« Zpět

Zonky je první nebankovní instituce s plnou PSD2 licencí

| 4. září 2019 - 17:12 | Zprávy | Fintech

Největší česká fintech služba Zonky dnes, 4. září, jako první nebankovní instituce obdržela od České národní banky povolení k provozování nových platebních služeb AIS a PIS. Zákazníci Zonky tak budou moci plně využívat výhody otevřeného bankovnictví. Používání služby bude pro ně ještě pohodlnější a jednodušší.

Nová evropská regulace platebních služeb známá pod zkratkou PSD2 stanoví od 14. září závazná a přísná pravidla komunikace mezi bankami a tzv. třetími stranami (např. Zonky) při využívání nových platebních služeb. Podle nové směrnice musí banky data svých uživatelů poskytnout dále a zároveň mají povinnost naučit se i nový způsob zadávání plateb. To vše však platí pouze v tom případě, že dostanou od klienta povolení Jednou ze změn je například i to, že lidé budou moci spravovat své účty na jednom místě. 

Dvě hlavní novinky, které PSD2 přináší:

  • Služba nepřímého udělení platebního příkazu (PIS) umožní klientům banky bezpečně zadat u třetí strany příkaz k platbě ze svého bankovního účtu, aniž by museli vstupovat do svého internetového bankovnictví. 
  • Služba informování o platebním účtu (AIS) umožní třetí straně se souhlasem klienta banky získat informace z jeho bankovního účtu a na jednom místě mu ukázat detail o jeho financích v různých bankách.

Aby jednotlivé nebankovní finanční instituce mohly využívat výhody otevřeného bankovnictví, potřebují získat licenci od ČNB. Licenčním řízením u ČNB k PSD2 prošly úspěšně dosud jen dvě společnosti, avšak pouze pro poskytování služby pro čtení platebního účtu.

Zonky jako tuzemský technologický lídr znovu ukazuje svojí sílu. Jako první nebankovní služba v České republice dnes obdržela od ČNB obě licence spojené s PSD2 - AIS a PIS. První jmenovaná licence zjednoduší a zrychlí proces žádosti o půjčku. Od 14. září bude v Zonky sloužit hlavně ke zjednodušení čtení a kontroly bankovních výpisů žadatele o půjčku. 

Druhá licence PIS je ta, která přináší Zonky prvenství v českém nebankovním sektoru. Díky ní bude tato česká peer-to-peer platforma pro obě strany, půjčující i investory jednodušší. Půjčujícím ulehčí zadávání splátek úvěru. A to jak jednoduchým nastavením platebního příkazu bez toho, aby uživatel musel do banky nebo internetbankingu. Zonky předpřipraví kompletní údaje potřebné k nastavení trvalého platebního příkazu a uživatel ho potvrdí jenom jednoduše pomocí svých bankovních přihlašovacích údajů. Druhou výhodou je možnost zadávání jednotlivých splátek úvěru přímo z profilu uživatele. 

Pro druhou stranu uživatelů služby Zonky, investory, přinese PSD2 možnost jednoduššího nabití investorské peněženky. A to jak v případě prvního nabití po založení účtu, ale taky při pravidelném doplňování peněženky, aby mohl investovat do dalších příběhů. Jde o významné zjednodušení celého procesu investice.

Táto výhoda je od dnes potvrzena i oficiálně zápisem do registru České národní banky. Které další služby budou následovat po Zonky, zatím není známo.

 

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.