« Zpět

Placení kartou na internetu je stále oblíbenější, má ale svá rizika

| 9. března 2009 - 12:39 | Zprávy | E-bankovnictví

Placení platební kartou je v Česku stále oblíbenější. Loni jsme poprvé víc platili kartou, než vybírali z bankomatů. Nejvíc úspěšných případů krádeží peněz z účtu mají na svědomí platební karty. Obvykle ale jen proto, že je člověk omylný a dá se snadno ošálit. Přitom stačí dodržet alespoň pár základních pravidel.

Nejvíc úspěšných případů krádeží peněz z účtu mají na svědomí platební karty. Obvykle ale jen proto, že je člověk omylný a dá se snadno ošálit. Přitom stačí dodržet alespoň pár základních pravidel.

Loni jsme poprvé víc platili kartou, než vybírali z bankomatů

Placení platební kartou je v Česku stále oblíbenější. Je velmi jednoduché, rychlé, uživatelsky příjemné a zpravidla intuitivní. K převodu peněz obvykle stačí podpis majitele, PIN, případně kombinace čísla karty, její platnosti a CVV2 (to je číselný kód používaný jako jeden z bezpečnostních prvků platební karty k zabezpečení transakcí bez fyzické přítomnosti karty; slouží k ověření držitele karty). To, že už se kartou platit nebojíme, potvrzují i poslední údaje Sdružení pro bankovní karty.

Loni, co do počtu uskutečněných transakcí, poprvé předčily platby u obchodníků výběry z bankomatů. V porovnání s rokem 2007 se také téměř o třetinu (29 %) zvýšil počet obchodníků umožňující zákazníkům za prodávané zboží zaplatit kartou na internetu. Množství plateb přes internet za stejné období stouplo dokonce o 50 procent.

Není divu, že roste obliba nákupů přes internet. Internetoví obchodníci dokážou zákazníkům nabídnout stejné zboží jako obchody kamenné, ovšem obvykle za daleko příznivější ceny. Už to přivádí k internetu další zákazníky. Na co ale nakupující často zapomínají, je vlastní bezpečnost.

Nejslabším článkem internetu je člověk, a to i při nakupování

Zadání příkazů k úhradě v internetbankingu či jiné surfování po vlnách nekonečného oceánu zvaného internet necháváme často až na klid domova. Výsledkem je nabytí klamného dojmu, že jsme v bezpečí. Na tom se shodli odborníci konference zabývající se bezpečností na internetu. Klikáme, kam se dá, a často ani neuvažujeme, kam nás webová stránka vede. Jak je důležité na internetu nevěřit ničemu a nikomu, ukázala první polovina loňského roku.

Na jaře 2008 jsme byli svědky prozatím největšího phishingového útoku zaměřeného na konkrétní tuzemskou banku. Útočníci se sice obraceli na své oběti zcela neadresně, přesto byli při svém lovu na citlivá data klientů v řadě případů úspěšní. Byl to útok na Českou spořitelnu, která u nás spravuje účty největšímu počtu drobných klientů. Žádali přitom v e-mailech "jen" čísla karet a kódy PIN. K úspěchu jim přitom stačilo velmi málo, důvěryhodně vypadající logo banky. Zásady pro bezpečné použití karty získáte v každé bance

Přehled základních pokynů, jak si co možná nejbezpečněji počínat při užívání platební karty, případně internetového bankovnictví, najdete zpravidla na internetových stránkách všech tuzemských bank.

Většinu informací přitom získáte už při sjednání služby samotné, zpravidla spolu s obchodními podmínkami a dalšími pokyny. Přesto je důležité na možná rizika nezapomínat a nespoléhat na sebedokonalejší zabezpečení počítače. To nás totiž ochránit například před dobrovolným předáním jakýchkoliv citlivých informací opravdu nedokáže.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.