaměstnává lidi na veřejně prospěšné práce a ty, kteří pracují, aby dostali sociální dávky.
Ne každá městská část si může dovolit vynaložit tolik peněz. Většina Brna proto sníh plynule odklízet nestíhala. Brno-sever je na tom podle slov svého starosty Lea Venclíka podstatně hůř. „Nám všechna místa uklízí jedna firma a na takovou úroveň jako Brno-střed se nikdy nedostaneme. Lidí, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce, zaměstnáváme okolo padesáti. Na sto čtyřicet kilometrů chodníků to ale nestačí,“ dodal Venclík.
Ne všechny čtvrti ale mají strach. „Registrovali jsme spoustu stížností spojených s uklouznutím, pádem a zraněním. Většinou to ale byly připomínky typu,tam to ještě není uklizeno‘ než žádosti o náhradu škody,“ uvedl starosta Jundrova Miroslav Kolář.
Starostové se shodli, že od magistrátu budou požadovat pomoc finanční i metodickou.
Kolik lidí od sněhové kalamity z minulého týdne žádá náhradu škodu po radnicích či pojišťovnách, zatím nikdo neví. „Přesná čísla za toto období nelze říct. Pojistná událost se řeší většinou až potom, co se poškozený dostane ven z nemocnice, většina úrazů z té doby tedy dosud není zpracována,“ sdělil mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.