Zlatá koruna 2017

O soutěži Zlatá koruna

Soutěž Zlatá koruna oceňuje nejlepší finanční produkty na českém trhu nepřetržitě od roku 2003 a nyní se koná již 15. ročník. Záštitu nad soutěží převzal ministr financí Andrej Babiš a guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Soutěžící produkty jsou rozdělené do 17 kategorií. 11 kategorií je věnováno finančním nástrojům pro spotřebitele, 4 reprezentují nabídku pro drobné a střední podnikatele a nové trendy odráží souhrnná kategorie Novinka roku. Novou kategorií je Cena Zlaté koruny za společenskou odpovědnost, která je udílena na základě výsledků průzkumu agentury IPSOS pro Zlatou korunu. 

Produkty posuzuje odborná porota, Finanční akademie Zlaté koruny. Ve Finanční akademii jsou rovnoměrně zastoupeny finanční společnosti, poradci, novináři, zástupci akademické sféry, podnikatelů atd. V čele poroty stojí Rada Finanční akademie, kterou již několik let vede prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc.

Hodnocení probíhá na základě multikriteriálního modelu, který porovnává ekonomické, kvalitativní a bezpečnostní charakteristiky produktu. Díky velkému počtu hodnotitelů, jejich odbornosti a různorodému zaměření nabízejí výsledky soutěže objektivní obraz českého finančního trhu a spotřebitelům poskytují užitečné vodítko při výběru. Ačkoliv nikdo nemůže tvrdit, že jeden produkt je nejlepší pro všechny potenciální uživatele, historie soutěže dokazuje, že všechny oceněné proukty - i při zpětném pohledu - byly velmi nadstandardními finančními nástroji.

Své produkty přihlašují do soutěže finanční společnosti a právo nominovat je na "divokou kartu" mají také všichni členové Finanční akademie a zástupci organizátora. Systém doplňkových nominací zajišťuje, že v soutěži jsou zastoupeny skutečně všechny kvalitní produkty, i pokud by nebyly přihlášené poskytovatelem. V uplynulých 13 letech se však do soutěže aktivně zapojily prakticky všechny významné banky, pojišťovny a nebankovní společnosti. A naprostá většina z nich přihlašuje výběr ze své nabídky pravidelně.

Významnou součástí každého ročníku je také hlasování v Ceně veřejnosti a Ceně podnikatelů. Ty probíhají formou ankety, ve které hlasuje laická veřejnost. V posledních 4 letech bylo odevzdáno v průměru přes 120 tisíc hlasů. Lidé mohou vybírat nejenom z produktů zveřejněných na www.zlatakoruna.info, svůj hlas mohou dát jakémukoliv finančnímu produktu nabízenému v České republice. Hlasování probíhá od listopadu do začátku března. Závěrečný měsíc je věnovaný finálovému kolu, kde soutěží 20 nejúspěšnějších produktů z přechodzích nominací.

Statut soutěže

Harmonogram soutěže

Výsledky soutěže Zlatá koruna 2016 najdete zde.

(Pro zobrazení dalších ročníků soutěže vyberte rok z menu v záhlaví stránky.)

Generální partner

Partneři

Hlavní mediální partner

Mediální partneři

Odborní partneři

Hlavní partneři