« Zpět

Obchody se odvracejí od karet

| 22. listopadu 2011 - 11:09 | Zprávy | Karty

PRAHA Benzinová pumpa Zerogas Plus v Poličce má na dveřích vyvěšenou informaci, že při platbě kartou pod dva tisíce korun si účtuje přirážku 0,5 procenta. Přirážku při platbě kartou si účtují i některé podniky Potrefené Husy. Řada obchodníků už nechce platit poplatky, které od nich banky vybírají za platby kartou a které čím dál častěji přenášejí přímo na zákazníky. 

PRAHA Benzinová pumpa Zerogas Plus v Poličce má na dveřích vyvěšenou informaci, že při platbě kartou pod dva tisíce korun si účtuje přirážku 0,5 procenta. Přirážku při platbě kartou si účtují i některé podniky Potrefené Husy.
Řada obchodníků už nechce platit poplatky, které od nich banky vybírají za platby kartou a které čím dál častěji přenášejí přímo na zákazníky. Jde převážně o menší obchody. Někteří naopak platby kartou úplně odmítají.
Banky vybírají od obchodníků za platbu kartou 1,5 až 3 procenta z nákupu. Poplatek tak snižuje marže prodejců. Ti tak zápasí mezi dvěma možnostmi – buď karty přijímají a platí, nebo je odmítají a riskují tím, že u nich lidé nebudou nakupovat.
„Měl jsem terminál a musel jsem ho zrušit,“ tvrdí Milan Bezdíček, provozovatel penzionu Hájenka v Jizerských horách u Josefova Dolu. Zjistil, že platby kartou jsou pro něj příliš nákladné.
Zátěž hlavně pro e-shopy
Podle některých obchodníků jsou podmínky pro placení kartou ze strany bank nevýhodné. „Když jsem si procházel nabídky, přišly mi podmínky příliš tvrdé,“ tvrdí Petr Zajac, majitel obchodů s obuví v Brně. Banky po něm chtěly peníze za pronájem terminálu a tři procenta z prodeje přes karty.
Platební terminály přesto představují pro mnoho obchodů konkurenční výhodu v podobě většího komfortu pro zákazníky. „Je nesporné, že zákazník platící kartou utratí více,“ říká Dalibor Chvátal, šéfredaktor serveru Měšec.cz a odborník na platební karty.
Poplatek za karty je životu nebezpečný zejména pro majitele e-shopů. „Zboží v elektronických obchodech je kvůli konkurenci čím dál levnější. Nemůžeme si dovolit do něj promítnout poplatek za platbu kartou, tak tyto platby raději neakceptujeme,“ řekl LN provozovatel, který si nepřeje být jmenován. Platbu kartou po internetu nepřijímají třeba stránky Alkoexpert.cz, Skateshop. cz či prodejce zahradních pomůcek Husqvarna.
Bankám nevadí, pokud si obchodník k platbě kartou dá vlastní přirážku, s tím podle mluvčích oslovených bankovních domů nelze nic dělat. Nelíbí se jim však praxe, kdy obchody podmiňují platbu kartou výší nákupu. „Toto je porušení pravidel a obchodník je ve smlouvě zavázán, že nebude ve své provozovně stanovovat žádný cenový limit,“ řekla LN Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.
Výjimkou je Česká spořitelna, která s obchodníky o limitech vyjednává. Samotné banky nechtějí konkrétní výše poplatků, které účtují obchodníkům, zveřejňovat. Je to součást konkurenčního boje. Tvrdí, že jsou individuální. To potvrzuje i zkušenost jednoho pražského obchodníka. „Dříve jsme měli poplatek tři procenta, když nám konkurenční banka nabídla výrazně lepší podmínky, přešli jsme k ní,“ řekl obchodník, který si nepřál být jmenován.
Kam jdou poplatky?
Banky však tvrdí, že na poplatcích za karty nijak nezbohatnou. „Tato provize slouží k úhradě poplatků, které banka za každou transakci musí platit kartovým společnostem a vydavatelům karet. Dále také k pokrytí nákladů souvisejících s instalací a údržbou pokladních terminálů, školením obchodníků, provozem zákaznické linky pro obchodníky,“ říká Monika Klucová.
Karetní společnosti to ale odmítají. Například podle Pavla Javorského, obchodního ředitele MasterCard Europe pro Českou republiku, jsou poplatky karetním společnostem zanedbatelné. Větší část z poplatku jde jednotlivým bankám za to, že akceptují karty od konkurence. To ale představuje neměnné jedno procento.
„Finální poplatek obchodníka bance, která mu umožní karty přijímat, je čistě v kompetenci obchodní politiky a obchodního modelu těchto bank,“ tvrdí Javorský.
Přes všechny obtíže počet provozoven s bankovními terminály podle sdružení pro bankovní karty roste. Vloni ve druhém kvartále jich bylo přes 63 tisíc, letos o téměř 3,5 tisíce více. Naopak průměrná částka placená kartou klesá z 1000 korun na 960 korun.
Kolik stojí platba kartou
příklad:
zákazník si koupí zboží za 1000 korun a platí kartou

pokud má zákazník kartu od jiné banky, než má obchodník smlouvu, jeho banka dostane 10 korun (1 procento)

obchodník za platbu odvede bance 15 až 30 korun (1,5 až 3 procenta), podle smlouvy s bankou

společnost, která karty vydává, z toho dostane 1 korunu (0,1 procenta)

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.