« Zpět

Banky začaly firmám půjčovat

| 2. srpna 2010 - 13:09 | Zprávy | Podnikatelské úvěry

Trend se nesměle obrací k lepšímu. Tuzemské firmy si už zase začínají půjčovat u bank. V květnu a červnu se totiž začal - i když mírně - zvyšovat počet půjček poskytnutých průmyslovému sektoru.

Obrat k lepšímu zaznamenaly hlavně energetické firmy. Jiné sektory si musí na přízeň bank ještě počkat
PRAHA Trend se nesměle obrací k lepšímu. Tuzemské firmy si už zase začínají půjčovat u bank.
V květnu a červnu se totiž začal - i když mírně - zvyšovat počet půjček poskytnutých průmyslovému sektoru.
Jedním z průvodních jevů ekonomické krize je klesající ochota bank financovat investiční a provozní potřeby firem. Objem úvěrů, poskytnutých českými bankami firemnímu sektoru, klesal od počátku loňského roku až do letošního dubna. Za celé toto období banky stáhly z ekonomiky podnikové úvěry v objemu 116 miliard korun.
V průběhu května již celkový objem bankovních úvěrů podnikům podle statistik České národní banky vzrostl o jednu miliardu korun, v červnu se dostavil růst o dalších pět miliard korun. V praxi to znamená, že objem nově poskytovaných úvěrů je již opět vyšší než splácení starých půjček ze strany podniků.
Česká spořitelna, která jako první z českých bank oznámila výsledky za první pololetí, během dvanácti měsíců do letošního června snížila objem půjček podnikům o pět procent. V případě velkých společností došlo k poklesu o 15 procent, úvěry malým a středním podnikům naopak narostly o tři procenta.
„Pokles objemu podnikových úvěrů se již prakticky zastavil. Stále však není vhodná doba pro poskytování investičních úvěrů ve velkém. Podniky mají spoustu nevyužitých výrobních kapacit, nemá proto smysl budovat nové kapacity,“ uvedl pro LN náměstek generálního ředitele České spořitelny Heinz Knotzer.
Obrat k lepšímu zatím nezaznamenaly všechny podniky. „Řadě firem, hlavně výrobcům spotřebního zboží, podlamuje kolena současná přílišná obezřetnost některých bank při poskytování provozních úvěrů. Tyto firmy se v krizi dostaly nezaviněně do druhotné platební neschopnosti a přišly o některé významné trhy, které obsadila konkurence z Číny a Vietnamu,“ říká prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Podle zkušeností Hospodářské komory nejsou nové zakázky zárukou toho, že banky konkrétnímu podniku nesníží rozsah provozních úvěrů nebo jej zcela odmítnou financovat. „Na druhé straně některé bankovní domy už začaly přistupovat ke svým klientům individuálně a jsou ochotny při půjčování peněz na dobré projekty více riskovat,“ dodává Kužel.
Financování ze strany bank považují čeští manažeři za velký problém. S tímto závěrem skončil průzkum PricewaterhouseCoopers mezi řediteli velkých společností. Proto jen každá pátá společnost očekává, že bude svůj příští růst financovat prostřednictvím bankovních úvěrů. Více než polovina generálních ředitelů plánuje expanzi financovat z vlastních zdrojů podniku. Rekordní úrovně 1014 miliard korun dosáhl objem úvěrů podnikům v lednu 2009. Aktuální číslo ke konci června činí 904 miliard korun. „Opatrnost jak na straně bank, tak i firem, přispěla ke zřetelnému meziročnímu poklesu zadlužení podniků,“ konstatoval Petr Kříž, odborník na bankovnictví ve společnosti PricewaterhouseCoopers Audit.
Jak je patrné z detailních čísel v databázi České národní banky, přístup finančních ústavů k jednotlivým sektorům české ekonomiky se výrazně liší. Za posledních 18 měsíců klesl především objem úvěrů poskytnutých společnostem z oborů potravinářského, textilního, těžebního a hutnického průmyslu.
Naopak roste objem úvěrů do odvětví energetiky, což může souviset i s masivními investicemi do výstavby solárních elektráren. Od ledna do června 

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.